گزارش پاسارگاد پیرامون وضعیت زمین‌های چمن موجود در شهرستان؛

یک مویز و چهل قلندر!

- هدا رضوانی

حال و هوای این روزهای فوتبال سیرجان تقریبا خوب است. 5 تیم از گل‌گهر در لیگ‌های مختلف کشوری توپ می‌زنند، تیم بانوان شهرداری نایب‌قهرمان کشور شده است و قاسم شهبا با تیم جهاد نصر گل کاشته و به لیگ دو کشور صعود کرده است. در کنار این همه اتفاق‌های خوب جای مناسب برای تمرین تیم‌ها و برگزاری مسابقات موضوعی قابل تامل است. آیا زمین‌های چمن موجود در شهرستان می‌تواند پاسخگوی نیاز جامعه فوتبالی سیرجان باشد؟ با توجه به این که زمین‌های چمن مجموعه امام علی‌(ع)، ورزشگاه تختی و زمین‌های شماره 1 و 2 مجموعه گل‌گهر نواقصی دارند، آیا این مجموعه‌ها در سطح مسابقات کشوری حرفی برای گفتن خواهند داشت یا باید به فکر ساخت مجموعه جدیدی بود؟

- فعلا مجموعه امام علی (ع) جوابگوی نیازهای شهرستان هست

 ناصر گل‌محمدی رییس اداره ورزش و جوانان در پاسخ با این جمله شروع می‌کند: هرچه هست جلوی چشم‌تان است و می‌بینید. ورزشگاه امام علی(ع) در حال حاضر وضعیت خوبی دارد. یک میلیارد تومان اعتبار هم از کمیته برنامه‌ریزی فرمانداری برای تجهیز آن درخواست کرده‌ایم که به احتمال زیاد موافقت می‌شود و فعلا برای مسابقات کشوری روی همین استادیوم می‌توانیم مانور دهیم. در حال حاضر استادیوم امام علی‌(ع) در اجاره هیات فوتبال است که آن را به مدت 3 سال به گل‌گهر اجاره داده است، به دنبال آن هستیم که ظرفیت این ورزشگاه را افزایش دهیم.

از رییس اداره ورزش و جوانان می‌پرسم: آیا رفع نواقص یکی از مجموعه‌های ورزشی موجود در شهرستان می‌تواند پاسخگوی نیاز جامعه فوتبالی باشد یا باید به فکر راه‌اندازی یک مجموعه جدید باشیم؟ پاسخ می‌دهد: آینده سیرجان می‌طلبد که ما یک مجموعه ورزشی با ظرفیت بالا مثلا حدود 15 هزار نفر داشته باشیم ولی در حال حاضر اگر همین مجموعه امام علی‌(ع) تکمیل شود جوابگو خواهد بود. وی ادامه می‌دهد: برای ساخت یک مجموعه جدید باید زیرساخت‌های اولیه فراهم شود که زمان‌بر است. قرار است در جاده زیدآباد استادیوم 15 هزار نفری ساخته شود، باید بگویم قرار است از طریق بخش خصوصی این اقدام شکل بگیرد که هنوز عملی نشده است. گل‌محمدی از نبود برنامه جدی در خصوص ساخت مجموعه جدید ورزشی خبر می‌دهد و می‌گوید: در واقع اداره ورزش و جوانان فعلا برنامه‌ای برای ساخت مجموعه ورزشی با ظرفیت بالا ندارد. به فکر انجام این کار هستیم اما برای سال‌های دور. 

- ورزشگاه‌های موجود می‌توانند مجوز مسابقات کشوری را بگیرند

اصغر حدیدی رییس جدید هیات فوتبال سیرجان هم وضعیت مجموعه‌های ورزشی شهرستان را خوب می‌داند. وی مشکل اصلی مجموعه تختی را نور آن عنوان می‌کند و می‌گوید: چمن مجموعه تختی مصنوعی است و در حال حاضر در اختیار هیات فوتبال است. 3 طرف دیوار هم مشکل دارد، مشکل دیگر آن هم همسایگان مجاور ورزشگاه است که توپ به خانه آن‌ها می‌افتد و اذیت می‌شوند. البته آبروهای اطراف چمن هم دچار مشکل هستند. حدیدی درباره مجموعه امام علی‌(ع) می‌گوید: مشکل اصلی؛ سکوها، نور، رختکن و قسمت VIP است. تجهیز رختکن و VIP در فاز اول با پشتیبانی شرکت گل‌گهر آغاز شده است و تا یکی دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد. رییس هیات فوتبال سیرجان از آمادگی هر 4 زمین موجود در شهرستان برای پذیرش مسابقات کشوری خبر می‌دهد و می‌گوید: در حال حاضر این 4 مجموعه و حتی زمین چمن نجف‌شهر می‌توانند مجوز برگزاری مسابقات کشوری را بگیرند اما قطعا بازیکنی که از شهرهای دیگر به این استادیوم ها می‌آید از VIP و جایگاه و... ایراد می‌گیرد که ما قبل از شروع لیگ آن‌ها را مرتفع خواهیم کرد. 

حدیدی در خصوص احتمال ساخت مجموعه جدید در زیدآباد می گوید: با توجه به وجود معین‌های اقتصادی سیرجان در مناطق مختلف، پیشنهاد شد در منطقه زیدآباد یک استادیوم 15 هزار نفری احداث شود، اقدام به ساخت این مجموعه در طرح 5 ساله منوط به تصمیم و نظر شورای برنامه‌ریزی شهرستان و اعتبار و بودجه اختصاص یافته به این طرح و همچنین حمایت معین‌ها است که هنوز قطعی نشده و اگر این طرح عظیم ورزشی بخواهد با یک تصمیم آنی شکل بگیرد قطعا یک جای کار خواهد لنگید.

- نمی‌توانیم جوابگوی نیاز تمام شهر باشیم

محمد جواهری مدیرعامل باشگاه گل‌گهر در خصوص زمین‌های چمن موجود می‌گوید: زمین چمن مصنوعی گل‌گهر هم قرار است با یک چمن متناسب با استانداردهای فیفا تعویض شود که امیدواریم تا 6 ماه آینده این اتفاق بیفتد.مدیرعامل باشگاه گل‌گهر پتانسیل سیرجان در بحث فوتبال را بالا عنوان می‌کند و می‌گوید: سیرجان یک شهر فوتبالی است و به زمین‌های چمن زیادی نیاز دارد و این نیاز را نمی‌توان کتمان کرد. وی توجه به ایجاد و توسعه زیرساخت‌های ورزشی را از اصلی‌ترین عوامل موفقیت در حوزه ورزش می‌داند و تاکید می‌کند: من به عنوان مسئول باشگاه گل‌گهر در کنار تیم‌داری به بحث ایجاد و توسعه زیرساخت‌ها توجه کردم و این دو را متوازن با هم جلو بردم. باشگاه گل‌گهر 6 تیم حرفه‌ای فوتبال در لیگ‌های مختلف دارد و این به غیر از کانون های استعدادیابی ماست. نمی‌توانم جوابگوی تیم‌های دیگر هم باشم. وقتی امکانات ما کفاف تیم‌های خودمان را نمی‌دهد، چطور می‌توانم زمین مورد نیاز خودم را به تیم‌های دیگر بدهم؟

وی تصریح می‌کند: بایستی به صورت جدی به فکر نیاز شهرستان بود تا دیگر تیم‌ها هم بتوانند در شرایط مطلوب و روی زمین‌های چمن مناسب تمرین کنند. 

- سهم بانوان فوتبالیست چیزی جز چمن مصنوعی نیست!

مریم جهان‌نجاتی مربی تیم فوتبال بانوان شهرداری اما از وضعیت موجود دل پردردی دارد. طبق معمول حکایت همان تبعیض‌های جنسیتی است و نادیده‌گرفتن بانوان در عرصه‌های ورزشی. جهان‌نجاتی با گلایه ادامه می‌دهد: من به جز زمین چمن ورزشگاه تختی نمی‌توانم جای دیگری تیمم را تمرین بدهم. ما هیچ حقی از زمین‌های چمن طبیعی نداریم. سرمربی تیم ملی فوتبال بانوان با اشاره به وجود نگاه جنسیتی در ورزش بانوان می‌گوید: این زمین‌های چمن طبیعی برای آقایان است. آیا انصاف است تیم فوتبال بانوان سیرجان با 13 ملی‌پوش و کسب عناوین قهرمانی و نایب‌قهرمانی لیگ برتر از حداقل امکانات این شهر بی‌بهره باشد؟ بنویسید سهم تیم فوتبال بانوان سیرجان چیزی جز چمن مصنوعی نیست!

- زمین چمن ورزشگاه تختی این همه کشش ندارد!

قاسم شهبا که به تازگی تیم تحت هدایتش به لیگ دسته 2 صعود کرده است عنوان می‌کند: کیفیت زمین‌های چمن طبیعی استادیوم امام علی‌(ع) و گل‌گهر خیلی خوب شده ولی نمی‌توان آنجا تمرین کرد. ما گهگاهی می‌توانیم از زمین‌های گل‌گهر استفاده کنیم ولی همیشگی نیست. سرمربی تیم فوتبال جهاد نصر با اشاره به کمبود زمین چمن در شهرستان عنوان می‌کند: زمین چمن ورزشگاه تختی تنها زمینی است که همه به آن دسترسی دارند. الان فصل تابستان است و تیم‌های استعدادیابی و مدارس فوتبال هم برای تمرین به تختی می آیند. این زمین چمن دیگر کشش ندارد!