شنبه, 04 خرداد 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

گزارشی از وضعیت موزه‌های شهرستان سیرجان

موزه به فراموشی سپرده شده است

- گروه فرهنگ و هنر

28 اردیبهشت روز جهانی موزه نام گرفته و همه ساله بازدید از موزه‌های سراسر کشور در این روز رایگان است. این روز را كمیته‌ی بین‌المللی موزه‌ها ایكوم (ICOM) در سال 1977 به نام روز جهانی موزه نامگذاری کرد و از آن سال در روز جهانی موزه درهمه‌ی كشورهای عضو، مراسمی اجرا می‌شود. در سیرجان به همت محسن اسدی در سال 84 یک موزه تاریخی در دارالقرآن افتتاح شد. سال 93 نیز زمانی که اسدی عضو شورای شهر بود یک موزه دیرینه شناسی در ساختمان کنار شورا تاسیس شد. سال قبل هم که سیرجان برای جهانی شدن گلیم آماده می‌شد موزه‌ی گلیم به صورت نمادین در ساختمانی در خیابان گلیم (خیابان بین پارک مسافر و شهربازی) افتتاح شد. اما سرنوشت این سه موزه چه شده است؟

- بازدید کننده‌ها کم هستند

محسن اسدی به پاسارگاد می‌گوید: ساختمانی که الان به موزه گلیم اختصاص یافته را ما در شورای شهر قبل برای موزه تاریخی شهرستان سیرجان در نظر گرفتیم.طبق آن مصوبه ساختمان واقع در پارک مسافر را خریداری کردیم و قرار بود تعدادی گلیم هم در این موزه به نمایش گذاشته شود. وی در مورد موزه سیرجان که در طبقه دوم دارالقرآن دایر است می‌گوید: سال 84 من اشیا موزه را اهدا کردم و مجوز آن نیز با پیگیری آقای دعاگویی فرماندار وقت به عنوان دومین موزه استان کرمان گرفته شد. اسدی در پاسخ به این سئوال که چرا این موزه مورد استقبال قرار نمی‌گیرد گفت: موقعیت مکانی اصلی‌ترین موضوع برای استقبال نشدن است. مکان کنونی در طبقه دوم قرار دارد و اصلا تبلیغی هم نمی‌شود. وی در مورد ارزش اشیا از لحاظ تاریخی تاکید کرد: تک تک اشیا از سوی کارشناسان کشوری بررسی شدند. رییس سازمان موزه‌های کشور کارشناسان را به سیرجان فرستاد و اشیا ارزش‌گذاری شدند و موزه سیرجان را تایید کردند. بیش از هزار شی تاریخی مربوط به دوران‌های قبل از اسلام تا پایان قاجاریه در این موزه که زیر نظر شهرداری سیرجان است نگهداری می‌شود.

جواد یاراحمدی مدیر موزه سیرجان در رابطه با رایگان بودن موزه در روز 28 اردیبهشت گفت: جمعه بود و موزه جمعه‌ها به دلایل امنیتی و اینکه دارالقرآن جمعه‌ها تعطیل است، باز نبود. وی در مورد استقبال از موزه سیرجان افزود: بازدید در سال‌های اول خیلی بهتر بود و مردم شور و شوق داشتند که موزه را ببینند. موزه کم کم هیجان خودش را ازدست داد. با این حال دانش‌آموزان مدارس را دعوت کردیم وقت می‌گیرند و می‌آیند موزه را می‌بینند. به گفته‌ی یاراحمدی دانش‌آموزان که می‌آیند من از تاریخ موزه و اشیا آن می‌گویم و برای آنها تاریخ را تشریح می‌کنم آنها علاقه‌مند می‌شوند و با خانواده‌های‌شان برای بازدید به موزه برمی‌گردند. ولی با این حال استقبال از موزه کم است و افراد خاص مثلا دانشجوهای رشته‌های تاریخ و مردم شناسی  و... بیشتر می‌آیند و یا کسانی که پژوهش و یا تحقیق در مورد تاریخ سیرجان دارند. به طور میانگین 30 نفر هفتگی از موزه سیرجان بازدید می‌کنند. وی افزود: هرگاه یکی از مسئولان در مورد موزه در یکی از نشریات صحبت بکند بلافاصه موزه مورد توجه قرار می‌گیرد. علاوه بر آن موزه‌دار هم مجبور می‌شود برای تغییر در وضعیت موزه و تبلیغ آن بیشتر تلاش کند. موزه این پتانسیل را دارد که از شهرهای دیگر مورد بازدید قرار بگیرد. الان شما دفترچه موزه را نگاه کنید کلی بازدیدکننده کارشناس از شهرهای دیگر آمده‌اند و در مورد این موزه نظر داده‌اند وتعجب کرده‌اند که در سیرجان چنین اشیایی یافت می‌شود. وی در پاسخ به این سئوال که چرا موزه را در در مسافرخانه‌ها و مهمانسراها و ... معرفی نمی‌کنید، گفت: موزه متعلق به شهرداری است، میراث فرهنگی توجه کمی به ما دارد قبلا بیشتر می‌آمدند و برای تبلیغ تلاش می‌کردند. قبلا به مناسبت روز جهانی موزه کارمندان اداره‌ها می‌آمدند بازدید می‌کردند و تلاش‌هایی برای رفع مشکلات موزه می‌شد. وی در پاسخ به این سئوال که امسال کسی برای روز جهانی موزه به شما مراجعه کرد یا نه؟ گفت: نه، موزه به فراموشی سپرده شده و امسال هیچ کدام از مسئولان نیامدند. 28 اردیبشهت فراموش شده است. البته شهرهای دیگر هم همین‌طور است. وی افزود؛مکان موزه هم نامناسب است. این موسسه فرهنگی است و مردم به یک چشم دیگر نگاه می‌کنند طبقه بالا جای مناسبی برای یک موزه نیست. موزه مکان مستقلی می‌خواهد. 

نبی‌الله جعفری رییس اداره میراث فرهنگی‏ صنایع دستی و گردشگری سیرجان در مورد بحث مشارکت گفت: اصلا ما این موزه را در بروشورها و... ندیدیم. زیرا از شهرداری کسی به ما مراجعه نکرده است. جعفری ادامه داد: دو سه دفعه برای بازدید به موزه رفتیم اما تعطیل بود و آنجا متولی ندیدیم. شهرداری اگر بخواهد ما همکاری می کنیم. 

در همین رابطه یاراحمدی مدیر موزه گفت: ساعت کاری موزه سیرجان ساعت کاری شهرداری است و از ساعت 7:30 تا 14 باز است.

اکبر حدیدی مدیر روابط عمومی شهرداری سیرجان درباره جابه‌جایی موزه از ساختمان دارالقران به ساختمان موزه گلیم گفت: این موضوع همان سال مطرح شد ولی با توجه به ثبت جهانی گلیم که موضوع بسیار مهمی بود، مخالفت‌هایی از سوی کارشناسان میراث فرهنگی صورت گرفت و قرار شد این ساختمان یک مکان مستقل برای گلیم باشد. به گفته‌ی حدیدی شهرداری درصدد است جایی برای موزه ببیند ولی هنوز تصمیم خاصی گرفته نشده است. مدیر روابط عمومی شهرداری از همکاری با میراث فرهنگی برای رونق موزه استقبال کرد و گفت: از سوی میراث فرهنگی اگر کاری بگویند انجام حاضر به همکاری هستیم. ما از مسئولان و کارشناسان و نشریات می‌خواهیم روی این موضوع به ما کمک کنند. 

- موزه گلیم به اعتبار نیاز دارد

یکی دیگر از موزه‌هایی که اسمش در سیرجان بر سر زبان‌ها افتاد موزه گلیم بود. سال گذشته سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم معرفی شد که یکی از مولفه‌هایش برای جهانی شدن داشتن موزه گلیم بود. موزه‌ای که سال گذشته برای بازدید انجمن تایید کننده جهانی شدن باز شده بود اما چند روز بعد بسته شد. این موزه در خیابان گلیم واقع شده است. حدیدی مدیر روابط عمومی شهرداری سیرجان در این‌باره می‌گوید: شهرداری یک تفاهم‌نامه با اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان به مدت ده سال امضا کرد که در این تفاهمنامه 350 متر ساختمان و 2500 متر عرصه جهت موزه گلیم در اختیار اداره کل قرار میراث فرهنگی قرار دهد. 

نبی‌الله جعفری رییس اداره میراث فرهنگی در مورد افتتاح رسمی موزه گلیم گفت: منتظر اعتبارات این موزه هستیم. وی در پاسخ به این سئوال که اعتبار چه زمانی تامین می‌شود گفت:آن طور که من شنیده‌ام 300 میلیون تومان برای طراحی و تجهیزات آمده است اما کم است. فکر می‌کنم بین 500 تا 800 میلیون تومان اعتبار برای راه‌اندازی نیاز است. وی در پاسخ به این سئوال که این موزه امسال افتتاح می‌شود یا خیر گفت: باید 100 درصد این موزه امسال افتتاح شود. 

- موزه دیرینه شناسی تعطیل شد

در سال 93 پس از حضور محسن اسدی در شورای شهر سیرجان موزه‌ای با نام موزه دیرینه‌شناسی در ساختمان کنار شورای شهر افتتاح شد که عمر چندانی نداشت. محسن اسدی در مورد این موزه گفت: سال 93 اعلام کردم فسیل‌هایی مربوط به دیرینه این شهر هستند که من آنها را در اختیار دارم و بدون چشمداشت می‌خواهم به موزه سیرجان اهدا کنم. اعضای شورا موافقت کردند و آقای سروش‌نیا که آن موقع سرپرست بودند استقبال کردند و یک مکان به آنها اختصاص یافت. وقتی من از شورا رفتم به من زنگ زدند که مکان موزه را نیاز دارند و از من خواستند اشیا را بردارم و جای دیگری را نیز برای آنها اختصاص ندادند. من هم آنها را به شاه‌چراغ و آستان قدس رضوی اهدا کردم. اکبر حدیدی مدیر روابط عمومی شهرداری هم در این‌باره گفت: اشیا متعلق به آقای اسدی بودند و متعلق به شهردای نبودند. قرار بود مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح گرفته شود که این کار انجام نشد و مجوزهای لازم را ارایه ندادند. وی در مورد تعطیل شدن موزه هم گفت: شهرداری به ساختمان مجاور شورا برای استفاده مانیتورینگ دوربین‌های نظارتی سطح شهر احتیاج داشت و این موضوع به آقای اسدی اطلاع‌ داده شد و برهمین اساس موزه تخلیه شد.