پربارترین بخش ما سیرجان بود

 پاسارگاد
رویداد ملی دوباغ‌ با محوریت باغ سنگی و باغ شاهزاده در حال برگزاری است. در فاز نخست این رویداد هفته گذشته 100 نفر از هنرمندان حوزه تجسمی‏، مجسمه‌سازی، عکاسی و... از این دو باغ بازدید کردند و قرار است مشاهدات‌شان را به اثر هنری تبدیل کنند. این‌ آثار هنری هم به صورت کتاب در‌می‌آیند. مهدی بذرافشان عضو شورای راهبردی خانه هنرمندان و عضو تیم اجرایی رویداد دو باغ در گفت‌وگویی کوتاه در مورد دیدار هنرمندان از سیرجان توضیحاتی ارایه می‌دهد.
 فکر می‌کنید چقدر به اهدافتان دست یافتید؟
ارزیابی جریان دوباغ فرصت مناسبی نیست باید پروژه به پایان برسد.
 فاز صفر دیدار هنرمندان بود و شما هم اهدافی داشتید. به آن اهداف رسیدید؟
بله. فاز صفر بود که ما عبور کردیم. قرار بود هنرمندان غیرکرمانی که ثبت نام کردند بیایند و با دوباغی که عنوان شده بود مواجه بشوند. تاریخی که گذشته و شرایطی که اکنون این باغ‌ها دارند. این باغ‌ها مصداقی از حوزه فرهنگ عامه سیرجان و ماهان هستند. قرار بود این فرهنگ عامه در مسیر دوباغ نمایش داده شود. که این اتفاق‌ها در سیرجان با حمایتی که از رویداد شد رخ داد، محقق شد. هنرمندانی به سیرجان آمدند به شدت هیجان‌زده شده و با باغ سنگی ارتباط برقرار کردند.
 علاوه بر دیدار پنل‌های تخصصی هم داشتید.
بله روزآخر در کرمان پنل تخصصی بود. این پنل‌ها از سوی اساتیدی که دعوت شده بودند و تیم داوری و شورای مرکزی رویداد طراحی شده بود که ماهانه آنها را ادامه خواهیم داد. دو پنل هم در سیرجان برگزار خواهد شد. استادان مشخص و زمان هم اعلام می‌‌شود.
 کیفیت این رویداد چگونه بود؟
دوستان هنرمند در شب آخر اعتراف کردند که ظرف یکی دو دهه گذشته هیچ جمعی در حوزه تجمسی با این کیفیت کنار هم قرار نگرفته بودند. 60 درصد جمعی که آمده بودند برندهای حوزه تجسمی بودند. امیدواریم اطلاعاتی که آنها دریافت کردند توسعه و گسترش پیدا می‌کند. این موضوع به معرفی استان کمک می‌کند. اصل موضوع این است که ایده‌هایی پرورانده شود و نمایشگاهی از ایده‌ها در فاز دوم به نمایش درآید. فاز سوم آثاری تولید خواهد شد که ما امیدواریم به خوبی فاز صفر این رویداد باشد. با توجه به ذهنیت و گفت‌وگوهایی که صورت گرفته دوباغ یکی از رویدادهای منحصر به فرد در هنرهای تجسمی در هنر معاصر خواهد بود و اعتباری برای خانه هنرمندان، انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز و استان کرمان است.
 میزبانی سیرجان چگونه بود؟
به واقع بهترین میزبانی را در سیرجان داشتیم. نگاه ما نگاه رسمی نبود. یک برنامه با مجری و سخنران نبود. نگاه این بود که هنرمندان در فضای کاملا آزاد با باغ مواجه شوند و دریافت‌های خودشان را داشته باشند. سیرجان به واسطه سیاه‌چادرها و موسیقی محلی، گلیم و فضای محلی که ایجاد کرد، جذاب بود. این موضوع تکمله‌ای بود بر باغ سنگی. نشان می‌داد این باغ از چه فرهنگ و زیستی متولد شده و ما این را در ماهان نداشتیم. پربارترین بخش سیرجان بود. از همه‌ی بزرگان، فرمانداری سیرجان مجتمع گل‌گهر تشکر می‌کنم. این یک رویداد تبلیغاتی و پر‌هیاهیو نبود و ادارات دولتی اصلا زیر بار چنین رویدادهای فنی‏، جدی، تخصصی ولی خاموش نمی‌روند ولی خوشبختانه سیرجان پذیرفت. پربارترین بخش ما سیرجان بود.