گزارش پاسارگاد از حذف پل عابر پیاده  بعد از 5 سال

- شهردار: مصوبه بلاتکلیف شورای چهارم را اجرایی کردم گروه خبر

سرانجام 5 سال بعد از نصب، پل بدون پله چهارراه رضوی با رای شورای ترافیک جمع شد. پلی که برای آن چندین درخت قطع شدند و به جای آنکه محل عبور عابران باشد و سبب سهولت در عبورو مرور شود تنها برای شرکت «پیشروسازان برتر» استفاده تبلیغاتی داشت. بارها و بارها در جلسات مختلف شورای شهر برای این سازه از عناوینی چون «قفس تبلیغاتی» «پل بی پله» یاد می‌شد و هر بار به دنبال مسبب نصب آن بودند و هیچ کس هم مسئولیت آن را نمی‌پذیرفت. نه شورای چهارمی که این پل در دوره آن مجوز نصب گرفت و نه شهرداری که قرارداد در دوره او بسته شده بود.  حالا همان شورای ترافیکی که رای به نصب این پل می‌دهد اینبار رای به جمع آوری آن صادر می‌کند.

- در جانمایی پل دقت نشده است 

سال 91 بود که رییس راهنمایی و رانندگی وقت طی نامه‌ای به شهرداری درخواست کرد«با توجه به اینکه این تقاطع یکی از پرترافیک‌ترین تقاطع‌های سطح شهر است نسبت به نصب پل عابر پیاده در این محل اقدام کنید.» اما یک سال از این نامه گذشت و پل نصب نشد تا اینکه در سال 92 در زمان شورای‌چهارم، سیدمحمد ایران‌نژاد رییس وقت شورای شهر به پاسارگاد  گفت: «در صورتی نواقص پل برطرف شود شهرداری می‌تواند در این نقطه پل را اجرا کند و در صورتی نتواند پل باید جابه‌جا شود. زیرا در جانمایی پل دقت نشده است.» در همان زمان حسن زیدآبادی معاون فنی شهرداری نیز گفت «جانمایی اشتباه نبوده، کار بدون مطالعه و تحقیق انجام نشده زیرا جانمایی پل‌ها در شورای ترافیک و شورای‌شهر تایید شده است.» سرانجام بعد از همه این فراز و فرودها، پل چهارراه رضوی در دی‌ماه 92 نصب شد. 5 سال گذشت و هیچ‌وقت پله‌های آن نصب نشد چرا که در تعهد پیمانکار نصب پله فلزی بود و شهرداری تصمیم داشت برای آن پله برقی نصب شود. در نهایت هم به دلیل عرض کم پیاده‌رو هیچ نوع پله‌ای برای آن نصب نشد و فقط جایگاهی برای تبلیغات شده بود.

محمدرضا عرب‌گویینی که پیش از عضویتش در شورای شهر مدیرعامل کنسرسیوم جهان‌پیشرو بود، هر زمان صحبت از جمع کردن پل چهارراه رضوی به میان می‌آمد می‌گفت: «‌به شهرداری و شورای‌شهر نامه زدیم و رونوشت نامه را به فرمانداری دادیم و گفتیم اگر می‌خواهید پل را جمع کنید یک هیات کارشناسی سه نفره؛ یک نفر از طرف شرکت، یک نفر از طرف شهرداری و یک نفر هم مرضی‌الطرفین بیایند بررسی کنند و این مسئله را ببندند و پس از پرداخت خسارت سال‌های باقی مانده از ده سال و نیم قرارداد پل را جمع کنند». 

- هیچ خسارتی نباید بپردازیم 

حال با گذشت 5  سال از نصب این غول فلزی در چهارراه رضوی شهرداری طی 2 شب متوالی کل این پل را حذف کرد. شهردار در این خصوص به پاسارگاد گفت: «مصوبه شورای شهر در دوره چهارم را اجرا کردیم که به عنوان مرضی‌الطرفین در سال 95 با 9 رای موافق مصوب کرده بودند که این پل باید جمع شود و به جای دیگری (شهرک ثارالله) منتقل شود چرا که هم باعث نارضایتی کسبه شده بود و از طرفی هیچ کارایی برای شهروندان نداشت.» رضا سروش‌نیا در ادامه افزود: «‌از روز اول نصب این پل اشتباه بود. چرا که امکان نصب پله برقی وجود نداشت و شورا مصوب کرد به دلیل عدم استفاده و ناکارآمدی و نیز جانمایی اشتباه پل عابر پیاده چهارراه رضوی، سازه‌های پل از این تقاطع حذف و به شهرک ثارالله انتقال می‌یابد.» وی در پاسخ به این سئوال که میزان خسارتی که باید به شرکت پیشروسازان پرداخت شود چقدر است گفت: «‌هیچ خسارتی نباید بپردازیم چرا که در بند 7 قرارداد ذکر شده در صورت بروز هر مشکلی، شورای شهر به عنوان داور مرضی‌الطرفین هر رایی صادر کند به عنوان قانون است. از طرفی قرارداد شهرداری با شرکت دایر است. فقط به جای اینکه این پل در چهارراه رضوی دایر باشد بعد از اصلاح سازه به لحاظ فنی در شهرک ثارالله نصب می‌شود.» شهردار سیرجان ادامه داد: «این مصوبه شورای شهر از سال 95 در کمیته انطباق بلاتکلیف مانده بود تا اینکه طی روزهای اخیر در شورای ترافیک شهرستان مطرح و مورد بررسی قرار گرفت و نسبت به جابجایی این پل رای صادر شد.» رضا سروش‌نیا افزود: «پس از صدور رای شورای ترافیک، 72 ساعت مهلت به شرکت پیشروسازان برتر نسبت به حذف این پل از چهارراه رضوی ارایه شد تا اینکه شامگاه روز جمعه (12 مرداد ماه) پس از پایان مهلت قانونی، عملیات حذف و برداشت سازه‌های این پل در دستور کار شهرداری قرار گرفت و با تلاش کادر اجرایی و فنی تاسیسات، سازمان آتش نشانی و با همکاری مدیریت ارتباطات شهرداری سیرجان اجرایی شد.» وی یادآور شد: «سازه‌های پل در انبار شهرداری نگه داشته می‌شوند و پس از وصول مطالبات ناشی از جابجایی سازه‌های حجیم و عظیم این پل، سازه‌ها به منظور نصب در شهرک ثارالله در اختیار شرکت پیشروسازان برتر قرار می‌گیرد.»

- مصوبات بلاتکلیف شورای چهارم را در دستور کار قرار دادیم 

شایعاتی شنیده ‌می‌شود مبنی بر اینکه جمع کردن پل چهارراه رضوی در این دوره نتیجه اختلافات بین شهردار و محمدرضا عرب‌گویینی است اما شهردار این موضوع را رد می‌کند: «فقط مصوبات بلاتکلیف شورای چهارم را در دستور کار قرار دادیم. نمونه‌اش جابه‌جایی بهشت رضا (آرامستان) بود که با وجود داشتن مصوبه شورای شهر هیچ‌کس زیر بار آن نمی‌رفت اما در این دوره اجرایی شد. جمع‌آوری پل چهارراه رضوی هم از همین دست مصوبات بود و هیچ ربطی به مسایل اختلافی نداشته است. بعد از اینکه سال 95 شورای شهر با 9 رای مصوب می‌کند این پل به شهرک ثارالله منتقل شود، کمیته انطباق فرمانداری اینکار را منوط می‌کند به اظهار نظر شورای ترافیک که اخیرا این شورا هم رای به جابه‌جایی این پل داد و ما هم آن را اجرا کردیم».

- اظهارنظر خاصی ندارم

محمدرضا عرب‌گویینی عضو شورای شهر و مدیرعامل سابق شرکت پیشرو‌سازان برتر، در رابطه با این موضوع می گوید: «اظهار نظر خاصی ندارم چرا که قانون تعیین تکلیف می‌کند. قراردادی بوده بین شهرداری و شرکت پیشروسازان برتر! بنده قبلا مدیرعامل این شرکت بوده‌ام اما تا جایی که با مدیرعامل شرکت صحبت کردم می‌گفت ما هر تصمیمی که قانون بگیرد پایبند هستیم و مشکلی هم نداریم». تلاش برای تماس با اسفندیارپور مدیر عامل شرکت بی نتیجه ماند.