ده درصد جمعیت دچار بیماری دیابت هستند

- بتول بلالی

پنجمین همایش دیابت سیرجان پنج‌شنبه هفته‌گذشته در سالن کنفرانس دار‌القرآن برگزار شد. در این همایش که توسط دانشکده علوم‌پزشکی با همکاری مجمع خیرین سلامت و درمانگاه سیب برگزار شد دکتر محمد موقری رییس مرکز بهداشت، دکتر غلامرضا جهانشاهی معاون درمان دانشکده علوم‌پزشکی، دکتر حسین امیری‌مقدم، دکتر سعدالله پویان فوق تخصص چشم، دکتر سهیل سریزدی پزشک تغذیه و رژیم درمانی حضور داشتند. 

دکتر محمد موقری اولین سخنران این همایش دیابت را یک مشکل بهداشتی در تمام جوامع اعلام کرد و گفت: «10 درصد مردم قند بالا دارند و به نوعی عوارض دیابت را تحمل می‌کنند یا تحت درمان هستند. با توجه به شهرنشین بودن مردم و وضعیت فیزیکی(عدم فعالیت بدنی) و شیوه تغذیه آن‌ها، آمار بیماران دیابتی رو به افزایش است.» او به عوارض قلبی- عروقی، چشمی و کلیوی که بیماران دیابتی‌ با عنوان عوارض دیابت با آنها درگیر هستند، اشاره کرد و گفت: «دیابت بیماری است که کنترل آن تنها توسط پزشک نیست و باید بیمار دیابتی با تیم درمانگر(پزشک عمومی، متخصص داخلی، پرستار، کارشناس تغذیه و روانشناس) همکاری داشته باشد». به گفته‌ی موقری اگر وضعیت دیابت با روند کنونی پیش رود، بیش‌تر بودجه درمان به خرید تجهیزات بیمارستانی برای دیابتی‌ها اختصاص می‌یابد. وی به پیشگیری و درمان دیابت تاکید کرد؛ «با وجود داروهای جدید مثل قرص‌ها و انسولین کنترل دیابت راحت‌تر شده است.» او تغییر روش زندگی، حذف پیاده‌روی و ورزش، حذف غذاهای سنتی، استفاده از غذاهای آماده و فست‌فود و مصرف بالای برنج را عامل بیماری دیابت دانست. وی از مردم درخواست کرد تا با طبیعت آشتی کنند، غذاهای سنتی مصرف کنند و به سلامتی خود اهمیت بدهند. موقری از راه‌اندازی مرکز دیابت در سیرجان خبر داد تا بیماران بتوانند از خدمات این مرکز بهره‌مند شوند. 

دکتر امیری‌مقدم متخصص داخلی جایگاه بیماری دیابت را در بین بیماری‌های متابولیک نظیر فشار خون، تیرویید و چربی خون، ویژه اعلام کرد و گفت:«تکرر ادرار، پر‌خوری و پر‌نوشی معیار‌های تشخیص بیماری دیابت هستند». امیری‌مقدم در مورد تعیین نوع بیماری دیابت، و تقسیم‌بندی و انواع بیماران دیابتی و عوارض دیابت نیز توضیحاتی ارایه داد. 

دیگر سخنران این مراسم دکتر سهیل سریزدی پزشک تعذیه و رژیم درمانی بود. وی عرضه محصولات رژیمی در بازار را مناسب نمی‌داند. او به بیسکوییت‌های رژیمی کارخانه‌ای اشاره کرد و آن‌ها را شیرینی‌های ایده‌آلی برای بیماران دیابتی ندانست؛ «بیسکوییت‌های رژیمی و بدون شکر کارخانه‌ای در مقایسه با سایر بیسکویت‌ها و شیرینی‌های رایج بهتر هستند اما باز هم قند خون را بالا می‌برند.» او از اثرات منفی شیرینی‌های رژیمی یاد کرد؛ «استفاده از رنگ و اسانس‌های شیمیایی، نداشتن طعم دلخواه، استفاده از مواد نگهدارنده در تهیه آن‌ها، استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت رژیمی.» وی همچنین استفاده از نوشابه‌های رژیمی را به دلیل آسیب رساندن به کلیه‌ها و قندهای رژیمی را به علت سرطان‌زایی مناسب ندانست. سریزدی از ماده غذایی فیبر به عنوان معجزه غذایی برای درمان دیابت نام برد و گفت: «فیبرهای رژیمی که حاوی سبوس هستند ارزشی برابر با فیبر دارند.» به گفته‌ی وی فیبر اشتها را کم می‌کند و چربی خون را کاهش می‌دهد. دکتر سعدالله پویان فوق تخصص جراحی چشم آخرین سخنران این همایش گفت: «در 5 سال ابتدایی ابتلا به بیماری دیابت نگرانی از عوارض چشم کم‌تر است. همچنین بیمارانی که در اثر دیابت حاملگی دچار این بیماری شده‌اند باید معاینه چشم شوند تا در صورت وجود مشکل سریع‌تر درمان را شروع کنند.» وی گفت: «اگر بیماران چربی خون، فشار خون و کم‌خونی را کنترل نمایند، عوارض دیابت بر روی چشم کم‌تر می‌شود؛ چون در صورت داشتن این بیماری‌ها عوارض چشمی تشدید می‌شود.» او تاثیر بیماری دیابت را در همه‌ی قسمت‌های چشم دانست و گفت: «عوارض شبکیه چشم باعث نگرانی است. آب مروارید و عوارض آب سیاه بیش‌تر در این بیماران دیده می‌شود که لازم است فشار چشم مرتب چک شود.» پویان ادامه داد: «در افراد بین 25 تا 65 سال مبتلا به دیابت که جزو جمعیت فعال کشور هستند، کاهش دید فراوان است.» به گفته‌ی وی عوارض دیابت بیش‌تر مربوط به انتهای چشم است که باعث کاهش دید می‌شود. دکتر پویان اظهار امیدواری کرد که به زودی با همکاری موسسه خیرین سلامت، مرکزی برای درمان چشم بیماران دیابتی در سیرجان ساخته شود. یدالله قربانی رییس مجمع خیرین سلامت نیز در پایان همایش نوید ساخت بیمارستان تخصصی را داد.