شنبه, 30 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 519: 25 تیر 1397

70 اصله درخت در بلوار قائم در معرض آسیب است
اگر شهرداری زمین معوض بدهد
 درختان قطع نمی‌شود
 اهالی بلوار قائم: کسی می‌خواهد فرهنگ را ترویج دهد قطع درخت و کشتار موجودات زنده در فرهنگ او جایی ندارد
 مدیرعامل سازمان فضای‌سبز: با توجه به وضعیت درختان چندساله مخالف اجرای این طرح هستیم
 رییس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان: قرار شده است زمینی به جای زمین بلوار قائم به کانون داده شود
 پاسارگاد
«قتل عامی دیگر در راه است. در کمربند سبز شهر سیرجان واقع دربلوار قائم جهت ساخت یک بنا، می‌خواهند درختان سر به فلک‌کشیده فضای سبز را قطع کنند، در این راستا با مسئولان شهر صحبت شد اما تا کنون برای جلوگیری از این کار هیچ اقدامی صورت نگرفته است. برای ما جای سوال است در این شهر قطعه زمین دیگری یافت نمی‌شود که به این امر اختصاص دهند. می‌گویند ساختمانی که احداث می‌شود کاربری فرهنگی دارد. خنده‌دار است کسی می‌خواهد فرهنگ را ترویج دهد که قطع درخت و کشتار موجودات زنده در فرهنگ او جایی ندارد. آیا این کار عین بی‌فرهنگی نیست. ما با ترویج و ساخت جامعه‌ای با فرهنگ عالی مخالف نیستیم اما با موضوعات بالا می‌توان متوجه شد افرادی که می‌خواهند این بنا را احداث کنند، دنبال سودی هستند که از فرهنگ نصیب آن‌ها می‌شود نه ترویج فرهنگ...».  این بخشی از نامه اهالی خیابان شیخ مفید و جامی شمالی است که به ساخت «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان» و قطع 70 اصله درخت اعتراض دارند.
 نمی‌گذاریم درختان را قطع کنند
وارد بلوار قائم که می‌شویم. سمت راست درختان اکالیپتوس که در سال 81 با هدف اجرای کمربند سبز کاشته شده‌اند، دیده می‌شوند. درختانی که الان به سن نوجوانی رسیده‌اند. زنی از اهالی محل در باره قطع این درختان چنین می‌گوید: «از 20 روز پیش آمدند با گچ خط‌هایی کشیدند و رفتند. خیلی از همسایه‌ها هم رفتند شاکی شدند که نمی‌خواهیم اینجا ساخت و ساز کنید». مرد میانسالی که پیگیر این پرونده است، می‌گوید: «اینجا سه زمین وجود دارد؛ زمین وسطی را می‌خواهند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بسازند، زمین سمت راست یک مجموعه ورزشی، زمین سمت چپ را هم می‌خواهند چیز دیگری بسازند. ما خیلی دنبالش رفتیم اما در نهایت زورمان نرسید و گفتند اداره راه و شهرسازی گفته ما زمین دیگری نداریم که به کانون پرورش فکری بدهیم و اگر شهرداری زمینی به ما بدهد این کار را نمی‌کنیم». او اظهارتاسف می‌کند؛ «مسئولان گفتند این درختانی که قطع می‌شوند در عوض‌شان درخت می‌کاریم، که من هم در جواب گفتم مثل این می‌ماند که بخواهید جوانی را بکشید و به جایش بگویید بچه دیگری متولد می‌شود. 14 سال باید دوباره به آن درخت آب داد تا بزرگ شود». او با بیان اینکه ما از سال 83 دنبال این شکایت هستیم، گفت: «این پرونده مال امروز و دیروز نیست تا امروز نگذاشتیم اما حالا 20 روزه آمدند خط‌هایی کشیدند و رفتند. در همین محدوده‌‌ای که خط‌کشی شده است من شمردم حدود 70 درخت قطع می‌شود». یکی دیگر از همسایگان می‌گوید؛ «قرار بود اینجا پیست دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی بسازند اما نمی‌دانیم یکدفعه چه اتفاقی افتاد». همسایه دیگری  می‌گوید:«درکشورهای دیگر آنقدر به درخت اهمیت می‌دهند که اگر قرار به ساخت و ساز باشد و درختی مزاحم باشد از جا در می‌آورند و جای دیگری می‌کارند اما اینجا به راحتی می‌خواهند 70درخت را قطع کنند». او ادامه می‌دهد؛«ما نامه‌ای به رییس شورا نوشتیم که ایشان به شهردار قبلی نامه نوشته شهردار هم در جواب رییس شورا مخالفت خود را با اجرای این پروژه اعلام کرده است. و ایشان نامه‌ای به رییس اداره راه و شهرسازی می‌نویسد اما رییس اداره راه و شهرسازی در جواب شهردار مینویسد با توجه به کمبود زمین با کاربری آموزشی با درخواست شما نمی‌توانیم موافقت کنیم.»
 تنها راه تغییر کاربری است
المیرا صانعی:مسئول فنی و شهرسازی شهرداری سیرجان می‌گوید: « کاربری‌ این زمین در طرح تفصیلی آموزشی و مالکیت‌اش هم با سازمان راه و شهرسازی است. ولی شهرداری سنوات قبل داخل آن درخت کاشته و مردم هم الان شاکی هستند». او در جواب این سئوال که در چنین پرونده‌هایی چه باید کرد، گفت: «تنها راه‌حل تغییر کاربری است. البته شهرداری نمی‌تواند تغییر کاربری بدهد و اداره راه‌و‌شهرسازی باید درخواست تغییر کاربری را به کمیسیون ماده 5 ببرند و کاربری‌اش را به فضای‌سبز تغییر دهد و یا اینکه درخواستی از سوی شورا به ما برسد تا شهرداری در این زمینه اقدام کند».
 فضای‌سبز مخالف این پروژه است
مدیرعامل سازمان فضای‌سبز شهرداری گفت:«با توجه به وضعیت درختان چندساله مخالف اجرای این طرح هستیم». حسن باقری گفت:«آزادسازی این فضا چیزی حدود 400 متر است و با توجه به برآورد بخش فنی حدود 70 درخت در این پروژه قرار می‌گیرند که از این تعداد 25 درخت در آنجا قطع می‌شود که با توجه به سن، تعداد قابل ملاحظه‌ای است». وی افزود:«من فکر می‌کنم از سال 83 طرح تفصیلی ارایه شد یعنی بعد از قضیه درختکاری». او با تاکید بر اینکه تا این لحظه به صورت کتبی اعلام کردیم این کار انجام نشود،گفت: «فضایی که این درختان گرفتند مشکلی برای شهر ایجاد نمی‌کنند،. اصلا اینجا کمربند سبز است. و ما برنامه داشتیم از میدان کشتی تا انتهای بلوار قائم یک پیست دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی شبیه پیست چمران ایجاد کنیم». او در جواب این سئوال که در صورت قطع درختان چه اقدامی انجام خواهید داد،گفت؛ «پرونده وارد بحث حقوقی می‌شود. موضوع سر این است آیا عملا شهرداری می‌تواند جلوی این قضیه را از نظر قانونی بگیرد؟»
  درخت فقط قطع می‌شود
رییس راه و شهرسازی با بیان اینکه کاربری‌ این زمین آموزشی است،گفت: «شهرداری هرکجا در آن سال‌ها زمین خالی بوده درخت کاشته است. الان 36 مورد در شهر کاربری زمین‌ها مسکونی، درمانی، فرهنگی و آموزشی است اما شهرداری آمده درخت کاشته است. این را در شورای حفظ حقوق بیت‌المال هم مطرح کردیم قرار شد شهرداری بیاید فضای‌سبزها را با ما تهاتر کند یعنی جاهایی که فضای‌سبز دارد و اجرا نکرده است را به ما بدهد و ما این زمین‌ها را به شهرداری بدهیم که دیگر نخواهیم درخت‌ها را قطع کنیم ولی هنوز به نتیجه‌ای نرسیدیم». از نظر او امکان تغییر کاربری وجود دارد اما به شرط آنکه شهرداری زمین جایگزین به ما بدهد. از طرفی کاربری‌ها باید متناسب باشند یعنی اگر در آن منطقه فضای‌سبز کمبود دارد فضای سبز را اضافه کنیم در هر منطقه‌ای باید همه کاربری‌ها در نظر گرفته شود». زینلی گفت: «درختان آنجا پلاک دارند. با توجه به ساختمانی که قرار است ساخته شود فقط 25 درخت از 70 درخت قطع می‌شود . بقیه قطع نمی‌شود و به عنوان فضای سبز مرکز آموزشی باقی می‌ماند».
 قرار است شهرداری زمین دیگری به کانون جهت ساخت بدهد
رییس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سیرجان و مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان علی‌رغم توضیحات بسیار فقط به این جمله اکتفا کردند که «طبق جلسه‌ای که دیروز(شنبه) با شهردار سیرجان داشتند قرار شده است زمینی به جای زمین فوق به کانون داده شود». با توجه به بودجه یک میلیاردی که به کانون پرورش فکری سیرجان تعلق گرفته است آن‌ها تا 10 روز آینده فرصت دارند از این بودجه استفاده کنند وگرنه بودجه به خزانه برگشت داده می‌شود. از طرفی با توجه به اینکه زمین فعلی کانون متعلق به شهرداری است و طبق حکم دادگاه آن‌ها باید سریعا محل فعلی را تخلیه کنند و همه این‌ها مشکلات بسیاری را سر راه کانون پرورش فکری گذاشته است.