خبر خوب رییس آموزش‌و‌پرورش سیرجان برای معلمان مدارس غیردولتی
الزام مدارس غیردولتی برای صدور فیش حقوقی
 گروه جامعه
یکی از مهم‌ترین مشکلات معلمان مدارس غیردولتی، یکسان نبودن حقوق ایشان با معلمان مدارس دولتی است. پیش از این سیستم مدارس غیردولتی به مدیران اجازه می‌داد تا قراردادهایی زیر حقوق اداره کار با معلمان ببندند و بدین ترتیب حق و حقوق ایشان پایمال می‌گشت. قراردادهایی که از آن غالبا با نام «توافق دو‌طرفه» یاد می‌شود. حتا نظارت‌های بازرسی آموزش‌و‌پرورش نیز نتوانست نسل این قراردادها را از بین ببرد و تنها اتفاقی که افتاد، تبدیل شدن قراردادهای قبلی به قراردادهای دوگانه بود. این قراردادها چندین حالت داشت. به طور مثال، یک قرارداد صوری میان معلم و مدیر بر اساس قوانین جاری و حقوق اداره کار بسته می‌شد و به مراجع گزارش می‌گشت اما در عمل، قرارداد واقعی بسته شده میان معلم و مدیر، مبلغ بسیار کمتری بود. با توجه به کمبود کار و نیاز به کسب درآمد، معلمان یا داوطلبان شغل معلمی با تکیه بر همین درآمد اندک و به خیال افزایش میزان حقوق در سال‌های آتی و یا ایجاد روزمه کاری جهت استخدام رسمی، تن به چنین قراردادهایی می‌دادند.
در نمونه‌ی دیگر قراردادهای غیرقانونی، رقم حقوق میان معلم و مدیر به صورت توافقی پایین‌تر از حقوق کار، تعیین می‌شود اما این رقم در قرارداد ذکر نمی‌شد بلکه بعدا مدیر، یک مبلغ قانونی را در قرارداد کتبی می‌نویسد که البته هیچ نسخه‌ای از این قرارداد در اختیار معلم نیست و این قرارداد به ظاهر قانونی، تنها به بازرسان نشان داده می‌شود.
حالا اکبر محیاپور؛ رییس اداره آموزش‌و‌پرورش از مصوبه‌ای خبر می‌دهد که می‌تواند گامی مهم برای احقاق حقوق معلمان باشد: الزام مدیران مدارس غیردولتی به صدور فیش حقوقی برای معلمان.
به مناسبت صدور این مصوبه، گفت‌وگویی کوتاه با رییس اداره آموزش‌و‌پرورش سیرجان انجام داده‌ایم.
 ظاهرا مصوبه‌ا‌ی صادر شده که از این به بعد فیش حقوقی معلم‌ها باید طبق قانون اداره کار باشد. هم باید فیش حقوقی صادر شود و هم باید مستقیما به حساب معلم ریخته شود تا بازرسان هم احتمالا بتوانند بهتر نظارت کنند.
واقعیت امر این است که همیشه این بحث بوده و معلمان در مدارس غیردولتی بر اساس قانون کار حقوق می‌گرفتند اما برخی اوقات، در این قضیه به اصطلاح کم و کاستی‌هایی بود که باعث نارضایتی همکاران ما می‌شد. قانون کار مشخص کرده که مدیران باید حقوق را طبق اداره کار بپردازند، فیش صادر و به حساب معلمان واریز شود. هدف ما این است که هم بتوانیم نظارت بهتر و حمایت بیشتری از مدارس غیردولتی داشته باشیم و معلمان هم به حق و حقوق‌شان برسند.
 مصوبه شما به این معنی است که قراردادهای توافقی دیگر وجود نخواهد داشت؟
بله چون قطعا قراردادی که مطابق با قانون کار نباشد، هیچ مرجع قانونی آن را نمی‌پذیرد. قرارداد بین کارفرما و معلم از نظر چارچوب قانون اداره کار ارزش دارد وگرنه توافقاتی که خارج از این باشد نه برای اداره کار قابل پذیرش است و نه برای ما. مگر آن‌که دو نفر بین خودشان توافق کنند.
 اگر دو نفر با هم توافق کنند، مسئله از حیطه وظایف شما خارج می‌شود؟
ببینید، ما اصلا کاری نداریم که دو تا آدم بین خودشان یک حرفی زده‌اند. موقعی که به مدرسه می‌رویم و بازرسی و نظارت می‌کنیم، قانون را می‌خواهیم. از نظر ما فقط قانون قابل قبول است و دیگر چیزی غیر از این وجود ندارد.
 در مورد سهم حق بیمه‌ی 7 درصدی معلمان چطور. دیده شده که برخی مدیران سهم 23 درصدی خود را به سهم 7 درصدی معلم اضافه می‌کنند و تمام این مبلغ را معلم باید پرداخت کند.
بیمه همانی است که قانون مشخص کرده و سهم هرکدام روشن است.
 آیا امسال مدارس غیردولتی از پرداخت مالیات معاف شدند؟ چون این بهانه‌ای شده برای کاهش حقوق معلمان.
معافیت مدارس غیردولتی از مالیات، مصوبه است و نمی‌دانیم تا چقدر قابلیت اجرایی پیدا کند.
 یعنی هنوز مصوبه اجرایی نشده است؟
بله. این را برای اداره دارایی فرستاده‌اند و ما نمی‌دانیم اداره دارایی با چه ساز‌و‌کاری می‌خواهد این را اعمال کند.
 مدارس غیردولتی تا چند درصد مجاز به افزایش شهریه هستند؟
مدرسه غیردولتی نمی‌تواند افزایش دهد. آن الگوی شهریه است و بر اساس آن نرم‌افزار ارزیابی شاخص‌ها، شهریه تعیین می‌شود. اصلا مدرسه نمی‌تواند چیزی را افزایش دهد. شهریه مقطوع است و همان چیزی است که به آن‌ها اعلام شده است.