جمعه, 01 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 516: 28 خرداد 1397

اولین کارگروه ورزش شهرستان برگزار شد
- پاسارگاد: اولین جلسه‌ی کارگروه ورزش شهرستان، روز شنبه و با حضور برخی مسوولان شهری، نمایندگانی از نیروهای انتظامی، دریایی، سپاه و آموزش و پرورش، دانشگاه پیام نور و برخی شرکت‌ها در سالن همایش‌های گل‌گهر برگزار شد. جلسه‌ای که با هدف آشنایی برگزار شده بود و قرار است از این پس با تشکیل جلسات ماهانه و با ارایه‌ی برنامه و پیشنهاد و در نهایت تدوین مصوبات، قدمی جدی در راستای اهمیت دادن به ورزش شهرستان باشد.
در ابتدای جلسه زهرا امیری سرپرست اداره ورزش و جوانان شهرستان سیرجان به مشکلات این اداره پرداخت، مشکلاتی که حول محور کمبود اعتبارات چرخید. این سخنان امیری با انتقادهای شدید حسن بدخشان روبرو شد. بدخشان با رد نبود اعتبار و بودجه در ورزش، خواستار شفاف شدن محل هزینه‌کرد مبالغ اختصاص یافته به هیات‌های ورزشی شد. انتقاد بدخشان از سیاسی‌کاری در ورزش و تاکید بر لزوم جدایی سیاست از ورزش، عملکر امیری را نشانه گرفته بود. 
پس از آن محمد جواهری مدیر عامل باشگاه گل‌گهر اشاره‌ای به عدم توجه برخی از شرکت‌های صنعتی(چه در منطقه‌ی گل‌گهر و چه سایر مناطق) و شرکت‌های منطقه‌ی ویژه بود که حتا زحمت فرستادن یک نماینده را نیز به خود نداده بودند، کرد. موضوعی که بدون شک نشان‌دهنده‌ی عمق اعتقاد این دسته از شرکت‌ها به لزوم مشارکت اجتماعی و بیان‌کننده‌ی میزان اهمیت دادن ایشان به شهر، مردم و جوانان سیرجانی است. بنا بر اظهارات مطرح شده، از میان شرکت‌های صنعتی، تنها گل‌گهر و جهاد نصر هستند که به طور جدی در بحث حمایت از ورزش شهرستان مشارکت دارند و باقی با وجود وعده‌های داده شده، اهمیتی برای ورزش و جوانان این شهر قایل نیستند. به نظر می‌آمد این حقیقت مورد توجه امام جمعه نیز قرار گرفته چه که با تاکید بر لزوم حضور و مشارکت همه، گفت: «من ممکن است در جلسات بعدی حضور نداشته باشم ولی حتما دوستان نظر بدهند. نه این‌که بگویند حالا که امام جمعه نیست، ما هم دیگر نمی‌رویم.»
پس از آن حسن زیدآبادی؛ مسوول ورزش همگانی شهرداری خبر از به آستانه‌ی فراموشی سپرده شدن ورزش همگانی داد. او گفت: «گله‌ای دارم مربوط به تعطیل شدن ورزش شبانگاهی یا شامگاهی که شب‌ها انجام می‌شد. بین هفتصد تا هشتصد نفر می‌آمدند که البته خانواده هم بودند. داشت استقبال خوبی می‌شد. معلوم نیست چرا تعطیل شد. درخواست دارم دوباره اجرایی شود»
امام جمعه‌ی سیرجان تقریبا تنها فردی بود که با هدف و برنامه به اولین جلسه‌ی کارگروه ورزش آمده بود:« اختصاص سانس رایگان یا با قیمت پایین در تمام اماکن ورزشی شهر برای جوانان مساجد.» هدف از این‌کار نگه‌داشتن و جذب جوانان اعلام شد. به عبارت دیگر در حقیقت قرار است این سانس‌های ورزشی نقش اشانتیون را برای جوانانی که به مساجد می‌روند، ایفا کند اما سوالی که ایجاد می‌شود این است که تکلیف جوانان غیر مسجدی چیست؟
این نقدی بود که از سوی حیدر افسری؛ نماینده‌ی یکی از شرکت‌ها و از ورزشی‌نویسان باسابقه نیز مطرح شد. همچنین علی محب‌همدانی؛ نماینده‌ی آمادگاه جنوب نیز با اشاره به «کم شدن جوانان پامنبری» و نیاز به آسیب‌شناسی این حقیقت، به طور تلویحی نقش اختصاص یافتن سانس رایگان ورزشی در جذب جوانان به مساجد را چندان موثر ندانست و در عین حال بی‌توجهی مسوولان به ورزشکاران را از دلایل دلسردی ایشان خواند. نکته‌‌ی جالب، استقبال امام جمعه از این نقدها با تاکید بر اهمیت نقد و لزوم وجود انتقاد و پیشنهاد در این جلسه بود. با این وجود، سوال هر دو منتقد بدون پاسخ باقی ماند
سرهنگ ادبی؛ نماینده‌ی نیروی انتظامی به نقش ورزش در کاهش -برخی- آسیب‌های اجتماعی درست بود اما نکته‌ی عجیب در این میان، اعتقاد برخی حاضران به نقش ورزش در عدم استعمال قلیان بود! این عده ظاهرا معتقد بودند کافی‌ست جوانان به سراغ ورزش بروند تا رسم قلیان‌کشی ور بیفتد! این درحالی‌ست که همانگونه که دو نفر از حاضران در جلسه اشاره نمودند، یکی از معضلات جامعه‌ی ورزشی کشور، استعمال قلیان توسط ورزشکاران است که تمام جامعه از آن مطلع هستند، جز برخی حاضران در جلسه‌ی کارگروه ورزش سیرجان!
شهبا نماینده آموزش و پرورش در پاسخ به انتقاد یکی از حاضران از آموزش و پرورش مبنی بر اهمیت ندادن به زنگ ورزش و اختصاص این زنگ به دروس دیگر، گفت: «این اتفاق خیلی به ندرت ممکن است بیفتد چون بخشنامه داریم و زنگ ورزش حتما باید برگزار شود. این مسایل بیشتر در مدارس غیرانتفاعی هست که از دست آموزش و پرورش خارج است. خانه‌ای با چند اتاق را با فیبر تبدیل می‌کنند به مدرسه و اصلا مکانی برای ورزش پیش‌بینی نمی‌کنند»شهبا در ادامه‌ی سخنانش و می‌گوید: «امکانات ما در مدارس دولتی- فقط در حد تهیه‌ی توپ است! نه اداره‌ی آموزش و پرورش سیرجان که اداره‌ی کل هم بودجه ندارد. یعنی بودجه برای تهیه‌ی امکانات ورزشی- نیست!»