سه شنبه, 04 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

 هرکس کشورش را دوست دارد

 باید موانع پیش روی دوچرخه‌سواری را بردارد

- پاسارگاد: محمد درویش فعال محیط‌زیست با تاکید بر این که درزمینه دوچرخه‌سواری بانوان نه تنها هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت فعالیت خانم‌ها نداریم، گفت: ما تیم ملی دوچرخه‌سواری بانوان‌ را داریم که با پوشش اسلامی در مجامع ملی و بین‌المللی حاضر می‌شوند و افتخارآفرینی می‌کنند، بنابراین از نظر قانونی هیچ منعی وجود ندارد. او در گفتگو با پاسارگاد می‌گوید؛«اما در برخی از شهرهای ایران در حال برخورد با این مساله هستند که این به ملاحظات فرهنگی خاصی که در آن شهر وجود دارد برمی‌گردد و خوب است بانوان در این شهرها با رعایت پوشش اسلامی و شرعی  به ورزش خودشان بپردازند.

این فعال محیط‌زیست با بیان اینکه در شرایط فعلی نه تنها دوچرخه‌سواری باعث کاهش آلودگی هوا می‌شود، گفت:«بلکه با توجه به اینکه کشور ما جز کم‌تحرک‌ترین جوامع محسوب می‌شود باید این ورزش گسترش پیدا کند». او به آمارها متوسل می‌شود؛ «طبق آمار نوجوانان ایرانی زیر 12 سال با مشکل چاقی مفرط روبه‌رو هستند  و با افزایش این معضل بیماری‌هایی نظیر دیابت، سکته‌های قلبی و مغزی، بیماری‌های ریوی و... افزایش می‌یابد.

از نظر درویش هرکسی که ایران و مردمانش را دوست دارد باید موانع پیش روی دوچرخه‌سواری به خصوص دوچرخه‌سواری بانوان را بردارد. به گفته‌او طبق آخرین آمار وزارت بهداشت روند چاقی در زنان ایرانی رو به افزایش است که آن هم ناشی از کم‌تحرکی زیاد آن‌هاست و باتوجه به اینکه زنان نسل زایشگر هستند اگر سالم و شاد نباشند نسل بعدی بطور قطع نسلی افسرده و بیمار خواهد بود. پس باید برای زنان جامعه فضایی با امنیت و آرامش تامین کنیم که آن‌ها بتوانند بدون حاشیه ورزش از جمله دوچرخه‌سواری کنند.