علی‌محمد رادمنش؛ کارگردان نمایش واقعه عاشورا
 این نمایش بیشتر به تئاتر نزدیک است تا تعزیه
- پاسارگاد
علی‌محمد رادمنش امسال نمایش واقعه‌ی عاشورا را در سیرجان بازسازی می‌کند. این نمایش طی سه سال گذشته در جاهای مختلف شهر از کوچه‌ی حاج‌رشید گرفته تا جوار امام‌زاده احمد(ع) و امام‌زاده علی(ع) اجرا و با استقبال همشهریان روبه‌رو شد. نمایش واقعه امسال هم در اربعین در محوطه‌ی مقابل امام‌زاده علی(ع) توسط گروه فرهنگی هنری رخ اجرا می‌شود. گروهی از بازیگران تئاتر و تعزیه سیرجان این نمایش را اجرا می‌کنند.
چهارشنبه هفته گذشته در نشستی که با حضور علی محمد رادمنش کارگردان این نمایش برگزار شد او به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
رادمنش تجربه‌ی بازسازی‌ پروژه‌ی واقعه‌ی عاشورا را در استان‌های دیگر هم دارد و تا به حال 20 پروژه‌ی مختلف را در این زمینه اجرا نموده است. به اعتقاد او  مردم می‌خواهند عاشورا را به شکل تجسمی و بصری تجربه کنند و آنچه که می‌بینند اعم از اخلاقی، انسانی و فلسفی در وجودشان نهادینه می‌شود.
رادمنش در این نمایش ضعف‌ صحنه‌های سال‌های گذشته را با مسایل تکنیکی پوشانده و از راوی استفاده کرده و از زوایای مختلف به مفاهیمی مثل جهاد، گذشت، شهادت و اخلاقیات پرداخته است. به گفته‌ی ‌وی؛« مدل اجرایی این نمایش بیش‌تر به تئاتر نزدیک است. از نکات تعزیه بهره گرفته اما در اجرا به شکل حماسی و طبیعی نمایش داده می‌شود. همه اجزای نمایش به صورت بزرگ طراحی شده است. گودال قتلگاه، با انواع نور‌پردازی‌ها و طراحی‌ها نمود پیدا کرده و صحنه‌های جنگاوری، صحنه‌ی غارت و آتش‌زدن خیمه‌ها به صورت خاص و جدید اجرا می‌شود». او ادامه داد:«در این تئاتر 100 نیرو از سربازان نیروی دریایی برای نشان دادن حجم نیروی لشکر دشمن استفاده شده که با سبک رزم و آرایش نظامی وارد می‌شوند». رادمنش درباره موسیقی‌ این نمایش گفت: «با کمک موسیقی‌های خاص و ترکیب آن با صدای مداحان و گویندگان سیرجانی در واقع صحنه‌هایی را به شکل سینمایی تماشا می‌کنیم». برای این‌که تماشاگران صحنه‌های احساسی را ببینند دو ویدئو‌پروژکشن در چپ و راست صحنه طراحی شده که تماشاگر بتواند نماهای نزدیک را از راه دور تماشا کنند. علی‌محمد رادمنش دلیل اجرای نمایش واقعه‌ی عاشورا را در شب چنین توضیح داد: «تئاتر تخیل را برمی‌انگیزد و نوع صحنه و نور‌پردازی باعث می‌شود تماشاگر یک صحنه‌ی عظیم عاشورا را تصور کند». در این نمایش، برخلاف تعزیه تمام اتفاقات از جمله جنگاوری به شکل تکنیکی رخ می‌دهد و این نقطه‌ی تمایزش با تعزیه است. رادمنش گفت: «از روایات معتبر برای بازنویسی نمایش عاشورا استفاده شده است».  او گفت:«20 بازیگر مرد، 25 بازیگر زن، 20 کودک دختر و پسر اجرای نمایش را برعهده دارند. همکاران این نمایش؛ مجتبی اندیشه تهیه‌کننده، حسین خاکسار‌پور هماهنگ‌کننده، حسین شهبا امور فنی و اجرایی، علی ناصری طراحی صحنه و نور، ایمان زیدآبادی ساخت و تهیه وسایل کاربردی نمایش (آکسسوار)، علی محبوبی‌زاده طراحی و تهیه لباس، امیر باستانی و سهیل صالحی دستیاران کارگردان، شریفی گریمور، علی افسری‌نژاد و رضا ستوده مشاوران تعزیه، عابدینی، سرکوه‌زاده و سالاری مشاوران رزمی، مریم پرند مدیر صحنه، فتانه رضوی‌زاده برنامه‌ریز و منشی‌صحنه هستند». در پایان رادمنش پیشنهاد ساخت یک شهرک تئاتر برای سیرجان را داد تا هنرمندان بتوانند برای کارهای دیگر هم از آن بهره ببرند. وی اظهار امیدواری کرد با توجه به زمان کوتاه برای تمرین و آمادگی نمایش، تئاتر خوبی اجرا شود. این نمایش به مدت 5/1 ساعت و بعد از نماز مغرب و عشای در  اربعین حسینی اجرا می‌‌شود.