یکشنبه, 23 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

گزارش پاسارگاد از معضل آسفالت شهر 

آسفالت شورا و شهردار را به جان هم انداخت

- سارا پورمختار

«آسفالت» معضلی که سال‌هاست در صدر مشکلات شهر است و بیشتر دستاویزی است برای شعارهای تبلیغاتی کاندیدای شورای شهر و شهرداران تا با وعده‌های خود شهروندان را به رفع آن امیدوار کنند و در نهایت تا دوره‌های بعد آش همان آش و کاسه همان کاسه باقی بماند. از یک طرف اعضای شورا مدام این معضل شهر را گوشزد می‌کنند و شهرداری را متهم به کم کاری می‌کنند از طرف دیگر شهردار که به این مشکل شهر واقف است این تذکرات را از روی سیاسی‌کاری و منفعت‌طلبی می‌داند: «80درصد معابر سطح شهر نیاز به آسفالت دارند و شهرداری فقط بر اساس سقف بودجه می‌تواند کار را پیش ببرد نه به خاطر تذکر اعضای شورا.» 

در جلسه هفته گذشته شورای شهر برخی از اعضا برای انتقاد از عملکرد شهردار با توپ پر آمده بودند و بیشترین مباحث پیرامون آسفالت معابر بود و اینکه اجرای پروژه فاضلاب بهانه‌ای‌ست برای از زیر کار در رفتن شهرداری.

بحث با اخطارها و تذکرهای محمدرضا عرب‌گویینی شروع شد:‌ «شهرداری از اوایل بهمن ماه سال گذشته اجرای طرح تعویض جداول و در پی آن روکش آسفالت خیابان ولیعصر را شروع کرده است. کار عمرانی اصولی دارد و قرار نیست کاری که نهایت ظرف یک ماه جمع می‌شود 5 ماه ادامه دهند. بعد از گذشت این مدت هنوز 30 درصد کار پیش نرفته است با این بهانه که لوله‌های شرکت آب و فاضلاب به منظور تعویض شبکه آبرسانی نرسیده اند و کار متوقف شود.» وی در ادامه از شیوه کار پیمانکار این طرح هم انتقاد کرد: «از نوع کار کردن پیمانکار (حفاری با عمق زیاد، آسیب‌رساندن به ریشه درختان و لوله‌های آب) مشخص است که تجربه اولش است.پیمانکار قبل از اینکه وارد مرحله قیمت‌دهی شود باید در کمیته ارزیابی کیفی قرار گیرد تا مستنداتش و کارهای قبلی‌اش بررسی و امتیازدهی شوند».

- مشخص نشدن پیمانکار را بهانه می‌کنند

مصطفی اسفندیارپور دیگر عضو شورا هم از عملکرد شهرداری در زمینه آسفالت معابر انتقاد کرد: «در تاریخ 10/7/96 مدیران پروژه فاضلاب در همین جا قول دادند که کار را سریعا جمع و آسفالت را ترمیم می‌کنند اما  متاسفانه امروز می‌بینیم در شهرک گل گهر دقیقا 3 ماه است که از زمان حفاری می‌گذرد و هیچ ترمیمی انجام نشده است.» وی در ادامه به دیگر وعده‌های بی عمل اشاره می‌کند: «23/12/96 بود که معاون فنی شهرداری لیستی از کوچه‌هایی که قرار است آسفالت کنند را به همراه داشتند اما حالا که ازشان دلیل آسفالت نشدن کوچه‌ها را می‌پرسیم مشخص نبودن پیمانکار را بهانه می‌کنند.» کوچه آرارات در شهرک امام حسین که 2 ماه از جدول و اجرای کانیو آن می‌گذرد و به امان خدا رها شده نمونه عینی است که اسفندیارپور از آن یاد می‌کند.

عرب‌گویینی در تایید صحبت‌های همکارش اضافه می‌کند: «در آذرماه سال گذشته آقای یگانه در جلسه کمیسیون شرکت کردند و گفت تا قبل از عید 100 کوچه را آسفالت می‌کنیم. از آن 100 تا کوچه فکر می‌کنم 7  یا 8 تا را فقط انجام دادند تقریبا 3 ماه قبل از سال بوده، 3 ماه هم الان بعد از سال رفته هنوز آسفالتی انجام نداده اند.»

- پروژه فاضلاب دستاویز است

امین صادقی دیگر عضوی است که آسفالت نشدن معابر را مورد انتقاد شدید قرار می‌دهد: «چند روز پیش از کمیسیون بودجه نامه زدیم و وضعیت کارخانه آسفالت را جویا شدیم. در جواب وضعیت خیلی خوب با تناژ بسیار بالایی را برای تولید روزانه کارخانه آسفالت به شورا ارایه دادند. یا این حجم آسفالت تولید نمی‌شود و آمار درست نبوده ولی اگر تولید می‌شود کجا استفاده می‌شود؟ چون هیچ جا کار آسفالت نمی‌بینیم.»

صادقی آسفالت نشدن معابر به دلیل پروژه فاضلاب را دستاویز برشمرد و گفت: «‌تعداد زیادی خیابان در سطح شهر وجود دارند که حداقل تا 5 سال آینده در صف اجرای فاضلاب نیستند (مثل خیابان خیام و یا بلوار حمزه سیدالشهدا) اما شهرداری به چندتا خیابان (بلوار فاطمیه، ولیعصر، هجرت)چسبیده و بهانه می‌آورید که قرار است پروژه فاضلاب در آنها اجرا شود به همین دلیل آسفالت نمی‌شوند. از طرفی گیج شدیم که چرا بعد از گذشت 3 ماه از سال پیمانکار انتخاب نمی‌کنند چون هر کاری که بخواهند انجام دهند احتیاج به آگهی مناقصه و انتخاب پیمانکار دارند.» عرب‌گویینی هم ضمن تایید گفت: «در بلوار فاطمیه که منتظر فاضلاب هستند حرفی نیست ولی چرا تعویض جداول و اجرای سنگ فرش پیاده‌رو را استارت نمی‌زنند؟»

شهردار که برای پاسخگویی به انتقادات اعضا در جلسه حضور پیدا کرده بود، از اول شمشیرش را برای اعضای شورا از رو بست و تلاش کرد تا به اعضا ثابت کند که آنها هم در بروز مشکلات شهر دخیلند و همه تقصیرها متوجه شهرداری نیست: «یک‌سری مشکلات و معضلاتی از چندین سال قبل گریبانگیر بوده و من تعجب می‌کنم از بعضی از اعضای شورا که نه با قانون آشنا هستند و نه می‌خواهند یاد بگیرند. وقتی هم ازشان دعوت می‌کنیم در کمیسیون‌ها و جلسات متفاوت شرکت کنند تا حداقل با مشکلات آشنا شوند،حضور ندارند.» وی با طعنه ادامه داد: «دغدغه شهردار باید این باشد که نیاز عضو شورا را برطرف کند. شما 7 نفر عضو شورا هستید همه جا هم رفتید صحبت کرده اید، یکسری مشکلات هم هست. از 7 نقطه شهر شروع کنید روزی 2 تا پرونده را پیگیری کنید اخطار بدهید تا ما به امید خدا شروع کنیم به کار کردن.»

- در چارچوب قانون و بر طبق بودجه حرکت می‌کنم

شهردار که از اخطار و تذکر کتبی و انتقادهایی که این روزها از سوی اعضای شورا به شهرداری ارسال می‌شود عصبی شده بود، گفت: «اگر معضل و مشکلی هست باید دست به دست هم دهیم تا این مشکل را حل کنیم. اینکه با اخطار و تذکر بخواهید یکسری کارها را به نفع خودتان تمام کنید خارج از اخلاق است. توقع داشتیم در این شب‌های احیا فرجی شود نه تنها فرجی نشد بلکه کارشکنی‌ها همچنان ادامه دارد.» وی عنوان کردن مشکلات محلات حاشیه‌ای شهر و برخی خیابان‌های خاص را سیاسی‌کاری می‌داند: «چرا نمی‌پرسند چرا خیابانی مثل خیام که مهمانسرای جهانگردی هم در آن واقع شده و کلی مهمان غیربومی در آنجا رفت و آمد می‌کنند آسفالت نمی‌شود؟می‌روند دنبال یکسری مسایل سیاسی که اصلا رنگ و بوی خوبی ندارد. من در چارچوب قانون و بر طبق بودجه حرکت می‌کنم.»

وی در دلیل آسفالت نشدن بلوار فاطمیه می‌گوید: «تا تاریخ 15/5/97 کمیته حفاری فرمانداری اجازه حفاری و ترمیم آسفالت را در این بلوار را تحت هیچ شرایطی نمی‌دهد پس باید تا این تاریخ صبر کنیم.»سروش‌نیا درباره تاخیر در آسفالت خیابان ولیعصر هم توضیح داد: «اداره آب و فاضلاب در حال حاضر از ما تقاضا کرده در خیابان ولیعصر از تقاطع سیدجمال تا تقاطع دهخدای شمالی که دقیقا پارسال آسفالت شده حفاری کنند. با توجه به اینکه یکسال بیشتر از عمر این آسفالت نمی‌گذرد، از شما می‌خواهم راهکار بدهید که چکار کنیم؟ چون هرچقدر هم خوب ترمیم شود مثل روز اول نخواهد بود.» عرب‌گویینی گفت: «60 سانت برش می‌زنند بعدش هم ترمیم می‌شود بهشان اجازه دهید» سروش‌نیا با عصبانیت واکنش نشاد داد: «همان 60 سانتی که به همین راحتی می‌گویید برش می‌زنند و ترمیم می‌کنند باید اصولی کار شود فردا 2 سانت نشست پیدا کند خود شما طلبکار ما می‌شوید که اینجا کج بوده و اینجا سوسماری بوده است. یک تیکه از یک پیراهن که پاره می‌شود بخواهید وصله کنید خودش را نشان می‌دهد اگر نظر شما این است که ما کار آسفالت را انجام دهیم بعدا به فاضلاب یا سایر ادارات اجازه حفاری بدهیم ایرادی ندارد ولی حداقل همراه بقیه بروید فرمانداری و بگویید ما گفتیم این کار را انجام دهند.»

- پیمانکاران دست به یکی کرده‌اند

حرف‌های تند شهردار باعث شد عرب‌گویینی جلسه را ترک کند و صادقی رو به شهردار گفت: «قرار نبود دوباره توپ در زمین شورابیفتد. من الان از شما سئوال می‌کنم چرا خیابان خیام و بلوار حمزه سید‌الشهدا آسفالت نمی‌شود؟ اگر دلیل کمیته حفاری است من اصلا کمیته را هم قبول ندارم چون این خیابان‌هاتا 5 سال فاضلاب‌شان اجرایی نمی‌شود.»دلیل شهردار برای آسفالت نشدن خیابان خیام  و بلوار حمزه سیدالشهدا این بود که در مرحله تجدید مناقصه انتخاب پیمانکار جدول و سنگ فرش پیاده‌رو هستند. این پاسخ شهردار سخن را به پیمانکارانی کشاند که با تبانی باعث کارشکنی در امور اجرایی شهرداری می‌شوند: « برای آسفالت 110 تا کوچه آگهی کردیم متاسفانه در مرحله اول کسی شرکت نکرد.  یک تیم پیمانکاری وجود دارد که اجازه کار به دیگران را نمی‌دهند و با هم تبانی می‌کنند و دیگر پیمانکاران را فراریمی‌دهند چون می‌خواهند انحصار دست خودشان باشد و کار را به تجدید مناقصه می‌کشانند.»

سروش‌نیا به نصب نرم افزار ستاد برای برون رفت این معضل امیدوار است: «‌خوشبختانه با نرم‌افزار ستاد که راه‌اندازی شده، از این به بعد پیمانکار باید در سامانه ستاد ثبت‌نام کند. کارهای شهرداری هم در سامانه قرار می‌گیرند و اگر پیمانکار امتیازها و رتبه‌های لازم برای انجام کار را داشته باشد می‌تواند برای انجام آن اقدام کند. حسن این سامانه این است که تمام پیمانکاران عضو سامانه از سراسر کشور می‌توانند برای انجام کار شرکت کنند و از آن حالت بومی‌بودن که فقط به چند پیمانکار ختم می‌شود قطعا خارج می‌شود و از این به بعد در مرحله انتخاب پیمانکار به مرحله تجدید نمی‌رسد و کارها به موقع انجام می‌شوند.» شهردار در پایان از آسفالت تعدادی از کوچه‌هایی که پیش از این قول داده بود می‌گوید: «این هم نبوده که ما دست روی دست هم بگذاریم بر اساس امکاناتی که داشتیم از عید تا الان قریب 40 کوچه آسفالت شده است.» شهردار باز هم قول می‌دهد که بعد از انتخاب پیمانکاران کار آسفالت معابر سرعت بیشتری بگیرد.

- حتما تا پایان سال کار آسفالت معابر انجام می‌شود

به سراغ معاون فنی و شهرسازی شهرداری می‌رویم تا نظرات وی را هم جویا شویم. رامین یگانه معاونت فنی و عمرانی شهرداری با بیان اینکه آسفالت 28 خیابان تا پایان سال انجام می‌شود، می‌گوید:«در حال حاضر لیست خیابان‌هایی که برای آسفالت آگهی شده‌اند، شامل: مولوی، شریعتی، بلوار فاطمیه از تقاطع شاهد تا تقاطع سیدجمال، امیرکبیر، ابومسلم، امام‌رضا، خیام، تختی، فردوسی، امیر کبیر، طالقانی، انقلاب، بلوار سیدجمال و.. است. البته یکسری از خیابان‌ها مثل: بلوار هجرت، ولی‌عصر در حال حاضر در دستور کارمان است و می‌خواهیم جدول‌شان را عوض کنیم و همه این خیابان‌ها حتما تا پایان سال کار آسفالت‌شان انجام می‌شوند». یگانه اشاره‌ای هم به آسفالت کوچه‌ها می‌کند؛«علاوه بر این خیابان‌ها آسفالت نزدیک به 105 کوچه امسال تا پایان سال انجام می‌شود که آگهی کانیو، زیر سازی و آسفالت زدیم، جدای از این‌ها هم خیلی از کوچه‌ها را خودمان انجام می‌دهیم، 65 کوچه می‌ماند که آن‌ها را خودمان تا پایان سال انجام می‌دهیم. دیگر هیچ پرونده‌ای در زمینه آسفالت کوچه‌ها نداریم مگر اینکه پرونده جدید تشکیل شود».

او در جواب این سئوال که تکلیف پروژه فاضلاب در خیابان‌هایی که آسفالت می‌شوند، چیست؟ پاسخ می‌دهد؛«چندین جلسه با فاضلاب، ادارات آب، برق، گاز، تلفن و...تحت عنوان کمیسیون حفاری در فرمانداری تشکیل شد در آن جلسات از تمام شرکت‌های حفار خواهش کردیم که لیست حفاری‌های‌ 28خیابان اصلی که می‌خواهیم آسفالت‌شان را انجام دهیمبه ما اعلام کنندتا از دوباره کاری جلوگیری شود.» معاون عمرانی شهردار با تاکید به اینکه پروژه فاضلاب در 3 فاز تعریف شده و فاز آخر سال 99 انجام می‌شود، میگوید:«یک‌سری از خیابان‌ها که خیلی مشکل دارند در فاز 3 هستند و ما اصلا نمی‌توانیم آسفالت آن‌ها را انجام دهیم،چون طرح‌شان به این شکل بود که طی سه سال برنامه‌ریزی کرده بودند. مثلا خیابان ولی‌عصر در سال سوم قرار داشت، ما از آن‌ها خواهش کردیم این خیابان را در فاز اول انجام دهید که قبول کردند. قرار است حفاری‌ فاضلاب خیابان ولی‌عصر 31 تیرشروع شود چون هنوز لوله‌های فاضلاب آماده نیست. می‌خواهیم با فاضلاب صحبت کنیم اگر می‌شود یکماه زودتر کار را شروع کنند تا کار ما هم عقب نیفتد.» وی افزود:«حفاری‌هایی که الان دارد انجام می‌شود برای لوله‌های اصلی است بعد هم دوباره برای انشعابات فرعی به صورت عمودی حفاری انجام می‌شود و عملا کل خیابان برداشته می‌شود. هنوز الان دارد لوله‌های اصلی فاضلاب کار گذاشته می‌شود و چند سال دیگر دوباره برای لوله‌های انشعابات حفاری انجام می‌شود». یگانه می‌گوید«الان نمی‌دانیم آسفالت بکنیم یا نکنیم، اصلا توجیه دارد تا دو سال دیگر بعضی از خیابان‌ها را که مشکل اساسی آسفالت دارند را نگه داریم چون نارضایتی زیاد است.» از نظر او؛«با برنامه‌ریزی که با ادارات دیگر انجام شده، قرار بر این است اگر خیابانی را شهرداری آسفالت کند تا چهارسال دیگر مجوز حفاری به هیچ شرکتی داده نمی‌شود مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد». به گفته‌ی یگانه؛«اصلاح تمام حفاری‌هایی که خود فاضلاب انجام دهد، بر عهده‌ی خودش است که مجددا پر کند و سپس ترمیم و آسفالت انجام دهد و شهرداری فقط بحث نظارتی راانجام می‌دهد.» معاون عمرانی شهردار با بیان اینکه سهم شهرداری در پروژه فاضلاب 5 درصد است، می‌گوید:«براساس درخواست شهرداری از فاضلاب، قرار است در نقشه اصلی‌شان تغییراتی دهند، به آن‌ها گفتیم فازبندی شما با کار آسفالتی که مدنظر ماست متفاوت است و این فازبندی را تغییر دهید، چون بیشترین اعتراض به آسفالت خیابان‌های هسته مرکزی شهر است و باید فازبندی فاضلاب براساس نیاز شهر باشد».