در کمیسیون خدمات شهر مطرح شد
چشم امید شهرداری سیرجان به نیوجرسی

 ناصرصبحی
سد معبر یکی از مشکلات جاویدان شهر سیرجان است. تاکنون تغیر مداوم شهرداران مرکزی و شهرداران مناطق و رفت‌و‌آمد اعضای مختلف شورا، تاثیر محسوسی روی رفع سد‌معبر در مناطق مرکزی شهر نداشته است. این‌بار شهرداران مناطق دوگانه سیرجان در کمیسیون خدمات شهر، وعده‌های متفاوتی می‌دهند و از رفع این مشکل در سال جاری سخن می‌گویند. جلسه کمیسیون خدمات شهر روز گذشته و با ابتکار طاهره جهانشاهی، عضو شورای شهر و رییس کمیسیون خدمات شهر، با حضور شهرداران مناطق دوگانه سیرجان برگزار شد تا موضوع سد‌معبر واکاوی شود. محمد افصحی، شهردار منطقه یک معتقد است مغازه‌داران می‌توانند تا یک متر از جلوی مغازه خویش را با گذاردن وسایل و اجناس تصرف کنند اما سجاد مصلایی، شهردار منطقه دو همین میزان را نیز غیرقانونی می‌داند اما ترجیح می‌دهد وارد بحث نشود.
جهانشاهی: موضوع این جلسه بحث سد معبر است و چرایی وجود این مشکل.
افصحی: ما کمبود نیرو داریم اما کار انجام می‌شود. هرچند این معضل در همه‌ شهرها وجود دارد. مثلا در شیراز در بر بلوارهای اصلی ماشین‌های میوه‌فروش و دستفروش‌ها ایستاده‌اند.
جهانشاهی: آن‌ها در حاشیه شهر هستند ولی ما داخل شهر این مشکل را داریم.
افصحی: موارد سد‌معبر مانند دستفروشی بیشتر در خیابان بازار است. ماشین‌های میوه‌فروشی مرتبا جمع می‌شوند اما تا روی‌مان را آن‌طرف می‌کنیم، دوباره بازمی‌گردند. باور کنید در طول سال ما چندین تن میوه گرفته شده از ماشین‌های میوه‌فروشی که غیرقانونی سد‌معبر می‌کنند را به اداره بهزیستی یا کمیته امداد می‌دهیم. آخر کار نیز هر کار می‌کنیم، اوضاع درست نمی‌شود. مغازه‌های میوه‌فروشی چون عوارض می‌دهند، شاکی هستند که چرا یک دستفروش بدون پرداخت عوارض دارد کار می‌کنند. آن‌ها خبر ندارند بچه‌های ما در بحث سد‌معبر به طور جدی تلاش می‌کنند. حتی در چند قسمت شهر چند بازارچه...
جهانشاهی: از بازارچه‌ها استقبالی نشد.
مصلایی: ما دو جلسه داشتیم که اولی در مورد بازارچه‌ها بود. در جلسه دوم، چهار بخش را در منطقه یک و دو جا را در منطقه دو مشخص کردیم و گفتیم ماشین‌ها در این مناطق می‌توانند بایستند. به عنوان مثال یکی از آن بخش‌ها روبه‌روی پارک آباده در کمربندی بود. باقی جاها نمی‌ایستند و تا جایی که می‌شد، جمع‌آوری شدند اما باید یک نکته را قبول کنیم که تعداد نیروها کم و وسعت شهر خیلی زیاد است. من و آقای افصحی هرکدام تنها یک نیروی سد معبر داریم.
افصحی: بچه‌ها سدمعبرهای بلوار امام رضا را جمع می‌کنند و می‌روند خیابان سید‌احمد خمینی. تا برمی‌گردی، می‌بینی آن‌ها نیز برگشته‌اند و دوباره سد معبر کرده‌اند. اگر در جریان کار قرار بگیرید، بهتر متوجه می‌شوید. تنبیه یا جریمه کردیم اما متاسفانه...
جهانشاهی: ارگان‌هایی مثل راهنمایی و رانندگی با شما همکاری می‌کردند؟ مشکل یا درگیری با عوامل ایجاد سد معبر پیش نمی‌آمد؟ در جواب افصحی و مصلایی می‌گویند: معمولا در درگیری‌ها کمک کرده‌اند.
جهانشاهی: پس فقط کمبود نیرو باعث شده این موضوع را نتوانید کنترل کنید. در یک جلسه، مطرح شد که جایی برای دستفروش‌ها مشخص شود تا به جای جلوی بازار، در مکان دیگری کار کنند.
مصلایی: من در این مورد مصاحبه‌ای با پاسارگاد داشتم. پیشنهادی هم دادم اما متاسفانه استقبالی از سوی شورا نشد. گفتم مثل بندر یا شیراز جایی برای دستفروش‌ها مشخص کنیم که بروند آنجا. اما نکته این است که دستفروش‌های ما در خیابان امام هستند و نمی‌شود بگوییم بروید مثلا کنار شهربازی؛ چون از بازار نمی‌روند. ما گفتیم جایی نزدیک خیابان امام باشد و به طور مشخص، پارکینگی که در ابتدای خیابان قرار دارد و یا جایی در پشت بازار. در این مورد صحبت هم شد و در طرحی برای بازار که تهیه شده بود، جایی را برای دستفروشان مشخص کردند تا در ساعات مشخصی کار کنند و در باقی اوقات به عنوان پارکینگ ماشین‌ها استفاده شود اما متاسفانه هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.
جهانشاهی: کدام قسمت طرح مشکل و گیر داشت؟
مصلایی: قرار بود از سمت مسئول کار و آقای شهردار پیگیری شود. من این پیشنهاد را به صورت مکتوب هم دادم. من معتقدم این بازارچه باید در شب‌ها برگزار شود. چرا؟ چون دستفروش در تابستان زیرآفتاب است و در زمستان توی سرما و زیر بارندگی. اگر بازارچه شب برگزار شود، هم دستفروش راحت‌تر است و هم بعد از مدتی برای مردم نیز جا می‌افتد. شاید در ابتدای کار، 2، 3 ماهی استقبال نشود اما در نهایت این مکان تبدیل به جایی مثل بازارچه 22 بهمن بندرعباس یا خیابان زند شیراز می‌شود که از 11 شب تا 4 صبح بساط پهن می‌کنند و مردم نیز می‌روند و خرید می‌کنند. مثلا ما می‌توانیم بگوییم از 8 شب تا یک بعد از نیمه‌شب بازارچه برقرار باشد و بعد هم در را می‌بندیم. حتی بساط دستفروش می‌تواند توی بازارچه بماند و هیچ مشکلی ندارد.
جهانشاهی: پس شما این موضوع را طی یک نامه و در قالب پیشنهاد ارایه کنید تا کار پیگیری شود.
مصلایی: بله، ما قبلا این نامه را زدیم. یکی دیگر از موارد سد معبر که مطرح شد؛ بحث جمع‌کردن سایه‌بان‌هایی بود که مغازه‌داران در جاده شیراز نصب کرده بودند. این موضوع در سال 98 محقق شد. البته اصولا می‌گویند کارها به گونه‌ای باشد که در ایام عید خودش را نشان دهد اما در آستانه عید، با آمدن کرونا کار ما مقداری عقب افتاد که در نهایت تا روز پنج‌شنبه گذشته، تمام سایه‌بان‌های مغازه‌های جاده شیراز جمع شد. آن‌ها آمده بودند روی پیاده‌رو سایه‌بان زده و در دو طرف سایه‌بان، توری کشیده بودند. یعنی زیر سایه‌بان مانند داخل مغازه شده بود و جلوی سایه‌بان نیز یک توری بود که شب، موقع بستن مغازه، توری را می‌بستند. عملا پیاده‌رو تبدیل شده بود به جزوی از مغازه.
افصحی: اسمش این است که کاسبی می‌کنند اما برخی از آن‌ها در مغازه‌هاشان کارهای دیگری می‌کنند.
مصلایی: بله. ما توری‌ها را جمع کردیم و حالا وسایل‌شان در آفتاب است. یک مهلت 48 ساعته از ما خواستند که جمع کنند. این مدت نیز تا فردا (دوشنبه) تمام است. بعد از این نیز از سه‌شنبه یا چهارشنبه سمت میدان 17 شهریور می‌رویم. با توجه به دستوری که از آقای دادستان گرفتیم، سایه‌بان جمع می‌شود. مغازه‌هایی هم که داخل‌شان خالی است و مغازه‌دار وسایلش را بیرون مغازه گذاشته، جمع می‌شود. من تمام این موارد را در مصاحبه با پاسارگاد قول داده بودم اما برخی از موارد به دلیل برخی وقایع انجام نشد که از این بابت عذرخواهی می‌کنم. ان‌شالله بحث جمع‌کردن سایه‌بان‌های میدان 17 شهریور تا 10روز آینده اتفاق خواهد افتاد. یک نکته‌ای که می‌خواستم در این‌جا مطرح کنم، بحث گذاشتن بلوک‌های نیوجرسی‌ (بلوک‌های بتنی) است که جلوی مغازه‌ها می‌گذاریم و برخی از مردم ناراضی هستند. ما بلوک‌های نیوجرسی را در مغازه‌هایی گذاشتیم که عوارض معوقه بالای 3 سال دارند. فردی که عوارض 98 تا 99 را پرداخت نکرده، ما با همان اخطار معمولی کار را انجام می‌دهیم اما مواردی هستند که از 6 تا 8 سال معوقه عوارض خود را به شهرداری پرداخت نکردند. ما ابتدا یک اخطار 48 ساعته برای پرداخت عوارض به آن‌ها دادیم، در مرحله دوم اخطار 72 ساعته می‌دهیم و پس از آن بلوک نیوجرسی می‌گذاریم. حتی آن موقع نیز اگر مالک بگوید الان می‌روم و عوارض را پرداخت می‌کنم، ما می‌گوییم بلوک را می‌گذاریم و همین‌جا منتظر می‌مانیم. شاید از هر 10 مورد، 7 بار این اتفاق افتاده است. اگر ما این کار را نکنیم، نمی‌توانیم عوارض معوقه‌مان را بگیریم. اداره دارایی می‌گوید؛ باید از این تاریخ تا آن تاریخ اظهارنامه پر کنید، همه مردم بلافاصله می‌روند. من که کارمند هستم، هر برج دارایی از روی حقوقم مالیات کم می‌کند و اعتراضی نیست. شهرداری که باید آسفالت کند، جدول بگذارد، فضای سبز ایجاد کند، روشنایی پارک‌ها را تامین کند و... وقتی می‌خواهد عوارضش را بگیرد، همه ناراحت می‌شوند. عوارض باید ماهیانه پرداخت شود. قبض تلفن شما بشود 50 هزار تومان، صبح تلفن‌تان یکطرفه خواهد شد، قبض اداره برق را پرداخت نکنی، صبح می‌آید و قطع می‌کند. خواهشی که از مردم داریم این است که با شهرداری همکاری کنند. این عوارض تبدیل به همان بودجه‌ای می‌شود که برای شهروندان امکانات و خدمات فراهم می‌کند و این‌که عوارض را پرداخت نمی‌کنند، کم‌لطفی است.
افصحی: ما اهرمی نیز برای گرفتن عوارض نداریم.
جهانشاهی: این بلوک‌های نیوجرسی باعث ایجاد سد معبر نمی‌شوند؟
مصلایی: خیر. کوچک هستند. بلوک‌‌هایی که شهرداری‌های تهران، اصفهان یا مشهد استفاده می‌کنند، ارتفاع‌شان 4 متر است در 4 متر به طول یک متر. می‌گذارند جلوی مغازه و فرد هیچ‌کاری نمی‌تواند بکند. یک سوپرمارکت در خیابان ولی‌عصر هست که 10 روز است بلوک نیوجرسی را جلوی مغازه‌اش گذاشته‌ایم، نزدیک به 20 میلیون بدهی دار