دستگیری 7 متخلف شکار و آلودگی هوا در 5 روز
- گروه حوادث:  هفت متخلف صید و شکار و آلودگی هوا در پنج روز اخیر، دستگیر شدند.
محمود علیرضایی رییس اداره محیط زیست سیرجان گفت:  بر اساس تماس دوستداران محیط زیست، مبنی بر زنده‌گیری پرندگان شکاری در منطقه کویز، به محل رفتیم و با کومه‌ای زیر‌زمینی و چند تله سازماندهی شده مواجه شدیم. فردی که در کومه بود دستگیر شد، فرد دیگری نیز که از راه رسیده و قصد فراری دادن شخص اول را داشت با تلاش نیروها دستگیر شد.از دام‌های نصب شده در اطراف کومه سه قطعه فاخته که به عنوان طعمه کار گذاشته شده بودند کشف و ضبط شد.
 رییس اداره حفاظت محیط زیست ادامه داد: در یک عملیات دیگر ماموران گشت یگان حفاظت این اداره، فردی را که 14 قطعه کبک شکار کرده بود دستگیر کردند.  ماموران در حین گشت وکنترل به خودرویی مشکوک شدند و با توجه به موقعیت و احتمال متواری شدن متخلفان، آنان را به صورت نامحسوس زیر نظر گرفتند و منزل مسکونی فرد را پیدا کردند. ماموران پس از بازرسی از منزل لاشه 14 قطعه کبک وحشی را کشف کردند و متهم دستگیر شد. این متخلف علاوه بر پرداخت ضرر و زیان وارده به محیط زیست به مبلغ 28 میلیون ریال، به جرم صید و شکار غیرمجاز جانوران وحشی نیز در دادگاه محاکمه می‌شود و بر اساس ماده ۱۱ قانون شکار و صید به حبس از ۹۱ روز تا ۶ ماه و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم می‌شود. محمود علیرضایی ادامه داد: در اقدام دیگری دو نفر که قصد شکار داشتند  دستگیر شدند. به گفته وی بر اساس گزارش دریافتی مبنی بر حضور متخلفان در بلورد، نیروهای یگان حفاظت سریعا به محل عازم شدند و با دو نفر که نزدیکی چشمه در کومه‌ای مستقر شده بودند، روبرو شدند. این متخلفان قبل از هرگونه اقدامی دستگیر و کومه کاملا تخریب شد. از این افراد یک قبضه سلاح ساچمه‌زنی پنج‌تیر ساخت ترکیه و یک قبضه سلاح بادی غیر‌مجاز کشف و ضبط شد.  علیرضایی دستگیری این متخلفان را نتیجه‌ی تلاش‌های حفاظتی عنوان کرد و برقراری گشت‌های شبانه‌روزی و همچنین همکاری خوب مردم را در جلوگیری از بروز تخلفات محیط زیستی، موثر ارزیابی کرد.
رییس اداره محیط زیست ادامه داد: افراد سودجویی که اقدام به آتش زدن لاستیک‌ها می‌کردند دستگیر شدند.
علیرضایی گفت: در پی گزارش‌های مردمی مبنی بر آتش زدن لاستیک خودرو و ایجاد آلودگی در حاشیه نجف شهر توسط دو نفر، ماموران به محل اعزام شدند. متخلفان با خودرو اقدام به فرار کردند و پس از تعقیب، این خودرو که مقدار زیادی سیم ناشی از سوزاندن لاستیک را حمل می‌کرد متوقف شد. علیرضایی گفت: بیشتر مردم از خطرات سوزاندن زباله، پلاستیک، لاستیک و سایر پس‌مانده‌ها بی‌خبرند و حساسیتی نسبت به آن از خود نشان نمی‌دهند. افراد ناآگاهی که زباله، پلاستیک، لاستیک و سایر پس‌مانده‌ها را به آتش می‌کشند نه تنها سودی از این کار نمی‌برند بلکه خود بیش از هر کس دیگری به عواقب و عوارض کشنده زباله‌سوزی دچار می‌شوند. از مضرات ناشی از سوزاندن لاستیک‌های فرسوده وجود هزاران ماده سرطان‌زای شناخته شده است که هر کدام برای ایجاد سرطان‌های کشنده کافی هستند.
رییس اداره محیط زیست ادامه داد: آگاهی دادن به مردم در مورد عواقب سوزاندن زباله، پلاستیک، لاستیک و سایر پسماند ها،جلوگیری از سوزاندن زباله و برخورد قانونی با کسانی که سلامت مردم را به خطر می‌اندازند از وظایف اداره حفاظت محیط زیست است.  وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی موضوع را با شماره تلفن‌های 42302100 و 42332600 درمیان بگذارند.