شنبه, 30 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 519: 25 تیر 1397

معاون پرورشی آموزش‌پرورش: مراقب مشاوره‌های کنکور باشید
 گروه خبر: نتایج کنکور اعلام شد و حالا دغدغه خانواده‌ها انتخاب رشته است. نقوی معاون پرورشی آموزش و پرورش سیرجان دراین رابطه توصیه‌هایی به خانواده‌ها دارد. وی گفت: امروز کنکور تبدیل به یک دغدغه شده که البته باید به داوطلب و خانواده‌ها در این زمینه حق داد. آینده تحصیلی فرزندان که به دنبال آن آینده شغلی آنان رقم می‌خورد، خواسته و نا‌خواسته مهم‌ترین مساله است و به همین دلیل کنکور مساله بسیار پر اهمیتی است.
به گفته وی؛ همیشه بعد از اعلام نتایج کنکور توسط سازمان‌ سنجش تابلوهای زیادی در سطح شهر بالا می‌رود که همگی خود را مرکز انتخاب رشته معرفی می‌کنند.
با توجه به اینکه هر ساله بعد از اعلام نتایج کنکور به خاطر فرصت کمی که برای انتخاب رشته وجود دارد یک‌سری مشکلات پیش می‌آید و بعضا عده‌ای هم از این فرصت کم و دغدغه داوطلبان سوء ‌استفاده می‌کنند که نیاز است شهروندان در این زمینه آگاهی‌های لازم را کسب کنند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا آموزش و پرورش پایگاه‌های انتخاب رشته رسمی در این ایام دایر می‌کند؟ گفت: بله همه ساله این اتفاق رخ می‌دهد و امسال هم آموزش و پرورش سیرجان سه پایگاه انتخاب رشته به صورت رسمی دایر کرده که مشاوران آن‌ها همگی مجرب و متخصص  هستند.
نقوی در مورد تفاوت پایگاه‌های رسمی آموزش و پرورش با دیگر مراکز انتخاب رشته گفت: آموزش و پرورش پایگاه انتخاب رشته را یک بنگاه اقتصادی نمی‌بیند و پایگاه انتخاب رشته برای راهنمایی داوطلبان است. مورد مهم اینکه آموزش‌و پرورش برای دانش‌آموز 12 سال هزینه کرده و راهنمایی برای انتخاب رشته صحیح مهم است. نقوی افزود: علاقه و استعداد داوطلب، رشته محل‌های دانشگاهی مورد نظر و چشم‌انداز بازار کار مهم‌ترین مواردی است که ما در انتخاب رشته مورد توجه قرار می‌دهیم. 
وی ادامه داد در درجه اول ممکن است رتبه مهم  باشد اما مهم‌تر تفاوت‌های فردی و علاقه و استعداد افراد است.
به گفته وی رشته هم بر‌اساس رتبه تعیین می‌شود ولی بومی‌گزینی در هر رشته نیز مورد توجه ما قرار می‌گیرد. نقوی معتقد است بعد از اعلام نتایج نهایی کسانی هستند که فقط به خاطر انتخاب رشته متضرر می‌شوند و وقتی با آن‌ها صحبت می‌کنیم اکثرا عنوان می‌کنند از افراد غیرمتخصص کمک گرفته‌اند یا در مراکز غیر مجاز انتخاب رشته کرده‌اند.
وی از داوطلبان کنکور خواست برای انتخاب رشته حتما به پایگاه‌های آموزش و پرورش مراجعه کنند و در همین پایگاه‌ هم همان روز اولی که وارد شدند، انتخاب رشته قطعی نکنند بلکه ثبت‌نام ورودی داشته باشند و بعد از دو یا سه جلسه حضور در پایگاه و مشاوره گرفتن با خیال آسوده و اطمینان خاطر انتخاب رشته کنند.
وی در مورد هزینه این مشاوره هم گفت: با همان ثبت‌نام ورودی اولیه می‌توانند چندین جلسه مشاوره بگیرند. دبیرستان دخترانه 17 شهریور  واقع در بلوار دکتر صادقی، مرکز مشاوره رشد روبه‌روی پارک هادی و دبیرستان غیردولتی دکتر حسابی  واقع درخیابان ولی‌عصر سه مرکز رسمی آموزش و پرورش برای انتخاب رشته هستند.