گفت‌و‌گو با فرمانده نیروی انتظامی شهرستان سیرجان
فضای مجازی باعث کاهش اعتیاد شده است

 موافق اعدام کله‌گنده‌های قاچاق موادمخدر هستم
 شاید یکی دو تا نیروی فاسد در مجموعه وجود داشته باشد ولی این را نمی‌توانیم به کل مجموعه‌ی خدمتگزار، تعمیم بدهیم

 ناصر صبحی
«2 میلیون و 800 هزار نفر معتاد در کشور وجود دارد.» این جمله متعلق به دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور است. اگر جمعیت کشور را 80 میلیون نفر در نظر بگیریم، می‌توان گفت به طور متوسط در ایران تقریبا از هر 80 نفر، 3 نفر معتاد هستند. با این وجود بنا به اظهارات فرمانده نیروی انتظامی سیرجان، این رقم در شهرستان سیرجان تقریبا معادل یک معتاد به ازای هر 100 نفر است. البته سرهنگ محمدرضا ایران‌نژاد تاکید دارد این آمار را براساس حدسیات خود می‌گوید. او در گفت‌وگوی اختصاصی که با پاسارگاد به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر انجام داد، از روند کاهشی مصرف مواد مخدر سخن می‌گوید و برای اثبات این امر به تجربیات و مشاهدات خود استناد می‌کند. ایران‌نژاد سیاست‌های فعلی مبارزه با ورود و تولید مواد مخدر را مثبت ارزیابی کرده و آمار کشفیات سال گذشته نیروی انتظامی در سیرجان را شاهد می‌آورد. کشف بیش از ۳ تن و ۶۰۰ کیلو شامل 3 تن و 200 کیلو تریاک، ۸۳۵ کیلوگرم حشیش، 95 کیلوگرم شیشه و باقی کشفیات شامل سایر مواد مخدر، اجرای تعداد 241 مورد ایست بازرسی(شامل بازرسی‌های مقطعی، حضور در محورها و کمین) براساس سیاست عدم ورود موادمخدر، بازرسی 702 منزل براساس طرح مبارزه با خرده‌فروشان با کشف 463 مورد از موادمخدر (نزدیک به پنج کشف در هر هفت بازرسی)، پلمپ 86 مورد از اماکن فروش موادمخدر(منزل یا مغازه)، پاکسازی 51 نقطه از نقاط آلوده و جرم‌خیز شهر و کشف 280 کیلو انواع مواد مخدر به صورت خرد (از مثقال تا کیلو)، اجرای طرح‌های دستگیری موادفروشان، جمع‌آوری 260 معتاد متجاهر و طرح بازرسی از مغازه‌هایی که متادون می‌فروشند.
ایران‌نژاد تاکید دارد تمام این عملیات‌ها بدون کوچک‌ترین خسارت جانی برای مردم یا ماموران به دست آمده است. وی از ادامه این روند در سال جاری خبر می‌دهد. حضور پررنگ ماموران با لباس فرم یا شخصی در پارک‌ها، امضای تفاهم‌نامه با بسیج، اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر و برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در جوامع هدف با تمرکز بر مدارس و همکاری با اصناف نیز از جمله سیاست‌های سال جاری پلیس جهت مبارزه با مواد مخدر است. گفت‌وگو با سرهنگ ایران‌نژاد صبح شنبه در دفتر او و با حضور رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر، رییس پلیس امنیت و دو تن از افسران معاونت اجتماعی نیروی انتظامی صورت گرفت.
 طبق آماری که ارایه دادید، در مورد طرح بازرسی منازل تقریبا از هر هفت بازرسی، پنج مورد موفق بوده. دلیل عدم موفقیت باقی موارد چیست؟
درست است که تعدادی از این بازرسی‌ها منفی بوده ولی آنها هم طبق اطلاعات و مستندات یا اخبار مردمی انجام شده است. چون خیلی‌ از موادفروشان به وسایلی مثل دوربین یا تجهیزات بازدارنده مجهز هستند، کار سخت می‌شود. این‌طور نبوده که اشتباه شده باشد. این‌ها قبل از رسیدن ماموران موادی را که دارند در توالت یا سنگ روشویی می‌ریزند و معدوم می‌کنند. همین هفته گذشته چیزی نزدیک به ۳۰۰ کیلو کشف مواد داشتیم، تعدادی از منازلی که در امر خرده‌فروشی فعالیت می‌کردند را بازرسی کردیم. چهار نفر را دستگیر کردیم که بیش از ۳۰۰ بوته خشخاش و شاهدانه را کشت کرده بودند.
 به نظر شما سیاست‌های برخورد و مجازات با معتادان تا به حال موفق بوده است؟
مجازات در این حدی که الان جمهوری اسلامی انجام می‌دهد، نسبت به جاهای دیگر خوب بوده است. نمی‌توانیم توقع داشته باشیم برخوردها شدیدتر شود. چون جوامع بین‌المللی نسبت به خیلی موضوعات و مجازات‌ها واکنش نشان دادند و ایران مجبور است تبعیت کند. متأسفانه جوامع جهانی ما را متهم می‌کنند و سریع انگ سیاسی می‌زنند که این‌ها چنین و چنان هستند. اما باید توجه داشته باشیم ما در مسیر اصلی ترانزیت موادمخدر قرار داریم. در همسایگی کشوری هستیم که اولین تولیدکننده و صادرکننده مواد است. با این وجود ۷۵ تا ۷۶ درصد کشف مواد در ایران است. قاچاقچیان، کشور ایران را به عنوان یک مسیر عبور به کشورهای دیگر انتخاب کرده‌اند.
 شما با مجازات اعدام موافقید؟
شخصاً نه. فقط با مواردی موافقم که قانون مشخص کرده. برای افرادی که سابقه داشته باشند، فعالیت‌شان مسلحانه باشد، به صورت باند باشند و این کار را تکرار کنند، قانون مجازات اعدام را تعیین کرده و ما هم باید تابعیت کنیم و هم قبول داریم.
 به نظرشما مجازات اعدام بازدارنده بوده؟
بله.
 پس معتقدید باید ادامه داشته باشد؟
بله. نباید بگوییم چرا اینقدر مجازات و اینقدر اعدام هست ولی باز افراد می‌روند سراغ قاچاق. قاچاق کاری است که یک‌سری از افراد به عنوان حرفه‌ی درآمدزا روی آن حساب می‌کنند. شاید الان گفته شود که اگر موادمخدر را آزاد کنند، یقیناً مردم کمتر استفاده می‌کنند اما این‌طور نیست.
 کشفیات شما در سه ماهه اول امسال نسبت به سه ماهه اول سال گذشته بیشتر شده یا کمتر؟
تقریباً یک مقدار کاهش داشته است.
 سه ماه اول امسال چقدر کشفیات داشتید؟
رجایی‌پور؛ رییس پلیس مبارزه با موادمخدر: یک تن و ۲۶۲ کیلو.
 پس بیشتر شده چون گفتید سال گذشته ۳ تن و ۶۰۰ کیلوگرم در ۱۲ ماه کشف داشتید. امسال در سه ماه یک تن و 262 کیلو کشف شده که اگر در چهار ضرب کنیم، نزدیک پنج تن می‌شود.
رجایی‌پور: نه. در همه فصل‌ها تردد مواد یکسان نیست. متغیر است و بسته به فصل برداشت، میزان واردات موادمخدر تفاوت دارد. یعنی در فصول بعدی، با کاهش واردات مواد و به‌طبع کاهش کشف روبه‌رو خواهیم بود.
 پس آمار سالیانه رو به کاهش است؟
رجایی‌پور: بله. متفاوت است و بستگی به قیمت و مسیرهای تردد مواد مخدر دارد.
ایران‌نژاد: البته این را بگویم که در بحث موادمخدر، مبارزه از مرز شروع می‌شود. هرچه آن‌جا مبارزه شدیدتر باشد، در این‌جا ما با کاهش کشف مواجهیم. از طرفی سیرجان چندمین بخش مبارزه با موادمخدر است. یعنی مثلا از مرز بگیر تا شهرهای سیستان و بلوچستان و شهرهای قبل از سیرجان کشف وجود دارد و فقط به سیرجان خلاصه نمی‌شود.
 طبق آمار کشوری، کشفیات افزایش داشته اما در عین حال، طبق همان آمارتعداد معتادان هم افزایش داشته. می‌توانیم نتیجه بگیریم که در حقیقت میزان واردات مواد افزایش داشته و میانگین کشف به واردات کمتر هم شده؟
نه! من احساس می‌کنم درصد افراد معتاد کاهش پیدا کرده است. شما می‌توانید بر اساس نسل این را بسنجید. در نسلی که الان باید اعتیاد الگویی داشته باشیم، این نسبت کم است.
 منظورتان چه رده سنی است؟
قاعدتاً بین ۱۵ تا ۳۰ سال.
 اما طبق آمارها، تنها تفاوت این نسل با نسل قبلی این است که از مواد سنتی به طرف صنعتی رفته‌اند و...
نه، در این حد هم نیست. اگر هم مصرف صنعتی داشته باشند، خیلی کم است. شاید شما اعتیاد به سیگار را بیشتر در این نسل ببینید ولی در مواد نیست. ما می‌توانیم برای شهرستان یک حدی را حساب کنیم که آیا هر ساله از این شاخص بالاتر می‌رود یا پایین‌تر می‌آید. من حدس می‌زنم پایین‌تر می‌آید.
 شما آماری دارید؟
نه، آمار معتادان را نداریم ولی براساس آن‌چه که خودمان بررسی کرده‌ایم، می‌بینیم اعتیاد افراد جوانی که مد نظرمان هستند (بین ۱۵ تا ۳۰ سال) پایین آمده. درحال‌حاضر گرایش‌شان روی بحث فضای مجازی و سرگرمی‌های دیگر رفته. یعنی یک‌سری افراد ناخواسته گرفتار اعتیاد می‌شدند ولی الان گرایش این افراد که قبلا به موادمخدر بود، به فاز دیگری رفته و از موادمخدر فاصله گرفته‌اند. البته این فاصله گرفتن دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد که یکی از آن‌ها موردی است که گفتم.
 برخی از کارشناسان کشوری معتقدند سیاست‌های مبارزه با مصرف مواد مخدر شکست خورده اما به نظر می‌آید شما با ایشان مخالف هستید.
آنهایی که این حرف‌ها را می‌زنند در بحث مبارزه کار نکرده‌اند؛ دو تا کتاب خوانده‌اند و بر اساس دانستنی‌هایی که داشتند، حرف می‌زنند. ولی ما با خود افراد و معتادان سر و کار داریم. بنابراین من خودم شخصا این نظر را قبول ندارم.
 به نظر شما قوانین فعلی برخورد با موادمخدر کامل و جامع است؟
قانون را قوه‌ی مقننه می‌گذارد. یقیناً کارشناس‌هایی هستند و از ایشان و سایر سازمان‌ها و نهادها هم کمک می‌گیرند. ولی این که بگوییم صرفا با برخورد می‌شود مشکل را اصلاح کرد، درست نیست. نظر من روی برخوردهای سخت نیست. ما باید به ملت آموزش بدهیم. باید از مردم بخواهیم و بفهمانیم که مصرف مواد چه مضراتی در پی دارد.
 اما چند دقیقه پیش گفتید که طرفدار مجازات اعدام هستید.
آن که واقعاً جای خود را دارد. ببینید بحث اعدام صرفاً برای فردی است که به صورت مسلحانه یا باندی اقدام می‌کند. برخی افراد سابقه‌دار هستند و باید با آنها برخورد شود. ولی این‌که آیا قانون نوشته شده، با وضعیت فعلی کشور همخوانی دارد یا نه؟ من می‌گویم در همین حد خوب است. حالا اگر بخواهند قوانین را سخت‌تر کنند، باز هم ما موافقیم ولی باید سختگیری شامل آن آدم کله‌گنده بالایی باشد نه چهار تا بدبخت که طعمه شده‌اند و کله‌گنده‌ها در پناه این بیچارگان هر کاری دل‌شان می‌خواهد می‌کنند.
 برآورد تعداد معتادان در سیرجان چه میزان است؟
شما خودتان بگویید! من از شما می‌پرسم توی شهر که می‌روید و از این جمعیتی که می‌بینید، چند درصدشان معتاد هستند؟ اگر اعتیاد کلی را بخواهیم حساب کنیم، خیلی کم است.
 منظور از اعتیاد کلی چیست؟
رجایی‌پور: یعنی طرف سه وعده را هم بخواهد مواد مصرف کند.
ایران‌نژاد: ما یک سری افرادی داریم که نمی‌شود به آن‌ها معتاد گفت، این‌ها تفننی مصرف می‌کنند. ولی خُب مابین صد نفر، شاید شما یک نفر معتاد توی شهر ببینید.
 طبق آماری که دادید و گفتید 702 خانه در سیرجان موادفروش بوده‌اند و طبیعتا این‌ها درآمد داشته‌اند، فکر نمی‌کنید آمار معتادان بالاتر باشد؟
این‌ها خرده‌فروش‌ مواد مخدر بودند. این ۷۰۰ تا خانه، این‌گونه است که ممکن است یک نفر چهار خانه در جاهای مختلف شهر برای مدیریت فروش یا تغییر مکان (در صورت کشف مکان قبلی) داشته باشد. مثلا بعضی اوقات مکان فروش، توی فلان خیابان است، می‌بینی مأمورها ریختند توی خانه‌ و مکان لو می‌رود. فروشنده اصلی بلافاصله می‌آید در خانه بعدی که دارد و دوباره کارش را ادامه می‌دهد. یعنی چند خانه در مناطقی که اجاره‌اش بالا نباشد می‌گیرد تا جایگزین مکان‌های لو رفته کند. بر اساس چیزی که خود ما داریم می‌گوییم، به طور مثال ما ۲۲۰ معتاد را در طول سال دستگیر کردیم. ۳۲۰ هزار نفر جمعیت شهرستان است. می‌شود چند درصد؟ این آمار را نمی‌توان دقیق گفت. شما فرض کنید که از هر صد نفر یک نفر معتاد است. اگر بخواهیم خیلی دستمان را بالا بگیریم، شاید بشود گفت یک‌ونیم درصد که آن را هم من می‌گویم نیست. ببین! ما تفننی زیاد داریم و نمی‌توانیم منکر باشیم. ولی نمی‌شود به این‌ها معتاد گفت.
 گفتید قیمت مواد در مصرف مواد تاثیر دارد. گویا قیمت شیشه کاهش پیدا کرده ولی قیمت تریاک، هرویین و حشیش بالا رفته است.
رجایی‌پور: قیمت شیشه کاهش پیدا کرده چون قبلا داخل ایران تولید می‌شد و بنابر برخی فاکتورها از جمله تهیه پیش‌سازهای شیشه و هزینه‌ها، قیمت‌گذاری داخلی بالا بود. ولی الان شیشه مانند تریاک دارد از افغانستان، پاکستان و هند وارد ایران می‌شود. روی این لحاظ قیمتش کاهش دارد.
 پس واردات شیشه باعث کاهش قیمت آن شده؟
رجایی‌پور: بله، البته خلوص جنس هم روی قیمت اثر دارد. وقتی که می‌خواهند قیمت جنس را کاهش دهند، می‌آیند ناخالصی قاطی‌اش می‌کنند. بنابراین یک سری از دلایل کاهش قیمت، ناخالصی است که هم در تریاک وجود دارد و هم بقیه موادمخدر. طرف فقط دنبال کسب منفعت است و کاری ندارد که از این راه چه افرادی دچار چه بیماری‌های صعب‌العلاجی می‌شوند.
 اطلاع دارید سود سالانه تجارت مواد مخدر در سیرجان چقدر است؟
نه، اما ببینید! اصلا بحث تجارت موادمخدر یک نوع پولشویی است. آمارش را هیچکس ندارد. توی بحث مواد مخدر هیچکس نمی‌تواند آمار درستی بدهد چون پول و سود مواد وارد کانال پولشویی می‌شود و غیرقابل‌تخمین است. قاچاقچی موادمخدر از پولی که به دست می‌آورد مستقیما استفاده نمی‌کند یا وارد حساب بانکی نمی‌کند. این را می‌برد در یک فاز کاری (مجاز) دیگر و از طریق آن کار، پولشویی می‌کند.
 گفتید سال گذشته 3 تن و 600 کیلو کشف مواد داشتید. ارزش مالی این کشفیات چه میزان است؟
(با خنده): شما الان بروید توی شهر و قیمت بگیرید!
رجایی‌پور: در کشف مواد ارزش مالی برای نیروی انتظامی موضوعیت ندارد.
ایران‌نژاد: موادتحویل اداره بهداشت می‌شود و می‌رود برای داروسازی و کارهای دیگر. بخش زیادی را هم که خودتان دیده‌اید، امحا می‌شود.
ایران‌نژاد: الان توی بازار قیمت مواد کیلویی چند است؟!
رجایی‌پور: دو میلیون و چهارصد هزار تومان.(قیمت تریاک)
ایران‌نژاد: بر اساس کیلویی بالغ بر حداقل ۲ میلیون تومان، شما ضرب‌ در میزان کشفیات ما کنید و ببینید چه مبلغی در می‌آید.
 یکی از مباحث مهم در اعتیاد، بحث زیرساخت‌های ترک مصرف مواد و از جمله کمپ ماده 16 است. ما شنیده‌ایم برخی مسئولان شهرستان مخالف وجود این کمپ در سیرجان هستند چون معتقدند شهرهای اطراف معتادان‌شان را راهی سیرجان می‌کنند.
رجایی‌پور: نه، اتفاقا مسئولان دنبال این کار هستند. بهزیستی دنبال این کمپ است. ما هم می‌خواهیم این کمپ تاسیس شود.
 در سیرجان سالی چند مورد فوت بر اثر مصرف مواد رخ می‌دهد؟
به هر حال فوت بر اثر سوء‌مصرف مواد داریم. یعنی افرادی که به دلیل مصرف مواد دچار بیماری‌هایی مثل سرطان شده‌اند. معتاد تزریقی هم که فوت کند، داریم و منکرش نیستیم. این فوت‌ها به دلیل سوء‌مصرف و درصد ناخالصی بالای مواد است. شما قبول کن و بنویس که سوء‌مصرف مواد بالاست. این چیزها را آزمایشگاه نشان می‌دهد. در بحث مصرف متادون افرادی داریم که فوت می‌شوند چون متادون‌ها هم قلابی شده‌اند.
 اطلاع دارید آنهایی که سال گذشته فوت شدند چه تعداد هستند؟
نه. آمار دقیقش را ندارم.
 براساس آماری که آموزش و پرورش کشور داده، مصرف ماده مخدر گل در بین دانش‌آموزان شیوع زیادی داشته. در سیرجان اوضاع چگونه است؟
این‌ها اسم‌هایی است که متاسفانه سودجویان و قاچاقچیان مواد بنا به مسایل تجاری و فروش بیشتر روی همان مواد قدیمی (مثل ماری‌جوآنا و حشیش) می‌گذارند. این را هم که گفتید در بین نوجوانان شیوع پیدا کرده، ما نمی‌توانیم آماری در این رابطه داشته باشیم. باید آموزش و پرورش بررسی و تحقیق کند. ما تا به حال از این دست گزارش‌ها نداشتیم اگر هم بوده، خیلی کم است.
 شما دستگیری فرد زیر ۱۸ سال برای مواد مخدر که داشته‌اید؟
معتاد؟
 چه توزیع‌کننده و چه مصرف‌کننده.
یقیناً هست. چون یکی از ابزارهای قاچاقچیان استفاده از افرادی است که سن‌شان، سن قانونی نباشد. از این لحاظ که این افراد زیر 18 سال هم (در بحث فروش و جابه‌جایی و کمتر شدن ظن پلیس) به قاچاقچیان کمک می‌کنند و هم به خاطر خاطر سن کم، تخفیف مجازات شامل حال‌شان می‌شود.
 از تعداد این افراد زیر 18 سال آماری دارید؟
نه.
 یکی از شایعاتی که بین مردم وجود دارد، این هست که گفته می‌شود بعضی وقت‌ها اخبار طرح‌های بازرسی نیروی انتظامی به بیرون درز پیدا می‌کند و برخی مطلع شده و مواد را پنهان می‌کنند. شما وجود چنین موردی را تایید می‌کنید؟
ما نمی‌توانیم جواب این سؤال را صددرصد بدهیم. می‌توانم منکر شوم و می‌توانم منکر نشوم.
 یعنی نه تایید می‌کنید و نه تکذیب؟
بله، نه تایید می‌کنم و نه تکذیب. ولی واقعا این‌طور هم که مردم فکر می‌کنند نیست. کشفیات ما خودش گواه این موضوع است. شاید یکی دو تا نیروی فاسد در مجموعه وجود داشته باشد ولی این را نمی‌توانیم به کل مجموعه‌ی خدمتگزاری که دارند زحمت می‌کشند، تعمیم بدهیم. بله، من نه می‌توانم تکذیب کنم و نه می‌توانم تایید کنم ولی مردم باید به پلیس اطمینان کنند و اعتماد داشته باشند. اصلا امتحان کنند. کسی که می‌داند همسایه‌اش موادفروش است، تماس بگیرد و بازخوردش را ببیند. بعضی وقت‌ها به مردم می‌گویی؛ همسایه‌ات موادفروش است، چرا اطلاع ندادی؟ می‌گوید به من ربطی ندارد. من از این افراد خواهش می‌کنم با ما همکاری کنند. تو آنجا ساکنی و دودش به چشم تو هم می‌رود. فردا بچه تو هم می‌خواهد در این محله زندگی کند. احتمال آلودگی‌اش نسبت به محله‌ای که سالم است خیلی بیشتر است. اگر شما بی‌توجه باشید، دیگر چگونه می‌شود این معضل را ریشه‌کن کرد؟ این یک بیماری است که باید با آن برخورد کرد. اگر یک قاچاقچی در یک محله باشد، مثل یک بیماری عفونی سرایت می‌کند و باقی را هم آلوده می‌کند.
رجایی‌پور: برخی اوقات موقع اجرای طرح‌هایمان، مثلا متادون‌فروش‌هایی که در محیاشهر هستند، احتمال دارد امروز با ۴ تا مورد برخورد کنیم اما فردا که می‌روی بقیه مغازه‌ها باخبر شده‌اند. مواد مخدر هم همین‌طور است. یک منطقه را که پاکسازی می‌کنیم تا چند وقت مناطق دیگر دست از کار می‌کشند.
ایران‌نژاد: اینها با هم ارتباط دارند. به هم خبر می‌دهند و همین گاهی کار را مشکل می‌کند.
 آخرین سؤال موضوع حضور معتادان در پارک 17 شهریوراست. بسیاری از نوجوانان برای استفاده از سالن مطالعه خانه مطبوعات به آن‌جا می‌آیند و در عین حال معتادان در همان حوالی مشغول استعمال موادمخدر هستند. اگر جای سالن مطالعه، مقر نیروی انتظامی آن‌جا بود باز هم برخورد نمی‌شد؟
من اصلا سوالتان را قبول ندارم.
 چرا؟
چون شما می‌گویید فردی دارد در ملأعام و در پارک مواد مصرف می‌کند و ما نمی‌توانیم برخورد کنیم. چه‌کسی چنین حرفی زده؟ این‌که شما معتادی را در خیابان ببینید، با این‌که معتادی در حال مصرف مواد باشد، فرق می‌کند. الان قانون می‌گوید معتاد مجرم نیست و باید درمان شود ولی آن کسی که در ملأ‌عام مصرف می‌کند، جرم مشهود انجام می‌دهد. ما اگر ببینیم حتما دستگیر می‌کنیم. اصلا برای همین موضوع به پارک‌ها می‌رویم تا هیچکس جرأت نکند آنجا مواد مصرف کند. ولی پارک ۱۷ شهریور چند موضوع دارد:
اولا محل استراحت تعداد زیادی از مسافران است که از اطراف می آیند. دوما در آن نزدیکی داروی ترک توزیع می‌شود و به همین دلیل معتادها آنجا جمع می‌شوند. طرف آن جا می آید و مصرف می‌کند. سوما این پارک، پارکی بوده که از قدیم و ندیم مردم به آن اهمیت نمی‌دادند؛ یعنی به عنوان یک محل مناسب روی آن حساب نمی‌کردند و اسمش بد در رفته بود. اگر یک یا چند نفر به دور از چشم مأموران جرمی را انجام می‌دهند، نمی‌توانیم به کل افراد تعمیم بدهیم. الان چه بسا ما اینجا نشستیم و همسایه ما دارد نقشه قتل می‌کشد یا جرمی را مرتکب می‌شود. این مورد با این‌که ببینیم اما بی‌توجه باشیم، فرق می‌کند.
 افرادی که در پارک 17 شهریور دست به استعمال موادمخدر می‌زنند، کاملا شناسایی شده و ثابت هستند. به طور مثال [...]
افرادی که می‌گویید، جای دیگری ندارند. فردی که می‌گویید، جایی برای رفتن ندارد. چندین بار دستگیر شده، تحویل داده شده و بعد از مدتی که دوباره آزادشده، جایی نبوده که برود و بنابراین دوباره برگشته و توی پارک که یک محیط سالم و مفرح است، زندگی می‌کند. از نظر آب و هوا که خوب است، آب هست، هوا هست، سایه هم هست...
 برای مصرف مواد هم که عالی است!
(با شوخی و خنده) برای مصرف هم عالی است. خُب خانه مطبوعات باید یک روزنامه‌ای در اختیارش بگذارد که بخواند و سرگرم شود!
 ما یک‌بار می‌خواستیم از صحنه استعمال مواد این افراد عکس بگیریم اما سروصدا کردند. دو نوجوان آمدند به ما اعتراض کردند که چرا مزاحم می‌شوید! ما رفتیم و نیم ساعت بعد که برگشتیم دیدیم آن دو جوان نشسته‌اند کنار این‌ها و اصطلاحا چند دود گرفتند.
(با خنده): پس خودتان عاملی بودید برای تشویق افراد جهت استعمال مواد! از شوخی گذشته ما نظارت خودمان و دستگیری‌ها را داریم. اگر علنا مواد مصرف کنند و ببینیم حتما دستگیر می‌شوند اما برای افرادی که شما مثال زدید، باید حتما مراکزی مثل بهزیستی دست به کار شوند و این‌ها را تحت پوشش بگیرند تا به سمت اعتیاد برنگردند و جایی برای ماندن و زندگی داشته باشند.