جمعه, 03 خرداد 1398

هفته‌نامه شماره 559:  30 اردیبهشت 1398

رئیس پلیس‌راه استان کرمان در مراسم تودیع و معارفه رئیس پلیس راه سیرجان:

آمار کشته‌های تصادفات اعلام شود

- پاسارگاد

در مراسم تودیع معارفه رییس پلیس‌راه سیرجان، فرمانده پلیس‌راه استان کرمان تاکید کرد؛ برخلاف آنان که می‌گویند آمار کشته‌ها در تصادفات اعلام نشود من می‌گویم آمار کشته‌ها باید اعلام شود تا مردم بدانند جاده ناامن است. 

- می‌توان جلو تصادفات را گرفت

در روزی که سرهنگ اسماعیل جهانشاهی رییس پلیس‌راه سیرجان جای خود را به سرهنگ پیام محمدی داد، سرهنگ یوسف نجفی فرمانده پلیس‌راه استان کرمان در سخنرانی خود گفت: سالانه حدود 16 هزار نفر از عزیزان ما در حوادث رانندگی در کشور جان خود را از دست می‌دهند و این بسیار قابل تامل است. وی معتقد است تصادف زلزله نیست که نشود جلوی آن را گرفت و واقعا می‌توان از بروز تصادفات پیشگیری کرد. به گفته سرهنگ نجفی هر سال 300 هزار نفر در اثر تصادفات جاده‌ای و شهری مجروح می‌شوند و این مجروحیت شامل قطع نخاع و قطع دست و پا هم می‌شود. وی گفت بر اساس تحقیقات انجام شده فوتی‌ها در تصادفات عمدتا اعضای بزرگ و نان‌آوران خانواده هستند که مرگ آنها تبعات بسیار زیادی را به همراه دارد. به گفته‌ی وی در استان کرمان سالانه چیزی بالغ بر هزار نفر هم‌استانی‌ها و هموطنان‌مان در حوادث رانندگی جان خود را از دست می‌دهند. در سال 96 هزار و 99 نفر در استان کرمان جان‌شان را در تصادفات از دست دادند که بالغ به 800 نفر از آن‌ها در جاده‌ها تصادف کرده بودند.

- جاده مخاطره‌آمیز است

 وی آمار فوتی‌ها در تصادفات سیرجان را هم اعلام کرد: در شهرستان سیرجان نیز در سال گذشته 87 نفر بر اثر تصادفات جان باختند. سرهنگ نجفی گفت: خیلی‌ها می‌گویند این آمارها را نگویید اما من اصرار دارم که باید بگویم. باید مردم بدانند که جاده مخاطره‌آمیز است. باید این دغدغه و باور در مردم ایجاد شود که احتیاط کنند، تا زمانی که باور نکنند احتیاط نخواهد کرد. مگر چقدر می‌شود با زور پلیس این استان پهناور را کنترل کرد؟

- تصادف مال همسایه نیست

 وی معتقد است برای کاهش تصادفات باید دو اتفاق مهم بیافتد؛ اول اینکه در مسئولان دغدغه ایجاد شود و دل‌شان بسوزد که آمار تصادف اصلا زیبنده ما نیست. باید حداکثر تلاش‌مان را بکنیم و هر‌کس هر کاری می‌تواند انجام دهند. حتی ممکن است کارهای کوچک خیلی تاثیر‌گذار باشند. مثلا دهیاران می‌توانند خیلی موثر باشند. کسانی که حتی مسئولیت قانونی هم ندارند می‌توانند کمک کنند. مورد دوم اینکه مردم ما باور کنند که تصادف مال همسایه نیست و همه‌کس در جاده می‌تواند دچار حادثه شود. حتی اگر آن فرد فرمانده پلیس راه باشد. 

- فرهنگ رانندگی باید اصلاح شود

سرهنگ نجفی گفت: تصادف قشر خاصی را نمی‌شناسد، باید احتیاط کرد. همیشه به همکاران می‌گویم پلیس در جاده مربی و معلم است. ما در فرهنگ رانندگی مشکل و ضعف داریم. وی ادامه داد: خیلی جاها گفته می‌شود 99 درصد مردم خوب رانندگی می‌کنند. آیا واقعا اینجوری است؟ نه! واقعیت این نیست. ممکن است تعداد افرادی که پر‌خطر رانندگی می‌کنند پنج درصد باشند ولی آن‌هایی که قوانین را زیر پا می‌گذارند‎، تعدادشان خیلی زیاد است. ممکن است در مجموعه خود ما هم باشد. باید تلاش همگانی صورت بگیرد. این فرهنگ رانندگی باید اصلاح شود. در شان مملکت ما نیست چیزی که دست خودمان است را نتوانیم کنترل کنیم. به گفته‌ی فرمانده پلیس‌راه استان با رعایت کردن نکات ساده می‌توان جلوی بسیاری از این حوادث را گرفت. باید بگویم 50 درصد کسانی که در جاده‌های استان کرمان کشته می‌شوند یا خواب‌شان می‌برد یا خسته‌اند. آیا می‌شود راننده‌ای را که خسته است، پلیس کنترل کند؟ چگونه ما بفهمیم که راننده خسته است؟ زمانی که احساس خستگی کرد راننده باید جان خودش را دوست داشته باشد و به خاطر جان خودش ده دقیقه را در پارکینگ استراحت بکند و یک چای بخورد. آیا واقعا سرعت رفتن واجب است؟ وی معتقد حق مردم است خودرو و جاده ایمنی داشته باشند. منتهی تمام این‌ها در اختیار راننده است. یک راننده خوب و منضبط می‌تواند با تمام این مشکلات به گونه‌ای رانندگی کند که نه مشکلی برای خودش به وجود بیاید نه برای همراهان‌اش. 

- همه کمک کنند

وی گفت: یک عزم عمومی باید شکل بگیرد. من از همه خواهش می‌کنم که کمک کنند. حتی در حد برداشتن یک سنگ از روی سطح جاده که ممکن است باعث انحراف وسیله نقلیه شود و چند نفر را به کشتن بدهد. وی گفت: ما می‌توانیم در حد یک نگاه معنادار به راننده‌ای که تخلف می‌کند از بروز حوادث جلوگیری کنیم. در سیرجان فضای فرهنگی مطلوبی برقرار است. سرهنگ جهانشاهی کارهای فرهنگی انجام می‌داد و ارتباط با مطبوعات یکی از این کارها بود. اینکه ایشان یک سال اضافه در این مسند بودند، ارتباط بسیار خوبی است که با اصحاب رسانه داشتند. ما به شدت به این موضوع نیاز داریم. توان ما متناسب با گستردگی استان کرمان نیست و نیاز داریم همه کمک کنند. 

- انتقاد از زمان تودیع و معارفه

حجت‌الاسلام حیدری امام جمعه موقت شهرستان سیرجان ضمن انتقاد از زمان تودیع و معارفه گفت: چرا باید مراسم تودیع و معارفه اینقدر زمان ببرد؟ چرا باید ارباب‌رجوع پشت در بسته‌ی اتاق مدیر بماند و آقای رییس اینجا نشسته و به مراسم تودیع و معارفه گوش بدهند؟ آقای شهردار الان چند نفر پشت در اتاق‌شان ایستاده‌اند و خودشان اینجا نشسته‌اند و خیر مقدم گوش می‌دهند؟ یک جلسه مختصر کوتاه برگزار شود. این آقا آمدند خوش‌آمدند. آن آقا هم که می‌روند زحمت کشیدند خسته نباشید و تمام. وی گفت: ساعت 9 قرار بوده برنامه شروع شود. ساعت یک ربع به 10 شروع شده و هنوز هم ادامه دارد. حجت‌الاسلام حیدری افزود: در جاده وقتی حرکت می‌کنیم. یک‌سری ماشین‌ها چراغ می‌دهند منظورشان این است که پلیس جلوتر است و مراقب باشید. وقتی چراغ نفر مقابل را می‌بینیم کمربند را می‌بندیم و سرعت را تنظیم می‌کنیم و گوشی موبایل را هم کنار می‌گذاریم برای اینکه جریمه نشویم. این آقایی که از رو ‌به‌رو می‌آید ممکن است دروغ بگوید ولی ما از ترس جریمه رعایت می‌کنیم. حالا 124 هزار نفر آدم راستگو آمده‌اند گفته‌اند قیامت هست چراغ داده‌اند اما آیا ما کمربندها را می‌بندیم؟ حواس‌مان را جمع می‌کنیم؟ ما که از ادامه جاده خبر نداریم آن‌هایی که از قیامت اطلاع دارند به ما خبر می‌دهند انبیا گفته‌اند گناه نکنید هرچه به ما چراغ می‌دهند ولی ما توجه نمی‌کنیم و کار خودمان را می‌کنیم و با سرعت تند حرکت می‌کنیم. جاده این همه تابلو دارد. خدا پیامبر فرستاد نه به تابلو‌ها نگاه می‌کنیم نه به چراغ دادن انبیا. 

- سمت جدید سرهنگ جهانشاهی

در این مراسم که با حضور بسیاری از مسئولان شهرستان برگزار شده بود شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی‏، منصور مکی‌آبادی فرماندار سیرجان‏، سرهنگ اسماعیل جهانشاهی رئیس سابق پلیس راه سیرجان نیز سخنرانی کردند. مسئولان از خدمات سرهنگ جهانشاهی در سیرجان تقدیر کردند و اظهار امیدواری کردند که سرهنگ محمدی نیز همین راه را ادامه دهد. سرهنگ اسماعیل جهانشاهی پنج سال رئیس پلیس‌راه سیرجان بود و حالا به سمت رئیس دایره راه‌های فرعی و روستایی پلیس راه استان کرمان منصوب شد.