سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

در صورت عدم صرفه‌جویی 10 درصدی مصرف برق توسط شهروندان

خاموشی‌ها ادامه دارد

- زهرا خواجویی‌نژاد

افزایش خاموشی‌ها کاسه صبر مشترکان را لبریز کرد و باعث واکنش فراوان مردم شده است. به گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، هفته گذشته با ثبت مصرف لحظه ای 57 هزار و97 مگاوات، رکورد تازه‌ای در مصرف برق ایران ثبت شد. با وجود تأکید مسئولان، خبری از صرفه‌جویی 10 درصدی مصرف برق برای گذر از روزهای گرم تابستان نیست. عدم صرفه‌جویی و خشکسالی‌های اخیر که باعث از مدار خارج شدن نیروگاه‌های برق‌آبی شده است وضعیت برق امسال را در حالت بحران قرار داده است. 

رییس اداره برق سیرجان با بیان اینکه 120 هزار اشتراک در سیرجان وجود دارد، می‌گوید: در سال 96،  811 میلیون کیلووات ساعت در سیرجان برق مصرف شده است. به گفته رضا سلمانی میزان مصرف براساس اشتراک است و نمی‌توان گفت سیرجان شهرستان پرمصرفی است؛ «مثلا شهرستان بردسیر 20 هزارتا اشتراک دارد و اصلا ما با شهرهای اطراف قابل مقایسه نیستیم. فقط 3 هزار کیلومتر طول شبکه 20 کیلوواتمان است و، دو هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف داریم، 3900 ترانس برق (توزیع) داریم، 9 تا پست فراتوزیع » از نظر او؛«پیک مصرفی سیرجان پارسال 140 بود و امسال تقریبا 139 است که نشان‌دهنده‌ی کاهش مصرف‌مان است».

او می‌گوید: بیشترین حجم مصرفی برق‌ در سیرجان در بخش کشاورزی است.

- برق سیرجان از کجا تامین می‌شود

به گفته‌ی سلمانی؛ «برق سیرجان از نیروگاه‌های سطح کشور تامین می‌شود، ما خودمان هم نیروگاه سمنگان و گل‌گهر را داریم که به شبکه برق تزریق می‌کنند، تولیدشان هم زیاد است. تولیدمان بیشتر از مصرف‌مان است، اما چون برق تولیدی‌مان به شبکه کشور تزریق می‌شود باید در کلان آن را دید». او در جواب سئوال مردم که چرا با وجود دو نیروگاه برق در سیرجان خاموشی در سیرجان زیاد است، می‌گوید: «شبکه‌های کل کشور به هم متصل هستند و یک شبکه سراسری داریم. اینجور نیست که نیروگاه‌های سیرجان مربوط به خود سیرجان باشد.»  او با اشاره به تولید برق از طریق نیروگاه‌های خورشیدی در سیرجان اذعان داشت؛ «استان کرمان بهترین موقعیت در تولید برق از طریق نیروگاه خورشیدی را دارد و مردم می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند.» او ادامه می‌دهد:« تا الان استقبال خیلی خوب بوده است و امیدواریم در بحث انرژی خورشیدی ما بهتر از این باشیم چون شهر ما شهر انرژی‌های پاک است، همین الان از نیروگاه‌های خورشیدی در شهرک صنعتی، در خواجوشهر، بلورد و بعضی از خانه‌ها تقریبا به تولید نیم مگاوات رسیدیم. انشالله تا چندماه آینده به یک مگاوات برسیم. الان مجوز 100 مگاوات هم دارند می‌گیرند اما هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است. اگر شما یک کیلو وات برق تولید کنید هر کیلووات 800 تومان از شما می‌خرند یعنی یک 5 کیلوواتی برای خانگی بین 800 تا یک میلیون تومان در ماه درآمد دارد و در سه سال و نیم سرمایه سرمایه‌گذار برگشت داده می‌شود و 16-17 سال سود برای سرمایه‌گذار دارد». او می‌گوید؛ «همه افراد می‌توانند سرمایه‌گذاری کنند و هیچ مشکلی وجود ندارد. بهترین گزینه پشت‌بام خانه‌هاست. تسهیلات هم ممکن است از طریق بانک‌ها داده ‌شود» او در جواب این سئوال که هزینه اجرای نیروگاه خورشیدی چقدر است، گفت؛ «هر یک کیلووات حدود 10 تا 15 متر مربع فضا نیاز دارد، 5 تا 6 میلیون تومان هم هزینه برای نصب نیاز دارد. یعنی یک خانگی حدود 25 تا 30 میلیون تومان هزینه می‌برد.» از نظر او نصب نیروگاه در پشت‌بام یا حیاط خطری ندارد؛ «انرژی خورشید پاک‌ترین انرژی است و هیچ خطری ندارد. ما در این زمینه نسبت به کشورهای دیگر خیلی عقب هستیم، در کشورهای دیگر دارند به سمتی می‌روند که 50 درصد از انرژی مصرفی‌شان را از خورشید تامین کنند. دو سوم کشور ما بیابان است. اگر ما این‌ها را مجهز به تجهیزات انرژی خورشیدی کنیم می‌توانیم برق کل جهان را تامین کنیم، در کل کشور استان کرمان بهترین موقعیت را برای تولید برق خورشیدی دارد و در استان هم شهرستان سیرجان بهترین موقعیت را دارد چون آب و هوای معتدل‌تری دارد. هوای معتدل‌تر راندمان را بالا می‌برد».

- ایرانی‌ها سه برابر متوسط جهانی برق مصرف می‌کنند

بسیاری از مردم برای‌شان سئوال است چرا امسال میزان خاموشی‌ها بیشتر از سال‌های پیش است، بسیاری هم بر این باورند برق به کشورهای دیگر صادر می‌شود اما رییس اداره برق سیرجان این موارد را قبول ندارد و می‌گوید: «بخشی از تولید برق‌مان از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی است، نیروگاه‌هایی که با گاز کار می‌کنند و بخشی از نیروگاه‌های برق آبی است، امسال به دلیل کم‌بارش بودن و کم آبی از نیروگاه برق‌آبی نتواستند استفاده کنند و یک مرتبه مشکل ایجاد شد. یعنی 60 درصد از تولید برق آبی‌مان را از دست دادیم که اخیرا هم بیشتر شده است. اگر مردم فقط 10 درصد صرفه‌جویی کنند، مشکل ما برطرف می‌شود». سلمانی صرفه‌جویی را چنین توضیح می‌دهد؛ «نمی‌گوییم کسی در خانه زجر بکشد یا در تاریکی بنشیند، فقط می‌گوییم بهینه مصرف کنند. مثلا کسی که تو اتاق نیست برق اتاق یا کولر روشن نباشد، واقعا اگر بخواهیم شبکه پایداری داشته باشیم باید این موضوع را رعایت کنیم». او برای اثبات اینکه مردم ایران زیاد برق مصرف می‌کنند به آمارها متوسل می‌شود؛ «ما سه برابر متوسط جهانی مصرف برق داریم. یعنی اگر مدیریت کنیم نیاز به احداث نیروگاه با هزینه‌های میلیاردی نداریم. با هزینه احداث هر نیروگاه می‌توان 34 مدرسه ساخت. باید بهینه مصرف کنیم. ما با منابع‌مان چکار داریم می‌کنیم؟ آب که تمام شد، برق هم تمام می‌شود. اگر مردم یک مقدار در زمان پیک صرفه‌جویی کنند، مشکل حل می‌شود». وقتی از او می‌پرسم امسال چند ساعت خاموشی داشته‌ایم، با حالتی که تمایل ندارد پاسخ می‌دهد؛ «آمار خاموشی‌ها قابل انتشار نیست». بعد هم بلافاصله می‌گوید؛ «مردم باید در ساعات پیک 13 تا 17 و 19 تا 23 صرفه‌جویی کنند و در این ساعات از وسایل پرمصرف استفاده نکنند». وی افزود: «استفاده از وسایل برقی در ساعات پیک روی هزینه برق تاثیر می‌گذارد، همچنین در بحث قطعی‌های برق اگر به مشترکی ضرر وارد شود قطعا بیمه خسارت می‌دهد، باید روز بعد از این اتفاق مستندات‌شان برای ما بیاورند پس از بازدید و تایید، مدارک را کامل می‌کنیم و به بیمه می‌فرستیم.»

- تبعیض در اعمال خاموشی‌ها

چند روز پیش آيت‌الله فلاحتي، امام‌جمعه رشت گفته است از مسئولان امر مي‌خواهيم که شيوه اعمال خاموشی‌ها را براي مردم شفاف‌سازي کنند تا نارضايتي ايجاد نشود؛ زيرا برخي از مردم فکر مي‌کنند که در اِعمال خاموشی‌ها تبعيض وجود دارد که صحت اين مسئله نگران کننده است.

 بسیاری از مردم در پیام‌های‌شان سئوال کرده‌اند چرا فقط برق مناطق حاشیه‌ای، شهرک‌ها و روستاها می‌رود؟ یکی دیگر از مردم نوشته است؛ «من توجه کردم در این مدت اصلا طبق جدول، خاموشی نداشته‌ایم و این نشان می‌دهد خاموشی‌ها سلیقه‌ای است». یکی از مسئولان شهری که نخواست نامش فاش شود، می‌گوید: «در خاموشی‌ها اداره برق سلیقه‌ای رفتار می‌کند و برق هر کجا را بخواهد قطع می‌کند و جاهایی مثل برق سخنرانی فلان مسئول یا جلسه فلان رییس هیچ‌گاه قطع نمی‌شود». رییس اداره برق سیرجان اما معتقد است سلیقه‌ای رفتار نمی‌کنند: «شما می‌توانید به صورت رندوم به چندتا از مسئولان زنگ بزنید ببینید در این هفته برق آن‌ها قطع شده است یا نه. همین امروز برق فرمانداری قطع شد. و هیچ فرقی بین مسئولان و مردم عادی نیست. من اصلا نمی‌دانم خانه‌های مسئولان کجاست، مسئولان در تمام شهر پراکنده هستند. شاید بیمارستان‌ها حساس باشند و به خاطر موقعیتی که دارند کمتر برق‌شان قطع شود البته آن‌ها هم ژنراتور دارند و برق‌شان قطع شده است». رییس اداره برق تاکید می‌کند در حال حاضر از این خاموشی‌های بی‌برنامه داریم؛ «اینکه می‌گویند طبق جدول خاموشی نداریم درست نیست، گاهی علاوه بر مناطقی که اطلاع‌رسانی می‌کنیم، میزان بار بالا می‌رود و برای جلوگیری از آسیب به تاسیسات مجبور به خاموشی بی‌برنامه هستیم و حتما اگر ادامه داشته باشد به اطلاع مردم می‌رسانیم». او در مورد خاموشی‌های اخیر می‌گوید؛ «هفته گذشته رکورد مصرف برق در ایران شکسته شد، گرمای زیاد و مصرف بی‌رویه دلیل این خاموشی‌هاست. وقتی به این مرز برسیم برای جلوگیری از تخریب نیروگاه‌ها و تاسیسات برق قطعا باید خاموشی داشته باشیم و اگر این ادامه پیدا کند و کنترل نشود ممکن است اتفاقات بدتری بیفتد.» او با گلایه از مردم به دلیل استفاده از کولر گازی می‌گوید: «کولر گازی 4 برابر کولر آبی برق مصرف می‌کند. من خودم در خانه کولر آبی دارم و به هیچ عنوان هم به سمت اسپیلت نخواهم رفت. کولر آبی باید در سایه باشد و اگر بالای پشت‌بام است سایه‌بان داشته باشد، واقعا شبکه‌های برق سیرجان برای استفاده از اسپیلت طراحی نشده است و مردم باید واقعا از این کار نهی شوند، درست است که می‌گویند پول برق را می‌دهیم اما به چه قیمتی؟ اگر ما به این سمت برویم دو برابر پست‌هایی که داریم باید  پست فوق توزیع داشته باشیم».  وی افزود:« کولرهای گازی غیراستاندارد یکی از معضلات بزرگ ماست و کسی هم پاسخگو نیست. باید ارگان‌های مرتبط نظارت کنند و نگذارند این کولرها وارد شوند واقعا این کولرها آینده را به خطر می‌اندازند». او در مورد گلایه مردم از هزینه بالای برق گفت؛ «افرادی که می‌گویند پول برق‌شان بالاست، شماره اشتراک‌شان را برای من بفرستند. کسی که مدیریت مصرف کند مطمئن باشید برای برای دوماه بیشتر از 40-50 هزار تومان هزینه برقش نمی‌آید». 

- تشویق مردم به رعایت مصرف برق

به گفته‌ی سلمانی برای صرفه‌جویی در مصرف برق تشویق‌هایی در نظر گرفته شده است؛ «مثلا به کشاورزان می‌گوییم اگر در مردادماه در ساعت پیک مصرف‌تان را قطع کنید علاوه بر رایگان شدن قبض‌تان، پاداش هم به شما می‌دهیم، برای صنایع هم همین حالت را دارد. حدود 400 کشاورز با اداره برق تفاهم‌نامه امضا کردند. اگر آن‌ها از 15 خرداد تا 15 شهریور 4 ساعت در روز خاموش کنند به نسبت تخفیف می‌گیرند و در مرداد اگر کامل رعایت کنند پاداش هم می‌گیرند».

- 4 میلیارد تومان بدهی ادارات سیرجان به شرکت برق

برای مدیریت مصرف ساعات کار ادارات از 7 تا 2 به 6 تا 1 ظهر تغییر کرده است. سلمانی در این زمینه می‌گوید: «ادارات موظفند 20 درصد مصرف‌شان را پایین بیاورند، تغییر ساعت مربوط به تیرماه است و احتمال تمدید آن هم برای مردادماه وجود دارد، و آخر پیک مشخص می‌کنیم کدام اداره مدیریت مصرف کرده و کدام نکرده است. و اسامی‌شان تحویل فرمانداری می‌شود. ما بازرس هم داریم؛ بعد از ساعت 13 بازدید می‌کنند اگر خاموشی باشد به فرمانداری گزارش می‌دهیم». 

او از بدهی ادارات سیرجان به شرکت برق میگوید؛«طبق آخرین آمار ادارات سیرجان 4 میلیارد تومان به شرکت برق بدهی دارند که بیشترین بدهی‌ متعلق به نیروی دریایی است».

- برخورد خودروها با تیر برق و سرقت کابل‌های برق از دیگر عوامل خاموشی

رییس اداره برق برخورد ماشین با تیرهای برق را یک معضل اساسی در سیرجان می‌‌داند؛ «این موضوع بسیاری اوقات باعث خاموشی می‌شود. این برخوردها به دلیل عدم توجه رانندگان است. در کمربندی چند وقت پیش راننده یک پراید وسط بلوار خواب رفت و به تیر برق خورد و شبکه‌ی ما به هم ریخت و چند ساعت برق مردم قطع بود. این اتفاق در کمربندی خیلی رخ می‌دهد. در خود شهر نیز برای تیرهای برق فشار ضعیف نیز اتفاق می‌افتد. اگر ببینیم از رانندگان خسارت می‌گیریم اما بسیاری اوقات ما اصلا نمی‌بینیم». او از سرقت کابل‌های برق به عنوان عامل بعدی خاموشی‌ها یاد می‌کند؛ «‌حدود 600 تا 700 کیلو سیم و 20 ترانس از ما سرقت شد، این‌ها خیلی روی دست اداره برق هزینه گذاشته است و به جای اینکه برویم جاهای جدید را برق‌دار کنیم باید این‌ها را درست کنیم. سرقت‌ها بیشتر در بلوار حرم تا حرم، بلوار شیراز، بلوار راه‌آهن بود که اخیرا با پیگیری‌هایی که فرمانده نیروی انتظامی، رییس آگاهی، قوه قضاییه و فرمانداری کردند خیلی کمتر شده است».