در صورت موافقت کلان رشته پزشکی اضافه می‌شود

- پاسارگاد: باز هم هفته سلامت رسید و بار دیگر مسئولان درمانی و بهداشتی شهر نشست خبری برگزار کردند تا بگویند در یک سال گذشته چه‌ها کردند و چه‌ها نکردند. چهارشنبه هفته پیش نشست مطبوعاتی رییس دانشکده علوم‌پزشکی و معاونانش برگزار شد. نشستی که به مثابه همه نشست‌ها ابتدای آن ارایه گزارش بود و در نهایت چند سئوال از سوی خبرنگاران. 

دکتر غلامعباس محمدی رییس دانشکده‌ی علوم‌پزشکی حرف‌هایش را با افتتاح بیمارستان آغاز کرد؛ «سال گذشته بیمارستان 235 تختخوابه به عنوان جایگزین بیمارستان امام رضا راه‌اندازی شد، سعی کردیم بیمارستان را به یک اسم دیگر راه‌اندازی کنیم و بیمارستان امام رضای قدیم فعال باقی بماند اما متاسفانه موافقت نشد و تمام پرسنل و تجهیزات بیمارستان قدیم را منتقل کردیم.» او در ادامه برای جلوگیری از سئوالات احتمالی گفت: «‌در عین حال به خاطر نیت واقف سعی داریم که دوباره بعضی بخش‌های درمانی را آنجا فعال کنیم که فعالیت درمانی هم‌چنان آنجا انجام شود، دانشکده هم چون از نظر فضا کمبود داشت و دیدیم ساختمان بیمارستان قدیم بلااستفاده است، فکر کردیم که بهترین استفاده‌ای که می‌شود این است که دانشکده را آنجا منتقل کنیم اما این موقت است و قرار نیست دانشکده آنجا باشد نهایتا با هماهنگی‌هایی که شد قرار است یک قطعه زمین برای دانشکده واگذار شود و ظرف چندسال آینده دانشکده به محل جدید منتقل می‌شود». دکتر محمدی در بخش دیگر صحبت‌هایش از توسعه خدمات درمانی گفت؛ «‌متخصصان زیادی سال گذشته به سیرجان اضافه شدند، در رشته‌های تخصصی به جز یکی دو مورد ما کمبودی نداریم که در دو سه روز گذشته جلسه‌ای با معاونت درمان وزارت بهداشت داشتیم و قرار شد بعضی فوق‌تخصص‌ها مثل ریه، سوختگی و... به کادر درمانی شهر اضافه شوند.» او معتقد است رفتن مردم به شهرهایی مثل یزد و شیراز به دلیل نبود همین تخصص‌ها مثل جراحی قلب، سرطان و... است که امیدواریم در یکی دوسال آینده این مشکلات هم رفع شود.» 

دکتر موسی نصرالله‌پور معاون توسعه منابع دانشکده علوم‌پزشکی گفت: «پس از اخذ موافقت قطعی دانشکده علوم‌پزشکی در سال 95 در بحث بودجه‌ای هم مستقل شدیم و 46 میلیارد تومان اعتبار به دانشکده اختصاص یافت، علی‌رغم بدهی‌ای که به استان داشتیم پرداختی‌های ما در مقایسه با متوسط کشوری نه تنها عقب نبود بلکه در مقایسه با مرکز استان جلوتر هم بودیم، امسال هم با پیگیری‌های انجام شده با رشد 20 درصدی بودجه مواجه‌ایم.» او به سفر هفته گذشته معاون وزیر بهداشت به سیرجان اشاره کرد و گفت: «در سفر معاون وزیر بهداشت به سیرجان و جلسه‌ای که پیرو آن دوشنبه هفته گذشته در تهران برگزار شد، کمک‌های خوبی به بحث درمان شد و در این زمینه مجوز بخش بیماری‌های خاص را در بیمارستان امام رضای قدیم گرفتیم که توسط آستان قدس در نیمه اول سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. همچنین احداث کلینیک خصوصی آقای حسینی خیلی به ما کمک کرد و در این سفر توانستیم تجهیزات خوبی را برای این کلینیک بگیریم و بتوانیم آن را فعال‌تر کنیم». از نظر او در بحث درمان با راه‌اندازی بیمارستان امام رضای جدید تحول عظیمی اتفاق افتاد و این تحول با احداث کلینیک آقای حسینی و کلینیکی که در بلوار نماز در حال ساخت است ادامه خواهد داشت. او مدعی شد؛«با افتتاح بیمارستان جدید مشکلی در زمینه تجهیزات نداریم و اگر مشکل و کم و کاستی هم داشتیم با جلسه روز دوشنبه حل شد. در این جلسه حتی قول تجهیزات بخش سرطان 1 و 2 را هم در بیمارستان جدید گرفتیم، در حال حاضر ساختمان این بخش‌ها آماده است و قول تجهیز آن را در نیمه اول سال داده شده است.. همچنین در سفر روز دوشنبه مجوز نیروهای استخدامی را گرفتیم و قول دادند سیرجان را به صورت ویژه ببینند و بتوانیم امسال مجوز نیروی استخدامی را بگیریم».

دکتر ارسلانی معاون آموزشی و دانشجویی دانشکده علوم‌پزشکی گفت: دانشکده در سال 87 با پذیرش 19 دانشجو در رشته فوریت‌های پزشکی کارش را آغاز کرد و در حال حاضر 900 نفر دانشجو در 7 رشته مامایی، پرستاریی، فوریت‌های پزشکی، بهداشت‌محیط، بهداشت عمومی، بیهوشی داریم و در حال پیگیری اضافه کردن 3 رشته دیگر بهداشت حرفه‌ای، اتاق عمل و پزشکی هستیم. کارهای اولیه رشته پزشکی انجام شده و اخیرا گفتند اگر موافقت کلان منطقه را اخذ کنید با طرح در شورای گسترش تصمیم نهایی در تهران گرفته می‌شود.» او گفت: «هیات علمی ما امسال به 20 نفر رسیده و 6 نفر دیگر هم به زودی جذب می‌کنیم که آن 6 نفر دو نفرشان متخصص زنان، دو نفرشان متخصص جراحی و دو نفر متخصص داخلی هستند. در حال حاضر هیات علمی‌مان برای رشته پزشکی کفایت می‌کند.»

دکتر محمد موقری معاون بهداشتی دانشکده علوم‌پزشکی با بیان اینکه شعار امسال هفته جهانی سلامت کاملا اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است، گفت؛ «پوشش همگانی سلامت برای همه و در همه جا» وی افزود: «دسترسی افراد در سراسر دنیا به خدمات درمانی وضعیت مناسبی ندارد کشور ما نیز از این بحث مستثنی نیست.» به گفته‌ی او در حال حاضر ‌بحث خودمراقبتی خیلی مهم است و افراد خودشان باید مراقب سلامتی‌شان باشند تا کمتر دچار بیماری شوند. عمده مرگ‌و‌میرها در کشور و دنیا به علت بیماری‌های قلبی و عروقی است و کشور ما متعهد شده است تا سال 2025 بتواند 25 درصد مرگ‌و‌میرهای ناشی از بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. او با اشاره به ناسالم بودن برخی مواد غذایی موجود گفت: «برخی روغن‌های خوراکی، کنسروجات و تنقلات آسیب‌زا هستند و باعث به وجود آمدن بعضی از بیماری‌های غیرواگیردار می‌شوند».

دکتر احمدرضا سلطانی معاونت غذا و دارو نیز گفت: در سال گذشته بازدیدهای متعددی از واحدهای تولید مواد غذایی، آشامیدنی، آرایشی، بهداشتی دارای مجوزهای بهداشتی و ترمینال‌های ضبط پسته و... داشتیم، بزرگ‌ترین معضل بحث قاچاق کالاست،که نیازمند نظارت دقیق است.