چهارشنبه, 26 دی 1397

هفته‌نامه شماره 545:  24 دی 1397

طرح تحول نظام سلامت نتایج چشم‌گیری داشته است

- بعد از چاپ گزارش هفته گذشته پاسارگاد با عنوان«اعتراض پزشکان به طرح تحول سلامت» که در آن گلایه‌های پزشکان از این طرح مطرح شده بود روابط عمومی دانشکده علوم پزشکی سیرجان با ارسال جوابیه‌ای توضیح داد این طرح نقاط مثبت بسیاری داشته است.

احتراما  در درابطه با درج مطلبی با عنوان «اعتراض پزشکان به طرح تحول سلامت» در شماره گذشته آن نشریه، خواهشمند است دستور فرمائید توضیحات این روابط عمومی را در شماره آتی درج فرمایند.

«در رابطه با مطلب درج شده در شماره گذشته با موضوع «اعتراض پزشکان به طرح تحول سلامت»، که توسط خبرنگار محترم آن نشریه از جلسه هم اندیشی دانشکده علوم پزشکی سیرجان و مدیران استانی بیمه سلامت استخراج شده بود بایستی به استحضار برساند جلسه مذکور برای بررسی طرح تحول نظام سلامت نبوده و تنها با موضوع تعامل این دانشکده با اداره کل بیمه سلامت به منظور استفاده از منابع و نیز تسریع در پرداخت های بیمه مذکور شکل گرفته بود. از آنجایی که انتشار آن مطلب موجب سوء برداشت هایی در رابطه با چگونگی طرح تحول نظام سلامت شده؛ بایستی به ذکر چند مورد پرداخته شود: حوزه بهداشت و درمان در دولت تدبیر و امید در اولویت‌های اول قرار گرفت و در همین راستا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي با عنايت به وظايف و ماموريت هاي کلي و اسناد بالادستي بويژه سند چشم انداز ۲۰ ساله، سياست هاي كلي سلامت ابلاغي مقام معظم رهبري و برنامه هاي دولت تدبیر و امید، اجراي برنامه تحول سلامت را پس از يک مرحله مطالعاتي شش ماهه از ارديبهشت ماه ۱۳۹۳ آغاز کرد.

این طرح ملی در سطح کشور و به تبع آن در دانشکده علوم پزشکی سیرجان با قوت در حال اجراست که در شهرستان نتایج مثبت و ملموسی داشته است؛ به برخی از این نتایج می‌توان چنین اشاره کرد:

1-از مهم‌ترین نتایج این طرح کاهش سهم پرداخت بیماران از صورتحساب بیمارستان به یک پنجم می باشد و همچنين بيماران و يا همراهان آنها براي تهيه دارو، تجهیزات درمانی و ساير ملزومات پزشکي به بيرون از بيمارستان ارجاع داده نمي‌شوند. نتایج نظرسنجی ها در مراکز درمانی و بیمارستان امام رضا(ع) از افزایش رضایت مندی مردم از خدمات درمانی پس از اجرای این طرح خبر می دهد گرچه هنوز برای رسیدن به نقطه مطلوب و افزایش رضایتمندی بایستی بیشتر تلاش کرد.

2-ماندگاري پزشکان متخصص در مناطق محروم از دیگر خدمات طرح تحول نظام سلامت است و حضور پزشكان متخصص مقيم در بيمارستان هاي دولتي ( و در سیرجان بیمارستان امام رضا(ع)) با هدف سرعت در ارایه خدمات خصوصا خدمات اورژانسی و همچنین حذف زيرميزي نیز از این نتایج بوده است. 

3-از دیگر برکات طرح تحول نظام سلامت ارتقای کیفیت خدمات ویزیت و سهولت در مراجعه به پزشکان متخصص با هزینه ویزیت بسیار پایین، از طریق راه اندازی کلینیک‌های ویژه در شهرستان‌ها و استان‌ها بود. در شهرستان سیرجان در حال حاضر دو کلینیک سلامت در خیابان تختی و میدان شهرداری دایر بوده و به زودی نیز به همت خیر سیرجانی آقای حسینی کلینیک بزرگ تخصصی در خیابان ابن سینا راه اندازی می شود.

4-ارتقاي کیفيت خدمات بيمارستان‌ها از ديگر برنامه‌هاي طرح تحول سلامت است كه بر پايه آن چهره فيزیکی بيمارستان‌هاي دولتي مانند وضعيت اتاق‌ها، سرويس‌هاي بهداشتي و تخت‌هاي آسيب‌ديده بهسازي و نوسازي مي شود. در سیرجان جدای از ارتقای خدمات هتلینگ، توسط دولت تدبیر و امید و با همت و پیگیری‌های نماینده محترم مردم سیرجان و بردسیر در مجلس، ساختمان جدید بیمارستان امام رضا(ع) که مدت‌ها مسکوت مانده بود، با تجهیزات کامل و جدید به بهره برداری رسید.

5-در حوزه بهداشت نیز با اجرای طرح تحول نظام سلامت، شاخص‌های دهان و دندان بهبود و ارتقا یافته است. همچنین در این مدت مراکز خدمات جامع سلامت شهری از 3به 6 و پایگاه‌های سلامت شهری از 15به 19 افزایش یافتند و ساخت خانه‌های بهداشت جدید و ترمیم خانه‌های بهداشت در روستاها با هدف ارائه خدمات مطلوب تر صورت گرفت.

در پایان لازم است به این نکته اشاره کرد که یکی از مشکلات پیش روی اجرای طرح تحول نظام سلامت، تعویق پرداختی بیمه های درمانی از سهم خود به بیمارستان‌ها بوده است. این مساله باعث ایجاد طلب هنگفت بیمارستان‌ها از بیمه‌ها و در مقابل موجب ایجاد بدهی بیمارستان‌ها به پزشکان و شرکت‌های دارویی و تجهیزاتی شده است که خوشبختانه با پیگیری‌های اخیر نماینده محترم مردم سیرجان و بردسیر در مجلس و هیات رئیسه محترم دانشکده علوم پزشکی سیرجان بخش اعظمی از بدهی‌های بیمه‌های تامین اجتماعی و بیمه سلامت به صورت ویژه به سیرجان پرداخت شده که قسمتی از معوقات پزشکان، پرسنلی و دارویی پرداخت خواهد شد. امیداست با تثبیت و نهادینه شدن سرانه و بودجه سلامت در برنامه بودجه 97 کل کشور، شاهد ارتقای خدمات بهداشت و درمان باشیم.