سه شنبه, 04 آبان 1400

هفته‌نامه شماره ۶۷۴ | ۲۶ مهر ۱۴۰۰

36 هکتار از مراتع و جنگل‌های سیرجان از ابتدای سال در آتش سوختند:
باز هم آتش به جان طبیعت افتاد

 حسین اطمینان
10 هکتار از مراتع و جنگل‌های پاریز در آتش بی‌احتیاطی گردشگران سوخت تا میزان آتش‌سوزی مراتع سیرجان از ابتدای سال به 36 هکتار برسد. مثل اینکه پیش‌بینی‌ها درست از آب درآمده و امسال شاهد آتش‌سوزی جدی مراتع هستیم. بارش‌ باران در بهار امسال سبز شدن مراتع و بیابان‌های اطراف سیرجان را به همراه داشت و خشک شدن این سبزی‌ها زنگ خطری را به صدا در ‌‌آورد. هشدارهای زیادی در این رابطه داده شد اما این هشدارها کارگر نیفتاده و از ابتدای امسال بیش از 10 مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع اطرف سیرجان رخ داده است. این آتش‌سوزی‌ها بیش از 36 هکتار از جنگل‌ها و مراتع را نابود کرده و بیش از یک میلیارد تومان خسارت وارد کرده است.
 عملیات چهارساعته برای خاموش کردن آتش
اما در آخرین آتش‌سوزی در منطقه پاریز بیش از 10 هکتار مراتع و جنگل در آتش سوخت. مهران میرشاهی رییس اداره منابع طبیعی و آبخیز‌داری شهرستان سیرجان در این‌ باره گفت: پنجشنبه هفته گذشته ساعت 14 گزارشی از یک آتش‌سوزی در منطقه پاریز به ما داده شد. یگان حفاظت ما سریعا به آنجا رفت و گزارش داد که آتش گسترده است و در مناطق صعب‌العبور و مرتفع شعله‌ور شده است. به گفته‌ی میرشاهی با مشارکت مردم‏، شهرداری، بخشداری، محیط‌زیست و هلال‌احمر در ساعت 18 آتش خاموش شد و متاسفانه 10 هکتار از درختان ارژن از بین رفت. این آتش‌سوزی 500 میلیون تومان خسارت به همراه داشت. دلیل آتش‌سوزی هنوز مشخص نشده اما به احتمال زیاد به دلیل بی‌احتیاطی گردشگران این آتش‌سوزی رخ داده است. وی با اشاره به 10 مورد آتش‌سوزی از ابتدای سال گفت: بیشتر آتش‌سوزی‌ها در منطقه چهارگنبد و پاریز بوده است.
 از بین رفتن اکسیژن
او گفت:آتش‌سوزی مراتع علاوه بر خسارت بر منابع آب و خاک، اکسیژن را از بین می‌برد و گیاهان که تنها موجودات برای تولید اکسیژن و جذب دی‌اکسید‌کربن و آلایندگی هستند نابود می‌کند. میرشاهی افزود: در یک هکتار مرتع که در آتش می‌سوزد، 15 تن خاک فرسایش پیدا کرده و از بین می‌رود. در مراتعی که دچار حریق می‌شوند، به علت تغییر ساختار خاک هفت برابر خاصیت نفوذپذیری کاهش یافته و بازگشت خاک و طبیعت به حالت اولیه با شرایط خشکسالی کنونی تقریبا غیر‌ممکن است.
اما باید همه مردم خود را برای پیشگیری و مهار حادثه آماده کنند. حفظ و نگهداری از منابع طبیعی و محیط زیست بر عهده‌ی تمام مردم است. پس لازم است علاوه بر ارگان‌های مسئول همه با هم برای انجام این وظیفه ملی آماده باشند. شهروندان باید قبل از روشن کردن آتش محل را مورد ارزیابی قرار دهند و احتمال سرایت آتش به اطراف را بررسی کنند. در صورتی که منطقه دارای علفزار‌های خشک و آماده اشتعال است از ایجاد آتشی که مهار آن ممکن نباشد، صرف نظر کنند.
 خسارت به حیات وحش
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌ها به حیاتِ وحش هم خسارت وارد می‌کند. آتش محل زندگی‌ پرندگان، خزندگان و حیوانات را که مراتع، زیستگاه انواع پرندگان، خزندگان و حیوانات هستند نابود می‌کند. صادق خزیمه مسئول روابط عمومی محیط زیست سیرجان گفت: پرندگان و برخی حیوان‌ها فرار می‌کنند اما خزندگان، جوجه‌ها و تخم پرندگان از بین می‌روند. این موضوع باعث شده پرندگان و خزندگان و حیوانات از این مناطق کوچ کرده و تعادل اکوسیستمی از بین برود.
خزیمه ادامه داد: آتش‌سوزی در طبیعت نوعی فعل و انفعال شیمیایی است که برای تولید آن سه عامل: ماده سوختنی، حرارت و اکسیژن ضروری است که این سه عامل را مثلث حریق می‌گویند.
به گفته‌ی وی طی یک ماه گذشته افراد ناآگاه با درست کردن آتش در طبیعت و همچنین رعایت نکردن اصول ایمنی باعث شده که به عرصه‌های وسیعی از طبیعت شهرستان آسیب جدی وارد شود که در صورت ادامه این روند خسارات بیشتری به طبیعت وارد می‌شود.
وی به مهم‌ترین فعالیت‌هایی که باعث بروز آتش‌سوزی در طبیعت می‌شود اشاره کرد و گفت: ایجاد حریق عمدی در راستای پاکسازی زمین کشاورزی و مراتع از پوشش گیاهی که گاهی اوقات می‌تواند از کنترل خارج شود، یکی از دلایل آتش‌سوزی است. رهاکردن ته‌ سیگار در طبیعت از سوی برخی گردشگران هم می‌تواند باعث بروز آتش‌سوزی‌های مهیب شود.‎ به گفته‌ی خزیمه انواع بطری نوشیدنی پلاستیکی، شیشه‌ای و یا حتی خرده شیشه، همچنین اشیای مشابه در داخل جنگل‌ها و مراتع می‌تواند مثل عدسی ذره‌بین عمل کرده و موجب اشتعال علوفه خشک و مواد قابل اشتعال کف جنگل‌ها و مراتع شود. روشن کردن غیراصولی آتش هم از مهم‌ترین دلایل آتش‌سوزی مراتع و جنگل‌ها است.
 راه های پیشگیری از آتش سوزی
مسئول روابط‌عمومی محیط زیست به راه‌های پیشگیری از آتش‌سوزی هم اشاره کرد. خزیمه گفت: باید گیاهان و علوفه سطح جنگل و مرتع را با چرای دام و برداشت دستی کاهش داد. مرزهای خاکی مثل کانال، خاک‌ریز و سنگ‌چین بین مزارع و حاشیه جنگل و مرتع ایجاد شود‎ همچنین از سوزاندن بقایای محصولات کشاورزی در مزارع مجاور جنگل‌ها و مراتع خودداری شود.
وی ادامه داد: ته سیگار یا چوب‌کبریت استفاده‌شده را در جنگل‌ها و مراتع پرت نکنید. همچنین یک کیسه زباله را با خود به طبیعت ببرید و ظروف یک‌بار مصرف و سایر دورریختنی‌ها را در آن بیندازید و در اولین جایگاه مخصوص زباله قرار دهید.
خزیمه تاکید کرد: تا حد امکان در طبیعت آتش روشن نکنید و اگر روشن کردید هنگام خاموش کردن‌، خاکسترهای اجاق را بدون اطمینان از خاموش شدن کامل (به‌ وسیله آب یا مدفون کردن با خاک) ‏رها نکنید.