شنبه, 30 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 519: 25 تیر 1397

گفتگو پاسارگاد با سیما حافظی
خداوند زیباست و زیبایی‌ها را دوست دارد
  اطلاع‌رسانی
  لطفا خودتان را معرفی کنید؟
به نام خداوند لوح و قلم
حقیقت‌نگار وجود و عدم
اینجانب سیما حافظی کارشناس مترجمی زبان انگلیسی، مدیر و موسس آموزشگاه زبان الینا هستم. در خانواده فرهنگی در سیرجان متولد شدم. از سن 11 سالگی با تشویق‌های پدر عزیزم یادگیری زبان انگلیسی را نزد استاد گرانقدر جناب آقای صادقی در انسیتو زبان معلم شروع کردم و به دلیل علاقه بسیار به زبان، تحصیلاتم را در این زمینه ادامه دادم.
  چند سال است که در آموزشگاه مشغول فعالیت هستید؟
از سال 78 قبل از ورود به دانشگاه با مدرک آکادمیک(رسمی دانشگاه آکسفورد)تدریس خصوصی زبان را آغاز نمودم و بعد وارد دانشگاه شدم. پس از اخذ مدرک کاردانی آموزش زبان انگلیسی در سال 1380 تدریس خود را از انسیتو زبان معلم آغاز کردم و در حین تدریس در رشته مترجمی زبان انگلیسی درسم را ادامه دادم و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شدم. در آموزشگاه‌های مختلفی مثل فکور، گویش، زبان سرا، زبان شهر تدریس داشتم. در سال 1394 موفق به تاسیس آموزشگاه زبان خودم(الینا) شدم.
  هدف‌تان از احداث آموزشگاه زبان و فعالیت در حوزه زبان انگلیسی چه بوده است؟
عشق و علاقه به تدریس، آموزش صحیح تلفظ و لهجه اَمریکن(American)، پیشرفت در زمینه آموزش زبان و به‌کارگیری تجربیاتی که در آموزشگاه‌های مختلف کسب نمودم.
  به نظرتان چرا عمده دانش‌آموزان و حتی دانشجویان فارغ‌التحصیل در زبان انگلیسی مشکل دارند و این مشکل از کجا نشات می‌گیرد؟
 متاسفانه مشکل در کشور ما ریشه‌ای است ولی طبق تجربیات بنده، متاسفانه بعضی از آموزشگاه‌ها دید تجاری به قضیه آموزش دارند و به دلیل نداشتن تخصص نمی‌توانند اطلاعات کافی را به زبان‌آموز منتقل کنند. در نتیجه زبان‌آموز بدون علم کافی به ترم‌های بالاتر فرستاده می‌شود و این امر موجب وارد آمدن صدمات جبران‌ناپذیری به زبان‌آموز می شود.
 نوشتن زبان انگلیسی به خط زیبا بسی دشوار است. چه چیز در شما باعث شد به سمت زیبا‌نویسی انگلیسی بردید.
خداوند زیباست و زیبایی‌ها را دوست دارد. چون به رشته خودم علاقه بسیار زیادی دارم، دوست دارم هر آن‌چه که مربوط به آن است را فرا بگیرم و در زمینه خوش‌نویسی بیش از 10 سال تلاش و تمرین کردم. در هر کاری علاقه و پشتکار باعث پیشرفت می‌شود.
  شما در حال حاضر در نگارخانه‌ی شبدیز(منطقه ویژه) اقدام به برگزاری نمایشگاه خط copperplate(زنجیره‌ای) نمودید. در مورد این هنر و نمایشگاه‌تان توضیح دهید؟
هدف از برگزاری نمایشگاه این بود که بدانیم خوشنویسی مختص فارسی نیست و دوستانی که از خط زیبا برخوردار نیستند با دیدن این آثار ترغیب به یادگیری خوشنویسی زبان انگلیسی شوند.
  در این نمایشگاه چند تابلو و با چه مضامینی وجود دارد؟
حدودا 35 تابلو در زمینه‌های شعر، آیه‌ی قرآن، متون عرفانی و عاشقانه، ضرب‌المثل و... وجود دارد.
  استقبال از نمایشگاه چه‌طور بوده است؟
استقبال بسیار خوب بوده و خوشحالم که فرهنگ مردم شهرم رو به افزایش است.
 نمایشگاه تا کی دایر است؟
تا 20 مرداد ماه در خدمت همشهریان گرامی هستیم.
  اگر صحبتی مانده بفرمایید.
در پایان از مجموعه شبدیز و جناب آقای اسدی تشکر می‌کنم که فرهنگ‌دوستی را در میان همشهریان باب می‌کنند و به جوانان فرصت ابراز توانایی‌هایشان را می‌دهند. از همکار محترم جناب آقای آزادیخواه مدیر آموزشگاه زبان شهر تشکر می‌کنم که همیشه با راهنمایی‌هایشان ما را یاری کردند و با تشکر ویژه از همسر عزیزم آقای روح‌بخش که اگر تشویق‌ها و حمایت‌های وی نبود به موفقیت‌های امروز دست پیدا نمی‌کردم. همچنین از پدر و مادر عزیزم تشکر می‌کنم و دست‌بوس آنها هستم.
در پایان از والدین گرامی خواهش می‌کنم قبل از ثبت‌نام فرزندان خود در آموزشگاه‌های زبان از سابقه مدرسان اطلاعات کافی را کسب کنند.
در ضمن علاقه‌مندان به یادگیری خوش‌نویسی زبان انگلیسی می‌توانند جهت ثبت‌نام به آدرس انتهای بلوار سید‌احمد‌ خمینی، کوی بهار(اسفندقه)، خیابان گل سرخ، کوچه گل سرخ 2، قبل از نجاری راش مراجعه کنند.
تلفن تماس:  42335460  -  09135034621