شنبه, 26 مرداد 1398

هفته‌نامه شماره 569:  14 مرداد 1398

امیر فیروزآبادی شش سال است که به سگ‌های ولگرد آب و غذا می‌دهد

در غذا رساندن به سگ‌ها به ما کمک کنید

- حسین اطمینان

در حالی که پیمانکار شهرداری با گلوله یا سم به جان سگ‌های شهر افتاده یک شهروند در اینستاگرامش چنین نوشته است: «این زبون‌بسته‌ها رو دیدم غذا نمی‌خورن. عجیب بود، متوجه شدیم شدید تشنه‌شون بوده و واسه‌شون آبخوری درست کردیم.» در بیوگرافی امیر فیروزآبادی که این پست را به اشتراک گذاشته او خود را حامی حیوانات معرفی کرده است. او از شش سال پیش همراه با مادرش غذادادن به سگ‌ها را آغاز کرده است. 

- چی شد به فکر حمایت از سگ‌های ولگرد افتادی؟

حیوان خانگی خیلی دوست دارم و خودم هم قبلا داشتم. سال 91 از یک خیابان تردد می‌کردم که دیدم یک سگ را توی کارتن گذاشتند و رفته‌اند. حدودا 10 روزه  بود، داشت می‌مرد. سگ را آوردم و گذاشتم گوشه‌ی کارگاه. 

- چه کاره هستی؟ 

کارگاه MDF دارم. از آن‌جا شروع شد. آن سگ را بزرگ کردم و چون جایی برای نگهداری نداشتم اطراف شهر رهایش کردم. بزرگ شده بود و می‌توانست از خودش نگهداری کند. چند وقت بعد همسایه‌مان با تفنگ‌بادی یک گربه را کشت که دو‌ بچه داشت. 

  نتوانستی جلو‌اش را بگیری؟

نه وقتی رسیدم تیر را شلیک کرد و گربه مرد. این دو تا بچه را آوردم توی خانه بزرگ کردم. این‌جوری بود که توی این مسیر افتادم. هر هفته می‌رفتم کوه وبیابان و به سگ‌ها غذا می‌دادم. 

- کسی هم همراهی‌ات می‌کرد؟

اوایل فقط مادرم بود. مادرم خیلی به من کمک می‌کرد. روی این‌جور موارد خیلی هم حساس است. زنگ می‌زد بیا غذای‌شان دیر شد. چون سگ هستند بعضی وقت‌ها می‌ترسید جلو برود ولی می‌گفت بیا غذای‌شان دیر شده است. 

- جای خاصی برای غذا دادن می‌رفتید؟

می‌رفتیم اطراف شهر مثلا پمپ‌بنزین جاده حسین‌آباد، از این نقطه شروع کردیم. می‌دیدیم چند سگ آن‌جا گرسنه‌اند، به آن‌ها غذا می‌دادیم. بعد وسیع‌تر شد و دوستانم هم به کمکم آمدند. مادرم به سگ‌های مصدوم در خانه رسیدگی می‌کرد و من هم غذا برای‌شان  می‌بردم. 

- پس سگ‌های مصدوم را هم نجات می‌دادید؟ 

بله همین الان هم سه سگ در خانه داریم که از آن‌ها مراقبت و نگهداری می‌کنیم. 

- چه‌جوری سگ‌های مصدوم را درمان می‌کنید؟ 

در این راه دکتر مسعود ایران‌نژاد (دامپزشک) خیلی به ما کمک می‌کند. این کارها را بدون هزینه انجام می‌دهد. به دکتر ایران‌نژاد می‌گفتیم این سگ این‌گونه مصدوم شده است. خودش می‌آمد و معاینه می‌کرد و هزینه‌ای هم نمی‌گرفت. الان یک سگ در خانه دارم که عصب‌های دستش کوتاه بود و نمی توانست درست راه برود. دکتر ایران‌نژاد دو بار این سگ را جراحی کرد. ایشان در پروژه عقیم‌سازی هم با یک قیمت پایین قول همکاری داده‌اند. 

- قیمت عقیم‌سازی هر سگ چقدر است؟

ایشان گفتند حدود 70-80  هزار تومان می‌گیرند. در شهرهای دیگر تا 200 هزار تومان هم می‌گیرند. 

- یعنی ایشان گفتند اگر شما سگ‌ها را جمع‌آوری کنید آن‌ها را با این قیمت عقیم می‌کند؟

بله. با شهردار هم غیرمستقیم صحبت کردیم و ایشان گفتند یک NGO ثبت بدهید. زمین از شهرداری در اختیارمان می‌گذارند. ما هم گفتیم ما پول بابت گرفتن، نگهداری و... سگ‌ها نمی‌خواهیم. 

- چه‌جوری سگ‌ها را جمع می‌کنید؟

الان حدود 50-60 سگ را که خودم غذا می‌دهم و می‌دانم کجا هستند چون غذای‌شان داده‌ام با من دوست هستند و خیلی راحت می‌توانم آن‌ها را جمع کنم. 

- غذا از کجا می‌آوری؟

از تالارها و... می‌گیریم. اگر تالارها نداشته باشند از قصابی‌ها اسکلت و استخوان و... می‌خریم. تالار هم هزینه می‌گیرند. هر پلاستیک را 10 هزار تومان می‌گیرند. هر‌کار می‌کنیم، هر‌چقدر هم که می‌خریم کم می‌آوریم. هفته‌ی قبل تالارها نبودند و 17 شهریور هم مغازه‌ها بسته بودند. خیلی ناراحت بودم. مادرم هم می‌گفت فکری بکن این‌ها منتظر هستند. رفتم نان و ماست بگیرم. یکی از دوستانم زنگ زد و گفت غذا پیدا کردم. خیلی غذا در سیرجان خراب می‌شود. متاسفانه تالارها هر شب 40-50 کیلوگرم غذا دور می‌ریزند. 

- پول غذاها را از کجا می‌آورید؟ 

بیش‌تر وقت‌ها خودم می‌دهم. دوستانم هم کمک می‌کنند. 

- چرا این کار را می‌کنید؟

چون اگر به آن‌ها غذا ندهیم هیچ‌کس نمی‌دهد. توی بیابان هیچ‌ چیز نیست. توی شهر هم که می‌آیند، آن‌ها را می‌زنند و یا ماشین به آن‌ها برخورد می‌کند به همین دلیل شب‌ها می‌آیند. 

- داخل شهر هم غذا می‌دهید؟

نه، فقط بیرون شهر. چون داخل شهر بیایند باعث مردن‌شان می‌شود. توی شهر پیمانکار شهرداری ببیند آن‌ها را می‌زند. جدیدا هم از سم برای کشتن سگ‌ها استفاده می‌کند. من با بنده خدا صحبت کردم گفت به من گفته‌اند برو با سم بکش که صدای شلیک نیاید. 

- وقتی سگ را با سم بکشند چند ساعت بعد می‌میرد و جمع‌ کردن آن سخت است. این به چهره‌ی شهر آسیب نمی‌زند؟

چرا خیلی. این زبان‌بسته‌ها را با این شیوه می‌کشند که خیلی هم دردناک است. یک کلیپ هم گرفته شد؛ یک سگ حامله را سم می‌دهند همان موقع که می‌میرد بچه‌اش هم به دنیا می‌آید. خودش یک طرف می‌افتد و بچه‌اش هم یک طرف دیگر می‌افتد و می‌میرد. این خیلی صحنه‌‌ی غم‌انگیزی بود. این کار هیچ جای دین و قانون تعریف نشده است. سگی سبزی‌های یک نفر را خراب کرده بود و او هم به تعدادی سگ سم داده بود و آن‌ها را کشته بود. رفتم و با آن فرد صحبت کردم. او هم ابراز ناراحتی کرد و گفت چاره‌ای نداشته است. 

- چند روز پیش عکس یک پسر‌بچه در استان کرمان منتشر شد که از سوی سگ‌های ولگرد مورد حمله قرار گرفته و به شدت مجروح شده بود. باید فکری برای موضوع شود. راهکار شما چیست؟

 راهکار ما که هم انسانی باشد و هم خون و خونریزی نداشته باشد، عقیم‌سازی است. باید زنده‌گیری کنیم و بعد هم آن‌ها را عقیم‌سازی کنیم. من یک ماشین وانت هم دارم و می‌توانم این کار را انجام دهم. اگر آن‌ها 200 سگ را امسال در سیرجان بکشند باید سال بعد هم 200 سگ را بکشند. این راه‌حل اساسی نیست. این کار جمعیت را کنترل نمی‌کند. اگر عقیم‌سازی بکنند دیگر جمعیت‌شان زیاد نمی‌شود. 

- من توی اینستاگرام‌تان دیدم که برای سگ‌ها آبخوری هم درست کردی. جریان آن چه بود؟

آخر بلوار عباسپور که نخاله‌های ساختمانی را خالی می‌کنند سگ‌های زیادی وجود دارد. چند روز پیش برای آن‌ها غذا بردیم و دیدیم آن‌ها غذا نمی‌خورند. خیلی گرسنه بودند اما لب نمی‌زدند. به دوستم گفتم فکر کنم تشنه هستند. رفتیم از خانه آب آوردیم دیدیم زبان‌بسته‌ها چند روز است آب نخورده‌اند. با لاستیک برایشان آبخوری درست کردیم و آب هم برایشان می‌بریم. 

- می‌توان گفت چند سگ ولگرد در سیرجان است؟

اگر ما این مکان را راه بیاندازیم حدود 200-300 سگ برای‌مان می‌آورند. خیلی‌ها هستند که می‌گویند ما سگ برای‌تان می‌آوریم. ما از آن‌ها نگهداری می‌کنیم و آن‌ها را عقیم می‌کنیم یا جاهایی رها می‌کنیم و به آن‌ها غذا می‌دهیم. 

-  الان چند نفر هستید؟

حدود 15 نفر هستیم ولی 4- 5 نفر از آن‌ها بیش‌تر می‌آیند. البته خودم همیشه می‌روم چون آن‌ها نمی‌توانند درست به سگ‌ها غذا بدهند. 

- نگفتی چند سگ ولگرد در سیرجان است؟

بالای 300- 400 سگ ولگرد شب‌ها به شهر می‌آیند.

- چه زمان‌هایی می‌روی و غذا می‌دهی؟

معمولا پنج‌شنبه‌ و جمعه‌ها می‌روم و غذا می‌دهم. الان دیگر یک عمل واجب شده است. مادرم از سه‌شنبه، چهارشنبه می‌گوید به فکر غذا برای سگ‌ها باش ولی هرچقدر هم غذا می‌گیریم باز هم کم می‌آید. 

- کسانی که می خواهند کمک کنند چه بکنند؟

ما فقط به غذا نیاز داریم. شماره ما را در اختیارشان بگذارید. زنگ بزنند و فقط بگویند کجاست. من خودم می‌روم و غذا می‌گیرم.