یکشنبه, 23 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

گزارشی از جلسه انتخاب هیات‌رییسه شورای‌شهر
هیئت رییسه‌ از دل دعوا بیرون آمد 

 در انتخابات هیات‌رییسه شورای‌شهر امین‌صادقی به عنوان رییس و حسن‌خدامی به عنوان نایب‌رییس انتخاب شدند

 پاسارگاد
انتخابات هیئت رييسه شورا پس از يک جلسه وقفه، در نهايت روز گذشته انجام شد.
در اين انتخابات امين صادقي، حسن خدامي و مصطفا اسفنديارپور با هفت راي به عنوان رييس، نايب‌رييس و خزانه‌دار شورا و طاهره جهانشاهي بدون آنکه به خود راي بدهد، با شش راي به عنوان منشي براي يک سال آينده شورا انتخاب شدند.
اين انتخابات با انصراف ابوذر زينلي و اسماعيل خواجويي از کانديداتوري رياست شورا همراه بود و در هر چهار بخش انتخابات، هيچ رقيبي براي کانديداها وجود نداشت.
پيش از اين قرار بود در جلسه روز چهارشنبه انتخابات برگزار شود اما اختلاف ميان ابوذر زينلي و اسماعيل خواجويي موجب شد تا در نهايت انتخابات برگزار نشود. زينلي با دفاع از پيشنهاد جهانشاهي، اصرار داشت ابتدا براي نايب رييسي راي‌گيري شود اما خواجويي معتقد بود اين کار تخلف است. استناد هر دو نيز به کتابچه قانون شورا بود.
هرچند در اين کتابچه لفظي از اجبار يا الزام نيامده اما خواجويي با اشاره به عرف انتخابات هيئت رييسه در سراسر کشور و اينکه در متن اين قانون ابتدا نام رييس و سپس نايب رييس آمده، معتقد بود اول بايد براي رياست راي‌گيري شود. استعلام شفاهي و کتبي اسماعيل خواجويي از استانداري نيز همين را تاييد مي‌کرد. در مقابل ابوذر زينلي روز يکشنبه اعلام کرد متن قانون را به چند حقوقدان نشان داده و جملگي معتقد بودند اجباري براي اينکه ابتدا براي رياست شورا راي‌گيري شود، وجود ندارد.
ابوذر زينلي و اسماعيل خواجويي بر سر هرچه که اختلاف داشتند، در اين مورد که طرف مقابل طبق دستور بزرگانش عمل مي‌کند، اتفاق نظر داشتند.
 نايبان بزرگان
هرچند همه مي‌دانستند منظور ابوذر زينلي از بزرگان چه کسي است اما او روز چهارشنبه در ترجيح داد از«بت بزرگي که از تهران دستور مي‌دهد» ياد کند. روز يکشنبه او حسن‌پور را متهم کرد که به نفع اسماعيل خواجويي جلسه گذاشته و از تحت فشار بودن برخي اعضا براي راي به خواجويي گفت. زينلي از شهردار نيز به عنوان لابي‌گر براي راي‌آوري خواجويي نام برد.
در مقابل اسماعيل خواجويي ترجيح داد چه در جلسه روز چهارشنبه، چه يکشنبه و چه در مصاحبه با پاسارگاد، نامي از بزرگان زينلي نبرد و هر بار به اين گفته بسنده مي‌کرد که «اگر لازم شد مي‌گويم».
گمانه‌زني اين است که خواجويي نمي‌خواهد با بردن نام سيداحمد حسيني، در مقابل برادر او يعني سيد محمود حسيني؛ امام جمعه شهر و يارانش قرار گيرد. محمود حسيني مرجع اصلي اصولگرايان سنتي است. هرچند او بنا به جايگاه در هيچ مجمع يا سخنراني عمومي موضع‌گيري جناحي نداشته اما خاستگاه فکري وي با اصولگرايان سنتي که در انتخابات به سيداحمد حسيني گرايش دارند، هم‌خواني بسيار دارد.
 نقش مبهم محمد عسکري
در ابتدا قرار بود اسماعيل خواجويي و ابوذر زينلي براي کرسي رياست و حسن خدامي و امين صادقي براي کرسي نايب رييسي کانديدا شوند. اما روز چهارشنبه همه چيز به هم ريخت. گروه اول شامل ابوذر زينلي، طاهره جهانشاهي و حسن خدامي معتقد بودند ابتدا براي نايب‌رييسي راي‌گيري شود و گروه دوم شامل اسماعيل خواجويي، امين صادقي، مصطفا اسفنديارپور برای تغییر این روش پافشاری می‌کردند. در اين ميان محمد عسکري به پاسارگاد گفت که براي او «هيچ تفاوتي ندارد اول براي کدام سِمَت راي‌گيري شود» با اين وجود، بنا بر شنيده‌ها راي عسکري در آن جلسه به رياست اسماعيل خواجويي بود.
عسکري که در ابتداي جلسه روز يکشنبه آرزو کرد بشود بدون تحت فشار بودن راي داد، به ابوذر زينلي اصرار کرد تا براي رياست شورا کانديدا شود. امري که مي‌توانست ورق را به نفع جناح مقابل برگرداند اما زينلي بر انصراف خود پافشاري کرد و به دنبال او اسماعيل خواجويي نيز از شرکت در انتخابات انصراف داد.
به نظر مي‌آيد روز چهارشنبه قرار بود رييس از حسنپوري‌ها و نايب رييس از حسيني‌ها انتخاب شود. در انتخابات روز يکشنبه نيز در نهايت رييس از حسنپوري‌ها و نايب رييس از حسيني‌ها انتخاب شد.
در جلسه چهارشنبه جناح حسن‌پوري چهار راي داشت و مي‌توانست هر دو کرسي را تصاحب کند. عده‌اي معتقدند به همين دليل گروه مقابل اصرار داشت اول انتخابات نايب‌رييس برگزار شود تا خيالشان از کسب اين کرسي راحت شود اما اين اصرار موجب نگراني گروه اول شد که مبادا کرسي رياست نيز با يک چرخش راي از دست برود و دستشان از انتخابات خالي بماند. نظريه‌اي که هيچ‌يک از اعضاي شورا حاضر به تاييد آن نيستند.