چهارشنبه, 02 مهر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۱ | ۳۱ شهریور ۱۳۹۹

 

 

گزارش جلسه‌ی شورای اداری سیرجان درباره‌ی خطر ویروس کرونا
امام جمعه: دارند پیازداغش را زیاد می‌کنند

 گروه خبر
موضوع آخرین جلسه شورای اداری سال 98، که پنج‌شنبه گذشته در فرمانداری برگزار شد، ویروس کرونا بود. از 50 فرد حاضر در جلسه، تنها چهار یا پنج نفر ماسک زده بودند. از خلال صحبت میان دو مسئول، متوجه می‌شوم ماسک زدن یا نزدن مسئولان دانشکده پزشکی در نظر ایشان بیانگر میزان خطر کم یا زیاد ویروس کرونا است. با این وجود کمتر مسئولی پیدا می‌شد که با دیگران دست بدهد. از پذیرایی یا چای خبری نبود و فرمانداری تنها به گذاشتن بطری کوچک آب قناعت کرده بود.
 انتقادهای امام جمعه
جلسه طبق معمول با سخنان امام جمعه آغاز شد. حجت‌الاسلام حسینی ابتدا گریزی به انتخابات می‌زند و از برخی بداخلاقی‌های صورت گرفته انتقاد می‌کند و پس از این انتقاد، به تمجید از کلیت انتخابات می‌پردازد و می‌گوید: «علی‌رغم توطئه‌ها و تلاش‌هایی که توسط دشمنان برای عدم حضور مردم در انتخابات شد، حضور مردم خوب بود.»
حسینی در ادامه به ویروس کرونا می‌پردازد و همان ابتدا شمشیر را از رو می‌بندد: «در مورد کرونا شورش را در آورده‌اند.» حسینی می‌گوید آنفولانزا بیش از کرونا صدمه زده و جان افراد را گرفته است. او می‌گوید: «در سیرجان قدیم در بحث مالاریا غوغا بود.» حسینی معتقد است که بخشی از ماجرای کرونا مربوط به مسایل اقتصادی و سیاسی است و فقط بخشی از ماجرا ضروری است که باید در این مورد به مردم اطلاع داد. او در ادامه می‌گوید: «آمار مرگ‌و‌میر کرونا خیلی پایین است و بالا نیست. در 80 میلیون نفر، مرگ‌و‌میر چقدر بوده است؟ در قم که کرونا از آن شروع شد، چقدر بوده؟ آمار کم است و دارند پیازداغش را زیاد می‌کنند. اشتباه است که این‌قدر ترس و استرس به مردم وارد می‌کنند.»حسینی منتقد ورود بخشی از مسایل به مباحث مذهبی پیش از اثبات وجود کرونا در سیرجان است: «خیلی از مراکز اعلام کردند نماز جماعت خوانده نشود؛ من مخالفم. چرا؟ مگر در سیرجان کرونا آمده؟ ما اصل را رها کردیم و به مسایل فرعی پرداختیم.»
او می‌گوید: «در اسلام آمده النظافته من الایمان. چرا می‌گویند مصافحه و روبوسی نکنیم؟ اسلام چه گفته؟ اسلام یعنی بهداشت. اگر موارد بهداشتی را رعایت کنیم و ضدعفونی کنیم، مشکلی نیست. حالا اگر ویروسی آمده، حواس‌ها باید جمع باشد و مطرح کنیم. من مسایل را قبول دارم اما تئوری‌ها را قبول ندارم. چه اشکالی دارد بهداشت را رعایت کنیم و با مومنان دست هم بدهیم؟ آقایان پزشک که در جلسه هستند باید حرف مرا تایید کنند. نمی‌شود مصافحه، روبوسی، صله رحم و...تعطیل کنیم چون ویروس آمده.»
حسینی معتقد است خواست دشمن، تعطیلی نماز جماعت است و توصیه می‌کند که «مکان نماز جماعت را ضدعفونی و نماز را برگزار کنید... بخشی از این مسایل به دلیل خبرهای پشت پرده است که نمی‌توانم بازگو کنم ولی تاکید می‌کنم رعایت بهداشت برای هر فردی واجب است. هر روز ممکن است یک ویروس جدیدی بیاید و مردم را درگیر کند اما خداوند توفیق دهد که انجام وظیفه کنیم.»
حسینی در انتها دعا می‌کند: «از خداوند می‌خواهیم هرچه ویروس و بلا هست بر سر دشمنان اسلام و جمهوری‌اسلامی بریزد» و آرزو می‌کند: «مسلمانان و شیعیان زندگی خوبی داشته باشند.»
 اقدامات ضد‌کرونایی از زبان سرپرست فرمانداری
در ادامه نوبت به سهراب بهاالدینی می‌رسد. او نیز از انتخابات شروع می‌کند: «در انتخابات امسال هیچ مورد سوء‌امنیتی وجود نداشته و در شعبه‌های اخذ رای هم مشکلی خاصی نداشتیم.»
او در ادامه به تشکیل ستادی در مرکز استان برای مدیریت مباحث مرتبط با کرونا اشاره می‌کند و تلویحی تاکید دارد که تصمیم‌گیری‌ها از ید اختیار فرمانداری‌ها خارج و در اختیار مراکز‌ استان‌هاست. او با تاکید بر لازم‌الاجرا بودن دستورات، از لغو همایش‌ها و مراسم‌های مشابه که جمعیت کثیری در آن‌ها گرد هم می‌آیند، خبر می‌دهد. همچنین با اشاره به حوزه کارگری از اخذ تصمیماتی برای تغییر شیفت‌ها و تنظیم امور جهت رعایت موارد بهداشتی می‌گوید. لغو ورزش‌های دارای تجمع جمعیتی از دیگر مسایل طرح شده توسط بهاالدینی است. او سخنان خود را با تاکید دوباره بر لزوم اجرای دستورات فرمانداری یا دانشکده از سوی مدیران شهرستان خاتمه می‌دهد.
 ریز و درشت کرونا
پس از بهاالدینی، نوبت به معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی رسید. موقری اطلاعات مربوط به کرونا را روی پرده نمایش اتاق جلسه به نمایش می‌گذارد. او از تاریخچه و انواع ویروس کرونا تا بروز و شیوع کوید 19سخن می‌گوید. موقری در ادامه از یک توانایی خاص این ویروس که موجب خطرناک شدنش