چهارشنبه, 04 مهر 1397

هفته‌نامه شماره 529: 02 مهر 1397

گفت وگو با معاون شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو
عرضه سهام کرمان خودرو فرصتی برای سودآوری و توسعه استان است
- گروه جامعه
از ابتدای مهرماه سال جاری عرضه و پذیره‌نویسی عمومی سهام گروه اقتصادی کرمان خودرو در شرکت فرابورس ایران آغاز شده و تا پایان مهرماه ادامه دارد و این فرصت فراهم شده تا مردم صاحب سهام این گروه خودروسازی شوند. عرضه سهام کرمان خودرو برای مردم استان کرمان هم اهمیت دارد زیرا قرار است این طرح‌ها در استان اجرا شود و اقتصاد استان متاثر از این سرمایه‌گذاری خواهد بود. پاسارگاد درباره این موضوع با غلامحسین رضایی معاون گروه اقتصادی کرمان خودرو گفت‌وگو کرده است که از نظر می‌گذرد.
- چه شد که کرمان خودرو تصمیم گرفت به عنوان یک خودروساز وارد بازار سرمایه شود و سهامش را به صورت عمومی عرضه کند؟ 
مدیران خودروسازی کرمان همیشه نگاه‌شان به توانمندی‌های بخش خصوصی بوده است. هر چه بیشتر مردم در فعالیت‌های اقتصادی مشارکت کنند آن فعالیت ماندگارتر و موفق‌تر خواهد بود. ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بورس مستلزم رعایت یک سری استانداردهای مدیریتی و مالی است که منجر به شفافیت بیشتر فعالیت‌ها می‌شود. این دلایل باعث شد تا در سال 94 گروه اقتصادی کرمان خودرو به‌ صورت سهامی عام تشکیل شود و مقدمات عرضه سهام این شرکت در بازار سرمایه ایران را فراهم کند. ما تقریبا طی دو سال گذشته مشغول استانداردسازی آیین‌نامه‌ها و تدوین چارچوب‌هایی بوده‌ایم که به شفافیت مالی بیشتر و دقیق‌تر منتهی می‌شود.
- عرضه سهام کرمان خودرو در شرکت فرابورس چه نفعی برای مردم استان دارد؟
عرضه سهام کرمان خودرو با هدف توسعه صنایع خودروسازی در استان انجام شده است. در این شرایط هم مردم با خرید سهام از سود حاصل از این فعالیت‌ها بهره‌مند می‌شوند و هم اینکه زمینه توسعه صنعتی در استان مهیا می‌شود. برآوردهای کارشناسان اقتصادی نشان می‌دهد که خرید سهام کرمان خودرو می‌تواند سود اطمینان‌بخشی را در پی داشته باشد. چه بهتر که عمده این سهام از سوی هم‌استانی‌ها خریداری شود و سود حاصل از این فعالیت اقتصادی به جیب مردم منطقه برود. تولید شرکت‌های گروه کرمان‌خودرو 60 هزار دستگاه خودرو در سال است. ما امیدواریم با اجرای برنامه‌های توسعه ظرفیت تولید سالیانه تا سال 1400 به 155 هزار دستگاه افزایش یابد. اجرای این برنامه‌های توسعه نیازمند مشارکت مردم است و با هدف تحقق همین مشارکت حدود 100 میلیارد تومان که حدود 20 درصد سهام شرکت را شامل می‌شود؛ در بورس عرضه شده است.
- شما اشاره کردید که قرار است فعالیت‌های خودروسازی توسعه پیدا کند. مشخصا در این باره چه برنامه‌ای دارید؟
خط رنگ یکی از بخش‌های مهم شرکت‌های خودروسازی در سراسر کشور است. شرکت گروه اقتصادی کرمان خودرو قرارداد احداث خط رنگ در منطقه ویژه اقتصادی ارگ جدید بم را با شرکت آلمانی DURR منعقد کرده است. اجرای این طرح موجب می‌شود ظرفیت تولید خودرو در شرکت کرمان‌خودرو تا دو و نیم برابر افزایش ‌یابد. این خط رنگ که از پیشرفته‌ترین تکنولوژی دنیا بهره می‌برد با سرمایه‌ای حدود 170 میلیارد تومان ساخته خواهد شد. 70 میلیارد تومان از هزینه احداث خط رنگ به طرف آلمانی ‌پرداخت شده و 100 میلیارد تومان دیگر هم از محل فروش سهام تأمین خواهد شد.
- توسعه صنایع خودروسازی کرمان در بهبود وضعیت اشتغال‌زایی استان چه تاثیری دارد؟
پیش‌بینی ما این است که از این رهگذر برای سه هزار نفر اشتغال‌زایی شود که این حجم از فرصت شغلی برای استان و خصوصاً شهرهایی مانند بم بسیار حیاتی است. شرکت کرمان‌خودرو با تولید دو برند هیوندا و جک از جایگاه بسیار مناسبی در کشور برخوردار است. امیدواریم با مشارکت مردم استان در خرید سهام عرضه شده زمینه رشد و توسعه فعالیت‌های این گروه بیش از گذشته فراهم شود و مردم نیز از این محل منتفع شوند.