یکشنبه, 30 دی 1397

هفته‌نامه شماره 545:  24 دی 1397

گفت‌وگو با رییس سازمان سیما، منظر و فضای شهری شهرداری سیرجان: بودجه فضای سبز کافی نیست 

- گروه خبر: سازمان فضای سبز شهرداری سیرجان به سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری تغییر نام داده و مدیر‌عامل آن نیز تغییر کرده است. بابک سعیدی که مسئول یکی از ناحیه‌های سازمان فضای سبز بود به مدیر‌عاملی این سازمان جدید‌التاسیس رسیده است. این سازمان با مشکلات زیادی دست‌و‌پنجه نرم می‌کند. باغ صد هکتاری که در ابتدای جاده سیرجان- کرمان احداث شده یکی از مشکلات بزرگ این سازمان است. بی‌پولی هم مزید بر علت شده تا فضای سبز سیرجان حال و روز خوبی نداشته باشد و رسیدگی به پارک‌ها آن‌طور که باید صورت نگیرد. اما قرار است به زودی درآمد تابلوهای تبلیغاتی و دکه‌ها به حساب این سازمان واریز شود تا بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهد. با مدیر‌عامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری سیرجان در رابطه با مشکلات پیش رو گفت‌وگو کردیم. 

- یکی از اهداف سازمان‌ها خودکفایی است، با توجه به این‌که فضای سبز مشکلات مالی زیادی دارد شما چه کاری برای خودکفایی کرده‌اید؟ 

 هزینه‌های جاری ما بسیار بالا ا‌ست و ما مشکل مالی داریم. در مورد درآمد‌زایی سازمان ما روی دو گزینه کار می‌کند. یکی تابلوهای تبلیغاتی و دیگری دکه‌های سطح شهر است. تابلو‌ها در حوزه شهرداری بودند ولی در حال رای‌زنی هستیم که از اول بهمن‌ماه زیر نظر سازمان بیایند و یک بخشی از هزینه‌ها را تامین کنند. دو، سه طرح دیگر هم داریم که در حد کارشناسی هستند و آن‌ها هم اگر اجرایی شوند، می‌توانند کمک‌مان کنند. 

- به نظر شما این دو گزینه چند درصد از هزینه‌های سازمان را پوشش می‌دهند؟

 اگر به  حوزه ما بیایند مبلغ قابل توجهی هستند ولی کم‌تر از 20 درصد را پوشش می‌دهد. مشکل بی‌پولی سازمان‌ها مربوط به تمام ایران است. من چند روز پیش با مسئولان فضای سبز کرمان نیز صحبت کردم. آن‌ها هم فقط از طریق همین دو موضوع درآمد‌زایی می‌کنند و بقیه هزینه‌ها نیز از طریق شهرداری تامین می‌شود. 

- آیا جداسازی آب خام از آب شرب در تمام شهر اجرایی شده است؟ 

خیر هنوز کامل اجرایی نشده است. حدود 40 درصد اجرایی شده و هنوز 60 درصد فضای سبز سیرجان با تانکر آبیاری می‌شود. 

- هزینه آبیاری سالانه فضای سبز چقدر است؟

ما سالانه حداقل بین 400 تا 500 میلیون تومان باید برای آبیاری هزینه کنیم. نزدیک به 200 میلیون تومان هزینه‌ی سم‌پاشی داریم. 

- یک‌سری فضای سبزهایی داریم مثلا در بلوار قاآنی که به آن‌ها رسیدگی کمی صورت می‌گیرد، برای آن‌ها چه برنامه‌ای دارید؟

در تمام محله‌ها و منطقه‌ها فضای سبز وجود دارد. با توجه به گستردگی فضای سبز و کمبود بودجه و منابع مالی باعث می‌شود این اتفاق بیافتد. ضمن این که ما یک‌سری محدودیت‌ها مثل  کمبود نیرو نیز داریم. نیروهایی بازنشسته شده‌اند و به جای آن‌ها نتوانستیم نیرو بگیریم. باید به سمتی برویم که برون‌سپاری کنیم. باید مشخص کنیم که نگهداری فضای سبز را به بخش خصوصی بدهیم.

- به علت خشکسالی‌های پی‌در‌پی و کمبود آب حذف چمن در دستور کار سازمان‌های فضای سبز قرار داشت، آیا این در سیرجان هم اجرایی شده است؟ 

بله این بحث شامل همه جای ایران است ولی وضع ما از جاهای دیگر حادتر است. زیرا ما در منطقه کویری قرار داریم. عمق آب‌های زیر‌زمینی به 160-170 متر رسیده‌ است و در آینده نزدیک وضعیت ما حادتر و بدتر نیز می‌شود. با این وضعیت توجیهی برای چمن وجود ندارد. چمن در تابستان هر روز نیاز به آبیاری دارد. ما بحث کشت چمن را کلا حذف کردیم. یک‌سری جاهایی که هست مجبوریم نگهداری کنیم زیرا مردم استفاده می‌کنند. بحث جایگزینی را در دستور کار داریم که از گیاهان دایمی و... استفاده می‌کنیم. هزینه نگهداری چمن بالا است و هیچ توجیهی ندارد. 

- یکی از مشکلات فضای سبز سیرجان باغ صد هکتاری است. برای این مشکل چه برنامه‌ای دارید؟ آیا این باغ صرفه‌ی اقتصادی دارد؟

چند سال پیش بودجه‌ای از سمت دولت داده شد که باغ‌های مثمر احداث کنند. تمام هزینه‌ها را دولت پرداخت کرد. همان زمان این کار انجام شد. در حال حاضر آماری که گرفتم هیچ توجیه عقلانی و منطقی وجود ندارد. سال گذشته ما صد میلیون تومان هزینه کردیم ولی درآمدمان چیزی حدود سه تا چهار میلیون تومان بود. هیچ عقل و منطقی این را نمی‌پذیرد. 

- برای ساماندهی آن چه باید کرد؟

ما دنبال این موضوع هستیم که این باغ را به بخش خصوصی واگذار کنیم. بخش خصوصی هزینه‌‌هایش را در بیاورد. 

از طرفی درختی کاشته شده و به این‌جا رسیده است. فضایی ایجاد شده و نمی‌توان آن را خشک کرد. باید با یک‌سری شرایط خاص آن را واگذار کنیم. بخش خصوصی را اجبار کنیم که شما فقط روی 5 درخت ثمری که وجود دارد، می‌توانید مانور بدهید و هیچ چیز دیگر نمی‌توانید، اضافه کنید. 

- چرا این باغ به درآمدزایی نرسیده است؟

ما هم اگر سرمایه‌گذاری کنیم به درآمدزایی می‌رسیم. ما در حال حاضر پول نداریم. 100 هکتار فضا داریم که با شش نیرو اداره می‌شود که دو، سه نفر از آن‌ها نگهبان هستند. امیدواریم بخش خصوصی بتواند این باغ را به درآمدزایی برساند.