سه شنبه, 28 اسفند 1397

هفته‌نامه شماره 552:  20 اسفند 1397

 

 

 

پای صحبت مدیر سابق روابط عمومی اداره ورزش و جوانان:

چگونه از 10 سال حق و حقوق بگذرم؟

- گروه ورزش

ورزش همان‌قدر که شیرینی‌هایی دارد، بی‌مهری‌هایی هم دارد و معمولا کسانی که پا به عرصه ورزش می‌گذارند چه در حوزه اجرایی و چه به عنوان بازیکن، طعم این بی‌مهری را می‌چشند. یکی از این افرادی که پس از سال‌ها حضور در سمت روابط عمومی اداره ورزش و جوان سیرجان، مورد بی‌مهری جامعه ورزش قرار گرفته موسی نژاد‌عبدا... است. او در گفت‌وگوی کوتاهی با پاسارگاد از چند و چون  خداحافظی‌اش با اداره ورزش و جوانان صحبت کرده است.

- پای شما چگونه به اداره ورزش و جوانان باز شد؟

من از سال 85 در حوزه ورزش و تیم‌داری فعالیت داشتم. سال 86 وارد اداره ورزش و جوانان شدم و اجرای مسابقات و برنامه‌های ورزشی در حومه شهر در زمان ریاست علی اسدی به من سپرده شد. 

- آن زمان با حضور شما در اداره ورزش و جوانان مخالفت نشد؟

نه. اتفاقا دنبال کسی می‌گشتند که صفر تا صد کار را انجام دهد و من هم اهل امروز و فردا کردن نبودم، بنابراین از حضور من استقبال کردند. سال‌های 87 و 88 تمام برنامه‌های ورزشی حومه شهر بر عهده من بود.  از زمان معارفه آقای محمودآبادی در سال 89 هم به عنوان مدیر روابط عمومی اداره معرفی و مشغول به کار شدم.

- با توجه به اینکه شما قرارداد رسمی نداشتید‏، چطور حقوق می‌گرفتید؟

آن زمان مبلغ کمی به من دستمزد می‌دادند که حتی پول بنزین من هم نمی‌شد. پرداخت به صورت نامنظم بود که از سال 91 منظم شد و بین 400 تا 600 هزار تومان متغیر بود.

- در مدت فعالیت خود در اداره ورزش و جوانان حضور چند رییس را تجربه کردید؟

کارم را با آقای اسدی شروع کردم و بعد از آن به ترتیب با آقای محمودآبادی، آقای حدیدی، خانم امیری و آقای گل‌محمدی ادامه دادم.

- از این مدیران کسی با کار کردن شما در اداره مخالف نبود؟

نه. وقتی کسی بخواهد با کار کردن کسی دیگر مخالفت کند او را طرد می‌کند و به او کاری نمی‌دهد. برعکس، همه جلوی من کار می‌گذاشتند و پی‌گیر بودند که من حتما کارهای محوله را انجام دهم. من تنها کسی بودم که حتی پنجشنبه و جمعه هم در اداره کار می‌کردم.

- از این مدیران کسی هم بود که برای عقد قرارداد شما تلاش کند؟

سال 89 از اداره‌کل گفته بودند چند نفر از افراد فعال اداره را برای عقد قرارداد معرفی کنند، به آقای محمودآبادی پیشنهاد دادم. نمی‌دانم اقدام کردند یا نه! فقط گفتند پیگیری کردیم و نشد. آقای حدیدی هم پیگیر کار من بود ولی نتوانست به نتیجه‌ای برسد. البته نتوانستند به نظر من کلمه درستی نیست. یک سری تعهدات می‌خواستند که به نتیجه نرسید. مثلا راننده می‌خواستند و بعدا هم کس دیگری را در قالب راننده به کار گرفتند و قرارداد من همچنان بی‌نتیجه ماند.

- در حال حاضر چه کسی مخالف کار کردن شما در اداره ورزش و جوانان است؟

مدیر شهرستان به من گفت باید وضعیتت مشخص شود. من هم خوشحال شدم که بعد از 10 سال تعیین تکلیف می‌شوم. در این مدت بیمه هم برای من رد نمی‌شد. مبلغی پول به من می‌دادند و رسید می‌گرفتند. الان متوجه شدم با اینکه حقوق کامل به من نمی‌دادند ولی رسید تسویه از من می‌گرفتند. آقای گل‌محمدی به من گفت باید برای عقد قرارداد به کرمان بروی. آنجا هم به من گفتند باید تعهد بدهی که تمام حقوق و مزایای 10 سال قبل را می‌بخشی، من هم نتوانستم بپذیرم. بعد از 10 سال در حق من ظلم می‌شد و سابقه کارم از دستم می‌رفت. مجبور شدم طرح شکایتی بنویسم و پیگیر حقوق و مزایای 10 سال قبل بشوم.

- گفتید به شما در قبال دستمزد رسید می‌دادند. مبلغ رسید را بیشتر از پولی که پرداخت می‌کردند می‌نوشتند؟

خیر. مثلا در رسید ذکر می‌شد که شما مبلغ 2 میلیون تومان دریافت کردید. در حالی که این مبلغ دستمزد دو یا سه ماه من بود و من باید امضا می‌کردم که شکایتی از اداره ورزش و جوانان ندارم. من هم چون چندماه دستمزدی دریافت نکرده بودم و به پول نیاز داشتم مجبور بودم رسید را امضا کنم.

- گفتید پذیرفتند که شما را بیمه کنند، چرا قبول نکردید؟

بیمه را از زمان عقد قرارداد حساب می‌کردند و در 10 سال گذشته بیمه‌ای به من تعلق نمی‌گرفت.

- در حال حاضر پیگیر شکایت هستید؟

بله. شکایت کردم و از من مدرک خواستند. حتی نماینده کارگری از من دفاع نکرد و مدرک خواست. من در سمت روابط‌عمومی اداره ورزش و جوانان سیرجان به عنوان روابط‌عمومی برتر استان انتخاب شدم، با همین سمت در جشنواره بین‌المللی روابط عمومی‌های کشورهای مسلمان شرکت کردم، دعوت‌نامه های بسیاری هست که اسم من به عنوان مدیر روابط عمومی اداره ورزش و جوانان ذکر شده. این مدارک گواه فعالیت من در اداره ورزش و جوانان است. من رییس‌های اداره ورزش و جوانان و دیگر افراد مرتبط را در پرداخت حقوق و مزایای 10 سال گذشته‌ام به وجدان خودشان واگذار کرده ام.

- چه مدت است که دیگر در اداره ورزش و جوانان مشغول نیستید؟

از اوایل اسفند 96

- در این مدت برای برگشت مجدد به کار، با شما تماس نگرفتند؟

تماس گرفتند و من به کرمان رفتم. اما باز هم از من خواستند که متعهد شوم هیچ حقوق و مزایایی طلبکار نیستم و هیچ شکایتی از اداره ورزش و جوانان ندارم. من هم قبول نکردم.

- در حال حاضر کجا مشغول هستید؟

فعلا هیچ کجا. اما با سوابق کاری که دارم هرکجا که بتوانند از وجود من استفاده کنند استقبال می‌کنم.

- و حرف پایانی؟

از تمام افرادی که می‌دانند من سال‌ها در اداره ورزش و جوانان کار می‌کردم می‌خواهم اگر از آن‌ها پرسیدند واقعیت را بگویند و به خاطر مصلحت کتمان نکنند. روسای قبلی اداره هم واقعیت را بگویند و طفره نروند.