در نشست خبری رییس اداره ورزش مطرح شد
زیرساخت‌ها متناسب با رشد ورزش نیست

 گروه خبر
روز پنجشنبه‌، رییس اداره ورزش به مناسبت هفته ‌تربیت‌بدنی میزبان خبرنگاران بود. در ابتدای این نشست، ناصر گل‌محمدی با اشاره به دو سال و سه ماه مسئولیتش در این پست گفت: «روزی که این مسئولیت را برعهده گرفتم، نه به صورت اداری و رسمی چیزی تحویل ما شد و نه از کسی تحویل گرفتیم. همه می‌دانند که سیرجان در حوزه‌‌های مختلف چه وضعیتی داشت‌. مثلا در حوزه اداری به شدت در تنگنای نیروی انسانی بودیم. تعداد کمی از دوستان وضعیت رسمی داشتند و اداره روی دست این‌ها می چرخید ولی کفاف وضعیت ورزش را نمی‌داد. سعی کردیم با برنامه‌هایی که اجرا می‌کنیم سیرجان در حد نام خودش مطرح شود.»
 شرکت‌های زیادی راغب شدند به بحث ورزش ورود کنند
وی در تشریح وضعیت ورزشی سیرجان در سال‌های پیشین گفت: «آن روزها انتظارات نهایتا در حد قهرمانی استان بود. در سطح کشور فقط گل‌گهر را می‌دیدیم که گاهی افتخارآفرینی می‌کرد. اما در یکی دو سال اخیر شرایطی فراهم شد که شرکت‌های دیگر هم راغب شدند تا به بحث ورزش ورود کنند. در جلسه‌ای که به زودی قرار است با هیئت‌های ورزشی داشته باشیم، بحث اول ما استعدادسنجی و استعدادیابی است. باید برنامه‌ریزی کنیم شرکت‌های معدنی وارد ورزش شده‌اند، در نیمه راه پشیمان نشوند. به نظر من نحوه حمایت گرفتن از این شرکت‌ها تدبیر خاص خودش را می‌خواهد. تا الان کار به صورت مقطعی بوده. مثلا تیم جودو می‌خواست به مسابقات برود و از یکی از شرکت‌های معدنی در حد یک یا دو میلیون تومان کمک گرفته است. اما ما دیدگاه مقطعی نداریم و دنبال برنامه بلندمدت هستیم. ما باید به شرکت‌ها برنامه بدهیم تا بدانند مثلا دو یا سه سال آینده چه کار باید بکنند.»
گل‌محمدی افزود «در سال‌های گذشته مصوبه‌ای بود مبنی بر این‌که شرکت‌ها از هیئت‌های ورزشی حمایت کنند اما این اتفاق نیفتاده بود و مدیران وقت نتوانسته بودند شرکت‌ها را به هیئت‌های ورزشی وصل کنند. دلیل عمده‌اش نداشتن برنامه بود. هیچ دستگاهی حاضر نبود یکی از رشته‌های ورزشی را بدون برنامه قبول کند. اما ما در زمان فرماندار سابق طی جلساتی که با مدیران، معاونان و مسئولان روابط‌عمومی شرکت‌ها داشتیم، هیئت‌های ورزشی را تحت پوشش شرکت‌ها در آوردیم. قرار بود برنامه کوتاه‌مدت و بلند‌مدت در بحث ورزش‌های قهرمانی و همگانی تدوین شود که تاکنون نیمی از این برنامه را انجام دادیم و نیم دیگر مانده که باید پیگیری و کامل کنیم. فکر می‌کنم با این برنامه باقی دستگاه‌های اقتصادی هم وارد بحث ورزش شوند.»
 پنج شرکت صنعتی پنج رشته ورزشی را زیر پوشش گرفته‌اند
رییس اداره ورزش در ادامه از شرکت‌های نظم آوران، گهر زمین، گل‌گهر، آرمان‌گهر و فولاد ایرانیان به عنوان پنج شرکت بزرگ اقتصادی که پنج رشته ورزشی را زیر پوشش گرفته‌اند، نام برد. وی در مورد کمبودهای سخت‌افزاری در ورزش گفت: «رشد بخش سخت‌افزاری ورزش با رشدی که در ورزش قهرمانی کردیم مناسب و متوازن نیست. متاسفانه شرکت‌ها در بحث سخت‌افزار ورود پیدا نکرده‌اند یا اگر هم مواردی بوده، چون بازدهی بخش سخت‌افزار طولانی است، نتیجه در بلندمدت مشخص خواهد شد. برخی از شرکت‌ها دنبال زمین هستند و مراحل اولیه را طی می‌کنند، بعضی دنبال موافقت اصولی هستند و بعضی‌ها در بحث زمین دچار مشکل شدند. اگر مدیران شهرستان کمک کنند این مسایل حل شود و زمین و فضای لازم را در اختیار دستگاه‌های اقتصادی بگذارند تا در بحث ورزش پایه‌ای هم ورود کنند، آینده ورزش سیرجان مطمئنا شکل دیگری خواهد داشت.»
گل‌محمدی سپس با ورود به بحث اعتبارات گفت: «سال گذشته آرمان‌گهر در سالن امام علی نزدیک به ۲۰۰ میلیون تومان هزینه کرد. الان این سالن تمام امکانات را جز یک کف‌پوش درجه یک دارد. این قسمت ما به دولت وصل شدیم. متاسفانه موفق نشدیم از اعتبارات دولتی سال استفاده کنیم. امسال از نزدیک دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان اعتبار بابت سه اماکن ورزشی سیرجان، تنها ۱۶۰ میلیون تومان تخصیصی ما بوده است.» وی در ادامه با اشاره به قانون واگذاری‌ها گفت: «ما مجبور هستیم سراغ منابعی که دولت در اختیار ما گذاشته و قوانینی که در این بخش هست برویم؛ یعنی واگذاری. دولت خودش می‌داند که توان مالی‌اش ضعیف است و قانون واگذاری‌ها به کمک دولت آمده است. شرکت گهرزمین درخواستی برای سالن امام علی داده است که به صورت بلندمدت در اختیارش بگذاریم‌. ما هم دوتا شرط داشتیم که اولا مشکل کفپوش حل شود و دوما یک ساختمان اداری سه طبقه که طبقه سومش سالن اجتماعات 100 نفره است، در زمین خالی کنار سالن احداث شود. گهر‌زمین موافقت کرده و آقای پوریانی نامه نوشته و درخواست داده. ما نیز نامه را به کرمان ارسال کردیم تا از طریق ماده ۲۷ به صورت قانونی پیگیری و مجوز گرفته شود.» بنابه گفته گل‌محمدی حمایت از تیم‌های جوانان، بزرگسالان و استعدادیابی در رشته فوتسال و هندبال از جمله برنامه‌های این شرکت است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا عموم هم می‌توانند از این سالن استفاده کنند، گفت: «بله، قطعا مدیریت می‌شود. یک وقت‌هایی در اختیار اداره است که ما سالن را به ورزشکاران واگذار خواهیم کرد و برخی ساعات خود شرکت استفاده می‌کند و ساعات دیگری که سالن خالی است، احتمالا اجاره خواهند داد.»
 ساختمان اداره ورزش از نظر ایمنی صفر است
گل‌محمدی با اشاره به این‌که پس از احداث ساختمان اداری توسط شرکت، اداره ورزش منتقل خواهد شد، افزود: «فکر می‌کنم تنها اداره‌ای که از قبل از انقلاب جایش تغییر نکرده، همین‌جا است. این ساختمان شرایط خوبی ندارد و از نظر ایمنی هم صفر است. اگر زلزله بیاید قطعا اولین ساختمانی است که خراب می‌شود.»
 جدیدا یک کمیته نظارت بر اماکن ورزشی تشکیل دادیم
گل‌محمدی در پاسخ به دلیل این‌که چرا هزینه بیمه ورزشی 20 هزار تومان است اما در سیرجان 25 هزار تومان گرفته می‌شود، گفت: «هزینه همان 20 هزار تومان است و آن 5 هزار تومان به صورت دلخواه برای پرس کارت است. هر فردی دلش خواست، کارت را بگیرد و خودش برود پرس کند. البته الان کار بیمه می‌تواند به صورت آنلاین انجام شود. قبول دارم که در این مورد ضعف بوده و اطلاع‌رسانی خوبی انجام نشده است تا مردم بدانند می‌توانند بدون مراجعه حضوری، برای بیمه ثبت‌نام کنند.»
وی در پاسخ به سؤالی پیرامون مواد نیروزا گفت: «بحث مواد نیروزا را انکار نمی‌کنم و می‌دانم به وفور در دست مردم هست و داروخانه‌ها و مراکز دیگر دارند توزیع می‌کنند. نظارت بر چنین اماکنی بر عهده ما نیست. ما بحث‌مان فقط باشگاه‌ها است. ما جدیدا یک کمیته نظارت بر اماکن ورزشی تشکیل دادیم. اگر در باشگاه مواد نیروزا توزیع شود قطعا برخورد می‌کنیم.»
گل‌محمدی در پاسخ به سوالی پیرامون آماده بودن زیرساخت‌های استادیوم فوتبال برای ورود بانوان گفت: «با پیگیری‌های وزیر ورزش و رییس‌جمهور ورود بانوان به ورزشگاه اخیرا آزاد شد اما بانوان فقط در بازی‌های تیم ملی می‌توانند حضور داشته باشند. هنوز هیچ دستورالعمل سراسری پیرامون اجازه ورود بانوان برای بازی‌های لیگ ابلاغ نشده است. به نظر من بیشتر از بحث زیرساخت‌ها، بحث نظارت و کنترل است. البته یک مقدار امکانات اولیه هم نیاز است. من فکر می‌کنم استادیوم امام علی شرایط لازم را داشته باشد. دری که از این استادیوم به خیابان ولیعصر باز شده، کاملا آن قسمت را جدا می‌کند. هم سرویس بهداشتی دارد و هم سکوهای جدا. ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم اما دستورالعملی در این رابطه نیامده است.»
وی در مورد زمین ورزشی بدرآباد که اخیرا در نشریات هم مطرح شده بود، گفت: «در مورد این زمین به‌زودی جلسه‌ای در فرمانداری برگزار خواهد شد. باید فرمانداری و شهرداری صاحب زمین را راضی کنند. قرار شده برای ساخت سالن دستگاه‌های اقتصادی وارد کار شوند. چون اختصاص اعتبارات دولتی در حال حاضر امکان‌پذیر نیست. مگر آن‌که سوله‌ای زده شود و ما آن را بیاوریم در طرح‌های نیمه‌تمام و در سال‌های آینده تکمیل کنیم. اما به طور کلی هیچ‌چیز این زمین به ما ارتباطی ندارد. زمین مال دیگری است و کس دیگری آن را باید بسازد. کسی که می‌تواند آن‌ها را بهم نزدیک کند، دستگاه دیگری است که مسئول شهر است. فقط پیگیری می‌خواهد که آن کار را ما حتما انجام می‌دهیم.»
 مصایب بانوان ورزشکار
در انتهای این نشست خبری، فرصتی بسیار اندکی در اختیار مسئول ورزش بانوان قرار گرفت تا به طور فشرده برخی مباحث از جمله انتقاد از بی‌توجهی رسانه‌ها به ورزش بانوان را مطرح کند.
زکیه رضایی با اشاره با برگزاری بیش از صد برنامه به صورت همایش، گردهمایی، جشنواره و مسابقات فرهنگی و ورزشی برای بانوان شهرستان، گفت: «نمی‌دانم اطلاع‌رسانی ما ضعیف است یا خبرنگاران توجهی به ورزش بانوان ندارند که خبرهایش در رسانه‌ها منعکس نمی‌شود. با وجود آن‌که ما در فضای مجازی هم خبرها را منتشر می‌کنیم اما در مراسم‌ها ما حتا خبرنگاران خانم هم حضور پیدا نمی‌کنند و اطلاع‌رسانی نمی‌شود. در شش ماه گذشته بالغ بر 3 هزار مدال توسط بانوان ورزشکار کسب شد اما باز هم جز معدودی، دیده نشدند و نمی‌دانم علتش چیست.»
رضایی با اشاره به استعدادهای بانوان ورزشکار سیرجانی گفت: «با این‌که بانوان در چندین رشته ورزشی توانایی حضور در لیگ‌های برتر را دارند اما به دلیل نداشتن حمایت مالی این اتفاق نمی‌افتد. از جمله تیم تکواندوی بانوان که به همین دلیل با وجود حضور در مرحله اول نتوانست به مرحله دوم لیگ برتر بروند. ما در تیم‌های فوتبال رده‌های مختلف بانوان سیرجان 13 ملی‌پوش به همراه دو مربی ملی داریم اما همچنان مشکلات مالی دارند. اگر بخواهیم مقایسه کنیم، کمترین رقم دریافتی بانوان فوتبالیست تیم فوتبال شهرداری بم 70 میلیون تومان است. اعتبارات ما خیلی کم است.»
مسئول ورزش بانوان سیرجان در انتهای سخنان خود افزود: «بچه‌های ما در فوتبال بیشترین آسیب‌دیدگی را دارند چون نمی‌توانند از چمن طبیعی استفاده کنند و مرتبا روی چمن مصنوعی آسیب می‌بینند.»