گفت‌و‌گوی پاسارگاد با رییس بنیاد مسکن سیرجان
دادن زمین به انتخابات ربطی ندارد
 گروه جامعه: «‌مسئولان وظایف خود را در زمینه زمین و مسکن انجام نداده‌اند و بنده این دوره هم در دفترم ثبت‌نام زمین دارم» این سخن شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان در نشست مطبوعاتی‌اش است، او همچنین گفته بود؛ «باید مسایل و مشکلات مردم در این شهر در زمینه زمین حل شود. بنیاد مسکن در سه صفحه به من در این رابطه جواب داده است اینکه چه تعداد زمین دارد، چه تعداد می‌خواهد واگذار کند، در کدام روستاها قرار است این زمین‌ها واگذار شود. بحث زمین به عنوان یک مشکل و معضل اساسی در شهرستان سیرجان است. شاید بالاترین وقت را راجع به زمین گذاشتم چون اعتقادم این است که قیمت زمین از سبدکالای خانوار باید حذف شود. دولت مکلف است وضعیت مسکن مردم را مشخص کند.» حسن‌پور پس از اتمام جلسه سه‌صفحه‌ای را که بنیادمسکن به او داده است به خبرنگاران می‌دهد. این صفحات جواب اداره کل بنیادمسکن به درخواست حسن‌پور مبنی بر بررسی ظرفیت تملک و واگذاری اراضی ملی واقع در محدوده طرح هادی روستاهای شهرستان سیرجان است:که«پس از بازدید میدانی دفتر امور زمین و دفتر امور مطالعات بنیاد مسکن از روستاهای سیرجان مشخص شد حدود 4000 تقاضای واقعی زمین در روستاها وجود دارد. همچنین بیش از 3 هزار تقاضا مربوط به مهاجرین و ساکنین شهر سیرجان و شهرهای زیر 25 هزار نفر در خصوص واگذاری زمین در روستاهای واقع در حریم شهر را دارند که به دلیل اتمام ظرفیت اراضی در تملک بنیاد مسکن فعلا واگذاری زمین مجدد میسر نیست. همچنین در شهرهای زیر 25 هزار نفر هم ظرفیت زمین به اتمام رسیده و تامین زمین برای باقی‌مانده متقاضیان بایستی توسط اداره راه‌و‌شهرسازی انجام شود.
همچنین در سال 97 و 98 در جهت حل مشکل مسکن مردم تعداد 62 واحد مسکونی در نجف‌شهر و روستای اکبرآباد دیوان‌بیگی احداث و حدود 200 واحد جدید در نجف‌شهر 16 واحد، در اکبرآباد 133 واحد، در جلال‌آباد 50 واحد در سال 98 در حال ساخت یا شروع پروژه است.
همچنین از 1/1/97 تا 20/3/ 98 تعداد 798 قطعه زمین در 17 روستا و شهر واگذار شده است، و تاکنون در سال 98 برای 18 روستا ظرفیت واگذاری آن‌ها از طریق الحاق به محدوده طرح ایجاد و تعداد 2010 قطعه امکان واگذاری زمین در این روستاها وجود دارد و در حال پیگیری افزایش ظرفیت واگذاری 3088 قطعه دیگر زمین در روستاها هستیم».
همه این موارد باعث می‌شود به سراغ محسن خواجویی رییس بنیاد مسکن برویم. او می‌گوید ظرفیت زمین در روستاهای حاشیه سیرجان به دلیل داشتن متقاضی زیاد تمام شده است اما در سایر روستاها همچنان واگذاری زمین انجام می‌شود و برای امسال 1200 قطعه زمین در نظر گرفته‌اند که تا الان 540 قطعه زمین واگذار شده است.
 در بعضی از روستاها ظرفیت زمین تمام شده، در حال حاضر وضعیت‌ زمین در سیرجان چگونه است؟
ما زمین درروستاهای حاشیه‌ی شهر نداریم. اطراف شهر چون واگذاری‌ها قبلا انجام شده زمین نداریم. یک تعداد هم که زمین باقی مانده است به خاطر حساسیتی که روستاهای اطراف شهر دارند فقط به بومی‌ها داده می‌شود. یعنی به کسی در حاشیه‌شهر زمین می‌دهیم که در آن روستا مستاجر باشد، بومی روستا باشد. اما در بقیه روستاها زمین داریم و سالی 1200تا 1300 قطعه زمین واگذار می‌کنیم و روند واگذاری‌مان هم ادامه دارد و اکثرا هم به بومی‌های روستا داده می‌شود.
 شما می‌گویید در حاشیه‌شهر زمین ندارید اما قشرضعیفی که در شهر زندگی می‌کنند و نمی‌توانند داخل شهر زمین بخرند باید چکار کنند؟
ما در روستاهای حاشیه‌ی شهر زمین نداریم اما در حاشیه شهر ممکن است اداره راه‌و‌شهرسازی زمین داشته باشد. مثل زمین‌هایی که به تعاونی‌های انبوه‌ساز در بلوار ولایت دارد می‌دهد. درواقع مشکل زمین و مسکن مردم داخل شهر باید از طریق اداره راه‌و‌شهرسازی حل شود. اداره راه‌و‌شهرسازی هم دارد مرتب زمین می‌دهد، ثبت‌نام می‌کند، وام مسکن می‌دهد.
 روستاهای حاشیه سیرجان دقیقا شامل چه روستاهایی می‌شود؟
جلال‌آباد، فخرآباد، شریف‌آباد، اکبرآباد، حجت‌آباد، باسفهرجان، سلیمانیه و...
 یعنی این روستاها ظرفیت‌شان کامل پر شده است؟
بله ظرفیت‌شان تکمیل شده است و آن باقی‌مانده زمینی که در این روستاها داریم داریم مسکن می‌سازیم. الان در اکبرآباد 200 واحد مسکونی می‌سازیم. در واقع خانه مسکونی می‌سازیم که دلال‌بازی و خرید و فروش نشود. چون طرف می‌خواهد زمین از ما بگیرد می‌گوییم ما زمین را می‌دهیم و 50 میلیون هم وام مسکن می‌دهیم و برای‌تان می‌سازیم و تا مرحله‌ی سفت‌کاری می‌سازیم و داخلش را خودتان تکمیل کنید.
 در سال 97 چه تعداد زمین در روستاها واگذار کردید؟
ما سال گذشته 700 قطعه زمین واگذار و حدود 200 قطعه زمین هم عملیات ساخت آن را به صورت واحد مسکونی آغاز کردیم.
 واقعا ساخت واحدهای مسکونی جلوی دلال‌بازی‌ها را می‌گیرد؟
ما امیدواریم که این اتفاق بیفتد. سیرجان شهر مهاجرپذیری است و همیشه متقاضی دارد و احتمال این سوااستفاده وجود دارد. ما هم یک ظرفیتی داریم. بنیادمسکن کل رسالتش در روستاها و شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت است. ما در جاهایی که زمین داشته باشیم واگذار می‌کنیم.
 با اینکه سالی 1200 زمین می‌دهید باز هم مردم در روستاها مشکل زمین و مسکن دارند؟
ما تا جایی در توان‌مان بوده زمین واگذار کردیم. روستاها هم یک ظرفیتی دارند. بالاخره زمینی که در روستا می‌خواهیم واگذار کنیم باید آب و برق داشته باشد، نمی‌توانیم یک زمین در بیابان را واگذار کنیم و بعد ادارات آب و برق بگویند ما نمی‌توانیم خدمات ارایه دهیم. برای همین ما مجبوریم با مسئولان این ادارات هم هماهنگ باشیم. در صورتی زمین واگذار می‌کنیم که این ادارات بتوانند زیرساخت فراهم کنند. اینکه بخواهی در یک بیابان 5000 تا زمین واگذار کنی کار سختی نیست مهم این است که این‌ها به مسکن تبدیل شوند.
 پس الحاق زمین‌ها به طرح هادی در بعضی از روستاها در راستای افزایش تعداد قطعات زمین است؟
در روستاها هر ده سالی یک بار طرح‌شان بازنگری می‌شود. در بازنگری هم می‌آیند نرخ رشد را حساب می‌کنند می‌گویند مثلا سال 85 روستای فخرآباد جمعیت‌اش سه هزار نفر بوده الان سال 95 جمعیت‌اش شده 5 هزار نفر، بعد می‌آیند نرخ رشد را حساب می‌کنند و می‌گویند مثلا به این روستا طی ده سال 200 خانوار اضافه شده است یعنی 200 تا زمین جدید‏. در بازنگری طرح روستا می‌آیند یک تعداد زمین به روستا الحاق می‌کنند. این جور نیست که در هر روستایی هر مقدار که دل‌مان بخواهد زمین اضافه کنیم.
 کدام روستاها نرخ‌رشدشان زیاد بوده که زمین الحاق کردید؟
روستاهای حاشیه‌شهر. مردم به خاطر گرانی زمین در داخل شهر مجبور شدند به روستاهای حاشیه‌ای مثل حجت‌آباد، باسفهرجان، شریف‌آباد، فخرآباد، جلال‌آباد، سلیمانیه و...مهاجرت کنند و همین باعث کمبود زمین در این روستاها شده است.
 جالب است ما همیشه مهاجرت معکوس از روستا به شهر داریم که این موضوع در بسیاری از روستاها مشهود است اما شما از نرخ رشد در روستاها می‌گویید که به نظر می‌آید تناقض داشته باشد؟
ما اصلا در سیرجان روستاهایی نداریم که به دلیل مهاجرت خالی از سکنه شده باشند. حتی در دورافتاده‌ترین روستاها هم سکونت وجود دارد و هر کجا نگاه کنید می‌بینید مردم دارند هجوم می‌آورند به روستاها چون سیرجان شهر مهاجرپذیری بوده و قیمت زمین هم بالاست. من خودم روستایی سراغ ندارم خالی از سکنه شده باشد. یعنی هر سال 50 تا روستا دارد آمارش می‌رود بالای 20 خانوار و مجبوریم زمین برای‌شان تامین کنیم.
 اما زمانی از پاریز یا روستاهای سمت گل‌گهر گزارش تهیه کردیم همه از افزایش مهاجرت نگران بودند و حتی بعضی روستاها خالی از سکنه شده بود؟
اگر مهاجرت به شهر است پس مردم زمین‌ها را برای چه می‌خواهند؟ همین پاریزی که می‌گویید توی شهر پاریز، کران، اسحاق‌آباد، حسن‌آباد و... ما متقاضی زمین داریم و زمین هم به آن‌ها واگذار شده است.
 خب این شاید به این دلیل باشد که بسیاری دوست دارند یک خانه باغچه‌‌ای در روستای‌شان برای تابستان‌ها داشته باشند و برای همین آمار جمعیت روستاها در تابستان بیشتر است؟
بینید زمین‌های ما در روستاهای حاشیه‌ای یکم ارزش بالایی دارند، اما در روستاهای دورافتاده که ارزش آنچنانی ندارد که طرف بخواهد برود مثلا در اسحاق‌آباد یا اسطور بخواهد واحدی بسازد و کلی هزینه کند.
 آقای حسن‌پور در نشست مطبوعاتی‌شان گفته است این دوره هم در دفترشان نامه معرفی زمین به مردم می‌دهد. در دوره قبل این اتفاق افتاد و مردم زیادی به دفتر ایشان مراجعه کردند و در نهایت پس از پایان دوره انتخابات و ایجاد حق برای مردم در نهایت به خیلی از افراد زمین داده نشد، و بسیاری آن را شوی تبلیغاتی دانستند، این اتفاق در این دوره هم تکرار می‌شود؟
انشاا... این دوره اتفاق نمی‌افتد. بعد هم ما خودمان شرایطی داریم. شرایط واگذاری زمین توسط بنیاد مسکن این است در روستاهایی که می‌خواهیم زمین بدهیم اول خانواده‌ ایثارگران و شهدا، بعد خانواده‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی مثل کمیته و بهزیستی، بعد متاهلان و بومی‌های روستا. اگر زمینی اضافه آمد به مجردها و یا ممکن است در روستای کناری زمین نداشته باشیم به آن‌ها هم واگذار کنیم. آقای نماینده هم اقشار آسیب‌پذیر را به ما معرفی می‌کند، به هر حال نماینده شهر است و مردم دردشان را باید به همین مسئولان بگویند. می‌روند دفتر ایشان تقاضا می‌دهند و بعد تقاضاها برای ما ارسال می‌شود. ما وقتی می‌رویم بازدید می‌کنیم آدم‌های مستضعفی هستند، آن فردی که خانه و زمین از خودش دارد هیچ‌وقت نمی‌آید چنین تقاضا و دردسری برای خودش ایجاد کند. اکثرا از اقشار آسیب‌پذیر هستند. ما کار خودمان را انجام می‌دهیم و امسال 1200 قطعه زمین قصد داریم به مردم واگذار کنیم و فکر نکنید این اتفاق بخاطر انتخابات بوده است بلکه یک برنامه‌ای در استان تدوین کردیم و باید مرحله به مرحله با این برنامه پیش برویم امروز که 5 ماه از سال گذشته حدود 540 تا زمین را قرعه‌کشی و واگذار کردیم. و مرتب هم بصورت دو هفته‌ای یکبار معاون مدیرکل به شهرستان می‌آید و این برنامه را باهم مرور می‌کنیم که اگر کاستی داریم و عقب جلویی هست مشکلی پیش نیاید.
 از این نوع در خواست‌ها فقط از طرف دفتر نماینده می‌آید از سوی سایر ادارات هم دارید؟
از طرف فرمانداری می‌آید. گاهی افرادی که واقعا نیازمند و خیلی مستاصل هستند را به ما معرفی می‌کنند. البته الان دیگر نامه زدن به ما خیلی کم شده و از دفتر نماینده هم که شما می‌گویید امروز بنشینید تو این اتاق ببینید چندتا درخواست از سوی دفتر ایشان می‌آید.
 البته هنوز نزدیک انتخابات نشده است و درخواست‌ها کمتر است.
فرقی نمی‌کند دادن زمین به انتخابات ربطی ندارد. اگر قرار به نامه‌ای باشد نماینده می‌خواهد کار مردم انجام شود، ایشان هم به ما می‌گوید طبق ضوابط کار کنید و نمی‌گوید آقای خواجویی شما وظیفه‌ات است. می‌گوید این فرد را ما معرفی کردیم اگر صلاح می‌دانید و شرایط و ضوابط و مقررات را دارد بهش زمین بدهید. اگر شرایط را نداشته باشد ما طی نامه‌ای به ایشان اعلام می‌کنیم این فرد بومی روستا نیست و اصلا ما نمی‌توانیم زمین به او واگذار کنیم.
 چگونه درخواست‌های واقعی و غیرواقعی را از هم تشخیص می‌دهید؟
برنامه‌مان در روستاهای اطراف به این شکل است که اول که شورا باید تایید کند تمام اسامی افرادی که می‌خواهند داخل روستا زمین بگیرند را به ما معرفی می‌کنند و زمان قرعه‌کشی هم شورا هست چون شورا همه افراد روستا را می‌شناسد. جاهایی که حساسیت‌شان بالا ست ما خودمان می‌رویم بازدید میدانی.
 بحثی در بنیاد مسکن همیشه وجود دارد می‌گویند زمین‌های خوب را کارمندان خودشان برمی‌دارند و سپس قطعه قطعه می‌کنند و می‌فروشند، چون از همه چیز خبر دارند؟
این‌ها شایعات است. کارمند اداره هم مثل بقیه متقاضیان است ممکن است یک جایی زمین بگیرد اما اینکه زمین مرغوبی بگیرد و زمین‌های خوب را خودشان بردارند این حرف صحت ندارد. قبلا شاید بوده اما در این دو سه سال که من آمدم سعی کردم مشکلات قبلی را برطرف کنیم. حدود 20 روز پیش سازمان بازرسی اینجا بودند و دیدند واقعا چیزی نیست که بخواهیم پنهان کنیم. یک زمانی هم این اداره خیلی شلوغ بود، دلال‌بازی بود و هزارتا مشکل دیگر که انکار نمی‌کنم وجود داشت. مردم در صورت مشاهده چنین مشکلاتی باید به سازمان‌های نظارتی بگویند و آن‌ها باید بیایند صحت و سقم ماجرا را تایید کنند. ممکن است پشت سر من هم هزارتا حرف بزنند تا اثبات نکنند، نمی‌شود. ما اینجا ارباب‌رجوع می‌آید همین حرف‌ها را به ما می‌زند می‌گوید شما فقط خودتان می‌خورید، زمین برای خودتان می‌خواهید و اعصاب ما را خرد می‌کند و می‌رود هزار تا تهمت و توهین دیگر هم می‌کند ولی ما تحمل می‌کنیم.
 می‌گفتند در این دوره‌ای که بازرسان آمدند به تخلفاتی از سوی برخی از کارمندان اداره برخوردند، این موضوع صحت دارد؟
بازرسان یک‌ماه پیش آمدند و کارمندان‌مان هم از یک ماه پیش تا الان هیچ‌کدام جابه‌جا نشدند نه کم شدند و نه زیاد. سازمان بازرسی هم همین‌جوری کسی را بر نمی‌دارد که اگر تخلفی باشد می‌فرستد دادگاه. اینکه سازمان بازرسی در اداره‌ای حضور پیدا کند به معنی تخلف نیست. سازمان بازرسی هم که اینجا آمد یکسری راهکار به ما داد که کارمان سریع‌تر انجام شود و مشکلات بین اداره‌ای‌ را حل کرد.
 شما می‌گویید دلال‌بازی وجود ندارد اما در بعضی از ادارات مثل بنیادمسکن، راه‌و‌شهرسازی، ثبت اسناد، شهرداری افرادی خارج یا داخل اداره تحت عنوان دلال وجود دارند
این موارد قبلا بوده است و الان در اداره ما چیزی به عنوان دلال اصلا نیست. ما لیست افراد را از شورا می‌گیریم شورا و حتی گاهی بخشدار هم به ما نامه می‌زند و با اینکه شورا نامه داده در بعضی از روستاها خودمان بازدید می‌کنیم و اینجور نیست که یک پرونده‌ای از بیرون اداره داخل پرونده‌های ما آمده باشد و پرونده‌های‌مان اضافه یا کم شده باشد. الان هم داریم زمین‌های‌مان را از افرادی که قبلا آمدند زمین گرفتند و ساخت‌و‌ساز نکردند، پس می‌گیریم. این‌ها را طبق نظر سازمان بازرسی از یک ماه دیگر پس می‌گیریم. به افراد نامه می‌زنیم، چون قبلا خیلی از این زمین‌هایی که واگذار شد زیرساخت‌هایی مثل آب و برق نداشتند و مردم برای ساخت بهانه می‌آوردند اما الان دیگر تمام زیرساخت‌ها را فراهم کردیم و به افراد اظهارنامه می‌دهیم.
 هرکسی که زمین می‌گیرد تا چه مدت فرصت دارد زمینش را بسازد؟
حدود 42 ماه فرصت دارد، 18 ماه وقت دارند پروانه بگیرند، 24 ماه هم ساخت‌و‌ساز کنند.
 اگر کسی در این مدت نسازد زمین را پس گرفتید پول فرد را پس می‌دهید؟
ما پول زمین را همان مقدار که گرفتیم ده درصدش را کم می‌کنیم بقیه را پس می‌دهیم. اگر کسی وسع ساخت زمین را نداشته باشد ما 40 تا 55 میلیون تومان وام می‌دهیم. جدیدا برگه‌هایی هم که به مردم می‌دهیم می‌نویسیم این برگه صرفا جهت معرفی به بانک است و حتی برگ واگذاری هم به مردم نمی‌دهیم. روی برگ واگذاری هم نوشتیم غیر‌قابل فروش اما متاسفانه مردم توجهی ندارند و خیلی‌ها هم می‌روند با همین برگ‌ها خرید و فروش می‌کنند و به مشکل بر‌می‌خورند. زورمان به مردم بیشتر از این نمی‌رسد.
... ادامه در صفحه 2