چاپ

گزارش پاسارگاد از حضور مدیرعامل گل‌گهر در جلسه‌ی شورای‌شهر
گل و بلبل شورا و گل‌گهر

 گروه جامعه
«‌اعضای شورای شهر یک بار خدای نکرده یک مصاحبه‌هایی نکنند که به گل‌گهر بر‌بخورد و آن اتفاقات زمان آقای جلال‌مآب و تقی‌زاده تکرار شود.» منظور ایمان عتیقی معاون مدیرعامل گل‌گهر از آن اتفاقات «رابطه‌ی شکرآب» بین گل‌گهر و شورای‌شهر است. حالا شهباز حسن‌پور همه را آورده بود تا فاصله بین گل‌گهر و شورا را از میان بردارد. رابطه‌ایی که در شورای چهارم به حدی تیره و تار شد که علی‌رغم چندین بار دعوت شورا از ناصر تقی‌زاده مدیرعامل گل‌گهر، وی به شورا نیامد.
 چه الزامی دارد که بروم شورا؟
ناصر تقی‌زاده مدیرعامل سابق گل‌گهر در مصاحبه‌ای با پاسارگاد گفته بود: «‌من چه الزامی دارد که بروم آنجا؟ چرا باید بروم آنجا و سیم جین بشم؟ اگر محترمانه جلسه‌ای برای همفکری باشد، می‌روم. من احساس نمی‌کنم بدهکارم. وقتی که من بروم آنجا و بخواهند حرفی بزنند یا توهین کنند من هرگز نمی‌روم. کارشان را به ما بگویند اگر قانونی باشد ما انجام می‌دهیم. مگر من کارمند شورای‌شهر یا شهرداری هستم؟ شورای‌شهر قوانین‌اش چیست؟ بگویند طبق بند فلان من باید بروم یا باید خواهش کنند که من بروم. در یک جمع تعامل یا قانونی کدام یکی از این دوتاست؟ وقتی که نه قانونی‌ست و نه همکاری و با تحکم می‌خواهند چیزی بگویند، من چرا باید بروم؟ من اولین جلسه شورای اداری که رفتم یکی از اعضای شورای شهر داد و هوار می‌کرد. به او گفتم اگر سند گل‌گهر را به نام‌تان بزنیم کفایت می‌کند؟ می‌گفتند زباله‌های شهر را هم شما باید جمع کنید. ببینید! خواسته‌ها باید معقول و قانونی باشد.»
 نیاز است که گل‌گهر به شهرداری کمک کند
صبح چهارشنبه پس از اینکه مدیرعامل گل‌گهر به همراه اعضای هیئت‌مدیره و معاونان، فرماندار و نماینده مردم سیرجان از پروژه بیمارستان، کارخانه فولاد تونلی و کارخانه سیم بکسل در منطقه‌ویژه بازدید کرد به شورای‌شهر آمد تا بگوید نگران اتفاقات گذشته نباشید و من با شما همکاری می‌کنم. اسماعیل خواجویی در ابتدا سعی کرد مثل همه مدیران با خوشآمدگویی‌های متعارف سخنش را آغاز کند. او سپس به گل‌گهر اشاره کرد: «یکی از نعمات خداوند در این شهر معادن اطراف شهر است مثل معدن گل‌گهر که بسیاری از جوانان این شهر در این معدن مشغول به کار هستند و بسیار به اقتصاد این شهر کمک کردند.» خواجویی که تجربه‌ی خوبی از زمان ناصر تقی‌زاده ندارد و نامه‌های دعوتش بدون پاسخ مانده بود، سعی کرد این بار با اشاره به قانون، میخ شورا را محکم بکوبد: «‌شورای شهر نمایندگان مردم هستند و در این پارلمان محلی برای شهر تصمیم می‌گیرند، و قانون هم به صراحت گفته است مسئولان، استانداران و فرمانداران ملزم به رعایت دستورات شورا و حضور در جلسات شورا هستند.» او این‌ها را گفت که به اینجا برسد؛ «‌مدیران قبلی گل‌گهر؛ آقای مهندس طیبی به جلسه شورا آمد، آقای مهندس جلال‌مآب هم همین طور با ما همکاری داشتند، آقای مهندس تقی‌زاده هم آدم توانمند و فنی بودند و خیلی هم کار کردند اما خیلی به قانون توجه نداشتند، یعنی با شورا تعامل نداشتند که حالا دلایل خاص خودشان را داشتند و ما هم از ایشان دعوت کردیم اما به جلسات شورا نیامدند. به هر صورت ما نمایندگان مردم شهر هستیم و چیز اضافی هم نمی‌خواهیم.» او سپس سعی کرد با مطرح کردن بحث استانی شدن ارزش‌افزوده به گونه‌ای درخواستش را از مدیرعامل جدید مطرح کند: «ارزش افزوده‌ای که قبلا 9 درصد سهم شهرداری‌ها بود، هم‌اکنون تصویب شد در اختیار استان قرار بگیرد و سهم شهرداری ناچیز شد. بنابراین نیاز است که گل‌گهر کمک کند.» او سپس با تشکر از شهباز حسن‌پور که با وصول سهم شهرداری از گل‌گهر توانسته بود کمک زیادی به شهرداری کند.
 من می‌دانم و خدا و دل شورا و شهرداری
نماینده‌ی مردم سیرجان که به دعوت او این جلسه برگزار شده بود با اشاره به جمله‌ی اسماعیل خواجویی که تقی‌زاده به جلسات شورا نمی‌آمد، خطاب به مدیرعامل گل‌گهر گفت: «‌این نقیصه را ما هم قبول داریم. این برخوردی که امروز شما کردید برای بنده و آقای خواجویی که یک مقدار با هم رفیق‌تر هستیم درس بزرگ و اخلاقی بود. آقای ملارحمان، اگر همه‌ی گل‌گهر را امروز به ما هدیه می‌کردید شاید به اندازه‌ی این کار اخلاقی و ماندگار خوشحال نمی‌شدیم و یقینا در تاریخ شورا و شهرداری تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.» حسن‌پور سپس ضمن معرفی افراد حاضر در جلسه به مدیرعامل گل‌گهر گفت: «الحمدالله سیرجان پایتخت رسانه‌ای کشور است، دیشب خدمت یکی از دوستان می‌گفتم زرند با آن همه دبدبه و کبکبه یک روزنامه داشت که به دلیل همکاری ضعیف مسئولانش تعطیل شد، سیرجان حداقل ده رسانه‌ی فعال دارد بهترین و زیباترین و تیزبین‌ترین چشمان نظارتی هستند که الحمدالله همیشه ما مسئولان را به چالش می‌کشند.» او پس از همه‌ی این تقدیر و تشکرها گفت: «به هر حال اشتباهی از طرف دولت صورت گرفت و ما تابع قانون هستیم، ما در مجلس هم خیلی فریاد زدیم که وقتی معدنی در یک شهر هست، آن معدن برای مردم آن شهر یک سری هزینه‌ها دارد و در قبالش مسئولیت‌های اجتماعی‌شان را باید انجام دهند. در گذشته که ارزش افزوده گل‌گهر به شهرستان سیرجان تعلق می‌گرفت وضعیت خوب بود و بر همین اساس ما یک شهرداری پولداری داشتیم.» حسن‌پور با اشاره به رابطه‌ی خوب شهرداری و گل‌گهر در زمان شهرداری خودش، گفت: «‌زمانی شهردار بودم آقای تقی‌زاده در دور اول مدیرعامل گل‌گهر بودند، یک روز بهش زنگ زدم گفتم به شهرداری کمک نمی‌کنید، گفت یک مقدار آهن قراضه‌ هست بیا ببر و بفروش‌شان، سال 82 من رفتم آن‌ها را آوردم و 430 میلیون تومان فروختم‌شان، که به پول امروز باید بگوییم چندصد میلیارد تومان می‌شود، با تزریق این پول دستم باز شد و 600 تا کارگر برای شهرداری گرفتم، هم پول داشتیم و هم کار می‌کردیم. امروز که این پول دارد بین یک استان سه میلیونی تقسیم می‌شود من می‌دانم و خدا و دل این شهردار و شورا که چه گرفتاری‌هایی دارند یعنی هرچه هم دربیاورند حقوق است و آخر ماه به مشکل برمی‌خورند، دیگر چه برسد به وضعیت خیابان و آسفالت و...» حسن‌پور گفت: «بنده می‌دانم شما نسبت به مسایل و مشکلات شهر حساس هستید، درخواستی را امروز من در جمع بزرگان شورای شهر و جناب‌عالی مطرح نمی کنم و فقط از مهندس عتیقی و مهندس خضری به عنوان اعضای هیئت‌مدیره خواهش دارم هرچه مدیرعامل گل‌گهر به جلسه‌ی هیات‌مدیره آوردند که مربوط به سیرجان بود حضرت عباسی چشم‌بسته امضا کنید نه اینکه بخواهید مطالعه‌اش کنید که آیا با بند واو و تبصره الف می‌خواند یا نه.»
ایمان عتیقی در پاسخ گفت: «‌خب باید بروید با بقیه رفیقان‌تان هم صحبت کنید.» حسن‌پور هم گفت: «‌با یک نفرشان که صحبت کردیم به بقیه هم زورمان نمی‌رسد، آقای ملارحمان که کنارمان هست. سه تا رای تاثیرگذار هم داریم.» محمدرضاخضری عضو هیئت‌مدیره گل‌گهر هم گفت: «ما هم همراه آقا‌ی ملارحمان هستیم.» سپس حسن‌پور گفت: «‌پس من دیگر حرفی نمی‌زنم و بر محمد و آل محمد صلوات».
‌نگران تعاملات بین گل‌گهر و مجموعه‌ی شهر نباشید
جمشید ملارحمان مدیرعامل گل‌گهر با ابراز خرسندی از اینکه امروز لحظاتی را مهمان اعضای شورای‌شهر و مسئولان شهری هست، گفت: «باید بگویم آقای عتیقی بیشتر از اینکه گل‌گهری باشد شورای‌شهری هستند و همیشه شمشیرشان برای مسایل شهر تیز است، آقای مهندس خضری هم در جلسه‌ی قبل در هیئت‌مدیره که بحث مسئولیت‌های اجتماعی پیش آمد تیغ را بر بقیه اعضای هیئت‌مدیره کشید، منتهی باید بنشینم و حرف بزنیم.» او با بیان اینکه بحث مسئولیت‌های اجتماعی سیرجان اصلا قابل مباحثه نیست، گفت: «‌در ارتباط با تعاملات گل‌گهر با مجموعه‌ی شهری خیال‌تان راحت راحت باشد. من فکر می‌کنم که شما در این یک ماه گذشته هزینه‌هایی را که ما در شهر انجام دادید اگر به تعداد روزی که گذشته است تقسیم کنید من فکر می‌کنم که به ازای هر روز بالاتر از میلیارد باشد، و اگر با این وضعیت پیش رویم تعهدات‌مان تا یک ماه دیگر تمام می‌شود و به خانه‌مان می‌رویم و دیگر درِ گل‌گهر بر روی شهر بسته می‌شود، اما بدانید که با سرعت همه ‌کارها دارد انجام می‌شود.» جمشید ملارحمان گفت؛ «‌نگران تعاملات بین گل‌گهر و مجموعه‌ی شهر نباشید من باور دارم بیمارستانی که دارد اینجا احداث می‌شود، ورزشگاهی که دارد تکمیل می‌شود این‌ها فقط مال سیرجان نیست و سرمایه ملی هستند.» او ادامه داد: «‌من واقعا لذت می‌برم و افتخار می‌کنم که منابعی که در می‌آید به جای اینکه در نهایت تبدیل شود به یک سری منابع و سود سهام، در تکمیل پروژه‌ها هزینه می‌شود. اصلا این درآمدها را ما باید صرف این کارها کنیم. مثلا پروژه آب که الان یک افتخار ملی است شما مطمئن باشید این پروژه نه تنها برای گل‌گهر و نه تنها برای سیرجان و استان کرمان بلکه به رفع معضل کم‌آبی کل کشور کمک می‌کند. شما خیالتان از گل‌گهری که به این شکل با شما تعامل می‌کند، راحت باشد. یک مقدار وقت‌تان را روی بخش‌های دیگر بگذارید.» از نظر او؛ «امروز مجموعه‌ی گل‌گهر مجموعه‌ای است که تمام مسئولان کشور با حساسیت دارند آن را رصد می‌کنند. مجموعه گل‌گهر فقط یک نماینده ندارد بلکه کل کمیسیون صنایع و اقتصادی مجلس به همت آقای حسن‌پور دارند حمایت می‌کنند و مجموعه‌ای هست که امروز تحت حمایت بالای 100 نفر از نمایندگان مجلس است و ما هم قول دادیم حرکت‌های‌مان ملی باشد.» او رو به رییس شورا گفت: «‌آقای خواجویی نگران نباشید اینکه بخواهم یک سری درخواست‌ها روی کاغذ به من تحویل بدهید. خیلی از این کار خرسند نیستم، چون من هم در کنار شما هستم و آقای فراندار هم دیشب قول دادند که یک همراهی داشته باشند و یک نظم و نظامی به بحث مسئولیت‌های اجتماعی داده شود که ما دیگر دنبال خرده‌فروشی نباشیم.» او در پایان گفت: «ما را در کنار و همراه خودتان بدانید و تلاش نکنید که نظر من را جلب کنید. من اتوماتیک کار خودم را انجام می‌دهم».
شهباز حسن‌پور دوباره در مدح مدیرعامل جدید گل‌گهر گفت: «در روزهای ابتدایی حضور آقای ملارحمان در سیرجان به استادیوم امام علی رفتیم. آنجا من و مهندس عتیقی چک و چانه می‌زدیم برای سه چهار میلیارد تومان، ایشان اما دستور 20 میلیارد تومان را دادند. آن هم زمانی که هیچ‌کدام از ماها نبودیم و درخواست نکردیم، خوشبختانه در ورزشگاه سه شیفت داریم کار انجام می‌دهیم تا کار زودتر تمام شود و این یک کار ماندگار برای شهر است که واقعا جای تقدیر دارد.» حسن‌پور ادامه داد: «‌در رابطه با انجام برخی امورات ما سعی کردیم از همه‌ی پتانسیل‌های کشور استفاده کنیم. من امروز یک تماس با آقای شهردار و آقای خواجویی داشتم گفتم بروید برای اینکه یک گوشه شهر را آباد کنید آسفالت پروژه 120 هکتاری را انجام بدهید و کل پولش را بگیرید و یک ریالش را هم از گل‌گهر نخواهیم گرفت و از سایر منابع دولت هزینه‌اش را تامین می‌کنیم.» در این لحظه ملارحمان آرام زیرلب گفت: «‌علی‌الحساب پول نمی‌گیرند بعدش می‌آیند می‌گیرند.» حسن‌پور پاسخ داد: «اگر بخواهیم از گل‌گهر پول بگیریم هزینه آسفالت کل شهر را می‌گیریم. یک موردی در این چند روز مرتب خبرنگارها از من می‌پرسیدند راجع به اجرای پروژه‌های گل‌گهر بود، پروژه‌هایی که در گذشته شروع شده بود با قوت و قدرت ادامه پیدا خواهد کرد و مطمئن باشید ظرف چندماه آینده پروژه‌های جدیدتری شروع خواهند کرد و انشاالله در یک کنفرانس مطبوعاتی خودشان به صورت مرتب و مفصل این گزارش را خواهند داد.»
جمشید ملارحمان دوباره با تاکید بر اجرای پروژه‌های نیمه‌کاره گل‌گهر گفت: «‌در پروژه‌های گل‌گهر اصلا توقف برای من معنا ندارد. این خیلی زشت است که ما برویم در کارخانه سیم بکسل به خاطر دعوای دو تا سهامدار سر پول، پروژه یک سال متوقف شده باشد. دو تا سوله با عظمت درست کرده بودند وقتی داخلش خط تولید نباشد به نظر من باید با هوابرش ببرند و به جای ضایعات ازش استفاده کنند، بهتر از آن است که آنجا آن زمین‌ها را شغال کرده باشند. این‌ها را باید حتما با قاطعیت به آن بپردازیم، مطمئن باشید واقعا ظلم است اگر پولی را جایی هزینه کرده باشید آن کار باید تا انتها اجرا شود».
 مدیرعامل در بحث کمک کردن به شهر از ما جلوتر است
محمدرضا خضری یکی از اعضای هیئت‌مدیره گل‌گهر هم گفت: «هیچ‌وقت من فکر نمی‌کنم تیم مدیریتی شهرستان به این خوبی و هماهنگی بوده باشد. اما من این نکته را خدمت‌تان عرض کنم در رابطه با جلسه هیئت‌مدیره و دفاعی که بنده و مهندس عتیقی برای اجرای پروژه‌های مسئولیت اجتماعی کردیم باید اعتراف کنم با اینکه ما سیرجانی هستیم اما آقای ملارحمان یک قدم از ما جلوتر هستند.» او ادامه داد: «‌اخیرا شنیدم بعضی‌ها یک نگرانی‌هایی در خصوص ادامه و پیشرفت پروژه‌ها دارند. باید بگویم آقای ملارحمان با تفکر مثبتی که نسبت به همه‌ی پروژه‌‌ها دارند هیچ نگرانی وجود ندارد.» از نظر او؛ «اسم گل‌گهر امروز دیگر شهرستانی نیست، استانی و کشوری نیست. یک برند جهانی است. گل‌گهر کمک خودش را مستمر دارد انجام می‌دهد و هیچ نگرانی هم وجود ندارد. هیئت‌مدیره هم نظرشان کم‌و‌بیش کمک کردن است. آقای مدیرعامل هم در بحث کمک کردن به شهر از ما جلوتر است. ما هم همراهی می‌کنیم تا هر نوع پروژه‌ای که بخواهد در شهر اجرا شود».
 مصاحبه‌هایی نکنید که به گل‌گهر بر بخورد
ایمان عتیقی با اشاره به رابطه‌ی شکرآب بین گل‌گهر و شورا گفت: «‌آقای خواجویی به روابط قبل بین شورا و گل‌گهر اشاره کردند، اما چرا این اتفاق افتاد؟ بیاییم یک کاری بکنیم اعضای شورای‌شهر به زعم خودشان، ما معاونان و مدیران گل‌گهر هم به طریق خودمان کمک کنیم که آقای ملارحمان به ساختار شهری نزدیک شود و به قول معروف شیطنت‌هایی نکنیم. از آن طرف هم اعضای شورای شهر یک بار خدای نکرده یک مصاحبه‌هایی نکنند که به گل‌گهر بر بخورد و آن اتفاقات زمان آقای جلال‌مآب و تقی‌زاده تکرار شود.» او باز هم تاکید کرد؛ «ببینید الان دور هم نشستیم همه چیز خوب است خواهشی دارم بگذاریم این رابطه باقی بماند. من با همه‌ی مدیران قبلی به شورا آمدم، با آقای جلال‌مآب و تقی‌زاده به شورای‌شهر آمدم جلسه‌ی اول دور هم نشستیم و همه‌چیز خوب بود، اما جلسه‌ی بعد چی شد؟ چه اتفاقی افتاد؟ زمان آقای جلال‌مآب که ایشان قهر کرد و رفت، زمان آقای تقی‌زاده هم ایشان دیگر به شورا نیامد. پس یک اتفاق بدی این وسط می‌افتد، ماها باید یک کاری انجام ‌دهیم که دیگر این اتفاق نیفتد. به هرحال من به خودم و سایربچه‌های گل‌گهر توصیه می‌کنم به گونه‌ای مسایل شهر را به مدیرعامل منتقل کنند که مدیرعامل احساس نکند موضع وجود دارد. قرار است چهارسال دور هم بنشینیم و تصمیم بگیریم.» عتیقی گفت؛ «‌در وضعیت فعلی آقای ملارحمان تصمیمات خوبی را برای توسعه و مسایل شهری گرفتند و این خواهش را دارم که بهشان انرژی بدهید که همچنان که در یک ماه اخیر جلو رفتند، در چندسال آینده هم همین‌جوری ادامه دهند. خدای نکرده اعضای شورای بیایند یک مصاحبه‌ای بر علیه گل‌گهر یا چیزی که به گل‌گهر ربط داشته باشد بکنند، حالا ما خودمان هم که تعارف نداریم آن فردی هم که می‌آید این حرف‌ها را می‌نویسد درصدی را به خاطر دلسوزی می‌نویسد، درصدی را به خاطر جذب چهارتا مخاطب. این کار را نکنیم که گل‌گهر از شورای‌شهر جدا نشود. آقای مهندس به ما ماموریت دادند، توپ در زمین ماست. انشالا کمک کنید انجام شود. دستورهای خوبی را دادند. امیدوارم کمک کنید که این وفاق و دوستی را ادامه دهیم.» او در پایان برای گرفتن تاییدیه حرف‌هایش رو به حسن‌پور گفت: «اگر من اشتباه می‌کنم آقای حسن‌پور شما اصلاح بفرمایید». حسن‌پور هم گفت: «شما هیچ موقع اشتباه نمی‌کنید.» سپس با خنده گفت: «ما نمایندگان باید حرف همه را تایید کنیم اما نکات بسیار مهم و حساسی را اشاره کردید. آقای امین صادقی حین این حرف‌ها به من گفتند ما شورای جدید بحمدالله همه سر سازش داریم و اگر هم بوده مربوط به گذشته‌های دور بوده است. الحمدالله همدلی و هماهنگی و وفاق هست و فرمایش شما کاملا درست است .»
 امیدوارم نسبت به گذشته وضعیت‌مان بهتر شود
محمد محمودآبادی فرماندار سیرجان هم به نقش شوراها اشاره کرد و سپس گفت:« در حواشی شهر مسایلی داریم که شورای‌شهری باید به آن بپردازد اما در کنار همه‌ی این معضلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی که در شهرستان وجود دارد، مردم و مسئولان و پارلمان محلی ما یک امید بزرگ دارند و آن هم این است که شهر ما یک شهر صنعتی است و معادن و شرکت‌های مختلف و توانمند در سیرجان وجود دارند.» محمودآبادی گفت: «حضور آقای ملارحمان در جلسه‌ی علنی شورای‌شهر به معنا و مفهوم تعامل است و ایشان نقش گل‌گهر را در مسئولیت‌های اجتماعی و همچنین در پروژه‌های شهری پذیرفتند و با روحیه‌ای که بنده از ایشان سراغ دارم و توانمندی و سابقه‌ای که در حوزه صنعت داشتند خیلی امیدوارم که نسبت به گذشته وضعیت‌مان بهتر شود و مناسبات مسئولان شهرستان با گل‌گهر در یک تعامل دوسویه اثرگذار باشد. شهردار دیگر دغدغه مشکلات و معضلات جاده‌ای و روشنایی، حاشیه‌شهر را ندارد چرا که می‌داند یک حامی بزرگی مثل گل‌گهر در کنارش است».