چهارشنبه, 09 مهر 1399

هفته‌نامه شماره ۶۲۲ | ۷ مهر ۱۳۹۹

 

 

هنرمندان سیرجانی در جلسه با مدیرکل ارشاد استان کرمان مطرح کردند

نشست‌های تشریفاتی دردی را دوا نمی‌کنند

 مدیرکل ارشاد استان: خوشحالم که اين جلسه با هنرمندان فرمايشي نبود و به جلسه تعريف و تمجيد تبدیل نشد

 گروه فرهنگ‌وهنر

محمدرضا علیزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، به همراه محمدی، معاون هنری و سینمایی هفته گذشته به سیرجان آمدند تا علاوه بر جلسه با شهردار سیرجان، نشستی با اهالی فرهنگ و هنر و مطبوعات سیرجان برگزار کند. البته اهالی فرهنگ و هنر و مطبوعات سیرجان از جلسه با مسئولان ارشاد خاطره خوبی ندارند. دفعه قبل که معاون وزیر ارشاد به سیرجان آمده بود و با اهالی فرهنگ و هنر و مطبوعات نشست داشت، در حالی که هنوز در سیرجان بود و جلسه برگزار می‌کرد به دلیل بازنشستگی از کار برکنار شد و اهالی فرهنگ و هنر و مطبوعات به شدت به این موضوع انتقاد کردند. حالا اما مدیر‌کل ارشاد به سیرجان آمده تا به درددل هنری‌ها و مطبوعاتی‌های سیرجان گوش دهد. البته سیرجانی‌ها هم که از این نوع جلسات خسته شدند، باز هم در این دیدار حضور یافتند. 

 اعتراض به جشنواره تئاتر استان

در جلسه با هنرمندان مریم مسعودی کارگردان تئاتر به ساخت پلاتو برای تئاتر شهر اشاره کرد و در ادامه به نحوه برگزاری جشنواره تئاتر استان هم اعتراض کرد و گفت: ما اعتراض را کتبا اعلام کردیم ولی جوابی نگرفتیم. 

 اداره ارشاد در بحث مسکن همکاری نکرد

ذکری‌پور مسئول تعاونی مسکن هنرمندان در رابطه با ساخت مسکن برای هنرمندان گفت: در سال 93 چهل واحد ساختیم و به هنرمندان دادیم، ولی در سال 95 مجوز ساخت 100 واحد را گرفتیم که اداره ارشاد همکاری نکرد. 

 انتقاد به جلسه‌های بی‌نتیجه

احمدعلی جهانشاهی هنرمند خوشنویس با انتقاد از برگزاری جلسه‌های بی‌نتیجه گفت: خیلی از این جلسات برگزار شده، هر چه گفتیم اتفاقی نیفتاد و حرف‌های ما تکرار مکررات است. در شهر ما گل‌گهر حامی است و جای تقدیر دارد. وقتی بودجه‌ای نیست کاری نمی‌شود کرد. وی ادامه داد به ما اعلام کردند لیست وسیله‌هایی که برای انجمن خوشنویسی نیاز است را اعلام کنید، ما اعلام کردیم ولی به بن بست خوردیم. جهانشاهی ادامه داد: من آموزشگاه هنری دارم از طریق ارشاد به ما گفتند که آموزشگاه‌های هنری شامل مالیات نمی‌شود. از سال 92 گفتند اظهارنامه پر کنید و سال 96 به ما گفتند شما مشمول جرایم می‌شوید و 500 هزار تومان باید پرداخت کنید و ما را آوردند جزو بنگاه‌هایی که آمار دروغ می‌دهند. وی گفت: دو سال پیش در جشنواره‌ خوشنویسی رفسنجان به عنوان هیئت داوران چندین جلسه رفتیم و وقت گذاشتیم، جشنواره تمام شد. بعد به داوران هیچ اهمیتی ندادند. حتی هزینه رفت‌وآمدمان را نیز خودمان پرداخت کردیم.

 بعد از کرمان بیشترین عضو را داریم

کریمی مسئول انجمن خوشنویسان سیرجان ادامه داد: این انجمن 500 نفر عضو دارد که 50 نفر دارای مدرک ممتاز هستند و هشت نفر فوق ممتاز دارند. به گفته‌ی وی از این تعداد 15 نفر خانم‌ها هستند که بعد از شهر کرمان بیشترین عضو و فارغ‌التحصیل را دارد. اما حتی میز و صندلی را خود اعضا از پول خودشان خریدند. ما کلاس فوق ممتاز را برگزار می‌کنیم و در بحث آموزش از اساتید برجسته کشوری استفاده می‌کنیم که یک سری هزینه دارد و باید خود اعضا بپردازند. 

 انجمن سینمای جوان نداریم

محمد‌جواد علیزاده فیلم‌ساز در رابطه با مشکلات این حوزه گفت: مهم‌ترین مسئله این حوزه نبود انجمن سینمای جوان در سیرجان است. تا‌کنون تلاش‌های زیادی شده ولی مشکل بودجه‌ای است که باید یک‌ سری تجهیزات سینمایی خریداری شود و نماینده تهران بیاید سیرجان و این تجهیزات را ببیند و مجوز بدهند. وی افزود: با شرکت‌ها صحبت شده ولی هنوز این مشکل حل نشده است. علاقه‌مندان به حوزه سینما در سیرجان پراکنده هستند و جایی برای جمع شدن ندارند. 

 قرار است سیرجان پایتخت کتاب شود

میثم ملکشاهی مسئول پیگیری کارگروه «سیرجان پایتخت کتاب» هم در این رابطه گفت: قرار است سیرجان را به عنوان یکی از کاندیداهای پایتخت کتاب معرفی کنیم و در نهایت با تلاش مسئولان بتوانیم این عنوان را به دست آوریم. این موضوع در بین مسئولان و اهالی فرهنگ‌و‌هنر مورد استقبال قرار گرفت ولی باید یک سری همفکری‌ها انجام شود. قول‌هایی از سوی مسئولان اداره‌ها و نهادها داده شده که اداره کل هم باید پیگیری‌هایی انجام دهد. کارگروه کتاب تشکیل شده و افراد به صورت افتخاری با ما کار می‌کنند ولی باید فعالیت‌ها سرعت بیشتری بگیرد.

 این جلسات برای دور هم نشینی خوب هستند 

رضا مسلمی‌زاده روزنامه‌نگار و هنرمند تئاتر هم ابتدا به مدیرکل ارشاد خیر مقدم گفت و ادامه داد: فرصت خوبی شد که اهالی فرهنگ‌و‌هنر را ببینیم و با هم حرف بزنیم و بیشتر از این هم توقعی نداریم. این جلسه‌ها برای اینکه دور هم جمع شویم و با هم شوخی بکنیم خوب است. به گفته مسلمی این نشست‌های هر‌ازگاهی خاصیتش همین است و اگر بیشتر از این توقع داشته باشیم باید در عقل‌مان شک کنیم. وی ادامه داد: متاسفانه در این سیستم بیمار حرف‌های مایوس‌کننده زیادی می‌شنویم. یک سیستم باید خودش کار کند اما متاسفانه در یک سیستم بیمار باید مدیرکل و معاونان بیایند و بشنوند که ما یک لامپی برای فلان‌جا می‌خواهیم! شما هم یادداشت کنید و جوابش به سفر بعدی‌تان بیفتد که معلوم نیست کی هست. واقعا قرار است چه اتفاقی بیفتد؟ برویم ناهاری بخوریم و تمام شود. وی ادامه داد: این سیستم کار نمی‌کند. این که مدیران به حوزه‌های زیردست سرکشی کنند، خوب است اما درد ما عمیق‌تر است. موضوع، کلان فرهنگ و هنر است. بیایید در حد مقدورات جدی‌تر فکر کنیم که چگونه می‌توانیم سنگ‌های خردی که دست و پاگیر جامعه فرهنگ‌و‌هنری هستند را کم بکنیم. امروز یک قرار بگذاریم گروهی مشکلات فرهنگ و هنر شهرستان را آسیب‌شناسی کنند و شما هم یک سفر منظم‌تر داشته باشید. بیایید مشخص کنیم قرار است شما دفعه بعد کی بیایید و در سفر بعدی قرار است چه اتفاق‌هایی افتاده باشد. سه سال پیش شما در مورد سالن فردوسی سیرجان و تبدیل آن به تئاتر شهر گفتید: تابلو را بزنید اما یک آجر هم روی هم گذاشته نشده است. تا کی می‌خواهیم به این نشسته‌ها و وعده‌ها دل خوش کنیم؟ مسلمی با کمی مکث گفت: این حرف‌ها همه خوشمزه است اما آن ناهاری که قرار است بخوریم از همه خوش‌مزه‌تر است. 

 تبعیض در حمایت از هنرمندان

احمد زیدآبادی گرافیست هم به وضعیت فرهنگ و هنر سیرجان انتقاد داشت. او گفت: مسئله فراتر از این حرف‌هاست. نشست‌های تشریفاتی دردی را دوا نمی‌کند. باید ببینیم این جلسات  در این سیستم مریض چه تاثیری دارد؟ مدیر‌کل خودش باید انتخاب کند و بگوید کجا می‌خواهم بروم. شما می‌آیید سیرجان آقای پورمحسنی به شما می‌گوید کجا بروید. شما باید مطالعه داشته باشید که کجا برویم. امیدوارم دفعه بعد این اتفاق بیافتد. وی به تبعیض در حمایت از هنرمندان هم اعتراض کرد: این سری نرفتم تئاتر ببینم. چرا نرفتم؟ در نصب بنرها در شهر عدالتی وجود نداشت. یکی از آقایان در شهرداری مسئولیتی دارد و کلی بنر نصب کردند. وی گل‌گهر را یکی از مشکلات فرهنگی و هنری سیرجان دانست. همه می‌خواهند خودشان را بولد کنند که به چشم بیایند. برخی هم با گل‌گهر مخالفت می‌کنند که به خاطر اعتراضات آنها را جذب کنند. وی ادامه داد این موضوع دقیقا مثل چاه نفت جمهوری اسلامی است که باعث عقب‌ماندگی ما شده است. بایستی مدیران گل‌گهر به هوش باشند. پدری که ارثیه باد‌آورده را با بی‌عدالتی و بد تقسیم کند اختلاف بوجود می‌آورد. وی گفت: فضایی که در بین اهالی فرهنگ و هنر بوجود آمده و همه هم را تخریب می‌کنند یکی از دلایلش گل‌گهر به عنوان حامی مالی و همراه فرهنگی است. 

 بنا نداریم سخت‌گیری کنیم

محمدی معاون هنری پس از صحبت هنرمندان توضیحاتی ارایه کرد. او گفت: در همه هنرها سیرجان حرف اول را می‌زند و جایگاه دارد. ما تلاش کردیم فضایی درست کنیم که تولید و اجرای اثر هنری با کمترین دغدغه انجام شود و بنا نداریم سختگیری کنم. دنبال فضاهای متشنج نیستیم. از مجموعه دولت خواستند  که جامعه هنری یک تشکلی را راه‌اندازی کنندو خانه هنرمندان تشکیل شود. وی درباره واگذاری پلاتوی شهرداری هم گفت: ما هم ناراضی هستیم چرا در سیرجان انجام نشده است. این تفاهمی است بین شهردار و نماینده انجمن نمایشی استان که قرار شد امروز در شهرداری موضوع را بررسی کنیم. وی در پاسخ به نامه اعتراضی هنرمندان تئاتر سیرجان هم گفت: جواب نامه اعتراضی را پیگیری کردیم و باید پاسخ بدهند و جواب این موضوع را اعلام می‌کنیم. وی در مورد مالیات هم گفت: مسئله مالیات قابل حل است. فعالیت‌های فرهنگی معاف از مالیات هستند. وی ادامه داد: تفاهم سینمای جوان برای راه‌اندازی در سیرجان انجام شده و باید این کار می‌شد. درخواستی هم از طرف سیرجان برای ما نیامده و اگر درخواست بیاید ما حاضریم با نهادهای شهرستان تعامل کنیم. 

 به کوتاهی‌های خودمان معترفیم

علیزاده مدیرکل ارشاد استان هم به عنوان آخرین نفر طی سخنانی گفت: امسال به این جمع‌بندی رسیدیم که رویکرد برنامه‌های شهرستان را تغییر بدهیم و برای این که مستقیم با جامعه فرهنگی، هنری مرتبط شویم به شهرستان‌ها بیاییم. وی ادامه داد: تاکید داشتیم با شهردار هم دیداری داشته باشیم. جلسه خوبی بود. وی افزود: خوشحالم که این جلسه با هنرمندان فرمایشی نبود و تعریف و تمجیدی نشد. نقد باعث پویایی است و باید سیستم آسیب‌شناسی شود. به گفته علیزاده ما هم به کوتاهی‌های خودمان معترفیم. مطالبی که ذکر شد را یادداشت کردیم و امیدواریم بخشی از آنها رفع شود. فضای فرهنگی هنری سیرجان بسیار مهم است. برای ما مهم است که جامعه فرهنگی بتوانند در چارچوب قوانین و مقررات بتوانند کارشان را عرضه کنند و مردم از آنها بهره‌مند شوند. جامعه ما اگر از فرهنگ و هنر محروم شوند نمی‌توانند درست نفس بکشند. مهم‌ترین موضوع این است که ما مانع ایجاد نکنیم. علیزاده افزود: در سیرجان جامعه فرهنگی هنری پر کار است و قابل مقایسه با جای دیگری نیست. مثلا برای تالار فردوسی حلقه انسانی تشکیل می‌شود. سیرجان ظرفیت را برای تئاتر شهر دارد. حوزه فرهنگ و هنر نیاز به آرامش دارد. 

وی در مورد انجمن‌های هنری گفت: انجمن کارکرد خود را نسبت به گذشته از دست داده است. ما نمی‌توانیم مثل دهه شصت فکر کنیم. سیرجان بعد از کرمان بیشترین اتفاق‌های فرهنگی و هنری را رقم می‌زند ما در سیرجان 30 چاپخانه و 30 آموزشگاه آزاد هنری داریم. انجمن‌ها را با نگاه تخصصی نگاه کنیم. اگر انجمن دفتر می‌خواهد. ما دفتر بدهیم و مجتمع غدیر را فعال کنیم که جلساتی بگذارند و بتوانند همفکری کنند. اگر تجهیزات می‌خواهند، لیست بدهند. به گفته علیزاده تالار فردوسی به مرحله‌ای رسیده که باید تعمیر شود و توافق نهایی با گل‌گهر انجام شده است. وی ادامه داد خانه هنرمندان استان شکل گرفته و خانه هنرمندان سیرجان می‌تواند در اولویت قرار بگیرد. 

 برای یک میلیارد پول برنامه‌ریزی کنیم

 وی با اشاره به وعده‌ یک میلیارد تومان آقای حسن‌پور گفتند: انشاالله این یک میلیارد را واریز کنند. ما می‌توانیم با این پول تجهیزات بگیریم. یا اینکه صندوق حمایت از تولیدات هنری را ایجاد کنیم و اینکه یا در مجموعه خانه هنرمندان هزینه شود. این موضوع نیاز به بررسی دارد. روی این موضوع فکر کنیم هر تصمیمی بگیرید ما همراهی می‌کنیم. ولی من معتقدم این سرمایه باید حفظ شود. وی در مورد پایتخت کتاب گفت: موضوع پایتخت کتاب را پیگیری می‌کنیم اما محوریت با شوراهای شهر و شهرداری است. 

گفتنی است مدیرکل ارشاد استان کرمان عصرهمان روز هم نشستی با اهالی مطبوعات سیرجان برگزار کرد.