جمعه, 08 بهمن 1400

هفته‌نامه شماره ۶۸۷ | ۴ بهمن۱۴۰۰

کلاه‌برداری 23 میلیون تومانی 

 پاسارگاد: فیشینگ این روزها در صدر کلاهبرداری‌ها و جرایم سایبری قرار دارد و در آخرین مورد از یک سیرجانی 23 میلیون تومان کلاهبرداری شد.
فرمانده انتظامی سیرجان در توضیح این خبر گفت: ظهر پنج‌شنبه فردی به پلیس فتا مراجعه و عنوان کرد مبلغ 23 میلیون تومان از حسابش برداشت شده است. به گفته‌ی سرهنگ محمد‌رضا ایران‌نژاد این فرد مدرسه غیرانتفاعی داشت و از طریق کارت عابربانک همسرش خرید اینترنتی زیادی انجام می‌داده است. رییس پلیس سیرجان افزود: پس از آن پیگیری‌هایی تخصصی در پلیس فتا انجام شد و کارشناسان متوجه شدند او مورد کلاهبرداری فیشینگ قرار گرفته و اطلاعات بانکی او از طریق درگاه جعلی بانک در اختیار کلاهبرداران قرار گرفته است. سرهنگ‌ ایران‌نژاد افزود: پس از پیگیری ماموران مشخص شد کلاهبرداران سه میلیون تومان را کارت به کارت و 20 میلیون تومان را از طریق یک سایت دلار خریداری کرده‌اند. ماموران پلیس فتا صبح شنبه با مرکز فروش دلار تماس گرفته و خوشبختانه دلار را برای کلاهبردار نفرستاده بودند و توانستیم پول را به حساب مال‌باخته برگردانیم. فرمانده انتظامی سیرجان افزود: سه میلیون تومان هم هنوز در حساب فرد کلاهبردار بود و این پول هم به حساب مالباخته برگشت خورد.
سرهنگ ایران‌نژاد افزود: خوشبختانه جمعه تعطیل بوده و شرکت فروش دلار نتوانسته بود دلارها را برای کلاهبردار بفرستد.
سروان مرتضی صفی‌پور رییس پلیس فتای سیرجان هم با توجه به افزایش چشمگیر کلاهبرداری فیشینگ گفت: از شهروندان می‌خواهیم هنگام متصل شدن به درگاه بانک از اصلی بودن درگاه مطمئن شوند. وی افزود بهترین راه برای تشخیص اصلی بودن درگاه این است که آدرس درگاه با https شروع شود. وی ادامه داد در صورتی که احساس کردید مورد کلاهبرداری فیشینگ قرار گرفته‌اید، رمز دوم کارت را تغییر دهید.