یکشنبه, 02 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

واکنش‌ها به مطرح‌شدن نام شهباز حسن‌پور به عنوان یکی از کاندیدای استانداری کرمان

آیا حسن‌پور از بهارستان راهی استانداری می‌‌شود؟

- محمدمهدی زاهدی: تمامی نمایندگان استان کرمان بر روی گزینه «شهباز حسن‌پور» برای سکانداری استان کرمان اتفاق نظر دارند

- محمدرضا نژادحیدری: اینکه افرادی تحت عنوان فراجناحی مطرح می‌شوند محلی از اعراب ندارد، در واقع این افراد شخصیت‌های سیاسی هستند که حاضر نمی‌شوند گرایش سیاسی‌شان را عنوان کنند

- حسن اسدي زيدآبادي: انتظار داریم  دولت که یک دولت اعتدالی با پایگاه رای در میان اصلاح‌طلبان است، مساله ضد فساد بودن را مدنظر قرار دهد

- شهباز حسن‌پور: اصلا دنبال استانداری نیستم. اگر از سوی وزارت کشور انتخاب شدم آن زمان درباره برنامه‌ها و اهدافم صحبت می‌کنم

- سارا پورمختار

در روزهای ابتدایی خردادماه بود که خبر کناره‌گیری علیرضا رزم‌حسینی از استانداری کرمان منتشر شد. به گفته وی هیچ عاملی اعم از فشارهای سیاسی، خستگی کار، فرار از مسئولیت و یا سایر گمانه‌زنی‌های مطرح شده نقشی در تصمیم‌گیری من برای کناره گیری  نداشته است و طی مراحل درمانی‌ام دلیل اصلی این تصمیم  است.

چند روزی از انتشار این خبر نگذشت که یک به یک نام گزینه‌های احتمالی به میان آمد و  نام شهباز حسن‌پور هم در این میان دیده و شنیده ‌شد و روز به روز قوت ‌گرفت. در نهایت مجمع نمایندگان استان 4 گزینه را به وزارت کشور معرفی کرد. براساس اعلام سخنگوی مجمع نمایندگان استان کرمان لیست چهار نفره مجمع شامل «شهباز حسن‌پور» نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، «محمدجواد فدایی» معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری کرمان، «مسعود مرسل‌پور» فرماندار قرچک و «علی اصغر رستمی ابوسعیدی» رییس سابق دانشگاه پیام ‌نور کشور به وزارت کشور ارایه شده است.

احمد محمدی انارکی شنبه گذشته در جلسه شورای اداری استان کرمان اظهار داشت: «کمترین محوریت سیاسی در انتخاب استاندار داشته‌ایم و تنها نگاه ما اقتصادی است و انشاءالله به زودی یکی از افرادی که در لیست قرار دارند انتخاب شود.» نماینده مردم رفسنجان و انار بیان کرد: «اگر کسی که استان کرمان را نشناسد به عنوان استاندار انتخاب شود قطعا با مشکلات زیادی مواجه می‌شود. امیدوارم انتخاب خوب و بجایی صورت گیرد.»

- تنها فردی که همه با استانداری او موافقند حسن‌پور است 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان محمدمهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در رابطه با گزینه‌های معرفی شده برای استانداری گفت: «تمامی نمایندگان استان کرمان بر روی گزینه «شهباز حسن‌پور»  نماینده کنونی مردم سیرجان و بردسیر در خانه ملت برای سکانداری استان کرمان اتفاق نظر دارند.» وی با اشاره به اینکه «شهباز حسن‌پور» تاکنون راضی به سکانداری استانداری کرمان نشده است، افزود: «اگر دولت شهباز حسن‌پور را به عنوان استاندار کرمان انتخاب کند، نمایندگان نیز از ایشان درخواست کنند و مجلس شورای اسلامی نیز بپذیرد، حسن‌پور در شرایطی قرار خواهد گرفت که استانداری استان کرمان را بپذیرد.»

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی جایگاه نماینده مردم بودن را بالاتر از استانداری دانست و بیان کرد: «برای حسن‌پور استانداری از نظر حقوقی جایگاه پایین‌تری دارد اما از نظر خدمتگذاری و عرصه خدمتگذاری بالاتر است، زیرا وارد عرصه اجرایی می‌شود.» رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است: «گزینه‌های دیگر نیز برای استانداری کرمان در مجمع نمایندگان مطرح شده اما تنها فردی که همه با استانداری او موافق‌اند حسن‌پور است.»

- بعید می‌دانم حسن‌پور شانسی داشته باشد

اگرچه شهباز حسن‌پور برای رسیدن به استانداری کرمان تا حدودی نظر موافق مجمع نمایندگان استان را به همراه دارد اما فعالان سیاسی به ویژه حامیان دولت نظر مثبتی به انتخاب وی ندارند. قائم‌مقام دبیرکل جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در این باره می‌گوید: «ضمن احترامی که برای آقای حسن‌پور قائلم اما بعید می‌دانم ایشان در بین گزینه‌های معرفی شده برای استانداری شانسی داشته باشد. تاکید نیروهای اصلاح‌طلب و حامیان دولت بر این است که باید فردی برای استانداری کرمان انتخاب شود که در انتخابات‌های گذشته جزو حامیان آقای روحانی باشد چرا که استاندار باید برنامه‌های رییس‌جمهور و دولت را پیاده کند و انتخاب فردی که متعلق به جناح و جریان سیاسی دیگری باشد از منظر حامیان دولت قابل قبول نیست.» محمدرضا نژادحیدری در ادامه افزود: «اینکه افرادی تحت عنوان فراجناحی مطرح می‌شوند محلی از اعراب ندارد  زیرا این افراد به معنای واقعی فراجناحی نیستند و در واقع شخصیت‌های سیاسی هستند که حاضر نمی‌شوند گرایش سیاسی‌شان را عنوان کنند لذا این افراد را نمی‌توانیم گزینه‌های مفید و شایسته‌ای برای استانداری بدانیم.» نژادحیدری در ادامه خصوصیات مدنظر برای انتخاب استاندار را این‌گونه عنوان کرد: «گزینه‌ای برای استانداری شایسته است که در عین روشن بودن مواضع سیاسی‌اش روی دو نکته تاکید داشته باشد؛ اینکه نگاهش نگاه جناحی و سیاسی نباشد و منافع ملی و مردم را بر منافع خودش مقدم بداند و دوم اینکه به برنامه دولت وفادار باشد».

- اصلا دنبالش نیستم

شهباز حسن‌پور حاضر به اظهار نظر نیست و با اعلام اینکه ترجیح می‌دهد نماینده مردم باشد تنها به گفتن این جمله بسنده می‌کند: «نمی‌خواهم وارد این موضوع شوم چون اصلا دنبالش نیستم. اگر از سوی وزارت کشور انتخاب شدم آن زمان درباره برنامه‌ها و اهدافم صحبت می‌کنم».

- انتشارتوییت انتقادی

خبر معرفي شهباز حسن‌پور نماينده مردم سيرجان و بردسير به عنوان يکي از گزينه‌هاي استانداري کرمان واکنش‌هاي زيادي را به همراه داشت. حسن اسدي زيدآبادي که در شبکه اجتماعي توييتر خود را  فعال سياسي، اصلاح‌طلب، پژوهشگر حقوق بشر و حقوق بين‌الملل معرفي کرده، در توييتي نماينده مردم سيرجان را به سوءشهرت و زدوبند متهم کرده است و انتخاب وی را به عنوان استاندار دولت روحاني در کرمان را یک رسوایی فاجعه‌بار دانسته است. وي در توضيح بيشتر اضافه کرده بود: «توضيح بيشتر آنکه آقاي ابراهيم جهانگيري برادر پاکدست و خوشنام اسحاق جهانگيري با اعمال نفوذ حسن‌پور ردصلاحيت شد. حالا توقع از جهانگيري که آگاه به مسايل کرمان است اينکه مانع از اين فاجعه شود.»

انتشار این اظهار نظر عده‌ای از حامیان حسن‌پور را به واکنش وا داشت. رسول بلوردی در پاسخ به این توییت نوشت: «عقده‌گشايي به سبك حسن زيدآبادي!!!!آقا مگر دولت روحاني چه گلي به سر مردم زده [که] اين اتفاق برچسب ناميموني بر بدنه دولت او ديده شود!؟؟ همشهري گرامي! نقد اگر مؤدبانه باشد قطعا پذيرفتي است اما پست و زشت حرف زدن شخصيت دورني‌تان را نشان مي دهد.» سعید صادقی هم نوشت:‌«ظاهرا شما با تاکتیک توهین و حمله به شخصیت‌ها قصد بزرگ کردن خودتون رو دارید.»

حسن‌پور در واکنش به توییت منتشر شده به پاسارگاد گفت: «‌با اینکه در شبکه‌های اجتماعی فعالیتی ندارم اما شنیده‌ام که بد و بیراه برایم زیاد فرستاده‌اند. اینها طبیعی است، در هر سه دوره این حرف‌ها گفته شده و مردم با رایی که دادند پاسخ‌شان را دادند». 

در گفت‌وگوی کوتاهی که با حسن اسدی‌زیدآبادی داشتم. دلیل  انتقاداتش را بیشتر جویا  شدم.

- در توییتی که منتشر کردید انتخاب آقای حسن‌پور به عنوان استاندار دولت روحاني در کرمان را یک رسوایی فاجعه‌بار دانسته‌اید. چرا این همه صراحت؟

فارغ از اینکه مناسبات قدرت و توزیع مناصب در استان به چه نحوی است که البته برای دوستانی که در سطح استان فعالیت می‌کنند حتما باید مهم باشد ولی بالشخصه برای من یکی از نکاتی که در سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه اهمیت دارد وجه مبارزه با فساد است. در شرایطی که دستگاه‌های نظارتی و حتی مطبوعات نمی‌توانند کار خودشان را در رابطه با موضوع شفافیت و مبارزه با فساد به نحو احسنت انجام بدهند، طبیعی است که افرادی با استفاده از امکاناتی که دسترسی به قدرت در اختیار آنها قرار می‌دهد، فسادهایی را ایجاد می‌کنند و همین را هم مبنایی قرار می‌دهند برای اینکه با تشکیل باندهای بزرگ‌تری از فساد و ارتباط‌گیری با آنها به مناصب بالاتری دست پیدا کنند.

- آقای حسن‌پور را جزو این دسته از افراد می‌دانید؟

نماینده فعلی شهرستان سیرجان هم آن چیزی که شهرت پیدا کرده و من اعتقاد جدی در این مورد دارم، متاسفانه سوءاستفاده‌ها است که در افواه مطرح است و به هر حال زمینه‌هایی در واقعیت هم دارد که اگر امروز از رای دهندگان بپرسید، همه روایت‌هایی از عملکرد ایشان دارند که شاید خود آنها آن را فساد ندانند. چون وقتی خود افراد منتفع هستند، عنوان فساد را به مسئله اطلاق نمی‌کنند ولی در جمع بندی آن روایت‌ها شما متوجه آن می‌شوید که یک نوع سوءاستفاده از قدرت عملا وجود دارد.

- آیا این نوع اظهارنظر به اختلاف در دیدگاه‌های سیاسی طرفین برمی‌گردد؟

تنها از منظر مبارزه با فساد این اظهار نظر مطرح شده بود. با این رویکرد انتظار داریم  دولت که یک دولت اعتدالی با پایگاه رای در میان اصلاح‌طلبان است، مساله ضد فساد بودن را مدنظر قرار دهد.

- در توضیحات اضافه توییت خود به نوعی هشدار دادید که اگر آقای حسن‌پور به عنوان استاندار انتخاب شود این مسئولیت متوجه آقای جهانگیری است. 

در این مورد نباید سوءبرداشتی صورت گیرد که ایشان موافق فردی است. بلکه منظور این است که با توجه به اینکه آقای جهانگیری در رده اول مدیریتی کشور است که کارنامه بسیار خوبی در رابطه با مبارزه با فساد و افشای مفاسدی که در دوره احمدی‌نژاد و دولت گذشته داشته و از طرفی اهل این منطقه است و به اندازه کافی در رابطه با جریانی که در سیرجان شکل گرفته آگاهی دارد، پس نباید اجازه دهد چنین اتفاقی رخ دهد. اگر ایشان با توجه به  توانایی که در اعمال تاثیرگذاری در تصمیمات کلان کشور دارد نسبت به این موضوع غفلت کند، این غفلت در کارنامه آقای جهانگیری غفلت موجهی نیست. 

- با توجه به اینکه شما بیشتر در عرصه کشوری فعالیت دارید آیا از فضای سیاسی که بر فضای استان حاکم است برای انتخاب استاندار اطلاعی دارید؟

اساسا انتصابات دولتی از نظر افراد مهم نیست و از نظر معیارهایش مهم است. از زاویه اصلاح‌طلبان صحبتی که با آقای روحانی به عنوان رییس دستگاه اجرایی کشور داریم این نیست که فردی که به اصطلاح به صورت قبیله‌ای در جریان اصلاحات تعریف شده یا در دولت آقای خاتمی مدیر بوده، اگر آن مدیر برگردد آن انتخاب خوبی است. به اسامی افراد کاری نداریم بلکه به معیارها توجه داریم. در وهله نخست؛ بری بودن از هرگونه شائبه فساد است و در وهله بعد؛ هماهنگی با اراده‌ای که ملت در دو انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری نشان دادند و خواستار بازتر شدن فضای سیاسی، آزادی‌های سیاسی و تعمیق دموکراسی است. استاندارنماینده دولت در یک استان است و در واقع حاکم محلی آنجاست. احترام به رای مردم این التزام و ضرورت را ایجاد می‌کند که استاندار هماهنگ با این معیارها باشد و حتما دارای کارآمدی باشد و ویژگی‌های کار اجرایی را بداند و سابقه اجرایی خوبی داشته باشد.

- به نوعی شما معتقدید فردی که قرار است انتخاب شود از اصلاح طلبان باشد؟

نه این دیدگاه مطرح نیست. این حق طبیعی است که جریان سیاسی که پیروز بوده و شعارهایش مورد استقبال مردم قرار گرفته در استان‌ها هم امکان اعمال و پیگیری برنامه‌هایش را داشته باشد. ولی به صرف اینکه فردی به طور سنتی به اصلاح‌طلبان منصوب باشد و این برچسب را با خودش حمل کند؟ کفایت نمی‌کند. هر فردی چه با سابقه مدیریت دولتی چه مدیریت در بخش خصوصی اگر به شعارها و برنامه‌هایی که آقای روحانی بر اساس آنها رای آورده باور داشته باشد و آنها را در دستور کار خود داشته باشد، می‌تواند در موقعیتی قرار بگیرد که به عنوان گزینه استانداری معرفی شود.

- در شرایط و موقعیت کنونی فعالان سیاسی استان چه نقشی در انتخاب استاندار می‌توانند داشته باشند؟

فعالان سیاسی در یک انتخاباتی فعالیت داشتند و برای اینکه برنامه‌های کاندیدایی را در سطح ریاست جمهوری به مردم معرفی کنند، تلاش کردند. اقتضای سیاست‌ورزی این است که محدود به ایام انتخابات نباشد و به طور خاص در سیاست‌ورزی اصلاح‌طلبانه شما باید مدام مطالبات را پیگیری کنید و خواستار بهبود وضعیت باشید و شرایطی که بر کشور و استان حاکم است را با آرمان‌هایی که دارید و برنامه‌هایی که به مردم اعلام کردید، تطبیق دهید و از هرگونه اقدامات مشروع (رایزنی با جریانات سیاسی و مقامات) استفاده کنید. در جریان اصلاحات اقناع و بسیج افکار عمومی ابزار کار است. فعالان سیاسی باید بتوانند اولا به طور سلبی در مورد گزینه‌ها به مردم اطلاع‌رسانی و به شفافیت کمک کنند و در مرحله بعد سعی در معرفی گزینه‌های شایسته و معتقد به اراده ملت داشته باشند. ضمن اینکه فعالیت سیاسی اصلاح طلبانه هم نباید محدود به سهم‌خواهی باشد.