تحویل عقاب طلایی و باکلان به محیط زیست

- گروه حوادث

دوستداران محیط زیست یک بهله عقاب طلایی و یک قطعه باکلان بزرگ را تحویل اداره حفاظت محیط زیست سیرجان دادند. این موضوع را صادق خزیمه مسئول روابط عمومی محیط زیست گفت و ادامه داد: 

جواد ایرانمنش و خیرمند این پرندگان را در حالی که توانایی پرواز نداشتند به اداره حفاظت محیط زیست تحویل دادند و هدف خود را همکاری در حفظ حیات وحش و طبیعت اعلام کردند. 

خزیمه افزود: عقاب طلایی یکی از باشکوه‌ترین پرندگان شکاری در سرتاسر جهان به شمار می‌آید. رنگ این پرنده قهوه‌ای تیره است، طول بدنش اغلب حدود ۷۶ - ۱۱۲ سانتی متر و وزن آنها حدود دو هزار و 200 تا هفت هزار و 250 گرم و طول گستردگی بال‌ها مابین ۱۸۰ تا ۲۴۰ سانتی‌متر است.  این پرنده وحشی از جاندارانی نظیر خرگوش، روباه، پرندگان دریایی، ماهی‌ها تغذیه می‌کند و توانایی بلند کردن طعمه‌های بسیار سنگین مانند بزکوهی و آهو را نیز دارد. خزیمه در مورد باکلان هم گفت: این پرنده طول بدنش ۹۰ سانتی‌متر، و طول بال‌هایش۱۶۰ سانتی‌متر و وزنش 3.5 کیلوگرم است. 

این پرنده در کرانه‌های دریاها، خورها، دریاچه‌های کرانه‌ای، و آب‌های داخلی زندگی می‌کند و آشیانه خود را بر روی درختان می‌سازد. در ایران در زمستان‌ها به فراوانی دیده می‌شود. 

به گفته خزیمه هر مساله‌ای که مورد نیاز و توجه مردم است از اقتصاد و معیشت گرفته تا نیازهای اولیه زندگی همچون مسکن و شغل، بی‌واسطه به سلامت محیط زیست مرتبط است از همین‌رو موثرترین راهکار در حوزه حفاظت از محیط زیست، مشارکت مردم است که خوشبختانه با فرهنگ‌سازی که در سال‌های اخیر صورت گرفته حساسیت مردم نسبت به محیط زیست افزایش یافته است.

دستگیری متخلفین صید و شکار 

در روزهای اخیر افراد متخلفی که اقدام به صید و شکار می‌کردند، از سوی ماموران محیط زیست سیرجان دستگیر شدند.

محمود علیرضایی رییس اداره حفاظت محیط زیست گفت: با همکاری دوستداران محیط زیست، یک نفر متخلف که در منطقه کوه منسار اقدام به شکار غیرمجاز یک قطعه کبک وحشی کرده بود دستگیر شد. از این فرد یک قبضه سلاح تک لول کشف و ضبط شد.

به گفته وی در عملیات دیگری ماموران در حال گشت‌زنی در منطقه شکار ممنوع پاریز کوه به یک خودروی پژو 405 مشکوک شدند که پس از بازرسی دو قطعه کبک وحشی شکار شده و یک قبضه سلاح pcp کشف و ضبط شد.

علیرضایی افزود: فردی که در منطقه شکار ممنوع پاریزکوه مبادرت به حمل دو اسلحه غیرمجاز کرده بود با هوشیاری محیط‌بانان قبل از هرگونه اقدامی به دام قانون افتاد. از وی یک قبضه اسلحه پنج تیر مجاز و یک قبضه سلاح دولول غیر مجاز کشف و ضبط شد.

علیرضایی ادامه داد با همکاری همیاران محیط زیست اطلاعاتی مبنی بر حضور دو نفر متخلف در حد فاصل منطقه شکار ممنوع گودغول و بهرام گور بدست آمد. به گفته رییس محیط زیست سیرجان پس از انجام تحقیقات مشخص شد آنها با یک قبضه اسلحه جنگی کلاشنیکف و یک قبضه اسلحه ته‌پر غیرمجاز در منطقه اقدام به شکار کرده‌اند. منزل این افراد شناسایی شد و با هماهنگی محیط زیست دو استان فارس و کرمان و اخذ دستور قضایی، ماموران وارد منزل مسکونی یکی از این متخلفان شده و ضمن تفتیش منزل آثار متعلق به یک راس کل وحشی شکار شده کشف و ضبط شد. فرد خاطی که چندین سابقه شکار غیرمجاز را در پرونده دارد دستگیر و جهت رسیدگی به پرونده تحویل مراجع محترم قضایی شد.