سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

امیر علی کودک 8 ساله‌ای که دو هفته پیش از جلو منزلش ربوده شد به منزل بازگشت
پایان 14 روز پر التهاب
- گروه حوادث
ساعت 7:30 روز یکشنبه تلفنم زنگ خورد و نمایش‌گر، شماره‌ی سروان ذاکری معاون اجتماعی انتظامی سیرجان را نشان داد. حتما اتفاق مهمی رخ داده، پاسخ دادم و او با عجله گفت: «امیرعلی» آزاد شده و ساعت هشت تحویل خانواده‌اش می‌شود. ساعت هشت صبح به دفتر فرماندهی انتظامی رفتم. نماینده مردم سیرجان در مجلس و فرماندار هم آمده بودند. زن و مرد جوانی توی سالن نشسته و آرام و قرار نداشتند. مدام از افسری که ایستاده می‌پرسند، کی می‌رسند؟ آنها پدر و مادر امیر‌علی هستند؛کودکی که بیست و چهارم تیرماه از جلوی منزلش در نجف‌شهر ربوده شد. همان هفته دادستان سیرجان در گفت‌و‌گو با پاسارگاد این خبر را تاییدکرد. پس از آن عکس امیر‌علی سر از شبکه‌های اجتماعی درآورد و پدر و مادرش از شهروندان خواستند اگر اطلاعی از وضعیت کودک‌شان دارد با آن‌ها تماس بگیرد. اما خبری از این کودک نبود. تا این‌که شنبه‌شب هفته گذشته فرماندهی انتظامی سیرجان از دستگیری یکی از آدم‌ربایان خبر داد. اما خانواده این کودک شدیدا به عملکرد نیروی انتظامی اعتراض داشتند و معتقد بودند نیروی انتظامی در پیدا کردن کودک‌شان کوتاهی می‌کند. موضوعی که سرهنگ ایران‌نژاد فرمانده انتظامی سیرجان آن را صحیح ندانست و گفت: من همان موقع هم به خانواده‌ این کودک گفتم که فرزند شما را صحیح و سالم به شما برمی‌گردانیم و امروز هم این اتفاق افتاد.
- ورود امیرعلی به حیاط فرماندهی انتظامی
پدر و مادر امیرعلی به اتاقی در ساختمان فرماندهی انتظامی سیرجان هدایت شدند. ساعت حدود 8:30 پرادوی نقره‌ای رنگی وارد حیاط فرماندهی انتظامی سیرجان شد که کودکی با لباس خانگی روی صندلی عقب و وسط دو مامور نشسته بود. «امیر‌علی» بود. ماشین متوقف شد و کودک بهت‌زده بیرون آمد و مسئولان و خبرنگاران که جلوی او بودند را نگاه می‌کرد. در همین حال پدر و مادرش از ساختمان بیرون آمدند و مادرش با گریه به سمت فرزندش دوید. سکوت همه‌جا حکم‌فرما بود و صدای گریه‌ی مادربه گوش می رسید. همه بغض کرده بودند و کودک آرام در آغوش مادر گریه می‌کرد.
- تقدیر از نیروی انتظامی
پس از آن شهباز حسن‌پور نماینده مردم در مجلس و منصور مکی‌آبادی فرماندار سیرجان توضیحاتی در مورد این آدم‌ربایی ارایه و از اقدامات فرماندهی و ماموران انتظامی تقدیر کردند.
- آزادی کودک ربوده شده
سرهنگ ایران‌نژاد هم درمورد این آدم‌ربایی گفت: امروز یکی از روزهای خوب کاری و زندگی بنده است که  این کودک بعد از 14 روز صحیح و سالم به آغوش خانواده بازگشت. خانواده‌ای که من دیدم چقدر سختی کشیدند. این آزادی را مدیون کارهای فنی و اقدامات و عملیاتی هستیم که انجام شد. دوستان ما چندین مرحله‌ و با چه موقعیت‌هایی به منطقه‌ای که کودک در آنجا بود رفتند. یک‌سری رایزنی‌هایی انجام شد و  دیشب (شنبه‌شب) فرد ربوده شده آزاد شد ما از دیشب خوشحال و خرسند هستیم.
- دستگیری یکی از آدم‌رباها
سرهنگ ایران‌نژاد گفت: این آدم‌ربایی در بیست و چهار تیر ماه انجام شد. خانواده در ابتدا بحث ربودن را مطرح نکردند تا این که پیگیری شد و انگیزه‌ها مشخص شد، تماس‌هایی توسط افراد آدم‌ربا گرفته شد و با کارهای اطلاعاتی فنی و عملیاتی که انجام شد، توانستیم رد یکی از افراد را بزنیم. ابتداخودروی سمندی که با آن آدم‌ربایی صورت گرفته بود در یکی از استان‌های دور‌دست توقیف کردیم و از اطلاعاتی که از خودرو به دست آمد، به یکی از افراد آدم‌ربا رسیدیم و هفته گذشته او را دستگیر کردیم.
- آدم رباها شناسایی شده‌اند
وی به پاسارگاد در مورد دستگیری دیگر آدم‌رباها گفت: یکی از آدم‌ربایان دستگیر شده افراد دیگر هم شناسایی و دستگیر می‌شوند. ما توانستیم این کودک را بدون آسیب جسمی و روحی آزاد کنیم. فرد ربوده شده در جایی نگهداری می‌شد که موبایل آنتن نداشت. دوستان ما چندین مرحله در منطقه حاضر شدند. ارتباط بسیار مشکل بود. با همکاری همکاران‌مان در پلیس‌ عنبرآباد و پلیس شهرستان جیرفت، توانستیم محل (یکی از روستاهای عنبرآباد) را شناسایی کنیم. نهایتا با رایزنی و با کمک عوامل نفوذی و عواملی که داشتیم شناسایی را انجام و با یک‌سری کارهای عملیاتی و رای‌زنی این کودک را تحویل گرفتیم و صحیح و سالم تحویل خانواده دادیم.
- خانواده توقع داشت کار به سرعت انجام شود
خانواده توقع داشتند این کار در فرصت کم‌تری انجام شود. این کار چون پیچیده بود و یقینا فرصت لازم داشت من قول دادم بچه را صحیح و سالم تحویل دهم.
- بررسی انگیزه آدم‌ربایی
وی در پاسخ به سئوال پاسارگاد مبنی بر انگیزه آدم‌ربایی گفت: آن‌ها در تماس‌هایی که می‌گرفتند بحث تسویه حساب مواد مخدر را مطرح می‌کردند. هر‌چند موضوع قابل بررسی است، تا امروز چیزی در این رابطه ثابت نشده است. موضوع بررسی می‌شود ولی یقینا در مورد این خانواده این موضوع نمی‌تواند درست باشد.
- مردم هم کمک دادند
وی در مورد کمک‌های مردمی در این پرونده گفت: بلی. افرادی بودند از وقت‌شان مایه گذاشتند و چندین مرحله که ما عملیات انجام دادیم ما را تنها نگذاشتند.
- سختی‌های مادر  امیرعلی
زهره اسفندیارپور مادر این کودک در مورد این چند روز به پاسارگاد گفت: اینقدر سخت بود که نمی‌شود حسش را به زبان آورد. الان همه‌ی ما از خوشحالی روی ابرها هستیم. باورنکردنی است وقتی دیشب گفتند امیرعلی دارد می‌آید. هیچ‌کدام باورمان نمی‌شد چون چند بار زنگ زده بودند و گفته بودند امیرعلی را آزاد می‌کنیم و دوباره زیر حرفشان می‌زدن. تا این که به آقای جهانشاهی (معاون آگاهی و مسئول پرونده) زنگ زدم و ایشان تایید کرد که فرزندت آزاد شده و به زودی به سیرجان می‌آید. اسفندیار‌پور در مورد انتقاداتی که به مجموعه‌ی انتظامی شهرستان داشته گفت: ماموران انتظامی در این چند روز خیلی زحمت کشیدند. یک دنیا ممنونیم. ناراحت بودیم، اعصاب‌خردی کردیم ولی مثل برادر بودند و توی روی آن‌ها شرمنده هستیم. من باور نمی‌کردم بچه‌ام را ربوده‌ند. اول فکر می‌کردم فرزندم تصادف کرده و در بیمارستان است. مادر امیرعلی افزود: ما کاری به کار کسی نداریم که بچه‌مان را دزدیده باشند. غروب رفتم آگاهی فهمیدم بچه‌ام را دزدیده‌‌اند.
- امیرعلی را خدا دوباره به ما داد
مجتبی عباسی پدر امیر‌علی هم به پاسارگاد گفت: این بچه را خدا دوباره به ما داد. تشکر می‌کنم از نیروی انتظامی و کسانی که امیر‌علی را به ما برگرداندند. وی گفت: من دو فرزند دارم یک دختر و امیرعلی. وقتی امیرعلی نبود. خواهرش می‌گفت: برویم پیش داداشم و بهانه‌گیری می‌کرد.
- آدم‌ربایی به بهانه مواد مخدر را رد می‌کنم
وی در پاسخ به این سئوال که شائبه‌هایی مبنی بر دلیل این آدم‌ربایی تسویه حساب مواد مخدر بوده، گفت: من این جریان را رد می‌کنم این یک حرف اشتباه است. ما هیچ‌کداممان اهل دود و دَم نیستیم و خلافی هم نمی‌کنیم. من کارمند ساده گل‌گهر هستم. وی ادامه داد: امیرعلی طی این چند روز شکنجه جسمی نشده و هم‌اکنون حال روحی او خوب است. ولی وزنش کم شده است. امیرعلی هم که نمی‌توانست دقیق صحبت کند به پاسارگاد گفت: اذیتم نمی‌کردند و غذا هم به من می‌دادند. در یک اتاق بودم و همبازی هم داشتم.