یکشنبه, 02 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

در طرح ملی کنترل فشارخون در سیرجان
فشارخون 81 هزار نفر کنترل شد

 پاسارگاد
طرح ملی کنترل فشار خون که از 17 خرداد آغاز شده بود 15 تیر ماه در کل کشور به پایان رسید. پیگیری‌ و آنالیز آماری این طرح تا اول مهر ماه ادامه دارد.
دکتر محمد موقری رییس مرکز بهداشت سیرجان در رابطه با چرایی اجرای این طرح توسط وزارت بهداشت گفت:« آمار بیماری فشار خون در سه دهه‌ی اخیر به شدت افزایش یافته و سه برابر شده است و یک مفهوم نگران‌کننده‌ای دارد. عامل دیگر برای انتخاب بیماری فشار خون در اولین طرح ملی وزارت بهداشت،عوارض جبران‌ناپذیر این بیماری در فرد بیمار است. بیماری‌های دیگری نظیر پوکی استخوان و آرتروز و ... هم افزایش پیدا کرده‌ است ولی عوارض این بیماری‌ها کشنده‌ نیست، در صورتی که فشار خون یک بیماری مهلک و کشنده است.» دکتر موقری ادامه داد:«اگر فردی که مبتلا به فشارخون است، درمان نشود به شدت خطرناک است و باعث بروز سکته‌های قلبی، مغزی، از کار‌افتادگی، ناراحتی‌های چشمی، مشکلات اندامی و... می‌شود.» وی اضافه کرد:« درصد زیادی از بیماری فشار خون قابل پیشگیری است و زمانی تشخیص داده شود، قابل کنترل و درمان است.»
از نظر او می‌توان فشار خون را با خوردن دارو، رژیم غذایی، فعالیت بدنی و ورزش، کم کردن استرس کنترل کرد؛«بنابراین سرمایه‌گذاری روی این بیماری و انجام کار پیشگیری و درمان، یک سرمایه‌گذاری خوب و مطمئن برای جامعه است. به همین دلیل وزارت بهداشت طرح کنترل فشار خون رابه عنوان اولین طرح ملی انتخاب کرد».
 استقبال شهروندان سیرجانی از طرح کنترل فشار خون
دکتر موقری در مورد نتایج این طرح در شهرستان سیرجان گفت: حدود 1000 نفر(ناظر، پرسش‌گر، بهورز، مراقب‌سلامت، پزشک، خدمات، راننده و ...) در218 ایستگاه و مرکز (پایگاه بهداشتی و خانه بهداشت) در طرح کنترل فشار خون مشارکت داشتند.
به گفته‌ی موقری طبق آمار مرکز بهداشت سیرجان در این طرح فشار خون 81762 نفر مربوط به گروه سنی بالای 30 سال کنترل شد و افراد دارای فشار خون بالا شناسایی شدند. وی در پاسخ به اینکه چگونه افراد شناسایی شده در این طرح پیگیری می‌شوند، گفت: «با توجه به اینکه پروسه تشخیص بیماری فشار خون زمانبر است بنابراین افرادی که پیامک برایشان ارسال شده باید به تدریج به پزشک مراکز بهداشتی درمانی مراجعه نمایند تا پزشک پس از اندازه گیری فشار خون نسبت به بیمار بودن یا نبودن فرد تصمیم بگیرد.» چه اقدامی برای این افراد انجام خواهد شد؟« این افراد از طریق مراقبین سلامت و بهورزان در مراکز و پایگاه‌های بهداشتی پیگیری می‌شوند و اگر نیاز به درمان یا پیگیری خاص داشته باشند، پیگیری و مراقبت می‌شوند تا در نهایت از سکته‌های قلبی و مغزی پیگیری شود. »
دکتر موقری آگاهی مردم نسبت به بیماری فشار خون را از نتایج دیگر این طرح ملی دانست و عنوان کرد: «مردم فهمیدند این طرح به نفع‌شان است تعداد زیادی از مردم اطلاع نداشتند که فشار خون‌شان نزدیک به مرز است و در مرحله پیش‌فشار خون هستند. بنابراین مطلع شدند تا بیشتر به سلامتی خود اهمیت بدهند.
 هزینه پیشگیری فشار خون از درمان آن کمتر است
او گفت: «خواهشی که از مردم دارم که بحث تغذیه، رژیم غذایی و فعالیت بدنی را جدی بگیرند و نمک را از سفره بردارند زیرا نمکی که در غذا و نان هست کافی است. فست‌فود کمتر مصرف کنند و میوه و سبزیجات تازه بیشتر مصرف کنند و رژیم غذایی سالمی داشته باشند که عامل بسیار مهمی در بحث کنترل فشار خون است».
موقری به بحث درمان با دارو اشاره کرد و گفت: «درمان فشار خون در ایران ارزان است و فشار خون با داروهای رایج در کشور باید کنترل شود چرا که هزینه‌های درمان بعدی و بستری شدن در بیمارستان به مراتب بیشتر است و با پیشگیری می‌توانند از این هزینه‌ها جلوگیری کنند و همچنین اگر افراد مبتلا به فشار خون بودند درمان مناسب و همیشگی داشته باشند».
او گفت: برخی بیماران تصور می‌کنند با مصرف یک دوره دارو درمان می‌شوند در حالی که فشار خون با مصرف کردن یک دوره دارویی درمان نمی‌شود و باید درمان ادامه دار باشد. مردم فکر نکنند طرح فشار خون تمام شده است. تازه این بحث حساس‌سازی است تا مردم بدانند بحث فشار خون چقدر مهم است و چقدر می‌تواند برای‌شان عارضه داشته باشد و چقدر قابل پیشگیری و کنترل است.
دکتر موقری از همراهی و حمایت‌های رییس و معاونان دانشکده پزشکی، معاونت بهداشتی و همکاران اورژانس، هلال‌احمر و نیز سفیران سلامت و رابطان بهداشت تشکر کرد و گفت: در این طرح سیستم و همکاری دستگاه‌های اجرایی و همکاری مردم را محک زدیم.