«ابوذر زینلی» نایب رییس شورای شهر در گفت‌و‌گو با پاسارگاد

شهردار برای اعضای شورا تره  هم خرد  نمی‌کند 

- شاید عرب‌گوینی می‌توانست یک شهردار قوی باشد

- به دلیل تضاد آقای معتمدی‌زاده با مسئولان شهر به صلاح شهرداری و شهروندان نبود که شهردار شود

- گروه شهر

اصولگراست اما بسیاری از اصولگرایان مطرح شهر را قبول ندارد و آنها را «اصول‌سوار» می‌خواند چرا که به اسم اصولگرایی سوار اصول شده‌اند. در تصمیمات شورایی، خود را مستقل می‌داند و معتقد است این را در انتخاب شهردار با حمایت نکردن از محمد معتمدی‌زاده ثابت کرده است. اگرچه «ابوذر زینلی» از طیف نزدیک به امام جمعه است اما برای رسیدن از صندلی نمایندگی ایران‌خودرو به عضویت شورای شهر رای طایفه «بچاقچی» را همراه داشت و شاید همین پشتوانه باعث شده تا سودای نمایندگی مجلس را هم در سر داشته باشد.

نایب‌رییس شورای شهر بابت اینکه شورای پنجم تاکنون به جز انتخاب شهردار هیچ نتیجه مثبتی نداشته از مردم عذر‌خواهی می‌کند. وی که از همان ابتدا جز مخالفان رضا سروش‌نیا بود هنوز هم از هر فرصتی برای انتقاد از وی استفاده می‌کند و ناتوانی شهردار و بی‌توجهی وی به شورا را چندین و چندبار در طول مصاحبه عنوان می‌کند. 

- شورای شهر یک کارزار سیاسی و تخصصی است شما بر چه اساسی تصمیم گرفتید وارد شورا شوید؟

بعد از اتفاقاتی که در شورای چهارم افتاد احساس کردم عرصه شورا از حضور کسانی که می‌توانند با سلامت نفس برای شهر و شهروندان مثمرثمر باشند خالی شده است و از این بابت احساس خطر کردم. برای برگشت اعتماد مردم نسبت به شورا باید یک پوست‌اندازی در شورای چهارم انجام می‌شد و همین دلیلی شد تا وارد کارزار انتخابات شورای شهر شوم و با وجود اینکه به عنوان یک نیروی سیاسی شناخته می‌شوم، در این مورد نقش سلایق و گرایشات سیاسی‌ام چندان پررنگ نبود.

- با این حساب رای هم حزبی‌های‌تان چقدر در انتخاب شما موثر بود؟

هدفم از ورود به شورا مسایل سیاسی نبود به همین دلیل هم در هیچ یک از ائتلاف‌های سیاسی شرکت نکردم. بدنه اصلی رای‌های همه کاندیدا به طایفه‌ها و اقوام و خویشان برمی‌گردد و جریان‌ها و طیف‌ها و تفکرات سیاسی چاشنی طایفه می‌شود.

- آیا آن پوست‌اندازی که گفتید اتفاق افتاد؟

حداقل اتفاقی که در این شورا افتاده بحث جوان‌گرایی است.

- جایگاه تجربه و تخصص چه می‌شود؟

در این شورا آقای خواجویی و صادقی و عسگری تجربه حضور در شورا را دارند که برای افرادی مثل ما راهگشا و راهنماست.

- تحصیلات شما مدیریت با گرایش منابع انسانی است. در این زمینه تخصص هم دارید؟

سابقه کار مدیریت دولتی ندارم اما مدیر نمایندگی ایران خودرو هستم.

- یکی از مهم‌ترین چالش‌ها و نقاط ضعف شهرداری مدیریت منابع انسانی است، آیا به دنبال راهکارهایی برای برون‌رفت از این معضل بوده‌اید؟

دقیقا چالش اساسی که دست‌وپاگیر شهرداری شده مدیریت منابع انسانی است که اگر یک شهردار قوی و قَدَری بیاید که بتواند این هزار و 111 نفر کارمند شهرداری را بر اساس علم مدیریت منابع انسانی مدیریت کند قطعا وضعیت شهرداری بهتر می‌شود.

- شما در زمینه مدیریت منابع انسانی چه طرح و برنامه‌ای به شهردار ارایه کردید؟

طرح و برنامه‌هایی را به صورت خصوصی با آقای شهردار در میان گذاشته‌ام.

- اگر ممکن است به طور واضح از طرح و برنامه‌های‌تان بگویید.

اول باید مشخص شود شهرداری چه تعداد نیرو دارد و در چه قسمت‌هایی مشغول به کارند و دقیقا چه کاری انجام می‌دهند.

- به عنوان یک عضو شورا این اطلاعات را ندارید که در هر کدام از واحد‌های شهرداری چه تعداد نیرو مشغول بکار است؟ 

نه نمی‌دانم. درخواست کتبی دادیم و از شهردار خواستیم کل پرسنل اداری و غیراداری شهرداری را معرفی کند اما متاسفانه تا الان هنوز هیچ جوابی دریافت نکرده‌ایم. شهرداری باید به دنبال کوچک شدن و کم کردن حجم نیروی انسانی باشد، از طرفی برای نیروها کار تعریف شود. اما متاسفانه پرسنل شهرداری به خودباوری نرسیده‌اند و هیچ انگیزه‌ای هم برای کار کردن ندارند و فقط به دنبال واگذاری کار به بخش خصوصی هستند و این تنبلی مدیران شهرداری را می‌رساند.

- در پاسخ به سئوال بالا گفتید اگر «یک شهردار قوی و قَدَری» بیاید، این بدان معناست که آقای سروش‌نیا را شهرداری با این مشخصات نمی‌دانید؟

نسبت به عملکرد هفت ماهه گذشته‌شان خیر. 

- این حرف‌های شما زمزمه‌ی استیضاح و تغییر است؟

فعلا نه، باید فرصت داد. 

- تا کی؟ 

حداقل تا 6 ماه دیگر، البته هر لحظه هر اتفاقی ممکن است بیفتد.

- در روند انتخاب شهردار هم شما به ایشان رای ندادید. 

از همان روز اول به دنبال یک مدیریت قوی و بیرون از مجموعه شهرداری سیرجان بودم. چون افراد داخل مجموعه شهرداری در همین سیستم رشد کرده‌اند و فکر و ایده جدیدی ندارند. حتی طی تماسی که با واسطه با آقای حسن‌پور داشتم از ایشان خواستم با توجه به اینکه ایام عزل و نصب شهردارها در تهران است یک نیروی قوی را معرفی کنند که به کمک سیرجان بیاید که متاسفانه ایشان یا نتوانستند و یا نخواستند و هدایت ‌شدیم به سمت نیروهای شهرداری. 

- نظر ایشان نیرویی از مجموعه شهرداری بود؟

بله به آقایان رضا سروش‌نیا و حسن زیدآبادی متمایل بودند.

- خودتان به فکر معرفی گزینه‌های قوی‌تر و خارج از مجموعه شهرداری نبودید؟

با افراد قوی و با سابقه‌ی نسبتا درخشان همچون حسن رحیمی، ایمان عتیقی و سید عبدالمهدی حسینی صحبت کردم ولی متاسفانه زیر بار نرفتند.

- در مرحله اول انتخاب کاندیدا شما به آقای حسن زیدآبادی و محمد معتمدی‌زاده رای دادید اما در مرحله دوم این رای را ندادید.

بعضی از کاندیدا با اعتماد به نفس برنامه‌هایشان را ارایه دادند و هر لحظه ممکن بود از این مرحله بالا بیایند و خطرساز شوند تا جایی که نشود قضیه را جمع کرد.

- از چه جنبه‌ای احساس خطر کردید؟

بعضی از کاندیدا و اطرافیان‌شان در حال لابی‌های خطرناکی بودند و پیشنهادات عجیب و غریب و وسوسه‌انگیزی می‌دادند. بالاجبار می‌بایست از آن مراحل عبور کنیم و مجبور بودم به یکی دو تا از دوستان رای بدهم.

- در انتخاب شهردار فشارهایی از بیرون از شورا هم وجود داشت؟

به مجموعه شورا نه ولی به تک تک افراد فشار می‌آوردند. 

- انتخاب آقای سروش‌نیا  را نتیجه همین فشارها می‌بینید؟

(با خنده) فشارها تاثیر داشت که ایشان شهردار سیرجان شد. 

- قبل از این از سوی آقای عرب گویینی و خانم جهانشاهی عنوان شد قبل از شروع به کار شورای پنجم به همراه آقای عسگری و شما با هم هماهنگ بودید، آیا قرار بود آقای عرب‌گویینی را به عنوان شهردار انتخاب کنید؟

ما برای گزینه شهرداری روی هیچ کس نبسته بودیم، تنها نقطه مشترکی که داشتیم رای ندادن به آقای سروش‌نیا بود.

- اما در مرحله دوم، یکی از شما 4 نفر(طاهره جهانشاهی) به آقای سروش‌نیا رای داد.

به نظر من شاید این رای به نوعی انتقام بود.

- انتقام از چه کسی و به چه علت؟

از کسانی که به معتمدی‌زاده رای ندادند.

- شما و آقای معتمدی‌زاده سلایق سیاسی نزدیک به هم دارید، چرا حاضر نشدید به ایشان رای دهید؟

حاکمیت موجود در شهرستان در شرایطی است که نمی‌شود از افرادی مثل آقای معتمدی‌زاده استفاده کرد. خیلی از دوستان  و نزدیکان هم فشار آوردند که باید به آقای معتمدی‌زاده رای بدهم اما احساس کردم به دلیل تضاد ایشان با مسئولان شهر به صلاح خود ایشان و شهروندان نیست که وارد این عرصه شود. 

- به طور مشخص آقای معتمدی‌زاده و آقای حسن‌پور اختلاف نظر دارند منظورتان ایشان است؟

بله و اگر ایشان به عنوان شهردار انتخاب می‌شد این اختلاف سلیقه باعث ضربه خوردن بیش از پیش شهرداری و شهروندان می‌شد. 

- اگر آقای عرب‌گویینی کاندیدای شهرداری شده بود به ایشان رای می‌دادید؟

علی‌رغم اینکه شایعاتی بود که ایشان دنبال شهردار شدن است اما هیچ وقت به طور واضح و شفاف مطرح نکردند، از طرفی اوایل از ایشان شناختی نداشتم و به این موضوع فکر هم نکردم.

- با توجه به شناختی که الان پیدا کرده‌اید ایشان می‌تواند شهردار موفقی باشد؟

شاید می‌توانست یک شهردار قوی باشد.

- در گزارش هفته‌نامه زرنگار با تیتر «شهردار دروغگوست» حرف‌هایی از زبان شما منتشر شده بود که تمام آن، حرف‌های شما در جلسه شورا نبود، با توجه به اینکه به گفته آقای عرب‌گویینی در تهیه مطالب این نشریه با ایشان مشورت می‌شود، آیا این موارد به هم مرتبط است؟

درست است تمام آن حرف‌ها در شورا گفته نشده بود، آن بخش‌ها را طی تماس تلفنی عنوان کردم.

- واقعا شهردار را فردی دروغگو می‌دانید؟

وقتی شهردار قول می‌دهد ظرف 5 ماه ترمینال مسافربری افتتاح می‌شود، اگر افتتاح نشود دروغگو نیست؟

- شهرداران قبلی هم وعده‌هایی دادند که اجرایی نشدند.

آنها هم دروغ گفته‌اند چون مصداق فرد نیست.

- روزمرگی و نداشتن برنامه یکی از مشخصات همیشگی شوراها بوده است، اینکه کار شوراها منحصر می‌شود به انتخاب شهردار و بعد از آن روزمرگی و برگزاری جلسات. شما به عنوان فردی که مدعی هستید به قصد تغییر آمده‌اید چرا به دنبال یک برنامه مدون نبودید؟

فلسفه تشکیل شوراها، شورای شهر بود نه شورای شهرداری و از همان ابتدا در کل کشور شوراها مسیر را اشتباه رفتند و از آن مسیر ذاتی خودشان منحرف شدند. قرار بود شورای شهر باشند و در تمام مسایل فرهنگی سیاسی اجتماعی شهر دخیل باشند اما به شورای شهرداری تبدیل شده‌اند. تاکنون هم متاسفانه برنامه مدونی تدوین نشده و به فکرش هم نبودیم. فقط با چند نفر از اساتید دانشگاه سیرجان برای تنظیم برنامه زمانبندی برای پیشرفت اوضاع فعلی مجموعه شهر و شهرداری صحبت کردیم که طرح‌ها و ایده‌هایی داده‌اند اما هنوز به طور رسمی مطرح نشده است. 

- تراکم‌فروشی و فروش زمین‌های شهرداری مواردی هستند که در شهرداری سیرجان زیاد اتفاق می‌افتد شما هم رای موافق داده‌اید در صورتی که این موارد جزو دلایل مخالفت شما با شهردار فعلی بوده است.

در وضعیت کنونی اگر رای مخالف بدهیم شهرداری از این وضعیتی که هست نابودتر می‌شود. ولی در کل مخالف فروش تراکم هستم چرا که درآمد پایدار نیست.

- برای برون‌رفت از این وضعیت و ایجاد درآمد پایدار شورا چه برنامه‌ای دارد؟

شهردار و معاونینش باید دنبال این موضوعات باشند. 

- وظیفه شورا را در این می‌بینید که شهردار را انتخاب کند و بقیه کارها را به شهردار و مجموعه شهرداری بسپرد؟ در حالی که یکی از وظایف شورا ارایه طرح و برنامه است.

شهردار در برنامه کاری‌اش اعلام کرد به دنبال درآمد پایدار هستم الان هم حدود 8 ماه گذشته چه درآمد پایداری؟

- چرا شورا به فکر تشکیل کارگروه و گرفتن مشاور اقتصادی برای کمک و حمایت از شهردار نبوده است؟

ایشان باید از شورا بخواهد. از طرفی شهردار برای حرف اعضای شورا تره هم خرد نمی‌کند. شهردار به جای اینکه دست گدایی جلوی این مسئول و آن مسئول دراز کند و مقداری که پول وارد شهرداری شود بنر تقدیر و تشکر بزند باید دنبال درآمد ثابت باشد.

- شورا طرحی ارایه داده که شهردار قبول نکند؟

قطعا اگر هم داده بودیم اجرا نمی‌شد. وقتی شهرداری جواب نامه‌های ساده شورا را نمی‌دهد، شما چه توقعی دارید؟

- دلیل آن را چه می‌دانید؟

از روز اول از سوی افرادی خواسته و یا ناخواسته حاشیه‌هایی برای شورای پنجم به وجود آمد که باعث شد در اذهان عمومی شورای قوی به چشم نیاید. 

- منظورتان شخص خاصی است؟

همان کسی که از یک طرف نامه زدند که انتخابات باید باطل شود و از طرف دیگر دنبال تاییدیه انتخابات بود. تصمیم‌گیرنده و اتاق کنترل شهر شخص دیگری است. اگر به وضعیت حقوقی و جایگاه شورا احترام می‌گذاشتند وضعیت شهر این چنین نبود.

- مشکلات شهر و شهرداری را  نتیجه دخالت‌های افرادی از بیرون می‌دانید؟

بله برای مثال اگر در انتخاب شهردار دخالت نمی‌کردند و اجازه می‌دادند شورا مستقل تصمیم بگیرد خیلی بهتر بود.

- موارد تخلف زیادی باعث شد که بحث ابطال انتخابات پیش آمد من‌جمله انتشار کلیپ‌هایی از خرید فروش رای که در یکی از آنها به طور مشخص از شما نام برده شد.

آیا تخلفات فقط در همین دوره انتخابات بوده است؟ از طرفی حجم تخلفات خرید و فروش رای در نتیجه انتخابات تاثیر زیادی نداشته است. مردم در انتخابات شوراها یا بر اساس علم و آگاهی رای می‌دهند یا بر اساس تعصب قومیتی. در ثانی کدام عقل سلیمی قبول می‌کند که در قبال یک کارت شارژ دو هزار تومانی به سه نفر رای بدهد؟

- در آن کلیپ به طور واضح از سوی یکی از افراد مشهور شهر برای رای از شما و 2 کاندیدای دیگر نام برده شد.

کسی که کارت شارژ‌ها را پخش می‌کرد، از جانب هیچ کدام از این سه نفری که نام برده شده مامور نشده بود. این کارت شارژها توسط فردی از طرفداران یکی از کاندیداها تهیه شده بودند ولی چون آن فرد طرفدار و دوست ما بوده، به خیال خودش به نحوی برای ما تبلیغ کرده است. من خودم وقتی آن فیلم را دیدم احساس پوچی کردم. بالاخره به نحوی داعیه مخالفت با این کار را داشتم. چطور می‌تواند این اتفاق افتاده باشد.

- شهرداری صاحب تعدادی بنگاه اقتصادی است که به حال خود رها شده‌اند، به عنوان نمونه کارخانه آجر. شما به عنوان یک عضو شورا از میزان بدهی این کارخانه به بانک اطلاع دارید؟

نخیر نمی‌دانم. در جلساتی از واحد حقوقی شهرداری و هم خود شهردار خواستیم گزارش کاملی از این پرونده را به شورا بیاورید که هنوز هیچ گزارشی به ما نداده‌اند.

- اولویت‌های شما به عنوان یک عضو شورای شهر چه هستند؟

حداقلی از مشکلات شهروندان را در زمینه‌های مختلف کم کنیم. 

- این پاسخ شما شعاری و کلی است، شما مسئول کمیسیون فرهنگی و ورزشی شورا هستید در این حیطه چه برنامه‌هایی دارید؟

در سیرجان مهم‌ترین معضل، مشکل فرهنگی است. در کمیسیون فرهنگی با برخی از دوستان اصحاب فرهنگ جلساتی برگزار کردیم. صحبت کردیم که تضادهای فرهنگی آسیب‌شناسی شوند و کارهایی هم انجام شده است.

- چه کارهایی؟

دوره‌های آموزشی در حاشیه‌های شهر برگزار شوند. کلاس‌های فرهنگی و آموزشی برگزار شود که حداقل این فاصله طبقاتی فرهنگی رفع شود. همه صحبت‌مان با دوستان همکار این بوده که از تصمیمات احساسی دور شویم و تصمیمات عقلانی گرفته شود مخصوصا برای محلات حاشیه‌ای شهر، نباید قول‌های احساسی بدهیم که هم برا شورا دست و پا گیر باشد هم برای مردم محله و شهرداری مشکل‌ساز.

- برای فساد در سیستم اداره شهر چه برنامه‌ای داشتید؟

شفاف‌سازی.

- این هم یک پاسخ کلی و شعاری است.

به شهردار شفاهی پیشنهاد دادم برای اینکه ذهینت‌ها نسبت به شورا و شهرداری مثبت شود همه مزایده و مناقصه‌هایی که برگزار می‌شود به طور شفاف در پورتال رسمی شورا و شهرداری منتشر شود. قول دادند که این‌کار انجام شود نمی‌دانم انجام دادند یا نه. اگرچه شفاف‌سازی و نظارت جدی شورا ممکن است برای بعضی از آقایان در مجموعه شهرداری سخت باشد و به همین دلیل سنگ‌اندازی‌هایی صورت می‌گیرد ولی شورا نباید از وظیفه ذاتی خود که همان نظارت بر عملکرد شهرداری است غافل شود. اگر نظارت قوی باشد می‌توان از فساد پیشگیری کرد. پرونده‌های شبهه‌ناک زیادی در شهرداری وجود دارد و قرار نیست اگر من عضو شورا که به شهردار رای دادم و همسو هستم دیگر پرونده‌هایم به شورا ارسال نشود. برای نمونه در گذشته سالیانه کمیسیون ماده 5 یک یا دو بار در مرکز استان تشکیل می‌شد اما امسال در همین چند ماه 7 یا 8 بار این کمیسیون تشکیل شده است. از شهردار خواسته‌ایم نامه‌ها و پرونده‌هایی را که برای تغییرکاربری به این کمیسیون برده‌اند به شورا بفرستد متاسفانه هنوز جوابی ندادند.

- شنیده می‌شود شما یک سری فعالیت‌هایی را شروع کردید و جلساتی را برگزار می‌کنید، قصد شرکت در انتخابات مجلس را دارید؟

هنوز زود است بخواهم راجع به این موضوع تصمیم بگیرم یا صحبت کنم، در آینده مشخص می‌شود. هنوز یک سال‌و‌نیم تا انتخابات زمان باقی است و گذر زمان مشخص می‌کند. 

- هدف از برگزاری این جلسات چیست؟

شما گفتید شنیده شده، شنیدن کی بود مانند دیدن (با خنده).

- قصد ادامه فعالیت‌های سیاسی را دارید؟

قطعا بله. چون از بچگی در این راه بودم در آینده هم کار سیاسی را ادامه می‌دهم.

- شما و آقای معتمدی‌زاده در یک جناح هستید و عقاید سیاسی نزدیکی دارید، ایشان هم یکی از افرادی هستند که برای شرکت در انتخابات مجلس تمایل دارند آیا با هم هماهنگ هستید؟

امیدوارم هر تصمیمی که گرفته شود به خیر و صلاح باشد.