شنبه, 30 تیر 1397

هفته‌نامه شماره 519: 25 تیر 1397

گزارش پاسارگاد از اخراج تعدادی از کارگران شهرداری زیدآباد
اخراج بعد از اعتصاب
 بتول بلالی
بیکار داخل خانه نشسته و منتظرند بهشان خبر دهند، برگردند سر کار. بی‌پول، دل‌شان به گرفتن مابقی طلب‌شان خوش است. کارگران شهرداری زیدآباد به دلیل دعوا با کارفرما کارشان به اینجا کشیده است. قریب یک ماه و نیم پیش بعد از اعتصاب کارمندان و کارگران شهرداری زیدآباد چند نفر از کارمندان از کار تعلیق شدند. کارگران هم راه اداره کار را در پیش گرفتند و برای وصول طلب‌شان شکایت کردند.
به گفته‌ی یکی از کارگران، استارت اعتصاب از بین 6-5 نفر از کارمندان شهرداری زده شد و با بقیه تماس گرفته شد تا با آن‌ها همسو شوند. «تقریبا 30 نفری بودیم. همه کارمندان دوست داشتند این کار انجام شود چون حقوق نگرفته بودند. بعد از اعتراض، شهردار نامه‌ی اخراج چند نفر را امضا کرد اما ما خلافی انجام ندادیم و از خودمان دفاع کردیم. حق ما ضایع شده است. مثلا به جای حقوق یک بار به ما کارت هدیه 400 هزار تومانی دادند».
 نیروهای شرکتی شهرداری زیدآباد کامل حقوق نگرفته‌اند
کارگران شرکتی می‌گویند: « 6-5 ماه اصلا حقوق نگرفتیم. حتی یک ریال هم به حساب‌مان پول واریز نشده است. 8 نفر هستیم که حقوق نگرفتیم. فقط مقداری از حقوق را مثلا 200، 500 و 600 هزار تومان را داده‌اند». به گفته‌ی یکی دیگر از کارگران فقط عید نوروز 600 هزار تومان به حساب آن‌ها واریز شده است و حقوق چند ماه را دریافت نکرده‌اند.
یکی از کارگران که با ماشین زباله کار می‌کرده، می‌گوید: «روزها با ماشین زباله کار می‌کردیم و شب‌ها جارو می‌کردیم ولی الان بیرون‌مان کردند و تسویه حساب هم نکردند. الان دو کارگر افغانی به جای ما کار می‌کند. شرکت می‌گوید شهرداری پول به ما نداده و شهرداری می‌گوید پول داده‌ایم، شرکت به شما پول نداده است». یکی دیگر از کارگران می‌گوید: «بعضی وقت‌ها شرکت 300 هزار تومان می‌داد و می‌گفت علی‌الحساب این را داشته باشید، شهرداری هنوز پول ما را نداده بعدا با شما حساب می‌کنیم. ما برای پول یک نان حیران هستیم. آقای شهردار می‌گوید تحمل کنید درست می‌شود. ما هم تحمل کردیم اما بدهی‌ها از همه جا فشار آورده، هیچ کجا دیگر به ما قرض نمی‌دهند. دو نفر را اخراج می‌کنند تا بقیه اعتراض نکنند و حساب کار خودشان را بکنند».
 قفل زدن در شهرداری کار خوبی نبود
به شهرداری زیدآباد می‌رویم. اما شهردار حضور ندارد. طی تماس تلفنی معاون با وی، قرار می‌شود، شهردار به دفتر پاسارگاد بیاید. سید‌محمد حسینی شهردار زیدآباد دلیل کمرنگ بودن حضورش در شهرداری را کسالت عنوان می‌کند؛«مسایل مالی و بالاخص مسایل خاص انتخاباتی، کنش‌ها و واکنش‌های اعضای شورا باعث می‌شود تمام هجمه‌ها به سمت شهرداری باشد و کار ما هم کمرنگ ‌شود». حسینی گفت: «قفل زدن به در شهرداری توسط کارکنان، کار خوبی نبود. به نیرویی که حقوق نگرفته حق هر نوع فریادی را می‌دهم ولی به نیرویی که فقط یک ماه حقوق نگرفته حق قفل زدن به در را نمی‌دهم. در این موارد، اعتراض و گفت‌و‌گو با مافوق باید انجام شود. اگرچه دلیل‌شان حقوق بود اما نیروهای شهرداری یک ماه حقوق معوق داشتند و نیروهای شرکتی هم طرف حساب‌شان شرکت است نه شهرداری». حسینی می‌گوید: «شهرداری زیدآباد به شرکت همیار دهیار پول داده اما آن‌ها به نیروهایی غیر از نیروهای شرکتی شهرداری پول داده‌اند. هرچند این شرکت از شهرداری زیدآباد طلبکار است ولی تا حدی هم پول گرفته است.ما تمام حقوق شرکتی‌ها را نزدیک عید پرداخت کردیم ولی شرکت به نیروهایش بیش‌تر از 700 تومان حقوق نداده‌ است». حسینی پس از ماجرای اعتصاب کارکنان شهرداری دلیل نبود برخی کارمندان بر سر کار را چنین بیان می‌کند: «4-5 نفر نیروی شرکتی در شهرداری زیدآباد داریم ولی سه ماه است که قرارداد شرکت معرفی‌کننده این نیروها با شهرداری تمام شده است. دو نفر از نیروها را اخراج کردم که به عنوان تذکری بود. اما یک نفر از اخراجی‌ها سر کار برگشت تا رفع سوءتفاهم باشد که به خاطر اعتصاب نبوده است».
 نداشتن درآمد ثابت بزرگترین مشکل شهرداری زیدآباد
حسینی عامل مشکلات شهرداری زیدآباد را عدم درآمد ثابت، نیروی زیاد، مهاجرت شهروندان زیدآبادی به شهر، عدم دریافت عوارض کشاورزی از کشاورزان، حضور جمعیت زیاد در فصل برداشت محصول به زیدآباد و وجود تعداد زیاد افاغنه اعلام کرد و گفت: «با چنین وضعیتی نمی‌توان عوارض و پول خدمات شهری را از مردم دریافت نمود». او معتقد است شهرداری را مشکل‌دار و با بدهی تحویل گرفته است اما قول می‌دهد حقوق نیروهای شرکتی با پرداخت بدهی‌ شهرداری به شرکت طرف قراداد به مرور پرداخت شود.
به گفته‌ی حسینی؛«بودجه‌ی سال 96شهرداری زیدآباد یک میلیارد و 800 میلیون تومان است که تاکنون حدود 300-400 میلیون و فقط از طریق وجوه دولتی محقق شده است». وی ادامه داد:«به شرکت همیار دهیار از سال 93 تا الان حدود 170میلیون بدهکاریم که بابت حقوق نیروهای شرکتی و بدهی‌های متفرقه است». به گفته‌ی حسینی 50 نفر نیروی اضافه در شهرداری زیدآباد وجود دارد؛«حدود 40 نفر رسمی، قراردادی، شرکتی و 10 نفر نیروی خدمات شهری است که با همین بودجه باید حقوق‌شان پرداخت شود». او درباره شکایت کارگران گفت: «از طرف اداره کار ابلاغی به شهرداری زیدآباد مبنی بر شکایت نیروها نشده است و مربوط به شرکت همیار‌دهیار است که مشکلات زیادی هم دارد. از خودشان بپرسید چرا حقوق نیروهایش را نداده است».
 خواسته‌ی خود نیروها بود که سر کار نیایند
مهدی رمضانی‌پور مدیرعامل شرکت همیار دهیار که با شهرداری زیدآباد برای تامین نیرو قرارداد دارد، نظر دیگری در خصوص اخراج و پرداخت حقوق کارکنان شهرداری دارد: «این نیروها درست کار نمی‌کردند. مهلت دادم تا برگردند و خواسته‌ی خودشان بود که نیایند. نامه‌شان را برای بیمه بیکاری نوشتم. جمع‌آوری زباله و رفت و روب کار بی‌اهمیتی نیست. علی‌رغم این‌که از شهرداری طلبکار هستیم باز هم کارشان را انجام می‌دهیم». رمضانی‌پور عنوان کرد: «این نیروها مقداری پول گرفته‌اند. شاید نفری 1 میلیون طلب باشند و تا روزی که با ما همکاری کرده‌اند، طلب‌شان را می‌دهیم. هیچ شرکتی سر ماه حقوق نمی‌دهد. چون کار ما در دهیاری‌ها و شهرداری‌ها هست، کم‌کم پول می‌دهند.تضمین نمی‌کنیم سر ماه حقوق بدهیم».
وی از پاسخ در مورد اخراج چند نیروی شرکتی شهرداری زیدآباد طفره رفت و گفت: «تاریخ پایان قرارداد این‌ها را نمی‌دانم و باید بررسی کنم اما قرارداد جدیدی برای ما از طرف شهرداری آوردند که محل کار آن‌ها عوض شود».
 الان وقت آن نیست زیر و بم شهرداری را بررسی کنیم
حسین فیاض‌بخش رییس شورای شهر زیدآباد دلیل عمده مسایل و مشکلات شهرداری زیدآباد را مشکلات مالی دانست و گفت: «سه روز دیگر، شهرداری دوره‌اش تمام می‌شود و وقت آن نیست که زیر و بم شهرداری را بررسی کنیم». وی اخراج اخیر کارمندان را برطبق بخشنامه‌ی استانداری و دفتر امور شهری دانست؛ «الان مشکل حل شده و آن‌ها هم در شهرداری ماندگار شدند. کارگران هم نیروهای ما نیستند و نیروی شرکتی هستند».
 پرونده کارگران شهرداری زیدآباد در حال رسیدگی است
حامد هادیان رییس اداره کار و رفاه اجتماعی سیرجان، تعداد کارگران شاکی از شرکت همیار دهیار(شرکت طرف قراداد شهرداری زیدآباد) را 7 نفر اعلام کرد که از تیر ماه به دلیل عدم دریافت حقوق به این اداره شاکی شده‌اند. وی گفت: «پرونده این کارگران در مرحله‌ی رسیدگی است و طبق نظر هیئت تشخیص پرونده و با حضور نمایندگان کارگر و کارفرما اگر حق و حقوقی متعلق به آن‌ها باشد و اگر شامل بیمه بیکاری شوند، هیئت تصمیم‌گیری می‌کند اما در حال حاضر حقوقی از بایت بیمه بیکاری دریافت نمی‌کنند».