چاپ

سخنان ابوذر زینلی در جلسه شورا
ترس ما از اين است که بخواهند شورا را دور بزنند

 پاسارگاد: «مدرک و مستند هست حاج‌آقا. شما، آقاي عسکري و شهردار در تهران و در اتاق شماره 192 بوديد و جلسه‌اي در مورد هيئت رييسه برگزار شد. من بارها در خدمت حاج آقا بودم، دوستيم و بالاخره احترام ايشان که به جاي پدر ما است، واجب است. اما بحث، بحث شهر و شهروندان است. ما مسئوليم و در برابر سوگندي که به کلام‌الله مجيد ياد مي‌کنيم بايد جوابگو باشيم.»
اينها بخشي از سخنان ابوذر زينلي پس از پايان انتخابات هيئت رييسه شورا در روز يکشنبه بود. زينلي در همان ابتداي جلسه وعده داد که پس از پايان انتخابات، افشاگري مي‌کند. او سخنان خود را خطاب به اسماعيل خواجويي بيان کرد. سخناني که موجب خشم خواجويي و در نهايت ترک جلسه شد.
زينلي در پاسخ به اظهارات خواجويي مبني بر دخالت بزرگان گفت: «من به صراحت مي‌گويم شما به اتفاق آقاي حسن‌پور، آقاي عسکري و آقاي شهردار جلسه گذاشتيد. من خواهش مي‌کنم نام بزرگاني را که به من يا آقاي خدامي يا خانم جهانشاهي امر و نهي کردند بگويند.»
خواجويي در پاسخ به زينلي به گفتن اينکه اگر لازم باشد مي‌گويم، قناعت کرد تا زينلي در ادامه بگويد: «الان اينجا اصحاب رسانه هستند. شفاف و روشن مي‌گويم خيلي‌ها به من فشار آوردند که در انتخاب شهردار بايد به فلاني راي بدهي. همان بزرگاني که شايد مدنظر حضرت عالي باشد اما بنده استقلال راي داشتم.»
زينلي سپس به محمد عسکري رو کرد و گفت: «آقاي عسکري، برادر بزرگوار، هشت هزار راي پشت شماست. اين نيست که شما بياييد و بگوييد مادر من بايد بيايد و راضي شود. اگر بناست مادرتان راضي شود، شما داري صندلي را غصب مي‌کني. نبايد فشار آقايان دليلي باشد که باعث تزلزل در راي يا فکر و ايده شما شود. آقاي خواجويي، بزرگان ما به ما ياد دادند که بيت‌المال، بيت‌المال است. بنده هرچه شما حساب مي‌کنيد، هستم ولي خداوند به من اين توفيق را داده و همين‌جا اعلام مي‌کنم اگر بنده در اين دو سالي که در شورا هستم به اندازه سر سوزني (تضييع) حقوق بيت‌المال يا درخواست شخصي چه از جناب عالي و چه از شهردار داشتم، بياوريد و با مدرک و مستند رو کنيد. ولي من از شما مدرک دارم حاج آقا. در کميسيون ماده 100 بابت ساختمان‌تان چقدر جريمه شديد؟ کي جريمه شديد؟ چرا پرداخت نکرديد؟ مگر اينجا ميدان بار است حاج آقا؟ چطور اگر کاسبي عوارض جريمه‌اش را ندهد، مي‌روند و مغازه‌اش را در اين وضعيت بد اقتصادي پلمپ مي‌کنند؟»
خواجويي پاسخ داد که من به حکم اعتراض کرده‌ام و اگر جريمه قطعي شد، مي‌پردازم. زينلي در ادامه گفت: «البته در مورد ساختمان شما مشکلات ديگري نظير استحکام بنا هم بوده است.»
زينلي در پاسخ به خواجويي که گفته بود اينها همان حرف‌هاي آقاي عرب‌گوييني است و شما مغلطه مي‌کنيد، گفت: «اين درد است که بنده بخواهم مغلطه کنم. 20 هکتار زمين حوالي دهيادگار که قرار است در بازنويسي طرح جامع به محدوده خدماتي شهر الحاق شود، مربوط به چه کساني است و آشناي چه کساني بوده است؟»
خواجويي پاسخ داد: «ما کسي را نداشتيم. اگر بوده مال شما بوده.»
زينلي گفت: «اگر مال من بوده، مال شما باشد حاج آقا. بنده با مدرک و مستند حرف مي‌زنم. اين را هم ثابت مي‌کنم. دوربين‌هاي شورا هستند که ما پافشاري مي‌کرديم که نبايد اين زمين به طرح الحاق شود. حاج آقا خواجويی، شما از قانون حرف مي‌زنيد. کدام قانون به شما اجازه داد مبلغ قرارداد حسابرس را بدون مصوبه شورا از 70، 80 ميليون تومان به 400، 500 ميليون تومان برسانيد؟»
خواجويي: «اين قرارداد مصوبه دارد. تمام جزييات از سال 89 تا 93 مشخص است.»
زينلي گفت: «چه مصوبه‌اي داشت؟» و در پاسخ به جواب خواجويي که گفت، مصوبه‌ي شورا، پاسخ داد: «مصوبه شورا کجا بوده است؟»
خواجويي گفت: «من مي‌گويم دارد.»
زينلي پاسخ داد: «نخير، ندارد. شما مي‌گوييد دارد. مدرک بياوريد.»
در اين هنگام خواجويي با گفتن اين جمله که «مدرک مي‌آورم»، جلسه را ترک کرد. پس از آن زينلي رو به خبرنگاران کرد تا پاسخگوي سوال‌هاي ايشان باشد.
سوال يکي از خبرنگاران اين بود که چرا زينلي با وجود چنين اختلاف‌هايي، در انتخابات هيات رييسه هم‌راي ديگران بود: «خط قرمز من فردي بود که نمي‌بايست کانديد شود. اين را هم داشته باشيد که اين انتخاب هیئت ریيسه، اين پيام را به بزرگان داد که شورا مستقل است. اين شورا، شورايي نيست که از بيرون تاثيرپذير باشد. اين شورا، شورايي نيست که با فشارها، تهديدها، با زور و تزوير بتوانند راي‌شان را برگردانند.»
سوال يکي ديگر از خبرنگاران در مورد نشريه شهرداري بود. زينلي در پاسخ گفت: «در کميسيون فرهنگي از شهردار خواستيم بيايد و جواب بذل و بخشش‌هاي شهرداري را بدهد. از جانب پرسنل شهرداري پيامهاي تبليغي در هفته‌نامه‌ها چاپ مي‌شود. سپس (فاکتور هزينه) را به همان سازمان مربوطه مي‌فرستند. اگر پرسنل تبريک گفتند که پول را از جيب مبارک خودشان بدهند. دليلي ندارد که از جيب بيت‌المال و از جيب شهرداري به سازمان مربوطه داده شود.»
زينلي در پاسخ به خبرنگاران که خواهان شفاف شدن بيشتر زمين 20 هکتاري بودند، گفت: «قرار بود 20 هکتار زمين در حوالي دهيادگار در طرح جامع به شهر الحاق شود تا مشمول خدمات شهری گردد. اما سوال‌برانگيز بود وقتي الان نمي‌توانيم به طور شايسته و بايسته به مردم خدمات بدهيم، چطور است که مي‌خواهند 20 هکتار از محدوده دهيادگار را به طرح الحاق کنند. به اتفاق سرکار خانم جهانشاهي، حاج آقا خدامي و شهردار رفتيم از محل بازديد کرديم و بعد از تحقيق متوجه شديم متاسفانه (زمين) از وابستگان يکي از همکاران‌مان است.»
زينلي ادامه داد: «ارزش فعلي اين زمين چيزي حدود 7، 8 ميليارد تومان است اما با الحاق به شهر، ارزش اين ملک 100 ميليارد تومان خواهد شد. يعني حداقل 90 ميليارد تومان اينجا زد و بند مي‌شود. ما خبر داريم که اين جا چه اتفاقي مي‌افتد و اين افراد وابسته به چه جريان فکري در شهر هستند. چه لزومي دارد که زمين‌هاي آقاي... به شهر الحاق شود. چه کساني رفتند اين زمين‌ها را خريدند و دارند قطعه قطعه با حداقل 700، 800 درصد سود خالص به شهروندان مي‌فروشند؟ اين يعني رانت قدرت. دوستان مي‌آيند و از قدرت و نفوذ خودشان استفاده مي‌کنند. رانت اطلاعاتي دارند و مي‌دانند که در بازبيني طرح جامع که شايد تا 10، 15 سال ديگر هم هيچ اتفاقي نيفتد، قرار است چه شود. البته در مورد آقاي... شنيدم دستگاه‌هاي اطلاعاتي وارد عمل شدند و قطعا براي بقيه زمينها هم ما خودمان وارد عمل مي‌شويم. چون چشم‌مان از بقيه مسئولان شهر آب نمي‌خورد، قطعا به مراجع ذيصلاح بالا و مرکز اطلاع مي‌دهيم.»
زينلي در پاسخ به اينکه ماجراي اين 20 هکتار اکنون در چه مرحله‌اي است، گفت: «متاسفانه يک ماه از آن تاريخ گذشته و (طرح) را نياوردند شورا. هرچه هم اصرار کرديم بياورند، نياوردند. ولي آخرين بار که در جلسه شورا مطرح شد، به اتفاق سرکار خانم جهانشاهي، آقاي خدامي و شهردار رفتيم بازديد و مخالفت سريع خودمان را اعلام کرديم. طبق قانون، بازنگري طرح جامع بايد به تاييد شوراي شهر برسد و بعد براي تاييد نهايي به کميسيون عالي شهرسازي استان برود. متاسفانه الان يک ماه است که دوستان (طرح را) نياوردند. ترس ما از اين است که طبق روال‌هاي گذشته و ناصواب که تک نفره شورا را اداره مي‌کردند، بخواهند شورا را دور بزنند. از اين جهت ما رسانه‌اي مي‌کنيم که با کمک شما اصحاب رسانه شفاف‌سازي شود تا بلکه بتوانيم جلوي حيف و ميل بيت‌المال و اين روند بازي‌ها را بگيريم.»
او در پاسخ به اين سوال خبرنگاران که نمي‌گوييد اين زمين‌ها مربوط به کداميک از اعضاي شورا بودند، گفت: «متعلق به نزديکان اعضايي بودند که (از الحاق) دفاع مي‌کردند. اعضايي بودند که الان هم دفاع کردند.»
زينلي در پاسخ به آخرين سوال خبرنگاران پيرامون آنچه تخلف ساختماني ناميده بود، گفت: «حدود 7، 8 ماه قبل، در کميسيون ماده 100، به دليل زمين بلوار عباسپور، ايشان را جريمه کردند. طبق روال در صورتي که اعتراض داشتند، بايد ظرف 20 روز اعلام مي‌کردند که امروز گفتند اعتراض کرده‌اند. آقاي خواجويي پنجاه و خرده‌اي ميليون جريمه شدند و اگر اعتراض ندارند بايد بپردازند. البته من روي اصل مبلغ جريمه، استحکام بنا و سال ساخت بنا هنوز حرف دارم. اگر نياز باشد بايد کميسيون نظارت وارد قضيه شود و بعد نتيجه نهايي به شما اعلام خواهد شد».