پنج شنبه, 01 فروردين 1398

هفته‌نامه شماره 552:  20 اسفند 1397

گزارش پاسارگاد از همایش سیرجانی‌ها و بردسیری‌های مقیم تهران؛

همشهریان پایتخت‌نشین در اندیشه توسعه سیرجان

- گروه خبر

همایش سیرجانی‌ها و بردسیری‌های مقیم تهران هفته گذشته در سالن مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری واقع در خیابان حجاب به میزبانی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و با حضور تعداد زیادی از مسئولان و چهره‌ها و شهروندان این دو شهرستان برگزار شد. هدف از برگزاری این همایش توسعه‌ی شهرستان‌های مذکور بود و در همین راستا بانک اطلاعاتی از سیرجانی و بردسیری‌های مقیم تهران تهیه و انجمنی به نام «انجمن توسعه پایدار» تشکیل و تلاش شد تا برگزاری این مراسم رنگ و بوی سیاسی نگیرد. به برخی نظرها در باره  این همایش اظهار شده‌اند نگاهی می‌اندازیم.

- شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر: در برگزاری این همایش هیچ نفعی برای خود قایل نبودم

همیشه به عنوان یک ایرانی مسلمان به سربلندی و سرافرازی ایران عزیز علاقه‌مند و متعهد بوده و هستم و همچون دیگر همشهریان بزرگوار دل در گرو رشد و شکوفایی سرزمینم دارم. در کنار این راهبرد مهم، واقفم که توسعه، رشد و پیشرفت پایدار و متوازن جامعه بدون همدلی و همراهی مسئولانه و آگاهانه اعضای جامعه نه تنها ممکن نیست بلکه باعث اختلافات طبقاتی، آسیب‌های اجتماعی و اختلالات فرهنگی شده و باعث گرایش به رفتارهای افراطی و جهت‌گیری غیرمنطقی نیز می‌شود. 

هسته اولیه «انجمن توسعه پایدار» شهرستان‌های سیرجان و بردسیر با سه کارگروه توسعه اقتصادی، توسعه سیاسی، توسعه اجتماعی و فرهنگی شکل گرفت و با برگزاری جلسات هم‌اندیشی تصمیم بر این شد تا با دعوت از همشهریان سیرجانی و بردسیری مقیم تهران، با همدلی و همفکری در جهت توسعه پایدار شهرستان سیرجان و بردسیر قدمی برداشته شود.

این گردهم‌آیی که نشان‌دهنده بخش کوچکی از پتانسیل شهروندان دو شهرستان بود، بارقه امیدی برای توسعه متوازن در منطقه به وجود آورد. با توجه به اینکه توسعه نامتوازن، دغدغه بسیاری از دلسوزان و متخصصان در این منطقه است، به دور از حب و بغض سیاسی و جناحی از همشهریان طلب راهنمایی و یاری نموده و با دیده منت انتقادها و دستورات کاربردی را در خصوص رشد به گوش جان می‌شنوم. اگر اتفاقات خوبی همچون این همایش به نتیجه برسد و این حقیر هیچ نفعی برای خود قایل نبوده و نیستم و از مطبوعات خواستارم ضمن پیگیری و اطلاع‌رسانی شفاف سعی نمایند از یاس و ناامیدی به جد پرهیز کنند. 

- سید محمد حسینی رییس هیئت‌مدیره و گروه جهانی سیرجان‌گستر (مدیریت پنل تخصصی همایش): هدف پیشرفت، آبادانی و توسعه فرهنگی اجتماعی و اقتصادی سیرجان است

هم‌اندیشی در جهت هرچه پربارتر شدن انگیزه‌های نشست،‌ بهره‌بردن از پتانسیل‌های موجود در بین همشهریان مقیم تهران در جهت توسعه پایدار و توسعه همه‌جانبه (سیاسی، فرهنگی و اقتصادی) و شناسایی توانمندی‌ها و ظرفیت‌ها از اهداف این نشست بودند.

اعلام رضایت جمع کثیر و قریب به اتفاق همشهریان شرکت‌کننده نشان‌دهنده موفقیت نشست در دستیابی به اهداف اولیه بوده است و اگر کار به صورت علنی انجام شود و همگان اعتماد کنند که هدف توسعه‌ای پشت این همایش است قطعا همه همشهریان با هم هم‌فرکانس شده و به اهداف مد نظر نایل خواهیم شد. با تشکیل سازمان و انجمن توسعه پایدار  تقویت یک تیم جامع به اهداف این همایش دست می‌یابیم و تاکید دارم این اهداف کاملا توسعه‌ای بوده به هیچ ‌وجه سیاسی و تبلیغاتی نبوده و تنها هدف مهم مد‌نظر پیشرفت، آبادانی و توسعه فرهنگی اجتماعی و اقتصادی سیرجان است. 

- عباس دعاگویی (کمیته برنامه‌ریزی):  ارکان همایش با مشورت و هماهنگی همه گرایش‌های سیاسی انتخاب شوند

هر اقدامی که در جهت متحد کردن مردم سیرجان برای توسعه شهر صورت گیرد اقدام مثبتی است و خیرخواهان و فعالان از آن استقبال می‌کنند. دست اندرکاران مراسم تاکید داشتند که هدف در جهت توسعه شهرستان باشد و برنامه‌ریزی‌ها در همین راستا انجام شد. 

اگر قرار است این همایش‌ها بدون بهره‌برداری سیاسی شکل بگیرند و ادامه پیدا کند باید ارکان آن به صورت انتخابی و با مشورت و هماهنگی همه گرایش‌های سیاسی انتخاب شوند نه اینکه همه از طرفداران یک شخص یا گرایشی خاص انتخاب شوند. از این رو پیشنهاد دادم که کمیته‌ها، دبیر و سایر دست‌اندرکاران و کمیته برنامه‌ریزی و یا همان اتاق فکر باید طوری انتخاب شوند که مقبولیت قاطبه نیروهای شهرستان را داشته باشند. اگر غیر از این باشد دوام نخواهد آورد و بعد از مدتی از هم می‌پاشد. ولی اگر بخواهند پایدار باشد باید از همه گروه‌ها و جناح‌های سیاسی و افکار مشارکت داشته باشند و منتهی به ایام انتخابات هم نباشد و یک برنامه‌ریزی درازمدت چندساله تنظیم شود که براساس آن بتوان ارکان را سامان دهند. از آنجایی که اکثریت افرادی که در این جلسه حضور داشتند از طرفداران یک شخص انتخاب شده بودند این شائبه ایجاد می‌شد که این جلسه برای حمایت‌های سیاسی تشکیل شده  در صورتی که چنین نباید باشد و هیچ گونه بهره‌برداری سیاسی از این جلسات نشود و هم و غم همه فقط توسعه شهرستان باشد. البته خوشبختانه آقای مهندس تقی‌زاده مدیرعامل شرکت گل‌گهر که بانی بودند اعلام کردند تلاش می‌کنیم این همایش به دور از مسایل جناحی و شخصی و بر پایه نیازهای تولید و اشتغال و صنعت و فعالیت‌های اقتصادی شهرستان شکل بگیرد. هنوز نقشه راه مشخصی برای رسیدن به اهداف همایش وجود ندارد و بیشتر در حد صحبت‌ها و مسایل نظری و تئوری مطرح شده‌اند ولی امیدوارم همه همت کنند تا فارغ از شعارها و مسایل پوپولیستی بتواند از مشکلات شهرستان کم کنند. 

اگرچه این همایش هم به لحاظ کمیت و هم به لحاظ کیفیت از خیلی از همایش‌ها کمتر بود اما برگزاری این همایش اقدامی بود برای گردهم آوردن فرهیختگان و متخصصان متعهدین و دانشجویان که امر مثبتی است و ما هم به همین جهت از آن استقبال کردیم ولی همانطور که خیلی از دوستان تاکید داشتند؛ باید خارج از برنامه‌های سطحی و ظاهری و شعارگونه برنامه‌های متنوعی را برنامه‌ریزی کرد و پیش برد. در عین حال نباید زیاد از این همایش برای مردم سیرجان انتظارهای فوق‌العاده‌ای را ایجاد کرد. چون بعد از مدتی می‌بینند خیلی از این انتظارات‌شان برآورده نشده و همین باعث سرخوردگی و بدبینی می‌شود.

- علی عباسلو مدیرعامل جهان فولاد (اتاق فکر همایش): ابزار موفقیت، استمرار است 

هدف دور هم جمع کردن سیرجانی‌هایی بود که دارای دانش و تجربه بودند تا اگر مشکلاتی بر سر راه بنگاه‌های اقتصادی استان در تهران وجود دارد از وجودشان استفاده شود و از نظرات و تجربیات آنها در پیشبرد توسعه پایدار در جنبه‌های مختلف شهر سیرجان استفاده شود. اولین قدم برای اینکه این نشست به موفقیت منجر شود این است که استمرار داشته باشد و با توجه به اینکه شرکت‌های منطقه گل‌گهر برای چندین سال هزینه‌های برگزاری این همایش را تقبل کرده‌اند این امید وجود دارد که استمرار وجود داشته باشد. چرا که در گذشته هم این گونه همایش‌ها برگزار شده بود ولی به دلیل نداشتن اسپانسر متاسفانه استمرار نداشتند و به نتیجه نرسیدند. باید هم اتاق فکر و هم کسانی که در نشست‌های تخصصی که در کمیته‌ها می‌گذارند نقشه راه را تدوین کنند و راهکارهای اجرایی تدوین استراتژی را انجام دهند تا بتوانند به نتایجی که مد نظر همایش است برسند. در کارگروه‌ها باید افراد متخصصی که می‌آیند در واقع ایده‌ها را جمع‌آوری کنند و استراتژی تدوین کنند. این تشکیلات کاملا غیرسیاسی است و در مرام‌نامه و اساس‌نامه ای که نوشتند هدف فقط توسعه پایدار سیرجان است.

از همشهریان تقاضا دارم کسانی را در خارج از ایران تهران یا سایر شهرستان‌ها می‌شناسند به دبیرخانه این همایش از طریق شماره 09300132781 معرفی کنند تا در مرحله اول بتوانیم بانک اطلاعاتی را قوی کنیم. 

- مجید نجف‌پور فرماندار بردسیر: باید محل برگزاری همایش‌ به سیرجان و بردسیر منتقل شود

این همایش فرصتی بود برای اینکه نخبگان دو شهرستان با هم آشنا شوند و فرصتی باشد برای معرفی سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف و آشنایی با ظرفیت نیروی انسانی دو شهرستان در سایر استان‌ها و حتی خارج از کشور تا از ظرفیت‌هایی و پتانسیل‌ها در بحث‌های توسعه شهرستان‌ها استفاده کنیم. یک استراتژی که جامعه هدفش مردم هستند باید مستمر و ادامه‌دار باشد. از طرفی وقتی قصد داریم برای یک جامعه هدف استراتژی و راهبرد تعیین کنیم و الگو دهیم، باید خودشان هم در تصمیم‌گیری‌ها دخیل باشند و از معتمدین و نخبگانی که در میدان عمل دو شهرستان کار می‌کنند مشارکت داشته باشند. برای نمونه اگر قرار است بیانیه‌ای تنظیم یا تصمیم‌گیری شود، اگر قرار است فرصت‌های سرمایه‌گذاری معرفی شود از خود افراد جامعه استفاده کرد. نمی‌شود ما برای جامعه‌ای تصمیم بگیریم که خودشان دخیل نباشند به همین دلیل پیشنهاد دادم که از این به بعد همایش‌ها در خود دو شهرستان برگزار شوند که پذیرفته هم شد و همایش بعدی در تعطیلات نوروز سال آینده در سیرجان برگزار خواهد شد.

اعظم ایرانی(اتاق فکر همایش): ازهمایش سواستفاده تبلیغاتی نشود

این همایش در راستای شناخت ظرفیت‌ها و استعدادهای سیرجانی‌ها و بردسیرها صورت پذیرفت و هدف از آن تنها توسعه بود و نباید از این نشست‌ها سوء‌استفاده سیاسی و تبلیغاتی به نفع افرادی که تداوم فعالیت‌شان مرتبط با آرای مردم است انجام شود. این همایش در صورتی می‌تواند منجر به موفقیت گردد که تک‌تک افراد شرکت‌کننده و مسئولین گردآورنده هدفی توسعه شهر نداشته باشند زیرا اگر هر‌کس بخواهد صرفا به منافع فردی خود بیاندیشد حکایت آرد ارزن می‌شود که هرچه آب به آن بیفزایند و مخلوط کنند هرگز چسبندگی ایجاد نمی‌کند.