یکشنبه, 02 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

در جلسه شورای اداری شهرستان آشکارشد:
نشانه‌های اختلاف نماینده و فرماندار

 فرماندار سیرجان: لابی‌گری‌ها، باندبازی‌ها و رفیق‌بازی‌ها باید تاثیر خودش را از دست بدهد
 نماینده مردم سیرجان: پنج میلیارد تومانی که از وزیر نفت گرفتیم بر اساس همان
باندبازی و هر چه اسمش را بگذاریم، بود

 ناصر صبحی
پیش از این هم این شایعه زیاد در شهر شنیده می‌شد که حسن‌پور از فرمانداری محمد محمودآبادی ناراضی است. در جلسه شورای اداری شهرستان شواهدی وجود داشت که می‌تواند موید اختلافات میان نماینده و سرپرست فرمانداری باشد. هرچند در تمام طول جلسه، این دو به هر بهانه‌ای از یکدیگر تشکر می‌کردند.
«این‌که به بعضی از بخش‌ها توجه نشود و به بعضی از بخش‌ها حالا براساس ارتباطات یا چانه‌زنی‌ها توجه شود، چندان شایسته شهر فرهیخته‌ای مثل سیرجان نیست. این‌که اداره‌ای اهرم دارد و سهم بیشتری از اعتبارات رامی‌گیرد و اداره‌ای اهرم ندارد و سهم کمتر، ظلم و بی‌عدالتی است.»
این جملات بخشی از سخنان سرپرست فرمانداری در جلسه شورای اداری روز چهارشنبه بود که در حضور معاون اقتصادی استاندار، رؤسای ادارت و سازمان‌های مختلف سیرجان و نیروهای انتظامی و نظامی، امام جمعه و نماینده بیان شد. محمد محمودآبادی در این جلسه با اشاره به این‌که «لابی‌گری‌ها، باندبازی‌ها و رفیق‌بازی‌ها باید تاثیر خودش را از دست بدهد»، خبر از توافق مقدماتی با مدیران شرکت‌های صنعتی- معدنی برای یک‌کاسه کردن اعتبارات مربوط به مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها زیر نظر فرمانداری داد.
هرچند سرپرست فرمانداری در اشاره به پارتی‌بازی، باندبازی و ارتباطات نامی از حسن‌پور نبرد اما این سخنان به مذاق شهباز حسن‌پور خوش نیامد تا در نوبت سخنرانی خویش بگوید: «اشاره‌ای داشتید راجع به باندبازی‌ها و غیره و ذالک. ظرف ۱۰ سال گذشته تا به امروز هر مقدار پول بوده، بدون استثنا در اختیار فرمانداران گذاشته شده. یک ریال از این پول را من توزیع نکردم.» وی بحث را از چانه‌زنی برای ادارات سیرجان به سطح چانه‌زنی با مدیران کشوری برد: «این را به شما نگفتم و در جریان نبودید اما دیروز با آقای گل‌محمدی پنج میلیارد تومان از وزیر نفت بر اساس همان چک و چانه‌زنی، رابطه‌ای، باندبازی و هر چه اسمش را بگذاریم، گرفتیم. به این روش پیگیری افتخار هم می‌کنم و تعارف هم ندارم. حتما هم این روش باید ادامه پیدا کند.» حسن‌پور حتا گریزی هم به دین زد: «امام علی علیه السلام می‌فرماید در کارها پیگیر باشید زیرا خداوند برای کار مؤمنان پایانی جز مرگ قرار نداده است؛ یعنی می‌گوید تا روز مرگ باید پیگیر باشید، در کار مردم سماجت کنید و سماجت‌تان برادر عزیز، بیشتر از این باشد.»
 بازی شروع می‌شود
سرپرست فرمانداری در نوبت سخنرانی خویش، راهکاری برای از بین بردن پارتی‌بازی‌ و باندبازی‌ها ارایه داده: «شرکت‌ها در راستای عمل کردن به مسئولیت اجتماعی مقدار مشخصی اعتبارات را به صورت سرجمع در اختیار فرماندار قرار می‌دهند که در یک حساب شفاف و با نظارت سازمان بازرسی خواهد بود. درخواست‌های سازمان‌ها و ادارات می‌آید فرمانداری و از این‌جا اعتبارات براساس نیازسنجی و گستردگی کار هر اداره به صورت عادلانه تقسیم می‌شود.» نماینده با اشاره به جمله سرپرست فرمانداری در مورد موافقت‌نامه 120 میلیاردی با معاون وزیر و رییس ایمیدرو که قرار است این مبلغ ظرف سه سال در شهرستان و در حوزه‌های مختلف زیربنایی و اداری هزینه شود گفت: «همین ۱۲۰ میلیاردی هم که حضرت‌عالی حالا به خوبی دارید پیگیری می‌کنید، از «ب» بسم الله به آقای دکتر مکی‌آبادی گفتم که خودت با آقای مهندس آرش تقسیم کن و هر طور هم که تقسیم کردید، برای من فرقی نمی‌کند. همه برای من عزیز و دوست‌داشتنی هستند.» حسن‌پور در ادامه خطاب به رؤسای ادارات و سازمان‌های حاضر در جلسه گفت: «همین جا هم به ادارات عزیز عرض می‌کنم ۵۰ میلیارد کل بودجه دولت جمهوری اسلامی برای سیرجان است که اگر به شما داده شود، بیشتر از ۲۰ درصدش محقق نخواهد شد؛ یعنی ۱۰ میلیارد تومان اما ۱۲۰ میلیارد یک جا در اختیار جناب آقای محمود‌آبادی است.»
 توسعه متوازن یا نامتوازن؟
«آن‌چه که تاکنون در شهرستان سیرجان انجام شده گرچه قابل توجه و تقدیر است اما کافی نیست. علی‌رغم سرمایه‌های فراوان و منابع مالی عظیمی که در سیرجان وجود دارد، برخوردارِ لازم نیستیم. هنوز به آن توسعه‌یافتگی همه‌جانبه‌ای که مدنظر مسئولان نظام یا استانداردهای جهانی است، نرسیدیم. بخشی از آن برمی‌گردد به کوتاهی‌ها و مشکلاتی در شهرستان و در بخشی از ادارات داشتیم که باعث شده نتوانیم به میزانی که لازم است به توسعه‌یافتگی برسیم یا در بخش‌هایی به نوعی توسعه ناعادلانه اتفاق افتاده.»
حسن‌پور در واکنش به این سخنان سرپرست فرمانداری، گفت: «من این را به عنوان کارشناس قبول ندارم که گفته می‌شود شهر فقط در مسایل اقتصادی حرکت می‌کند؛ نه. من اعتقادم این است ماموریت اصلی که توی شهر انجام شده در کارهای فرهنگی است. به همین خاطر سیرجان دارالحسین لقب گرفته. در راهپیمایی روز اربعین بیشترین اعزام را داریم و در میان شهرستان‌ها، با بیش از ده هزار نفر بیشترین حضور را داریم. من این را نمی‌پذیرم ‌که گفته می‌شود در شهرستان فقط به مسایل اقتصادی توجه شده و به مسایل فرهنگی توجه نشده. دستگاه‌های فرهنگی دارند کار خودشان را انجام می‌دهند. شورای فرهنگی ما یکی از فعال‌ترین شوراها بوده و دو سال قبل هم به عنوان شورای نمونه معرفی شده است. حالا یک مقدار باید توجه بیشتری شود.»
حسن‌پور در ادامه با برشمردن برخی از آمارها، تلاش کرد تا سخنان سرپرست فرمانداری را ناوارد نشان دهد: «در بحث آموزش و پرورش، در حالی‌که در کشور فضای سرانه به ازای هر نفر دانش‌آموز ۵ ‌متر و متاسفانه در استان کرمان ۴ متر و ۹۰ سانتی‌متر است اما در سیرجان به همت همین مسئولان و خیرین و با وحدت، هماهنگی و انسجام از مرز هفت و نیم متر گذشته است. در بخش سرانه ورزشی گفته می‌شود که استاندارد کشور یک متر به ازای هر نفر است. دقیقا ۱۲ سال قبل وقتی سرانه ورزشی سیرجان را محاسبه کردیم، ۳۲ سانتی‌متر به ازای هر نفر بود اما امروز این سرانه بالای یک و نیم متر است که از سرانه ورزشی تهران نیز بیشتر است. این هم نبوده که بنده بخواهم این ماجرا را به نام خودم تمام کنم، بلکه همت و سخت‌کوشی جمع حاضر، بخشداران و دهیاران عزیز و مردم خیر و نوع‌دوست بوده است. همچنین قبل از انقلاب در کشور کمتر از ۲۰ درصد جمعیت تحت پوشش تامین اجتماعی بود. خوشبختانه امروز بالای ۵۰ درصد کل جمعیت تحت پوشش بیمه‌های همگانی هستند و متاسفانه در استان کرمان این آمار ۴۵ درصد است درحالی‌که تا پایان سال گذشته بیش از ۶۷ درصد مردم سیرجان بیمه شدند.»
حسن‌پور در ادامه به وعده مسکن و شهرسازی در اجرایی شدن عملیات ساخت چهارهزار و ششصد واحد در یک ماه آینده اشاره کرد و گفت: «در بحث بنیاد مسکن تقاضای من ۱۰ هزار واحد بود که خوشبختانه جناب آقای خواجویی تا دیروز سه‌هزارو پانصدتایش را قطعی کردند که با آن چهار هزار و ششصد تا می‌شود هفت‌هزارو ششصد تا. البته باز هم جناب آقای محمود آبادی، سه‌هزار مستاجر توی شهر داریم که هنوز فکر زمین هم برای‌شان نشده است.»
حسن‌پور سپس رو به حاضران گفت: «دوستان هم اگر می‌خواهند ببینند که بین خودشان و دوستان خودشان، نمره‌شان چند است. ببینید آیا این توازنی که آقای محمودآبادی می‎فرمایند انجام شده یا نشده و در استان نمره‌شان چند است؟».
جمله بعدی که حسن‌پور بدان واکنش داشت، آنجا بود که سرپرست فرمانداری با اشاره به وضعیت ادارات سیرجان گفت: «ادارات شهرستان در شأن شهرستان سیرجان نیستند. بعضی ادارات هنوز اجاره‌ای هستند، بعضی‌ تشکیلات و سیستم اداری‌شان هنوز متعلق به دهه شصت و هفتاد است که باید به روز بشوند.»
حسن‌پور با اشاره به ساختمان مجلل جلسات فرمانداری گفت: «ما برای اولین جلسه شورای اداری توی ساختمان هستیم و باید تشکر کنم از ساختمان زیبایی که جناب آقای مکی‌آبادی ساختند. امیدوار هستم آقای محمودآبادی نیز تک‌تک ادارات را این‌گونه بسازند. چون من هم به بعضی از ادارات که می‌روم، از دیدن امکانات کم‌شان رنج می‌کشم.»
 توپ در زمین دولت و فرمانداری
حسن‌پور در ادامه سخنان خویش، به تمجید از برخی ادارات سیرجان پرداخت و گفت: «من 10 تا اداره را همین الان می‌توانم نام ببرم که از کل استان جلوتر هستند. یعنی مدیران کل‌ می‌نویسند که اداره این شهرستان الگو و نمونه است. بنابراین جا دارد از همه دوستان، معاونان جناب‌عالی، شورای تامین، امام جمعه محترم و تک تک ادارات تشکر کنم.»
همچنین وی افزود: «اگر تکریم ارباب رجوع بود، ضرورتی نداشت که مردم به بنده مراجعه کنند. مردم وقتی به بنده مراجعه می‌کنند که دیگر به تنگ آمدند؛ یعنی آخرین راه علاج‌شان مراجعه به نماینده است. امیدوار هستم همانگونه که فرمودید، ادارات به نحوی پیش بروند که ما هیچ مراجعه‌کننده‌ای نداشته باشیم.»
نماینده همچنین با اشاره به سخنان سرپرست فرمانداری در حذف شدن برخی از شاخص‌های اعتباری توسط دولت گفت: «‌آقای فرماندار باید برای برگرداندن حق مردم سیرجان شمشیر بزند. به علت کمک خیرین، بعضی از بودجه‌های ما در استان کم شده؛ در حالی‌که این ظلم مضاعف است. مطابق قانون، وقتی مردم در یک پروژه تا 40 درصد کمک می‌کنند، دولت باید ۶۰ درصد باقی‌مانده را کمک کند. اگر ۸۰ درصد مجموعه بیمارستان امام رضا را خیرین ساختند، دلیل نمی‌شود که دولت به وظایف خودش جامه عمل نپوشاند.»
 صدور دوباره نامه مسکن در انتخابات توسط نماینده
«خبرنگاری از من سؤال کرد که آیا موقع انتخابات دوباره نامه برای زمین می‌دهید؟ گفتم حتما. گفت چرا؟ گفتم اگر ادارات کارشان را انجام می‌دادند، نیازی نبود که من زمین بدهم. اصلا کسی به من مراجعه نمی‌کرد اما بنده محل رجوع مردم هستم. وظیفه نماینده است که دست به سینه، تابع و خادم مردم باشد و کار مردم را انجام دهد.»
حسن‌پور همچنین در ادامه با اشاره به جملات سرپرست فرمانداری در لزوم صیانت از قیمت‌های مصوب سازمان‌های مرجع در بازارهای سیرجان گفت: «دوستان عزیز، شورای اداری، شورای تامین، وضعیت معیشت مردم ولله وحشتناک است. بیش از آنچه فکر می‌کنید، بیش از آن‌چه در جلسات‌تان می‌گویید، وضعیت معیشت و گرانی‌ها سرسام‌آور است.»
محمودآبادی در نوبت سخنرانی خویش گفته بود: «در شهر ما نوع زندگی مقداری بالاتر و سطح هزینه‌ها گران‌تر است، حداقل باید از همسان‌سازی قیمت‌ها و تنظیم بازار براساس نرخ‌گذاری‌ای که توسط سازمان‌های قانونمند انجام شده، صیانت کنیم. باید مواظب باشیم که بی‌عدالتی در حوزه‌های مختلف بازار وجود نداشته باشد. همه باید بی‌تفاوتی را نسبت به آن‌چه در شهرستان اتفاق افتاده کنار بگذاریم و نظم و انصباط را جاری کنیم.»
نماینده ضمن اشاره به باخبر بودن سرپرست فرمانداری از وضعیت بد برخی ادارت، گفت: «می‌خواستم بعضی از چالش‌های شهرستان را هم بگویم؛ بعضی از مسائلی که در شان مردم و در شان ادارات ما نیست. خود آقای محمود‌آبادی خبر دارند که بایستی مجموعه شورای تامین با بعضی از چالش‌ها و ناهنجاری‌ها برخورد جدی‌تری داشته باشد. نمی‌پذیرم روستاییِ بیچاره با خون دل آمده باشد و هزینه برق را داده باشد اما امروز کابلش را بدزدند و بعد اداره برق بگوید خودتان بروید و دوباره بخرید. پس مسئولیت ما چیست؟ اولین مسئولیت حکومت اسلامی تامین امنیت مردم است، تامین عدالت است. در مساله عدالت آقا ناراحت است.»
سرپرست فرمانداری در بخش دیگری از سخنان خویش خطاب به رؤسای ادارات گفت: «بنا نیست رییس اداره کاسه گدایی دستش بگیرد و از این شرکت به آن شرکت دنبال دو قران پول باشد. حتا اگر بودجه ندارید، نباید چنین ذلتی را بپذیرید. آن‌ها که باید مسئولیت اجتماعی را انجام دهند، در مقابل مسئولان شهرستان پاسخگو هستند و انجام خواهند داد. خواهش می‌کنم دوستان دیگر چنین ارتباطاتی نداشته باشند. اگر موردی باشد، به صورت قانونی برخورد خواهد شد. شأنیت و جایگاه ادارات همان‌طور که اقتدار دولت و نظام باید حفظ شود، شما هم اقتدار خودتان را حفظ کنید و براساس دستور مافوق عمل کنید.»
در این جلسه معاون اقتصادی استاندار نیز رو به مدیران و خبرنگاران شهرستان، بر اهمیت و جایگاه شهرستان سیرجان تاکید کرد.
به نظر می‌آید محمودآبادی معتقد است به سبب برخی دخالت‌های مسئولان ارشد شهرستان در توزیع اعتبارات و همچنین برخی اقدامات مدیران شهرستان برای جلب اعتبارات مالی از شرکت‌های صنعتی- معدنی، جایگاه فرمانداری به عنوان عالی‌ترین نهاد دولتی در شهرستان زیر سؤال رفته و حالا او برای خویش ماموریت بازگرداندن اقتدار به فرمانداری را تعریف کرده است. کار راحتی نخواهد بود زیرا سیرجان شهر سیاست‌های پشت پرده است و به خصوص در سالی که انتخابات باید در آن برگزار شود، سیب سیاست سیرجان هزاران چرخ خواهد خورد و سیاست‌بازان شهرستان هزاران شعبده در آستین خود دارند.