یکشنبه, 30 تیر 1398

هفته‌نامه شماره 566:  24 تیر 1398

هیچ کس قطع درختان را بر عهده نمی‌گیرد
- گروه خبر: شهروندان به قامت درختان قطع شده کفن پوشاندند و برخی درختان قطع نشده را سیاهپوش کردند تا بلکه جلوی ادامه قطع درختان گرفته شود.
بیش از 15 اصله درخت در بلوار قائم سیرجان با اره قطع شده اما هیچ‌کس قطع شدن آن‌ها را بر‌عهده نمی‌گیرد. همه‌ چیز به جابه‌جایی کانون پرورشی کودکان بر‌می‌گردد. محل فعلی این کانون متعلق به شهرداری است و حالا شهرداری می‌خواهد با حکم دادگاه این زمین را که ارزش مادی بالایی دارد، پس از سال‌ها از کانون پس بگیرد. اداره راه و شهرسازی هم زمینی واقع در بلوار قائم را برای محل جدید کانون در نظر گرفته است، زمینی که سال 81 درختان اوکالیپتوس در آن کاشته شده  و هم اکنون به عنوان یک حاشیه سبز عمل می‌کند. بامداد جمعه ساعت چهار سه نفر 15 اصله درخت را در بلوار قائم در زمینی که قرار است کانون پرورشی کودکان در آن احداث شود قطع کردند. یکی از همسایه‌ها که از محل کارش برمی‌گشته این صحنه را مشاهده و بقیه همسایه‌ها را  خبر می‌کند. وقتی این سه نفر حضور همسایه‌ها را مشاهده می‌کنند از محل فراری شدند. همسایه‌های این فضای سبز دست به کار شده و بر تن درختان قطع شده کفن پوشاندند و تعدادی از درختان قطع نشده را سیاهپوش کردند تا اعتراض خود را به قطع درختان اعلام کنند. اما حالا هیچ‌کس قطع درختان را به عهده نمی‌گیرد  فرزانه ایران‌نژاد رییس کانون پرورش کودکان به پاسارگاد گفت: به‌خدا روحم از این کار خبر ندارد. خودم هم امروز صبح (یک‌شنبه) از این جریان با‌خبر شدم. وی ادامه داد: اداره راه و شهرسازی مجری این کار بوده است. باقری رییس سازمان فضای سبز شهرداری سیرجان هم گفت: متاسفانه عمر این درختان بالا است و ما خواستار حفظ آن‌ها بودیم. حفظ این درختان در اولویت ما بود. باقری افزود: در طرحی که ما دادیم قرار است بین درختان پیست دوچرخه‌سواری و پیاده‌رو احداث کنیم و اگر ساختمان کانون ساخته شود، نقطه‌ی حرکتی ما قطع می‌شود. وی ادامه داد: موضوع را با اعضای شورای شهر در میان گذاشته‌ایم و قرار است واحد حقوقی شهرداری پیگیر موضوع شود. وی ادامه داد: نامه‌ای هم از شهرداری به اداره راه و شهرسازی ارسال کردیم که این زمین واگذار نشود. وی گفت: راه و شهرسازی فقط با حکم دادگاه می‌توانست این درختان را قطع کند که تاکنون چنین حکمی هم روی پرونده‌ی آن‌ها ندیده‌ایم. باقری در مورد این که چه کسی درختان را قطع کرده است، گفت: کسانی که درختان را قطع کرده‌اند متواری شده‌اند اما ما در حال شناسایی آن‌ها هستیم و پس از شناسایی موضوع را اعلام می‌کنیم.
در همین رابطه محمد جواد زینلی رییس اداره راه و شهرسازی به پاسارگاد گفت: قطع درختان کار اداره راه و شهرسازی نیست و من از شما دارم این خبر را می شنوم. وی ادامه داد: این زمین کاربری آموزشی دارد و در سنوات قبل شهرداری بدون اجازه ما در آن‌جا درخت کاشته است. زینلی گفت: ما به شهرداری گفته‌ایم برای کانون پرورش یک قطعه زمین در اختیار ما بگذارد ما هم این زمین را برای فضای سبز به شهرداری می‌دهیم. این کار در حال انجام است و توافق‌های آن نیز انجام شده است.