چهارشنبه, 04 مهر 1397

هفته‌نامه شماره 529: 02 مهر 1397

گلایه مردم مکی‌‌آباد از عدم رسیدگی مسئولان به این محله
بگویید مکی‌آباد چه مشکلی ندارد
- فرماندار سیرجان: در جلسه‌ای که برای مکی‌آباد داشتیم قرار شد اقدامات کوتاه‌مدت انجام و در بلندمدت هم روکش آسفالت انجام شود همچنین مشکل زیرگذر هم حل شود
- محمدرضا عرب‌گوینی: مکی‌آباد وضعیتش بحرانی‌ست مسئولان شهرداری اگر می‌توانند درست کنند بسم‌الله، اگر نمی‌توانند بگذارند و بروند
- حسن‌زیدآبادی: شهرداری بودجه‌ای برای ساخت پارک خواجه‌علی‌حسن و تملک املاک زیرگذر ندارد
- زهرا خواجویی‌نژاد
«آسفالت خراب، پیاده‌روهای بدون سنگفرش، درختان هرس نشده، جوهای پر از آشغال، جدول‌های شکسته و بدون رنگ ، کوچه‌های خاکی و پر از چاله‌چوله و...» اینجا مکی‌آباد است. قدیمی‌ترین محله سیرجان. همان جایی که اولین مدرسه سیرجان در آن تاسیس شده است. همان محله‌ای که تا امروز فقط موضوع شعارهای انتخاباتی، حرف‌های تبلیغاتی و سکوی پرش عاشقان خدمت بوده است و سال‌هاست چوب سیاسی‌کاری‌ها را می‌خورد و این روزها در میان دعوای زرگری مسئولان گیر افتاده است. چهارسال پیش سه عضو شورای شهر مکی‌آبادی بودند و امروز به قول مردمانش یک آجر به این محله اضافه نشده است. ابتدای هفته گذشته مردم مکی‌آباد که از عدم رسیدگی مسئولان به این محله به ستوه آمده بودند و با نماینده و فرماندار جلسه گذاشتند و آخر هفته محمدرضا عرب‌گوینی با نصب بنری در ابتدای بلوار اصلی مکی‌آباد خبرساز شد. عرب‌گوینی روی بنر نوشته بود؛ «اینجا بلوار حمزه سیدالشهدا مکی‌آباد است. جایی که آمدید قول دادید، و مردمانش بیشترین مشارکت پای صندوق‌های رای را داشته‌اند. در حال حاضر وضعیت آسفالت، پیاده‌روها و روشنایی این بلوار اصلا خوب نیست و در شان و منزلت اهالی مکی‌آباد نیست. لطفا هرچه سریع‌تر پیگیری‌های لازم جهت بهسازی این بلوار را انجام دهید».
- اگر نمی‌توانند بگذارند و بروند
محمدرضا عرب‌گوینی هدفش را از این اقدام مشکلات عدیده مکی‌آباد اعلام می‌کند و می‌گوید: «مکی‌آباد وضعیتش بحرانی‌ست. زیرگذر مانده است . علاوه بر آن بلوار حمزه سیدالشهدا ایرادات زیادی دارد. کمتر از یک ماه دیگر بحث بارندگی پیش می‌آید و یادمان نرفته سال قبل وضعیت مکی‌آباد چقدر اسفناک بود، از طرفی یک نفر آنجا نیست که از این وضعیت راضی باشد و تعداد مردم معترض مکی‌آباد که به من مراجعه می‌کنند زیاد است و باید سریع‌تر درست شود. اگر می‌توانند درست کنند بسم‌الله، اگر نمی‌توانند بگذارند و بروند».  او در جواب این سئوال که مگر شورا نقش نظارتی ندارد گفت؛« اعضا باید همراهی کنند. پول که از آسمان نمی‌آید باید سرپرست شهرداری دنبال پول برود. من قبلا هم این را گفتم هرکسی که می‌خواهد شهردار شود باید بداند این شهر مشکلات زیادی دارد. شهردار باید برود پول پیدا کند، من عضو شورا که نمی‌توانم دنبال پول بروم»وی افزود:«واقعا می‌شود این کارها را انجام داد. هرکسی بگوید شهرداری مشکل مالی دارد دروغ است این سیستم فقط ضعف مدیریتی دارد».  او در مورد اینکه برخی می‌گویند اقداماتش پوپولیستی است، می‌گوید: «پوپولیستی به جایی می‌گویند که آنجا مشکلی ندارد و خواسته مردمی نیست یکی می‌رود رویش مانور می‌دهد آن می‌شود پوپولیستی، اما وقتی تقاضای مردمی‌ست پوپولیست نیست». او در خصوص پروژه فاضلاب هم می‌گوید: «فاضلاب یک هدیه ماندگار برای نسل‌های آینده است. اما روش اجرایی که برای سیرجان انتخاب کردند فاجعه است و باید روش اجرا عوض شود. و اینکه به خاطر فاضلاب آسفالت نمی‌کنند بهانه‌ای بیش نیست. آخرین جلسه‌ای که با پیمانکار فاضلاب داشتیم در 380 کیلومتری که در فاز اول طی 4 سال انجام می‌شود مکی‌آباد در فاز اول نیست».
- بگویید مکی‌آباد چه مشکلی ندارد
برای مشاهده همه این کاستی‌ها به مکی‌آباد می‌رویم. وارد بلوار حمزه سیدالشهدا که می‌شویم، حال و روز ناخوش مکی‌آباد هویدا می‌شود. «زیرگذر» بزرگ‌ترین مشکل این محله قدیمی است. کار و کاسبی‌ مردم تحت‌الشعاع این پروژه قرار گرفته است.
 دو طرف بلوار کنار زیرگذر پر از مغازه است. مغازه‌هایی که  رونق زیادی ندارند. آسفالت بلوار ناهموار است و بعضی جاها آسفالت کنده شده است. از هر کس که می‌پرسم اینجا چه مشکلاتی دارد، جواب‌شان این است«بگو چه مشکلاتی ندارد». مرد میانسالی که دفتر املاک دارد می‌گوید: «بگویید چه خدمتی به مکی‌آباد شده که بقیه‌اش مانده است؟ اینجا هیچ امکاناتی ندارد. هرکسی از اهالی مکی‌آباد که می‌تواند از اینجا می‌رود. نه کوچه و خیابان‌هایش درست است، نه جدول و پیاده‌روهایش. زیرگذر هم قوز بالا قوز شده است. از زمان آقای عارفی کلنگ این پروژه را زدند. الان 6 سال است تکمیل نشده. همیشه جلسه می‌گذارند اما به عمل نمی‌رسد». پیاده‌روها اغلب خاکی هستند و بسیاری از قسمت‌هایی هم که موزاییک دارند شکسته. مرد جوانی که صاحب سوپرمارکت است می‌گوید: «پیادروها را نگاه کنید ما از جیب خودمان موزاییک کردیم اما هربار اداره گاز و آب حفاری کردند و گفتند می‌آیند درست می‌کنند اما ول کردند و رفتند». او ادامه می‌دهد: «دوسال است خیابان را برای زیرگذر بستند کار و کاسبی و زندگی ما را تعطیل کردند. یک مرتبه خیابان را می‌بندند یک بار باز می‌کنند، بار دیگر  از آن سمت راه را باز می‌کنند. از زمانی که چهارراه بیمارستان غرضی را بستند هیچ‌کس دیگر از ما خرید نمی‌کند». وی افزود: «خیابان وکوچه‌ها را نگاه کنید؛ گودال که خوب است چال‌وچوله‌هایی وجود دارد که باور نمی‌کنی. انگار مسئولان، مکی‌آباد را جز شهر حساب نمی‌کنند در حالی که تمام رای سیرجان از همین جا است. شاید موقع انتخابات شوراها 50 تا کاندیدا توی همین خیابان بنر زده بودند، مدام اینجا رفت‌وآمد داشتند و می‌گفتند ما نوکر مردم هستیم.خوب که انتخابات تمام شد دیگر مکی‌آباد را نمی‌بینند». او می‌گوید:«شورای چهارم که چندتا عضو مکی‌آبادی داشت هیچ کار برای مکی‌آباد نکرد، یک موزاییک برای مردم نگذاشتند. دیگر چه توقع از شورای پنجم است» زنی که در حال خرید از سوپرمارکت است در ادامه حرف‌های فروشنده می‌گوید: «یک نظافت‌چی درستی اینجا ندارد. یک پیرمردی گذاشتند که او هم به دلیل سن بالایش نمی‌تواند درست کار کند. وقتی خودمان او را می‌بینیم دلمان می‌سوزد و کمک‌اش می‌دهیم. الان شما نجف‌شهر بروید خیابان‌هایش را که می‌ببینید، لذت می‌برید». فروشنده دوباره می‌گوید: «اگر ده روز پیش توی مغازه می‌آمدید، ‌ خالی بود. چون منتظر اجرای طرح بودیم دیگر بیخیال آوردن جنس شده بودیم، اما دیدیم خبری از اجرا نیست دوباره رفتیم خرج کردیم، مغازه رنگ کردیم، جنس آوردیم باز می‌گویند می‌خواهند طرح را اجرا کنند. اصلا معلوم نیست چکار می‌خواهند بکنند». از مغازه بیرون می‌آییم و به سمت خیابان مدرسه زینب می‌رویم. در این خیابان چند مدرسه وجود دارد، ساعت 12:15 است و مدرسه تعطیل شده است و بچه‌ها گروه گروه خارج می‌شوند، در این خیابان گودال‌های بزرگی وجود دارد زمانی آبراه کوچه‌ها وارد خیابان می‌شود داخل گودال‌ها پراز آب شده و وضعیت اسف‌باری به وجود می‌آورد، بسیاری اوقات بچه‌ها برای عبور از خیابان پایشان داخل گودال می‌رود و لباس‌های‌شان خیس می‌شود. در این خیابان افسر پلیسی نیست که سرعت‌ خودروها را کنترل کند. 
مرد جوانی می‌گوید: «نگاه به درختان وسط بلوار و کنار خیابان کنید اینقد بزرگ شدند که شاخ و برگ‌های‌شان به زمین می‌رسد. مدت‌هاست هرس نشده‌اند، خیلی کم به آن‌ها آب می‌دهند برای همین درختان این محله اصلا شاداب نیستند» او به وعده مرمت حمام تاریخی مکی‌آباد اشاره می‌کند و می‌گوید؛ «دو سال پیش در زمان شورای چهارم قرار بود بودجه‌ای از سوی شهرداری برای مرمت این حمام در نظر بگیرند، البته بودجه مصوب شد اما حمام هیچ‌وقت مرمت نشد و با بارندگی‌هایی که سال گذشته داشتیم بیشتر قسمت‌ها تخریب شده و در حال حاضر تبدیل به مکانی برای معتادان شده است» او معتقد است؛ «این حمام یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های سیرجان است که در صورت مرمت می‌توانست به یک مکان گردشگری تبدیل شود». او ما را به سمت آرامگاه خواجه‌علی‌حسن هدایت می‌کند. ورودی‌اش خاکی‌ست و دو طرف پر از نخاله و زباله‌هایی است که رها شده‌اند. او می‌گوید: «جایگاه علمی و ادبی خواجه‌علی‌حسن سیرجانی با داشتن دو کتاب در قرن پنجم بر همگان معلوم است. شهری مانند شیراز به واسطه شاعران و  عارفانی چون خواجوی‌کرمانی، حافظ ‌و ‌سعدی توانسته در جذب گردشگر و توریست موفق عمل کند اما در سیرجان با وجود چنین عارف بزرگی نه تنها مجموعه فرهنگی ‌و ‌تفریحی که قرار بود ساخته شود، احداث نمی‌شود بلکه آرامگاه خواجه‌علی‌حسن سیرجانی که از هزاران سال باقی مانده در حال نابودی‌ست و اطراف آن به محلی برای تخلیه نخاله‌های ساختمانی تبدیل شده است». او ادامه می‌دهد: «قرار بود در اینجا پارک زیبایی ساخته شود اما متاسفانه به دلیل بعضی سوتفاهم‌ها رنگ سیاسی گرفته است و خبری از ساخت پارک و مقبره خواجه‌علی‌حسن نیست» او گفت: «خواجه برای مردم مکی‌آباد بسیار باارزش است. عصر پنج‌شنبه و روزهای تعطیل اینجا بسیار شلوغ است».
- بزرگترین مشکل مکی‌آباد زیرگذر است که به زودی حل می‌شود
فرماندار سیرجان با بیان اینکه امورات عمرانی شهر به شهرداری و شورای‌شهر برمی‌گردد، گفت: «به نظرم در طول این مدت کل سیرجان فراموش شده نه فقط مکی‌آباد. یعنی شهر سیرجان به دلیل اینکه در این 4 سال 6-7 شهردار و سرپرست عوض کرده است و ثبات مدیریتی نداشته است، چنین وضعیتی دارد». او گفت: «با نماینده مردم سیرجان و مردم مکی‌آباد جلسه‌ای برگزار کردیم. در مکی‌آباد مشکلات عدیده‌ای وجود دارد. یکی از مشکلات زیرگذر است. آقای حسن‌پور مدیرکل راه و شهرسازی را به سیرجان آورد و از آنجا بازدید کردند و به نتایج سبیار خوبی هم رسیدند اینکه زیرگذر دچار مشکل شده به دلایلی است در واقع شهرداری باید زمین‌ها را تملک کند اما چون زمین‌ها متعلق به راه‌و‌شهرسازی است قانون این اجازه را نمی‌دهد در نهایت این جلسات را گرفتیم و مشکلات برطرف شد البته سندهای مکی‌آباد هم مشکل دارند، مشکل این است که دولت در سال‌های 52-53 آمده این املاک را به نام خود ثبت کرده است در حالی که مردم قبل از دولت آنجا ساکن بوند. این مشکلات که حل و فصل شد کار انجام شود». فرماندار گفت: «در آن جلسه قرار شد برای مکی‌آباد یکسری اقدامات انجام شود مثلا قرار شد سطل زباله گذاشته شود، رفتگر بیاورند، روشنایی معابر انجام شود، چاله چوله‌ها گرفته شود، و در بلندمدت هم روکش آسفالت انجام شود». فرماندار سیرجان در خصوص مرمت حمام مکی‌آباد گفت: «اگر این حمام ارزش مرمت داشته باشد قطعا این کار را انجام می‌دهیم و مشکلی وجود ندارد». مکی‌آبادی در مورد ساخت پارک و آرامگاه خواجه علی حسن هم گفت: «اگر شورا همت کند قرار است پارکی در ابتدای ورودی جاده شیراز تحت عنوان پارک صنعت ساخته شود البته از برنامه‌های بلندمدت ما محسوب می‌شود. زمین‌های اطراف باید تملک شود. مردم هم باید همت کنند تا  ما کار را شروع کنیم». وی افزود: ورودی جاده شیراز تا دو سه ماه آینده ساماندهی می‌شود و روشنایی مسیر انجام می‌شود.
- بودجه‌ای برای تملک و ساخت پارک نداریم
حسن زیدآبادی معاون فنی شهرداری گفت: «در مکی‌آباد مهم‌ترین پروژه‌ای که باید تعیین تکلیف شود بحث زیرگذر مکی‌آباد است. بیش از 50 درصد کار انجام شده است؛ دال و شمع‌های خیابان شفا سمت بیمارستان غرضی اجرا شده است. فقط شمع‌های سمت مکی‌آباد مانده بعلاوه دیوارها و راستگردها باقی مانده است» او ادامه داد:«برای تملک املاک حدود 4 میلیارد تومان بودجه لازم است و با این اوضاع مالی که شهرداری دارد تملک کار دشواری است». زیدآبادی در مورد اجرای پارک خواجه علی حسن گفت:«یک توافقی سال 93 با گل‌گهر شد، گل‌گهر گفت با توجه به اینکه اینجا در مسیر گل‌گهر قرار دارد پارکی تحت عنوان پارک صنعت می‌سازد و هزینه‌اش را هم پرداخت می‌کند، اما این قول و قرار فراموش شد. همچنین سال‌ها پیش قرار بود آرامگاه خواجه علی حسن ساخته شود، بحث دروازه‌ها مطرح شد، اما به دلیل یکسری مسائل کار متوقف شد». او تاکید کرد:« این پروژه فعلا دردستورکارمان نیست». معاون شهردار با اشاره به اجرای فاضلاب گفت: «پروژه فاضلاب از سمت دهیادگار آغاز شده است، الان سمت بلوار فاطمیه هستند و ابتدای سال 97 نوبت مکی‌آباد است. تا تکلیف فاضلاب مشخص نشود نمی‌توانیم در خصوص آسفالت معابر آنجا کاری انجام دهیم. درست هم نیست با هزینه‌های بالای آسفالت کاری انجام دهیم و دوباره سال آینده قرار باشد آسفالت کنیم. از طرفی 30-40 متر از بلوار حمزه سیدالشهدا به دلیل اجرای زیرگذر داخل طرح می‌رود، بنابراین ما باید با فاضلاب هماهنگ شویم تا دوباره‌کاری نشود».