یکشنبه, 23 مرداد 1401

هفته‌نامه شماره ۶۹۴| ۲۳ اسفند ۱۴۰۰

مانور زیستی مقابله با طاعون نشخوارکنندگان در سیرجان
پایش دام‌های عشایری ضروری است

 پاسارگاد: مانور زیستی مقابله با طاعون نشخوارکنندگان در منطقه شکارممنوع پاریز سیرجان برگزار شد.
به گزارش پاسارگاد این برنامه به همت اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمان، فرمانداری سیرجان، اداره حفاظت محیط زیست سیرجان و با همکاری کمیته پدافند غير عامل، دامپزشكي، جهاد کشاورزی، منابع طبيعي و آبخيزداري، راه و شهرسازی، امور عشايري، فرماندهي انتظامي، نمایندگی صداوسيما، مدیریت بحران، جمعيت هلال احمر، ورزش و جوانان و انجمن حافظان محیط زیست پاریزکوه و همچنین با حضور روسای اداره‌های حفاظت محیط زیست شهرستان‌های رفسنجان، شهربابک و انار برگزار شد.
ابراهیم صحتی ثابت رییس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست کرمان گفت: مانور مقابله و پیشگیری از طاعون نشخوارکنندگان در پاریز به‌منظور اطلاع از توانایی‌های عوامل اجرایی در مواجهه با این بیماری برگزار شده است. به گفته‌ی وی ابتلای دام به بیماری در سطح وسیع، موجب تحمیل هزینه‌های اقتصادی سنگین به کشور می‌شود و با انجام رزمایش و مانورهای آمادگی می‌توان این تهدیدات را در سطح قابل توجهی کاهش داد و از اپیدمی و فراگیر شدن آن جلوگیری کرد. وی ادامه داد با فرارسيدن فصل پاييز و كوچ عشاير به استان احتمال ورود دام‌هاي بيمار وجود دارد به همين دليل پايش دام‌هاي عشاير بسيار ضروري است.
صحتی با بیان اینکه این بیماری تلفات حیات وحش را به دنبال دارد اظهار کرد: طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی مسری است که اغلب بز و گوسفند به آن مبتلا می‌شود و از بیماری‌های مشترک بین انسان و دام محسوب نمی‌شود، ولی در صورت شیوع آن خسارت فراوانی به جمعیت دامی وارد می‌شود. وی ادامه داد می‌توان گفت بهترین راه مقابله با آن واکسینه کردن دام‌ها و رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای است. طاعون نشخواركنندگان كوچك (PPR) بيماري مهلك و به سرعت منتشر شونده‌اي است كه مشخصه آن شروع ناگهاني علايم افسردگي تب، ترشحات چشم و بيني زخم در دهان، تنفس نامنظم و سرفه، اسهال بدبو و مرگ است.
رییس محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست کرمان ادامه داد: هرچند امیدواریم حیات وحش استان درگیر این بیماری نشود ولی درصورت حادث شدن استفاده از ظرفیت جوامع محلی کلید مدیریت آن خواهد بود.
وی گفت: برای مدیریت بحران اداره‌های مرتبط می‌بایست همکاری کنند که خوشبختانه انجام مانور نشان داد هماهنگی لازم بین دستگاه‌ها وجود دارد.
وی در پایان اضافه کرد: نواقص و کاستی‌هایی در حین برگزاری وجود داشت که گزارش آن تهیه و برای رفع آن ها به سرعت اقدام خواهیم کرد.