شنبه, 30 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 519: 25 تیر 1397

درپی هرس غیراصولی درخت مقابل تابلوی تبلیغاتی خیابان خیام
تابلوهای تبلیغاتی بازنگری می‌شوند
 پاسارگاد: هفته گذشته پاسارگاد عکسی در صفحه آخر نشریه چاپ کرد که در آن عکس درخت مقابل تابلوی تبلیغاتی نبش خیابان خیام و شریعتی ببه طرز عجیبی هرس شده بود. بنر روی تابلوی تبلیغاتی در مورد گلیم سیرجان بود که از چند روز قبل از آمدن نمایندگان یونسکو نصب شده بود و همین سفر میهمانان خارجی سبب شده بود تا برای بهتر دیده شدن بنر گلیم دست به هرس غیراصولی درخت بزنند. بطوریکه به گفته اهالی این درخت شاخت و برگ‌ فراوانی داشته است و شب هنگام شاخه‌ها سبز درخت بریده شده‌اند.
سال‌هاست در این شهر بعد اقتصادی به بعد محیط‌زیستی می‌چربد و از این اتفاقات طی سال‌های اخیر بسیار پیش آمده است مثلا دی‌ماه 92 بودکه داستان هرس غیراصولی 23 اصله نارون و یک اصله درخت سرو  در بلوار دکتر صادقی که در مسیر تابلو تبلیغاتی قرار گرفته‌ بودند رسانه‌ای شد.  اگرچه در آن سال مدیرعامل وقت سازمان فضای‌سبز گفته بود پیمانکار پل‌های عابر پیاده شب هنگام اقدام به هرس غیراصولی درختان کرده است اما پیمانکار تقصیر را گردن سازمان فضای‌سبز انداخته بود و گفته بود هرس توسط سازمان فضای‌سبز به  دستور سرپرست وقت شهرداری انجام شده و هیچ نقشی در آن نداشته‌اند.
اما در مورد حادثه اخیر حسن باقری مدیرعامل سازمان فضای‌سبز شهرداری گفت:«ما پیگیری کردیم متاسفانه تا الان مشخص نشده است این سربری توسط چه کسی یا ارگانی انجام شده است، با نیروهای خودمان صحبت کردیم هیچ‌کدام دست به این کار نزدند، با صاحب‌تابلو حرف زدیم او هم گفت من دست به چنین کاری نزدم، و اینکه چه کسی این کار را انجام داده هنوز مشخص نیست». او در جواب این سوال آیا ممکن است به دستور مسئولان کارگروه گلیم این کار انجام شده باشد، گفت:«نمی‌دانم» او گفت:«موضوع هرس درخت خیابان خیام کاملا متفاوت است چون این اتفاق مقارن شده است با  قضیه گلیم و این شبهه را به وجود می‌آورد». او در جواب این سوال با توجه به اینکه مقابل دو تابلوی تبلیغاتی سرچهارره شهربابک درخت وجود دارد و امکان تکرار این قضیه هست، گفت:« در خصوص تابلوهای سر چهارراه شهربابک این امکان وجود ندارد و علیرغم اینکه صاحب تابلو چندین بار پیگیر بوده با توجه به اینکه تابلو دید ندارد اگر امکانش هست نسبت به هرس درختان اقدام کند اما ما موافقت نکردیم و خودش هم اجازه این کار را ندارد و فقط منتظر هستیم زمان قراردادشان تا چندماه آینده تمام شود تا تکلیف چنین تابلوهایی را مشخص کنیم». او گفت:« بین آبان تا آذر قرارداد تابلوها تمام می‌شود در آن زمان احتمالا با توجه به  وضعیت درخت در آن منطقه این تابلوها از لیست مزایده‌ خارج می‌شود، یعنی تابلو کامل حذف می‌شود، چون اگر دوباره تابلو در لیست مزایده قرار بگیرد شرایط هرس به وجود می‌آید». باقری گفت:« چیزی حدود 8-9 تابلو را در سری قبل به خاطر همین وضعیت درختان و طراحی منظر شهری حذف کردیم و در لیست مزایده نگذاشتیم، در حال حاضر فکر می‌کنم چیزی در حدود 4-5 تابلو با چنین مشکلی مواجه هستند ولی زمانی که قرارداشان تمام شود مجددا بازنگری می‌شود» وی افزود:« اولویت برای ما حفظ درخت است یعنی ما حاضریم از یک درآمدی بگذریم اما درخت همان جا بماند».