جلسه توجيهي مسئولان ايستگاه‌هاي صلواتي در مسير پياده روي اربعين چهارشنبه برگزار شد
آیا شما راضی هستید یک نفر سرطان بگیرد؟
- معاون سیاسی فرماندار: موکب‌داران سعی کنند در مسیر پیاده‌روی اربعین از ظروف یکبارمصرف پلاستیکی استفاده نکنند و ظروف گیاهی را جایگزین کنند
- گروه فرهنگ‌
«شاید با یک بار چایی خوردن در ظروف یکبار‌مصرف پلاستیکی بچه من و شما سرطان خون بگیرد آیا شما راضی هستید فقط یک نفر جهش ژنتیکی پیدا کند. تمام دنیا دارند روی این موضوع مانور می‌دهند که ظروف یکبار‌مصرف پلاستیکی را از چرخه غذایی‌شان حذف کنند و از ظروف مقوایی یا گیاهی استفاده کنند. فرقی هم نمی‌کند مواد یخ یا داغ در این ظروف استفاده شود هر دو مشکل دارد. منع استفاده از این ظروف دستورالعمل وزارت بهداشت است». مهندس مریدی کارشناس مرکز بهداشت با گفتن این حرف‌ها در جلسه توجيهي مسئولين ايستگاه‌هاي صلواتي در مسير پياده روي اربعين (طرح حرم تا حرم) بحث استفاده نکردن از ظروف یکبارمصرف پلاستیکی را به میان انداخت.
در این جلسه که با حضور معاون سیاسی‌فرماندار، رییس اداره اوقاف، نمایندگانی از نیروی دریایی، نیروی انتظامی، سپاه، مرکز بهداشت حضور داشتند، معاون سیاسی فرماندار گفت: «حتما از ظروف یکبار مصرف گیاهی استفاده کنید» این سخن سهراب بهاالدینی به مذاق برخی از موکب‌داران خوش نیامد و یکی از آن‌ها گفت: «در مورد ممنوعیت ظرف‌های پلاستیکی، اگر ما بخواهیم ظرف‌های گیاهی بگیریم با این جمعیت اگر هر چادری بخواهد 5-6 میلیون بابت ظروف گیاهی پول دهد نزدیک 300 میلیون هزینه‌مان می‌شود. اگر اینجوری باشد هیچ‌کس چادر نمی‌زند. چون خیلی هزینه‌اش سنگین است. ظرفی که الان دانه 80 تا یک تومانی دست ما را می‌گیرد، با خرید ظروف گیاهی هزینه‌مان چند برابر می‌شود. اگر مساله شما محیط‌زیست است ما خودمان حاضریم تمام ظرف‌ها را جمع کنیم». سهراب بهاادینی هم گفت: «سلامتی خیلی مهم است ما هرگز حاضر نیستیم خدای نکرده به خاطر این مسایل، سلامتی یک نفر در خطر بیافتد. ما اگر تاکید می‌کنیم به خاطر سلامتی هموطنان است. شما به جای اینکه بخواهید هزارتا نذری در ظروف پلاستیکی بدهید آن را بکنید 300 تا اما در ظروف گیاهی بدهید. چون سلامتی مردم مهم‌تر است». باز هم موکب‌دار گفت: «اگر بخواهیم ظرف گیاهی بگیریم باید 6 میلیون تومان پول بدهیم» بهاالدینی: «خب بدهید. چه اشکال دارد؟» موکب‌دار:«کسی که می‌خواهد با 1 میلیون موکب بزند این همه پول ندارد». بهاالدینی گفت: «ما الان نزدیک 28 میلیون تومان امسال لیوان یکبارمصرف گیاهی خریدیم برای موکب‌مان در کربلا شاید در آن مسیر اصلا ایرانی رفت و آمد نکند و از کشورهای دیگر بیایند اما سلامتی مردم برای ما مهم است». موکب‌دار: «شما وضع‌تان خوب است». بهاالدینی:«نه اصلا ما از کمک‌های مردمی گرفتیم. باز هم می‌گویم حتاالمقدور از ظروف گیاهی استفاده کنید» در ادامه مهندس مریدی گفت: «در کشور کانادا دیدند درصد آمار یکی از سرطان‌ها در این کشور در حال افزایش است، خیلی تحقیق کردند تا فهمیدند آب‌های بسته‌بندی که استفاده می‌کنند در معرض آفتاب قرار دارند و گرم می‌شود، تحقیقات می‌گوید شاید با یکبار چایی خوردن در ظرف پلاستیکی بچه من و شما سرطان خون بگیرد آیا شما موکب‌داران راضی هستید که چنین مراسمی را برگزار کنید و فقط یک نفر جهش ژنتیکی پیدا کند. قطعا راضی نیستید. تمام دنیا دارند روی این موضوع مانور می‌دهند که ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را از چرخه غذایی‌شان حذف کنند و ظروف گیاهی را جایگزین کنند. از طرفی فرقی هم ندارد مواد یخ یا داغ در این ظروف سرو شود هر دو مشکل دارند. منع استفاده از این ظروف دستورالعمل وزارت بهداشت است».
در ادامه جلسه بهالدینی گفت: «ستاد اربعین در دو منطقه فعالیت دارد؛ یکی پیاده‌روی اربعین در سیرجان است، یکی هم کربلای معلا، ما الان در کربلا دو موکب  داریم که هر شبی 3 هزار نفر را آنجا اسکان می‌دهیم. هر روز مقدار زیادی غذا پخت می‌کنیم که در بین زوار توزیع می‌شود، همچنین 10 هزار قرص نان آنجا پخت و توزیع می‌‌شود. ما بنا داریم انشالله در سال‌های آینده زمینی در کربلا بخریم و به عنوان حسینیه سیرجانی‌ها درست کنیم که سیرجانی‌هایی که می‌روند آنجا از نظر اسکان و آشپزی مشکلی نداشته باشند. برای خرید این زمین بنا داریم از خودیاری‌های مردمی‌ استفاده کنیم و چون شما موکب داران نقش موثری در این زمینه دارید خواهش می‌کنم حتما این را مد نظر قرار دهید». او ادامه داد: «‌چند نکته را در پیاده‌روی اربعین فراوش نکنید: توزیع شیر، شیرکاکائو و ساندویچ سرد ممنوع است خواهش می‌کنم به هیچ عنوان توزیع نکنید ما یک تیم نظارتی از سوی مرکز بهداشت داریم که در صورت مشاهده برخورد خواهند کرد، بحث تصویر‌برداری هوایی ممنوع است. ما خودمان یک گروهی داریم که فیلمبرداری را انجام می‌دهند و اگر دوستان خواستند بعدا فیلم را در اختیارشان قرار می‌دهیم، نامه‌ای به مدیرکل صداو سیما نوشتیم که حدالمقدور بتوانیم مسیر پیاده‌روی را به صورت مستقیم از شبکه استانی پخش کنیم. لذا از شما عزیزان خواهش می‌کنم مسائل نظافتی و نظم و انضباط را رعایت کنید چون فیلمبرداری می‌شود چهره زننده‌ای نداشته باشد. همچنین با توجه به مسایل امنیتی، ما دو تا تانکر آب را در نظر گرفتیم همراه هر تانکر آب یک مامور بسیج است. شهرداری سیرجان و نجف‌شهر را موظف کردیم در طول مسیر حداقل 70-80 سطل زباله بزرگ نصب کنند تا مردم ظروف یکبار مصرف‌شان را داخل سطل بریزنند».
یکی از موکب‌داران گفت: «پارسال با توجه به اینکه شما آمدید جانمایی موکب‌ها را مشخص کردید حتی نصب پارچه هم انجام دادید اما بعضی از ارگان‌ها مثل دانشگاه صنعتی یا آتشنشانی جای ما را گرفتند، کاش هماهنگی انجام شود که بعد از اینکه ما چادر را نصب می‌کنیم دوباره مجبور به جابه‌جایی نشویم» بهاالدینی گفت: «در خصوص نصب موکب‌ها تا آقای خادمی اجازه ندهد هیچ‌کس حق نصب موکب را ندارد. اینکه خودتان جلوتر نصب کنید بعد ما جابه‌جا کنیم درست نیست».
موکب دار: « کاش جایگاه هر موکبی ثابت بود که اگر کسی بخواهد یک آبنما، نقشی ، نگاری بزند هرسال جایش مشخص باشد. نه اینکه هر سال جای‌مان را تغییر دهید. مورد بعدی اجرای طرح حرم تا حرم در برنامه شهرداری هست حالا شما بیایید قسمت پیاده‌رو را سنگفرش بزنید، صندلی نصب کنید که هرکسی رد می‌شود بتواند استراحت کند. دلیل نیست چون سالی یک بار برنامه داریم این کار را نکنیم. تاسوعا و عاشورا داریم، عید غدیر داریم، پیاده‌روی صبحگاهی داریم، با وضعیت فعلی خاک زیادی تو حلق مردم می‌رود. مورد بعدی نصب چادر موکب‌ها صبح زود انجام نمی‌شود و از شب قبل نصب می‌شود از لحاظ امنیتی ما هیچ نداریم نه روشنایی داریم، نه ماموری هست ما باید یک نفر را تا صبح آنجا بگذاریم تا مراقبت کند». سهراب بهاالدینی گفت: «‌اگر قرار بود ما این کارها را انجام دهیم خودمان موکب می‌زدیم نمی‌گفتیم شما بزنید. موکب یک کار مردمی است و دولت نمی‌تواند برق بکشد و نمی‌توانیم زیاد به این قضیه ورود پیدا کنیم. در مورد جای ثابت هم هرگونه ساخت‌و‌ساز در این مسیر ممنوع است و نمی‌توانیم اجازه بدهیم یک نفر یک بلوک بگذارد. چون ممکن است بحث تصرف پیش بیاید.» در ادامه خادمی مدیر مسئول پروژه حرم تا حرم گفت: «امسال در این مسیر 8 کیلومتری 100 موکب نصب می‌شود لطفا موکب‌داران سعی کنند بحث تنوع نذری را رعایت کنند و اینجور نباشد که چندتا چادر کنار هم مثلا عدسی بدهند».