سه شنبه, 04 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

«پیوند عضو» نباید با «اعدام» گره بخورد

ایسنا: وزیر اسبق بهداشت و فوق تخصص گوارش و کبد در واکنش به آیین‌نامه اخیر قوه قضاییه درباره پیوند عضو از اعضای زندانیان محکوم به اعدام، تاکید کرد: «اهدای عضو»، اساس «پیوند» است و نباید با موضوع اعدام گره بخورد. دکتر کامران باقری لنکرانی گفت: کسانی که این بند را در این آیین‌نامه پیشنهاد داده‌اند، تصمیم غیرعالمانه‌ای گرفته‌اند؛ چراکه این اقدام از نظر اخلاق پزشکی کار درستی نیست و تقریبا همه جامعه پزشکی با چنین اقدامی مخالفند. فردی که محکوم به اعدام است، نباید در شرایطی قرار گیرد که از عضوش استفاده شود.

لو رفتن باند سازمان‌یافته تقلب در آزمون‌سراسری ۹۸

ایلنا:   سازمان اطلاعات سپاه با انتشار اطلاعیه‌ای از انهدام شبکه سازمان یافته‌ای 16 نفره که قصد تقلب در کنکور سراسری سال 98 داشتند خبر داد. در این گزارش آمده که عوامل این باند به جرم کلاهبرداری از طریق فروش سؤالات کنکور، تقلب هوشمند و الکترونیک در آزمون سراسری دستگیر شدند. شبکه مذکور ضمن اقدام به بستن قرارداد با داوطلبان آزمون سراسری با ایجاد شبکه‌ای متشکل از آزمون دهندگان،  برگزارکنندگان آزمون و ایجاد تیم پشتیبان اقدام به ایجاد باندی سازمان‌یافته برای تقلب کرده بودند.

رفع حصر به جامعه امید می‌دهد

جماران: محسن صفایی‌فراهانی فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: رفتن به سراغ شخصیتی نظیر آقای خاتمی که نیاز به خرج کردن ندارد. تنها کافی است به آقای خاتمی و امثال ایشان احترام بگذارند تا از تمام توان خود برای کشور استفاده کنند. وی گفت: رفع حصر از محصورین نیز در این شرایط می‌تواند به جامعه امید دهد. حال که نمی‌توان در پیشبرد فرآیندهای اقتصادی تلاش چندانی نمود، لااقل باید از بُعدهای روانی تلاش‌هایی انجام داد که جبران‌کننده فشارهای اقتصادی بر مردم باشد.

برخی نجومی‌بگیران عزل و برخی راهی زندان شدند

مهر: رییس دیوان محاسبات کشور گفت : در مجموع با توجه به گزارش‌های اول و دوم و سوم این دیوان، حدود ۵۷ میلیارد تومان پول ناشی از حقوق‌های نامتعارف را به خزانه برگرداندیم.عادل آذر گفت: از ۱۰۰ هزار مدیر پایه که حقوق و مزایای آنها رسیدگی شد، ۳۹۴ نفر حقوق نامتعارف و غیرقانونی داشتند. او گفت: علاوه بر پرداخت حقوق‌های نامتعارف، وام‌های نامتعارف با سودهای صفر درصد و یا یک درصد و مانند آن هم داشتیم. او گفت: تعدادی از حقوق‌بگیران نامتعارف، معزول شدند و برخی‌ هم به زندان رفتند.