شنبه, 04 خرداد 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

پاسارگاد نابسامانی‌های طرح جمع‌آوری زباله در ساعت 9 شب را بررسی می‌کند 

هماهنگی با این طرح زمانبر است 

- گروه جامعه

طرح جمع‌آوری زباله در ساعت 9 شب اولین بار در دوران مدیریت غلامحسین کرباسچی در شهرداری تهران به منظور رفع آلودگی بصری شهر و تسهیل در حمل‌و‌نقل و کاهش هزینه‌های مربوط به آن مطرح و از سوی مدیریت سازمان بازیافت شهرداری پایتخت اجرایی شد. از آن پس دیگر شهرداری‌ها هم یکی پس از دیگری به دنبال این تغییر بودند و حالا بعد از گذشت سال‌های طولانی شهرداری سیرجان این طرح را امسال در دستور کار خود قرار داده است و طی اعلام معاونت خدمات شهری از 15 اردیبهشت سال جاری این طرح اجرایی شده است. به عقیده کارشناسان یکی از اهداف مدیریت پسماند در شهرها، ایجاد نظامی ‌برای کم‌حجم‌سازی پسماند در منازل و تفکیک آن جهت افزایش ضریب نگهداری زباله‌ها در منازل است. تعیین زمان معین برای خارج کردن زباله از منازل در ارتقای بهداشت و ایمنی شهر تاثیرگذار است و ساعت 9 شب زمان مناسبی برای جمع‌آوری زباله است. البته در صورتی که شهرداری کار خود را در زمان تعیین شده انجام دهد. محسن زیدآبادی کارشناس ارشد بهداشت محیط درباره فواید اجرایی شدن این طرح می‌گوید: «در انتخاب ساعت 9 شب برای جمع‌آوری زباله ملاحظاتی همچون زمان بازگشت شهروندان از محل کار به منزل، برودت نسبی هوا و کاهش بار ترافیکی شهر در نظر گرفته شده است. همچنین مدیران شهری این ساعت را به عنوان آغاز کار نیروهای شهری برای جمع‌آوری پسماند زمان مناسبی می‌دانستند چرا که در این صورت پس از گذشت هشت ساعت کار و تا قبل از روشن شدن هوا، جمع‌آوری زباله‌ها به پایان می‌رسید.» زیدآبادی معایبی برای جمع‌آوری زباله در روز برمی‌شمرد: «این کار موجب تاخیر و اختلال در جمع آوری و بوگرفتن زباله‌ها در اثر دمای محیط و موجب تهدید سلامت و بهداشت شهروندان می‌شود.» این کارشناس مدیریت پسماند همچنین کاهش حداکثری زمان جمع‌آوری ، استهلاک کمتر ماشین‌آلات خدمات شهری ، جلوگیری از ایجاد ترافیک سنگین در سطح شهر را از مزایای جمع‌آوری شبانه زباله‌ها دانست: «بیشترین فواید طرح جمع‌آوری زباله در شب به فصل بهار و تابستان برمی‌گردد که با گرم شدن هوا و فاسد شدن سریع زباله‌ها و ایجاد بوی تعفن، سلامت شهروندان به خطر می‌افتد. همچنین عدم وجود زباله در سطح شهر در طول روز تا قبل از ساعت 9 شب موجب جلوگیری از پاره شدن پلاستیک‌های زباله از سوی حیوانات می‌شود.»

- زباله‌ها روی هم تلنبار شده‌اند

در روزهای گذشته کسی نبود که از شیوه جمع‌آوری زباله در سطح شهر راضی باشد و به هر کوچه و پس کوچه‌ای که سرک می‌کشیدیم حداقل چند کیسه زباله جمع‌آوری نشده و پاره شده به چشم می‌خورد. از کوچه پس کوچه‌های محله‌هایی چون آباده و مکی‌آباد گرفته تا خیابان‌های مرکز شهر همچون خیام، خواجو و  طالقانی. 

«پنج روز است زباله‌های کوچه‌های مکی‌آباد روی هم تلنبار و جمع‌آوری نشده‌اند»، «جمع‌آوری زباله‌های شهر در ساعت 9 شب فقط شعار بود و شهرداری می‌خواست ادای پیشرفت را در بیاورد، سری به خیابان‌های شهرک سمنگان بزنید». نارضایتی تنها مختص منطقه 2 نبود حتی در مرکز شهر هم اوضاع به همین منوال بود: «ساعت 9 شب زباله‌ها را بیرون گذاشتم فردا صبح تمام زباله‌ها در کوچه پخش شده بودند چون شهرداری آنها را جمع نکرده ‌بود و حیوانات ولگرد پاکت زباله را پاره کرده بودند». در کنار این گلایه‌ها صدای آژیرهای ماشین حمل زباله در ساعات بعد از نیمه‌شب هم صدای شهروندان را درآورده است: «بعد از چند روز هم که ماشین حمل زباله به محله ما رسید ساعت 2 بعد از نصفه شب با صدای آژیر از خواب پریدیم» معاونت خدمات شهر هم به ایجاد مزاحمت این صدا اذعان دارد: « می دانیم حرکت بدی است ولی برای اطلاع رسانی‌ فقط در دو هفته اول مجبور به استفاده از آن هستیم.» 

- اطلاع‌رسانی ضعیف بوده است

حجم نارضایتی از واحد خدمات شهر به حدی رسید که در هفته‌های گذشته 2 بار مدیران این مجموعه برای ارایه توضیح به شورای شهر دعوت شدند. امین صادقی عضو شورای شهر ذاتی‌ترین وظیفه شهرداری بحث تنظیف شهر برمی‌شمرد و مشکلات پیش‌آمده در این حوزه را نه در نتیجه کم‌کاری که در اثر عدم هماهنگی‌ها می‌داند: «‌با توجه به تغییر رویه در بحث جمع آوری زباله‌ها یکسری چالش‌هایی به وجود آمده که البته بیشتر به دلیل عدم هماهنگی بین پیمانکار و مجموعه شهرداری که این تغییر روال را ایجاد کرده و شهروندانی که عمری زباله‌های‌شان را در هر ساعتی از شبانه روز که می‌خواستند بیرون می‌گذاشتند ایجاد شده است.» وی این عدم هماهنگی را به دلیل اطلاع‌رسانی ضعیف در این زمینه می‌داند: «با توجه به اینکه این تغییر روال کار حساس و زمانبری است باید اطلاع‌رسانی بیشتر و هدفمندتر برای مردم جا افتد که در این زمینه ضعیف عمل شده است.» 

- مرا تحت فشار قرار ندهید

حسین افشار معاون خدمات شهر شهرداری تغییر روال را در نتیجه داشتن انگیزه‌های خوب می‌داند: «ترک عادت‌های بد احتیاج به انگیزه‌های خوب دارد که جلوگیری از شیوع حشرات موذی و پارگی پلاستیک‌های زباله انگیزه‌هایی بودند که برای شروع این طرح داشتیم که البته ترک عادت دادن مردم زمانبر است.» وی مدیریت خود را قوی  و رسیدن به نتیجه مطلوب را منوط به تعامل و همکاری می‌داند: «‌وقتی شهروندان هنوز طبق عادت‌های قبلی صبح زود زباله‌ها را بیرون گذاشته، این عدم مدیریت افشار را نمی‌رساند برعکس مدیریت قوی بوده که بعد از چندین سال دل به این کار زده‌ایم و این تغییر رویه را انجام داده‌ایم. من هم می‌توانستم طبق روال قبلی ادامه دهم و هیچ گلایه‌ای هم نباشد. این کار واقعا کار طاقت فرسایی است. باید اجازه بدهید این موضوع جا بیفتد و همکاری کنید و من را در فشار قرار ندهید. اگر قرار باشد مرا کنج کنند ای‌ولله را می‌دهیم و می‌گوییم مثل همان قبل باشد و زباله‌ها روز جمع‌آوری شوند.»

- مسئولیت نابسامانی‌ها را به گردن می‌گیرم

برخلاف معاونت خدمات شهر، فرهاد افصحی شهردار منطقه 2  بابت مشکلاتی که در جمع‌آوری زباله اتفاق افتاده است از شهروندان عذرخواهی کرد و مسئولیت نابسامانی‌ها را به گردن گرفت و اطلاع‌رسانی ناقص را یکی از دلایل بروز مشکلات دانست: «پیمانکاری که در روزهای عادی 65 تن زباله جمع آوری می‌کند و با همان تعداد نیرو و ماشین‌آلات در ایام قبل از عید بالای 100 تن زباله جمع می‌کند چطور شده که در این روزها این حجم از زباله در سطح شهر می‌ماند و باعث نارضایتی شهروندان می‌شود، شاید یکی از دلایل این بود که اطلاع‌رسانی به صورت کامل انجام نشده است.» 

- برای هماهنگی مردم با طرح جدید 20 روز زمان لازم است

در تمام تبلیغات ساعت جمع‌آوری زباله‌ها ساعت 9 شب اعلام شده بود بدون اینکه طرح روزهای زوج و فرد اعلام شود و تغییر مرز روزهای زوج و فرد به بلوار شاهد باعث سردرگمی شهروندان شده بود. دریایی‌فر نماینده شرکت سامان کویر پیمانکار تنظیف مشکلات پیش آمده را ناخواسته و دراثر عدم هماهنگی برشمرد: «این عدم هماهنگی تقریبا در هفته اول یک سری به‌هم‌ریختگی‌هایی داشت و روز به روز بهتر می‌شود.» وی مسیرهایی را که قبلا برای روزهای زوج و فرد جمع‌آوری زباله انتخاب شده بودند را غیرکارشناسی دانست: «مسیرهایی که قبلا شهرداری زباله جمع می‌کرد با مسیرهایی که ما الان داریم زباله جمع می‌کینم کاملا متفاوت است. قبلا برای روزهای زوج یک محله یک سمت بلوار کمربندی در طرح قرار می‌گرفت و محله‌ای در آن سمت اما ما مسیر زوج و فرد را با یک طرح کارشناسی جدا کردیم و بلوار کمربندی شاهد مرز جدا کننده محلات در نظر گرفته شده است و تقریبا 20 روز زمان لازم است تا مردم با این طرح هماهنگ شوند.»

در ابتدای کار، شهرداری تعدادی نیرو از مجموعه خدمات شهر را به پیمانکار سپرد.  پیمانکار برای شناسایی تمام نقاط شهر و شیوه کار نیروها را آموزش داد اما در روزهای قبل از سال شورا و شهرداری به این نتیجه رسید که نیروها به شهرداری برگردند. حال پیمانکار همین موضوع را دلیلی بر کم‌کاری‌های این حوزه برمی‌شمرد: «یک سری از نیروهای که قبل از عید آموزش دیده بودند. منطقه، محلات و کوچه پس کوچه‌ها را می‌شناختند را از دست دادیم و الان دوباره نیروهای جدید را آموزش دادیم که این پروسه زمانبر است.» 

- تعیین برنامه جامع جمع آوری زباله در مناطق

فرهاد افصحی شهردار منطقه 2 در رابطه با برنامه جامع جمع آوری زباله در برخی مناطق مختلف شهر گفت: «زباله‌ها در غرب بلوار شاهد شامل کوی آباده، مکی‌آباد، دهیادگار، فیروزآباد، منطقه 120هکتاری، شهرک ثارا...، شهرک کوثر, شهرک امیرالمومنین، کوی رسالت، شهرک ابوالفضل، شهرک امام علی(ع)، سمنگان و سعیدآباد در روزهای زوج از ساعت 9 شب تا 6 صبح جمع‌آوری می‌شوند.» وی در ادامه افزود: «زباله‌ها در در شرق بلوار شاهد در محدوده شهری شامل خیابان امام، غفاری، بلوارفاطمیه، شهرک امام حسین(ع)، منازل مسکونی گل‌گهر، ابن‌سینا، میرزا رضا و... در روزهای فرد از ساعت 9 شب تا 6 صبح جمع آوری می‌شوند.»