یکشنبه, 02 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

رییس هیات دوچرخه‌سواری

قانونی که بگوید دوچرخه‌سواری بانوان ممنوع است، نداریم

- پاسارگاد: «قانونی را که بگوید دوچرخه‌سواری بانوان ممنوع است، من ندیده‌ام.» این را محمد معتمدی‌زاده رییس هیات دوچرخه‌سواری سیرجان می‌گوید. او معتقد است؛«دوچرخه‌سواری بانوان ممنوع نیست و ممنوعیت فقط در بحث رفتارهای ساختارشکانه‌ وجود دارد که بعضا حساسیت‌ ایجاد می‌کند». او ادامه می‌دهد:«در دو سالی که بنده رییس هیات دوچرخه‌سواری هستم این حساسیت‌ها کمتر از قبل است. ما آمدیم به گروه‌های دوچرخه‌سواری گفتیم که چون بحث بیشتر روی حجاب خانم‌هاست سعی کنند با حجاب کامل روی دوچرخه ‌بنشینند.»

 معتمدی‌زاده از پیگیری‌هایش می‌گوید؛«بارها در جلسات گفتیم خانم‌ها هم بخشی از جامعه هستند و برای آن‌ها باید امکانات و زیرساخت‌هایی فراهم شود، متاسفانه شهرمامشکل زیرساخت دارد مثلا یک فضایی باشد که خانم‌ها به راحتی بتوانند دوچرخه‌سواری کنند وجود ندارد، چون دوچرخه‌سواری محوطه باز برای مانور می‌خواهد، یک جایی که خانم‌ها بتوانند 3-4 کیلومتر راحت رکاب‌زنی داشته باشند، چون این زیرساخت را نداریم خانم‌ها مجبور به دوچرخه‌سواری در مکان‌های عمومی هستند.»

او با بیان اینکه در بحث دوچرخه‌سواری بانوان متولی هیات است، می‌گوید:« هیات دو بخش دارد؛ دوچرخه‌سواری عمومی و حرفه‌ای که ما در بخث عمومی تا جایی که توانستیم در جاهای مختلف گفتیم اگر با دوچرخه‌سواری بانوان مخالفید حداقل دنبال زیرساخت هم باشید. اگر بنا باشد ما فقط یک چیزی را منع کنیم و زیرساخت آن را آماده نکنیم، یک دوگانگی پیش می‌آید». به گفته‌ی معتمدی‌زاده؛«من در نهادهای تصمیم‌گیرنده عضویتی ندارم و شاید آن‌ها هم دلایل خاص خودشان را داشته باشد. مثلا موضوعی که دوسال پیش در بحث دوچرخه‌سواری بانوان پیش آمد و باعث محدودیت‌هایی شد مربوط به بحث‌های اخلاقی می‌شد، چندین بار دفاع کردم و گفتم که ما باید زیرساخت‌ها را آماده کنیم تا خانم‌ها راحت بتوانند دوچرخه‌سواری کنند.» از نظر او؛«پارک بانوان فضایش کوچک است و آنجا پیاده‌روی هم هست و بانوان نمی‌توانند دوچرخه‌سواری کنند. مجموعه ورزشی گل‌گهر دارای پیست دوچرخه‌سواری است که خانواده‌ها راحت می‌توانند دوچرخه‌سواری کنند ولی متاسفانه از این پیست‌ها داخل شهر نیست.» وی افزود:«چون ایجاد پیست دوچرخه‌سواری هزینه‌بردار است خیلی از مسئولان زیربار آن نمی‌رود. در فوتبال این همه هزینه می‌شود اما برای دوچرخه هیچ». او در جواب این سئوال که مخالفت بیشتر از سمت کدام ارگان است،گفت؛«متولی شورای امربه معروف و نهی از منکر است، که رییس آن آقای امام جمعه، دبیر آن ناحیه مقاومت سپاه است، فرماندار، دادستان، اداره اطلاعات، فرمانده نیروی انتظامی و تمام نهادهای شورای تامین آنجا حضور دارند. تصمیم گروهی است. شاید آن‌ها یکسری صلاح‌ها را ببینند که ما نبینیم، بعضی‌ از فرهنگ‌ها هنوز در شهر ما جا نیفتاده است، و خود خانم‌ها هم در عذاب هستند.»او با بیان اینکه من خودم هم موافق محدودیت دوچرخه‌سواری بانوان نیستم، اذعان داشت؛«ما اعتقاداتی داریم که این اعتقادات یکسری خط‌قرمزها دارد، به هرحال باید یک چیزی را بپذیریم در جامعه‌ای که یکسری خط‌قرمز وجود دارد ما نمی‌توانیم از آن‌ها عدول کنیم».