چهارشنبه, 04 مهر 1397

هفته‌نامه شماره 529: 02 مهر 1397

مدیرکل بنیاد مسکن استان در گفت‌وگو با پاسارگاد خبر داد:
آغاز پرداخت وام مسکن به سیل‌زدگان سال گذشته
- گروه خبر: اسفندماه سال گذشته بارش چشمگیر باران در سیرجان علی‌رغم فایده‌‌های بسیاری که داشت خساراتی را هم به بار آورد. برخی منازل که در مسیر سیل بودند خراب شدند و به برخی منازل خسارت وارد شد. علی اکبر سلطانی‌نژاد مدیر‌کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان روز شنبه هفته جاری به سیرجان آمد تا خبر پرداخت وام مسکن و کمک بلاعوض را به خسارت‌دیدگان سیل  سال گذشته بدهد. در حاشیه‌ی جلسه‌ای که با مدیران بنیاد مسکن داشت گفت‌وگویی با او انجام دادیم.
- به نظر می‌رسد پرداخت وام و کمک بلاعوض به افرادی که در سیل اسفند 95 به منازل‌شان خسارت وارد شد قطعی شده. این وام بیش‌تر به ساکنان کدام مناطق تعلق می‌گیرد؟
امروز 15 مهر ماه روز ملی روستا است. من هم به تمام روستاییان و عشایر تبریک می‌گویم. تمدن از روستا شکل گرفته و امروز بهانه‌ای است برای تجلیل از فرهنگ کار و تلاش و فرهنگ زخم و پینه و انقلابی‌گری. امیدواریم روستاهای ما دوباره در همه ارکان مولد و ذی‌اثر بشوند. ما نباید فراموش کنیم حوزه دفاع مقدس روی دوش آدم‌هایی بود که روستایی بودند. مدیران روستایی در همه سطوح مدیریت حضور دارند، آرزو می‌کنیم روستا به جای خود برگردد و انحرافاتی که توی مسیر داشته جبران بشود. پارسال نعمات خداوند در دو سه ماه پایانی سال بسیار خوب بود. مخصوصا در سیرجان بارش باران مناسب بود. پیش‌بینی می‌شود امسال هم همین شود. پس از این اتفاق منازلی را که صدمه دیده بود را احسا و برای آنها ظرفیت‌سازی کردیم. خسارت زیاد نبود. اما با توجه یه این سیل یک ظرفیت ایجاد شد ودولت تسهیلات ارزان قیمت و کمک بلا‌عوض برای خانه‌هایی که صدمه دیده بودند تصویب کرد.
- میزان این وام و کمک چقدر است؟
 برای هر روستایی 20 میلیون تومان با کارمزد 4 درصد و 5 میلیون تومان بلا‌عوض.
- چند خانه از این تسهیلات بهره‌مند می‌شوند؟
ما برای 500 - 600 خانه در سیرجان برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در نقاط شهری هم 30 میلیون تومان تسهیلات با کارمزد 4 درصد و شش میلیون تومان کمک بلا‌عوض پرداخت می‌شود.
- در شهر به چند نفر وام پرداخت می‌شود؟
برای کل شهرستان 500-600 وام در نظر گرفته‌ایم. ما مسئول مسکن کل استان هستیم. باید نگاهمان عمومی باشد. هر شهرستانی تلاش می‌کند بیش‌تر در اختیارش می‌گذاریم. به هر حال جاهایی که پر‌خطر هستند در اولویت هستند. اگر به هر دلیل عقب بیافتند هر نقطه استان بتواند جذب کند برای ما اهمیت دارد.
- شناسایی شدند؟
بله در همان زمان خسارت شناسایی شدند.
- کدام مناطق بیش‌تر بودند؟
در تمام مناطق بودند. ما هیچ محدودیتی نگذاشتیم. در تمام روستاهای شهرستان سیرجان هر‌کس شرایط را دارد بیاید استفاده کند. اگر ظرفیت کم آوردیم از طرح‌های دیگرمان هم می‌گذاریم. جای هیچ نگرانی نیست اما فکر می‌کنم همین کفایت ‌کند.
-  فکر می‌کنید خسارت دیدگان کم‌تر از این تعداد وامی که در نظر گرفتید هستند؟ برطبق برآورد کم‌تر بوده. تلاش ما این است که هر منزل که در حال تخریب است بتواند ازین وام استفاده کند. مسیری ایجاد شده آن‌هایی که خسارت دیدند و یا در معرض خسارت هستند در اولویت بیایند انجام دهند. امروز ستاد بازسازی را در شهرستان تشکیل دادیم. در بنیاد مسکن شهرستان این کار انجام می‌شود. خوشبختانه با ظرفیت‌هایی که در نیروی انسانی وجود دارد مطمئن هستیم این کار به نحو احسن انجام می‌شود.
- از کی پرداخت‌ها آغاز می‌شود؟
از همین فردا هم اگر کسی بیاید آمادگی پرداخت داریم.
- روش کار چگونه است؟
فرد به بنیاد مسکن مراجعه می‌کند. پرونده تشکیل می‌دهد. بازدید توسط بازرسان انجام می‌شود نهایتا می‌رود در دهیاری‌ها  شهرداری‌ها پروانه می‌گیرد آن‌جا عوارض پرداخت می‌کند. در نهایت تسهیلات را با پیشرفت به صورت اقساط پرداخت می‌کنیم.
- اگر کسی قبلا ساخته باشد شامل حالش می‌شود؟
نه شامل حال کسانی که ساخته‌اند نمی‌شود اما مثل این مورد نداشتیم. 
- اقساط وام چند ساله است؟
15 ساله. این وام فوق‌العاده است. حتما کسانی که می‌توانند از این وام استفاده کنند.
- تامین اعتبار شده است؟
بلی شده است. بحث حادثه بود توانستیم این وام را تامین کنیم وگرنه چنین وام و کمک بلاعوضی ممکن نبود.
- تعداد واحد‌های تخریبی و خسارت دیده در سیرجان چه میزان گزارش شده؟
عدد کم‌تر از 600 وامی است که ما در نظر گرفته‌ایم. اگر بتوانیم در این طرح‌ها مقاوم‌سازی مسکن را انجام دهیم دست‌ما جلو افتاده است. ما چند نوع طرح داریم. ما در طرح‌های عادی هم باید برای مقاوم‌سازی و ساخت فکری بکنیم. اگر در این طرح بتوانیم چند خانه بیش‌تر بسازیم در آن طرح هم جلو هستیم.
- امسال هم احتمال این که ما با پدیده جوی مشابه سال گذشته رو‌به‌روشویم زیاد است اگر بشویم چه باید کرد؟
واقعیت این است در بحث حادثه ابتدا باید حادثه‌ای رخ بدهد تا ما بتوانیم شناسایی کنیم و با تامین اعتبار، مسکن ترمیم و یا ساخته بشود. ما تلاش کنیم و اعتبار را جذب کنیم. امیدوارم بارش امسال خسارت نداشته باشد.
- مگر جزو وظایف بنیاد مسکن نیست که منازل فرسوده را شناسایی و برای ترمیم آن‌ها فکری بکند؟
چرا هست ما این طرح را هم داریم. مسکن‌‌های فرسوده را شناسایی می‌کنیم. در کشور امسال 200 هزار وام برای نوسازی بناهای فرسوده برنامه‌ریزی شد.  و سهمیه  استان 12 هزار وام است. ما فقط گیرمان در بدنه‌ی بانکی است. بانک‌ها تحلیل رفتند. به لحاظ اعتبار 12 هزار مورد را نمی‌دهند معمولا 70 تا 80 درصد این تعداد پرداخت می‌شود. امسال تلاش می‌کنیم صد در صد را بگیریم.
- سهمیه سیرجان چقدر است؟
سهمیه‌بندی نداریم. هر‌کسی مراجعه کند و بانک‌ها به ما کمک کند ما پرداخت می‌کنیم. مثلا در سال 93 جیرفت بیش‌ترین  اعتبار را جذب کرد چون مدیران بانکی جیرفت بیش‌تر کمک کردند ولی قطعا 80-70 درصد تامین می‌شود.
- پس الان یک روستایی که مسکن فرسوده دارد می‌تواند به بنیاد مسکن مراجعه و وام نوسازی بگیرد؟
بله به راحتی میتوانند مراجعه کنند.
- میزان وام چقدر است؟
20 میلیون تومان 15 ساله با سود 4 درصد.
در سال گذشته در شهرستان سیرجان چند نفر وام نوسازی گرفته‌اند؟
از سال 84 تا الان شش هزار نفر در سیرجان وام نوسازی برای فرسودگی بنا گرفته‌اند.
- سال گذشته چند نفر؟
536 نفر وام گرفته‌اند.
- الان که پرداخت وام برای خسارت دیدگان سیل آغاز شدهآیا ممکن است کسانی موفق نشوند  وام دریافت کنند؟
کسانی که می‌خواهند از این وام استفاده کنند باید عجله کنند. اگر عجله نکنند ممکن است زمان و یا سهمیه تمام شود. من از مدیران بنیاد مسکن سیرجان خواستم با دهیاران و بخشداران جلسه بگذارند. این تعداد وام را بر اساس خسارت‌هایی که دیده شده سهمیه بدهند. مثلا روستای محمودآباد فلان تعداد سهمیه دارد اسامی را سریع به ما بدهند پروانه‌ها را هم صادر کنند تا ما سریع‌تر بودجه را جذب کنیم.